Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2010., 15:19   #1
Što napraviti sa starom osobom kraj koje se ne može živjeti

pretpostavit ću da je ovo prikladan podforum. mogo bi ispričat dulju i kraću priču, no zbog stanja živčanosti koje se javlja pri pomisli na dulju, probat ću s kraćom. a stvarno trebam pomoć, jer sam ne vidim (pametni) izlaz.

baka mi ima 80 godina i, blago rečeno, zagorčava život svima koje zna već dulje vrijeme. ukratko, prije deset godina otjerala mi je tatu od kuće, i on otad ne živi s nama. mater mi maltretira oduvijek, zbog nje se razbolila i dugo nije mogla zadržat posao dulje od par mjeseci. sad je već godinu i pol bez posla jer ju baka maltene ne pušta van iz kuće, maltretirala bi ju čim dođe doma, i mater mi je ispalila već na živce. gotovo ne jede jer ju ova svaki put kad vidi da ide jest napada da opet ždere a njoj ne da jest. u zadnjih pola godine ili više je (baka) potpuno izgubila razum i bez iznimke svaki dan joj neda spavat, jest, napada ju da joj krade sve živo. tako sakriva sve što ima, a nedavno joj se "izgubio" i novčanik sa svim dokumentima i nešto malo para što ima. i tako dalje i tako dalje. sve je otjerala od sebe, čak i braću i sestre. prijeti da će nas ubiti, da će spaliti stan etc.

ja (25god) više ne mogu gledati kako mi mater propada, i nešto moram učiniti. mogu i šire obrazlagati ali sumnjam da se to može shvatiti bez da doživite, i meni je dugo trebalo.

ima li tko kakav savjet kako takvu osobu maknuti od doma? kao dodatak ću napomenuti da nemamo para, mama ne radi, živimo od bakine penzije manje od dve hiljade i onoga što ja uspjevam sačuvati pa nas uzdržavam ostatak mjeseca (a studiram).
Nježnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 15:30   #2
Mislim da ovo ipak nije za Zdravlje....pokušat ću prebaciti negdje gdje bilo bilo prikladnije...možda na jedan od podforuma Prava...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!

Zadnje uređivanje trebor : 30.07.2010. at 15:37.
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 14:33   #3
Problem je što vi izgleda ovisite o njenoj mirovini... Prije svega bi to trebali riješiti ? Ako ju se riješite, šansa da će te imati nešt njenih novaca nije vjerojatna, jel ?

U svakome slućaju, ja ne znam baš za pravo toliko, ali izgleda da za pravo ni nemate novaca. Što biste mogli je naći neki smještaj za stare, nesposobne i... posebne slućajeve. Ne znam tko nudi i dali postoji takvo mjesto za "umno bolesne" ljude. Te saznati s tom ustanovom da li je moguće i što vam treba da dobijete subvenciju države (da joj država plaća smještaj, a ne ona sama). To najčešće ovisi o visini prihoda kućanstva, tako da ako prikupite sve potrebne dokumente, morala bi vaša primanja biti manja od cijene tog doma.

Kako bi ste došli do upravljanja njenom mirovinom baš i ne znam. To prepuštam nekome tko bolje zna. Ali idealno bi bilo da on bude u domu di su ljudi plaćeni da je trpe, te da vi imate kontrolu nad njenom mirovinom... (koju ona nema na šta trošiti u takvoj ustanovi ionak).
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 15:30   #4
novčano stanje sam spomenuo jer hoću reć da nemamo para za privatne domove i slično. kad bi je se riješili, mater bi mi se zaposlila. problem je što ne znam kamo s njom a protiv njene volje. u privatni dom ne možemo, državni znam da se čeka dugo a i ne znam primaju li ljude protiv volje. u ludnicu? postoje li uopće kakva druga rješenja
Nježnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 11:19   #5
Quote:
Nježnik kaže: Pogledaj post
novčano stanje sam spomenuo jer hoću reć da nemamo para za privatne domove i slično. kad bi je se riješili, mater bi mi se zaposlila. problem je što ne znam kamo s njom a protiv njene volje. u privatni dom ne možemo, državni znam da se čeka dugo a i ne znam primaju li ljude protiv volje. u ludnicu? postoje li uopće kakva druga rješenja
Imala sam sličnu situaciju lani s bakom, možda ne toliko ekstremnu, ali isto je bila sklona maltretiranju, vrijeđanju i na kraju je izgubila razum, psihički je "otišla".
E, sad, mi smo nju stavili u ludnicu. Doslovce. Vozili smo je na psihijatriju gdje su joj dijagnosticirali nekakve poremečaje i nakon toga je prvo bila u bolnici, a potom u ustanovi za mentalne bolesnike. Ružno za reći jer ti je baka, ali bar smo se riješili tereta. To ti je, ako oni procijene da je osoba za zbrinjavanje, besplatno. Isto tako imaš i državne domove koji se brinu za osobe s duševnim smetnjama, ali ako ti je baka takva kakvom si je opisao, oni je neće ni htjeti primiti.
bananka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 11:43   #6
Ajde, daj savjet šta trebaju reći da bi je primili.
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 13:52   #7
ima problem s ludnicom, ne možemo ju odvest jer se ne bi dala, a ne znam jel se to može na neki drugi način riješiti.

