Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2017., 18:19   #341
Pozdrav svima!
Nakon dvogodisnje ortodontske terapije, napokon sinoc dobih most. Od 4-3 gore, rascjep lijevo, nedostaje 1 i 2.
Teskom mukom prihvatih brusenje pet zdravih zuba, ali dva neovisna misljenja su bila slozna: uz krater koji imam u ustima, a zbog stabilnosti mosta, druge nema.

Most je privremeno cementiran na dva tjedna. Do tada bi trebala vidjet sto me smeta. Takoder, kaze zubar da cemo radit manje preinake na krunicama u vidu duljine i boje. Pitanje: moze li se to na vec gotovom mostu? Sve nesto kontam da sam citala da se to ne moze raditi... Sinoc me toliko bolilo da nisam mogla razmisljat,a kamoli pricat sa zubarom.
__________________
Silence is golden, duck tape is silver...
chuchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:16   #342
Pozdrav!Molim za hitno mišljenje struke!Zbog nedostatka 4,5 i 6-tice na desnoj strani gornje vilice,a 4 na lijevoj,te zbog lošeg izgleda ostalih zubi,moram staviti krunice u cijeloj gornjoj vilici.Moja stomatologinja mi savjetuje metal keramiku,ja bih htjela cirkon keramiku.Ona misli da je to rizično,jer se 4,5 i 6-tica sa jedne strane vežu samo za 7-cu.Kritičan je most između 3 i 7-ce.
semanta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 15:39   #343
Pukao mi zubni most napola.
Polovica ispala, polovica ostalo.
Zubar ne radi do jutra?
Može li se tu uopće išta napraviti?
Tummy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 20:09   #344
Isprika na upadu.
Možda negdje već piše, ali mrsko mi sad tražiti, umirem od zubobolje
Dakle, zanima me samo jedna stvar --> pokriva li HZZO troškove za zubni most?
neznalica1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 10:16   #345
Pozdrav, ukoliko se netko nasao u slicnoj situaciji cijenio bih savjet

Naime situacija u kojoj sam, zubar mi je dao dvije opcije.. Radim gornju celjust, imam opciju fiksno sa krunicama i mostovima uz pomoc 2 ankera do 5ice (znaci 10 zubi) ili do 7 al s tim da su zadnja dva polu proteza koja se moze vaditi i nekako se kaci .. Sto mislite da li je do 5ice dovoljno i / odnosno da li npr taj mobilni dio smeta.. Kakva su iskustva? LP
Gavroo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 16:15   #346
Quote:
Gavroo kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ukoliko se netko nasao u slicnoj situaciji cijenio bih savjet

Naime situacija u kojoj sam, zubar mi je dao dvije opcije.. Radim gornju celjust, imam opciju fiksno sa krunicama i mostovima uz pomoc 2 ankera do 5ice (znaci 10 zubi) ili do 7 al s tim da su zadnja dva polu proteza koja se moze vaditi i nekako se kaci .. Sto mislite da li je do 5ice dovoljno i / odnosno da li npr taj mobilni dio smeta.. Kakva su iskustva? LP

