Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2012., 07:47   #21
Quote:
ja tu kaže: Pogledaj post
bok dali mi moze netko pomoci ja radim i uplaciva mi firma i prvi i drugi stup mirovinskog mene zanima dali mogu prikinit drugi stup dobrovoljni mirovinski fond i sto s novcem od tog drugog dobrovoljnog mirovinskog
izaći može onaj tko je ušao dobrovoljno ( bio u dobi 40-50 god kad se uvodio II stup, odnosno kad se prvi put zapošljavao)

http://www.regos.hr/default.aspx?id=940
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 10:41   #22
Pozdrav svima,

Trebam pomoc.

Ove godine odlazim iz Hrvatske, selim se na Novi Zeland, imam 26 godina i nekih 4g. radnog staza u ovoj rupendari. Zanima me dali ja, s obzirom da odlazim iz Drzave, mogu podici moj II. stup mirovine?

Hvala,

M.
Kombajn9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 15:04   #23
Ako procitas link iz posta iznad tvoga, vidjet ces da nemozes, to je tvoj dio mirovinskog fonda iz kojeg ces jednog dana kad odes u mirovinu za ovih 4 godine staza dobivati isplatu za taj dio mirovine iz hrvatske.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 22:46   #24
Pozdrav, imam jedno pitanje uz vezi drugog stupa, dali se drugi stup može naslijediti od majke kojoj su uskoro dani odbrojani zbog zločudne bolesti ?
Taj je novac još upočetku godinama uplaćivan u mirovinsko.
Otac je dulje vrijeme u mirovini, i tu su još dva sinova jedan normalno radi drugi neradi.

I ako isplaćuju kakva je procedura isplate ?
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 22:56   #25
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam jedno pitanje uz vezi drugog stupa, dali se drugi stup može naslijediti od majke kojoj su uskoro dani odbrojani zbog zločudne bolesti ?
Taj je novac još upočetku godinama uplaćivan u mirovinsko.
Otac je dulje vrijeme u mirovini, i tu su još dva sinova jedan normalno radi drugi neradi.

I ako isplaćuju kakva je procedura isplate ?
Drugi stup postoji desetak godina, oni koji ga uplaćuju dobivat će ga tek nakon što steknu uvjete za mirovinu. U slučaju smrti osobe, ukoliko netko iz obitelji ima pravo na obiteljsku mirovinu (dakle uključivo drugi stup) ima pravo i na te novce ali u okviru mirovine a ne nasljedstva.
Jurica222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 00:09   #26
Quote:
Jurica222 kaže: Pogledaj post
Drugi stup postoji desetak godina, oni koji ga uplaćuju dobivat će ga tek nakon što steknu uvjete za mirovinu. U slučaju smrti osobe, ukoliko netko iz obitelji ima pravo na obiteljsku mirovinu (dakle uključivo drugi stup) ima pravo i na te novce ali u okviru mirovine a ne nasljedstva.
Upravo mene i zanima koja su ta prava da se naslijede ti novci u bilo kojem obliku iz drugog stupa ?

Ja neznam ništa o tome, zato sam postavio upit jer se smrt bliži, a mirovinu neće ni vidjeti.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 07:03   #27
Čl.49 st.1 ako nitko ne može dobit obiteljsku mirovinu a čl.48 ako netko ima pravo na nju.
http://www.zakon.hr/z/367/Zakon-o-ob...skim-fondovima
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 08:52   #28
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Čl.49 st.1 ako nitko ne može dobit obiteljsku mirovinu a čl.48 ako netko ima pravo na nju.
http://www.zakon.hr/z/367/Zakon-o-ob...skim-fondovima
Znaci ako sam dobro shvatio u slucaju smrti postoje u onom navedenom primjeru ili obiteljska mirovina ili nasljedstvo tih novaca ?



Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 09:27   #29
Točno tako.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 22:52   #30
Buduća mirovina I. i II. stup

Imamo jedno pitanje, ako netko zna odgovor. Naravno teoretski da mi pojasni da li će postojati razlika u mirovini jednog dana izmeđju osobe A i osobe B.

Obe osobe imaju isti broj godina i isto staža, a razlika je u slijedećem:
Osoba A
radi za mjesečno bruto plaću od 20.000 kn, 15% joj ide u I. stup - 3.000kn, a 5% u drugi stup - 1000 kn.
Osoba A znači zarađuje 240.000 kn bruto godišnje i stavit će u godini dana u I. stup 36.000 kn, a u drugi stup 12.000 kn.

Osoba B
radi za mjesečnu bruto plaću od 10.000 kn, 15% joj ide u I. stup - 1500 kn, a 5% u drugi stup - 500 kn
Osoba B radi još i preko ugovora o djelu - mjesečno ima ugovoreno da dobiva 10.000 kn bruto. Znači opet idu uplate u 1. stup - 1500 kn, a u drugi stup 500 kn.
Osoba B zarađuje godišnje temeljem svoje plaće 120.000 kn, a temeljem ugovora o djelu isto 120.000 kn godišnje.

Da li će osoba A i B jednog dana imati istu mirovinu i iz prvog stupa i drugog stupa ili ne?
vedranzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 08:28   #31
Što se tiče II stupa da bit će iste.(ako uzmu isti tip mirovine čl.30) Čl.2 http://www.zakon.hr/z/498/Zakon-o-mi...zirane-štednje
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 16:30   #32
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Što se tiče II stupa da bit će iste.(ako uzmu isti tip mirovine čl.30) Čl.2 http://www.zakon.hr/z/498/Zakon-o-mi...zirane-štednje
Hvala na odgovoru. A što je sa mirovinom iz I. stupa?
Zna li netko? I jedna i druga osoba uplaćuju iste novce u 1. stup.
vedranzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 20:58   #33
Oboje će se obračunati i prilikom izračuna dijela mirovine iz prvog stupa, tako da će taj dio biti jednak za osobe A i B. I oni koji će primati mirovinu iz oba stupa, dio mirovine dobivat će na temelju trenutne formule za izračun mirovine samo iz prvog stupa (ali s koeficijentom od 0.25). Najvažniji faktor (uz duljinu staža) za taj dio mirovine prosječna je vrijednost bruto godišnje plaće osobe i prosječne bruto godišnje plaće u RH za svaku godinu radnog vijeka. A osobama A i B prosječne godišnje bruto plaće za godinu iz primjera bit će jednake. Mislim da to jedino ne vrijedi u slučaju autorskih honorara na koje se donedavno nisu plaćali doprinosi, već su imali dio koji je bio oslobođen od poreza i ostatak na koji se plaćao paušalni porez po stopi od, čini mi se, 25%. Sve to vidljivo je na poreznim karticama za odgovarajuću godinu.

Uz to, drugi dio mirovine iz prvog stupa računa se tako da se s 0.25% prosječne plaće za RH u godini prije odlaska u mirovinu pomnoži broj godina staža u kojima se uplaćivalo u drugi stup.

Na sve to, dodaje se dio mirovine iz drugog stupa koji ovisi o dobi odlaska u mirovinu, odabiru pojedinačne ili zajedničke mirovine (koju može naslijediti partner) te odabiru doživotne mirovine ili mirovine s određenim trajanjem.


Sve u svemu, prilično komplicirano. Otprilike se može procijeniti što nas čeka jednom kad se dovučemo do mirovine. Neki dan sam izračunao da me za 27 godina (trenutno imam 15 godina radnog staža), u slučaju da zadržim standard koji imam na trenutnom radnom mjestu (u odnosu na prosjek u RH), čeka (nakon plaćanja poreza na mirovinu) možda oko pola neto plaće (i to u slučaju do mirovinski fondovi svake godine ostvare realni rast od 3%, što je možda i preoptimistično).
__________________
Ignore lista: IscoAlarcon, nasmijanonebo, Martian7, Plavobili
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:39.