U teoriji je dovoljno, ali iskreno ako imate mogućnost staviti više zuba, stavite (to je vjerojatno ona finija wironit proteza na nevidljive kopče, ankere)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 18:45   #347
To je upravo to. Dakle preporucate da idem na tu opciju s protezom? Jos me zanima (mada ce mi to i sam zubar reci ali eto) da li se naprimjer moze po zelji skidati i ne nositi ta proteza da li bi mi u tom slucaju nesto smetalo?
Gavroo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 10:03   #348
Quote:
Gavroo kaže: Pogledaj post
To je upravo to. Dakle preporucate da idem na tu opciju s protezom? Jos me zanima (mada ce mi to i sam zubar reci ali eto) da li se naprimjer moze po zelji skidati i ne nositi ta proteza da li bi mi u tom slucaju nesto smetalo?
možete ju skidati, naravno, i morate, zbog čišćenja
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 00:53   #349
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
možete ju skidati, naravno, i morate, zbog čišćenja
Da se nadovežem.Ja sam imao wironitku sa ankerima u donjoj čeljusti,koja je pokrivala oba stražnja segmenta i nosio je oko 10 godina,a mogao sam i duže da se nisu dogodile okolnosti
radi kojih sam stavio implantate.Ako se napravi kako treba to može funkcionirati jako dobro.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 14:21   #350
Pozdrav,
klima mi se donja trojka lijevo. Nakon provedene dijagnostike moj zubar je zaključio da je taj zub mliječni zub i da nema trajnog zuba ispod, tj. da se radi o agenezi očnjaka.
Rečeno mi je da je kost ispod zuba zdrava, ali da nema prostora za implantat, tj. preusko je područje između 2 i 4.
Rečeno mi je da imam dvije opcije: ortodontska terapija ili most za susjedni zub.
Ja iskreno ne znam što da radim. Je li zbilja moguće da se implantat ne može staviti na uski prostor? Zar ne postoji manji implantat?
Koliko je most zapravo dobro rješenje? Ostali zubi su mi zdravi i čini mi se glupo brusiti i uništiti dobar zub za most.
Opet ovaj prostor je zbilja uzak, postoji li mogućnost da bi se ostali zubi pomaknuli tokom vremena i ispunili defekt? 8ica na istoj strani još nije izašla u potpunosti.
Imam 25 godina. Imate li kakav savjet možda?
pedala od biciklina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2018., 18:44   #351
Može savjet od nekoga s iskustvom. Dvoumim se između implatanta i mosta, a dobila sam dva oprečna mišljenja. Imam navlaku na 2 i 4, 3 nemam. Rupa je malo veća, koja je bolja opcija estetski i dugoročno. Staviti most ili pak implatant i kemijati s navlakama? Hvala unaprijed
Hana020 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2018., 12:47   #352
Quote:
Hana020 kaže: Pogledaj post
Može savjet od nekoga s iskustvom. Dvoumim se između implatanta i mosta, a dobila sam dva oprečna mišljenja. Imam navlaku na 2 i 4, 3 nemam. Rupa je malo veća, koja je bolja opcija estetski i dugoročno. Staviti most ili pak implatant i kemijati s navlakama? Hvala unaprijed
Uglavnom implantat. Nažalost tu ulogu igra i stanje kosti (ako je tanka, tu idu dodatni zahvati umjetne kosti, čekanje, zatim izbor tipa nadogradnje i krune, tipa implantata itd.) pa je onda nekada elegantnije i jeftinije napraviti most, pogotovo ako već imate krunice na susjednim zubima. U konačnici, obje opcije su vrijedne, a izbor je na vama
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2018., 16:05   #353
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Uglavnom implantat. Nažalost tu ulogu igra i stanje kosti (ako je tanka, tu idu dodatni zahvati umjetne kosti, čekanje, zatim izbor tipa nadogradnje i krune, tipa implantata itd.) pa je onda nekada elegantnije i jeftinije napraviti most, pogotovo ako već imate krunice na susjednim zubima. U konačnici, obje opcije su vrijedne, a izbor je na vama
Hvala puno na odgovoru. Iskreno, nisam sigurna u kakvom je stanju kost jer mi tu zub nikada nije izbio (kirurški odstranjen jer je rastao poprijeko, pokušali spasiti, ali nisu uspjeli). Četvorkom se pokušala popuniti ta rupa, ali neuspješno i tako sam završila s dvije navlake. Da sam tada bila pametnija, inzistirala bi na implatantu i imala samo jedan umjetan zub, ali šta je tu je. Mislim da naginjem na opciju most jer više baš nemam energije za zubarske poduhvate 😂. Sveukupno 10 godina ortodontske terapije, sada popravljam zeznuto i nadam se da je to to. Hvala još jednom.
Hana020 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 20:53   #354
Quote:
pedala od biciklina kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
klima mi se donja trojka lijevo. Nakon provedene dijagnostike moj zubar je zaključio da je taj zub mliječni zub i da nema trajnog zuba ispod, tj. da se radi o agenezi očnjaka.
Rečeno mi je da je kost ispod zuba zdrava, ali da nema prostora za implantat, tj. preusko je područje između 2 i 4.
Rečeno mi je da imam dvije opcije: ortodontska terapija ili most za susjedni zub.
Ja iskreno ne znam što da radim. Je li zbilja moguće da se implantat ne može staviti na uski prostor? Zar ne postoji manji implantat?
Koliko je most zapravo dobro rješenje? Ostali zubi su mi zdravi i čini mi se glupo brusiti i uništiti dobar zub za most.
Opet ovaj prostor je zbilja uzak, postoji li mogućnost da bi se ostali zubi pomaknuli tokom vremena i ispunili defekt? 8ica na istoj strani još nije izašla u potpunosti.
Imam 25 godina. Imate li kakav savjet možda?
Radi se o hipodonciji tj. urođenom manjku jednog (ili više ) zuba. Mlječna trojka je volumenom manja od trajne pa je posljedično tome i taj prostor uži. Za implantat treba određeni prostor koji u ovom slučaju možda nije dovoljan. Tu situaciju je moguće riješiti ortodontski ali traje dugo vremena ili napraviti mali mostić na jednom zubu( demi ili privjesak) i tako popuniti prostor. Znači brusi se jedan zdravi zub, rad je gotov za par dana. A postoji i treća mogućnost a to je da se malo pričeka pa da kutnjaci i umnjak ako izađe poguraju malo napred i sami zatvore taj prostor.
jungleboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2018., 13:28   #355
Quote:
jungleboy kaže: Pogledaj post
Radi se o hipodonciji tj. urođenom manjku jednog (ili više ) zuba. Mlječna trojka je volumenom manja od trajne pa je posljedično tome i taj prostor uži. Za implantat treba određeni prostor koji u ovom slučaju možda nije dovoljan. Tu situaciju je moguće riješiti ortodontski ali traje dugo vremena ili napraviti mali mostić na jednom zubu( demi ili privjesak) i tako popuniti prostor. Znači brusi se jedan zdravi zub, rad je gotov za par dana. A postoji i treća mogućnost a to je da se malo pričeka pa da kutnjaci i umnjak ako izađe poguraju malo napred i sami zatvore taj prostor.
Slažem se s rečenim, osim ovo da će osmica nešto naprijed i u tim godinama pogurati i zatvoriti prostor - to nije realna opcija i 99.9% se neće dogoditi
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2018., 22:30   #356
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Slažem se s rečenim, osim ovo da će osmica nešto naprijed i u tim godinama pogurati i zatvoriti prostor - to nije realna opcija i 99.9% se neće dogoditi
Ne dešava se često ali ja znam dva slučaja ( moji pacijenti ) gdje se prostor skoro savim zatvorio nakon nicanja umnjaka. Radilo se o prostoru četvorke, ne trojke kao u navedenom slučaju. Ostalo je otprilike 1 ili 1,5 mm, taman da se sonda može provući . Mogu se složiti da to nije realna opcija i da se pokuša riješiti na jedan od dva spomenuta načina.
jungleboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2018., 08:35   #357
Pozdrav.. Imam nadogradnju (most, fiksiran) kromasit-metal, nakon 10 god. sluzenja, uzeo bih (a i vec se blizi kraj postojecoj nadogradnji) od drugog materijala, stomatolog mi je preporucio, metal-keramika.

Ak se odlucim, trebal bi ortopan napravit da se vidi stanje i onda dalje razgovori o zeljama, mada ce u mom slucaju vise presudit potreba odnosno prilagodba financijama, a zelje, nekom drugom prilikom, govorim u slucaju ako bih htio cirkonij odnosno full keramiku..

Cijena je krunice (zub) 1200kn/kom, dok je cirkonij daleko skuplji, oko, 350€ cini mi se.

Zanime me, dal je dobar odabir keramika-metal, posto danas vecina ide na to da stavlja cirkonij?
Financijski mi je daleko povoljnija opcija metal-keramika, samo me zanima kolko je potonje "losije" u pogledu estetike odnosno funkcionalnosti u odnosu na full keramiku?
Tnx
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2018., 22:13   #358
Metal keramički most je dobar izbor i ako se sve dobro napravi (mislim na radnje koje prethode samoj izradi mosta) trajat će dugo. Sigurno bolja varijanta od metal kromasita koju si imao do sada.
Ne bi rekao da većina danas ide na cirkon jer on je dosta skup i ljudi si ga ne mogu priuštiti iako bi željeli. Razlika u cijeni je x2 otprilike.
Dakle kao što sam rekao metal keramika je dobar izbor ali cirkon je bolji što se tiće same strukture materjala, preciznosti izrade i vizualnog efekta. Kod cirkona nema crnog ruba koji se nekad javlja kod metal keramičkih krunica, nema prosijavanja metala, transparencija je bolja, ljepše lomi svijetlo, izgleda prirodnije...
jungleboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2018., 17:33   #359
Ma taj mi se crni rub javio i na postojećoj nadogradnji (kromasit-metal) meso se povlači, (al to je počelo unazad 2-3 god., znači do 7me godine nošenja je još bilo ok) pa se vidi crni rub, stomatologinja mi je to nekak prekrila taj rub, kolko je mogla, mada se vidi, ak se malo bolje zagleda u to..
U sam rad ne sumnjam, pošto je odličan posao napravljen na postojećoj nadogradnji, pa se nadam da će se i dalje nastavit, ukoliko se odlučim na drugi most, a morat ću to riješit ćim prije..

Ak se posao napravi kak spada, jel keramika metal može duže trajat od kromasit-metal?
Pošto potonjem je 10 godina, a i to je neki rok za promjenu mosta, pa se nadam da bi keramika ipak duže trajala.

Jel uobičajeno da se meso povlači kod umjetnih zubi?
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2018., 11:33   #360
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Da nadoknadiš peticu, moraš brusiti zdravu šesticu i četvorku. To košta oko 4-5500 kn gotovo je u cca 4 posjeta, 10ak radnih dana. Bolja opcija je implantat jer ne diraš zdrave zube. Cijena je od cca 6500 za bolju stvar

Ovo je ujedno odgovor na moje pitanje, ali me zanima - je li moguć implatant ako je zub (petica) izvađen davno? Budući da čitam o nekom propadanju kosti... Ili je tom slučaju možda bolje ipak most? Četvorka je zdrava, šestica je pod plombom.
tessaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:11.