a ja se usto i bojim da bi se tamo uspjela pravit kolko tolko normalnom jer povremeno to i zna biti.

dobio sam savjet da odem na lokalni centar za socijalnu skrb, da njima ispričam to i da mi oni kažu što napraviti. ja nisam pametan. materi mi je pogotovo teško jer joj je to mama i očito je mazohist, pa mi stalno govori razmislit ću, a ja to više gledat ne mogu.
Nježnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 14:46   #8
Otići kod bakinog doktora opće prakse i sve ispričati. Zatražiti uputnicu za bolničko liječenje na psihijariji. Kad baka počne izvoditi gluposti, npr. prijetiti da će zapaliti kuću istovremeno pozvati policiju i hitnu pomoć. Kada dođu pokazati im uputnicu. Oni ju tada voze na pishijtriju prema terenskoj pripadnosti. Razgovarati s psihijatrom koji ju vodi, sve ispričati, reći da više ne možete s njom na kraj, zatražiti da pri nadležnom czss pokrenu postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti i smještavanja.
CZSS će postaviti privremenog skrbnika do okončanja sudskog postupka. Smještaj se najbrže izrealizira ako baka ima mirovinu koja bi to pokkrila (imate Domove u Zagorju koji su jeftiniji, već od 3000,00 kn), ako ide preko CZSS, traje i po par mjeseci. Ali baka ima skrbnika koji odlučuje o liječenju, pa ako počne opet "izvodit" ne pita se nju ništa već ju se odvodi na psihijatriju i skrbnik potpisuje za liječenje.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 16:59   #9
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Otići kod bakinog doktora opće prakse i sve ispričati. Zatražiti uputnicu za bolničko liječenje na psihijariji. Kad baka počne izvoditi gluposti, npr. prijetiti da će zapaliti kuću istovremeno pozvati policiju i hitnu pomoć. Kada dođu pokazati im uputnicu. Oni ju tada voze na pishijtriju prema terenskoj pripadnosti. Razgovarati s psihijatrom koji ju vodi, sve ispričati, reći da više ne možete s njom na kraj, zatražiti da pri nadležnom czss pokrenu postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti i smještavanja.
CZSS će postaviti privremenog skrbnika do okončanja sudskog postupka. Smještaj se najbrže izrealizira ako baka ima mirovinu koja bi to pokkrila (imate Domove u Zagorju koji su jeftiniji, već od 3000,00 kn), ako ide preko CZSS, traje i po par mjeseci. Ali baka ima skrbnika koji odlučuje o liječenju, pa ako počne opet "izvodit" ne pita se nju ništa već ju se odvodi na psihijatriju i skrbnik potpisuje za liječenje.
ovo je sve stvarno točno, ali postavlja se pitanje, da li je baka vlasnik bilo kakve nepokretne imovine... Meni bi CZSS i oduzimanje poslovne sposobnosti bila zadnja opcija. Zašto?? E pa zato, što imao-nemao posla sa CZSS i imao-nemao poslovnu sposobnost, nitko time neće zagarantirati da će ona prestati maltretirati ljude oko sebe. Ja savjetujem NE UPETLJAVATI CZSS. Isto tako, vjerujte mi, nitko osobu ne može prisiliti da bude smještena protiv svoje volje, taman i imala skrbnika, znam već takve slučajeve gdje su ljudi koji su imali skrbnika po pitanju smještaja u ustanovu, jednostavno u ustanovi sludili ljude i glavni i odgovorni ljudi u ustanovi su ih poslali doma i otkazali im smještaj-pitanje odgovornosti kompetentnih spada u domenu za druge postupke, no ti ljudi su ipak ostali kod kuće.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 17:15   #10
evo, sad već pola sata tu kopa po svojim stvarima da smo joj sve ukrali, da di je njoj ovo ono, a ne može nijednu suvislu rečenicu izgovoriti, a onda je počela da di je ona doma, da joj kažem di je doma, da otkad ona tu živi i šta ja znam.


nego, opcija očito nije druga nego u ludnicu. nikakvi domovi nju neće ovakvu primiti a za one koji hoće nema para. mene samo zanima kako osobu spremiti u psihijatrijsku ustanovu.
Nježnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 17:58   #11
Quote:
Nježnik kaže: Pogledaj post
evo, sad već pola sata tu kopa po svojim stvarima da smo joj sve ukrali, da di je njoj ovo ono, a ne može nijednu suvislu rečenicu izgovoriti, a onda je počela da di je ona doma, da joj kažem di je doma, da otkad ona tu živi i šta ja znam.


nego, opcija očito nije druga nego u ludnicu. nikakvi domovi nju neće ovakvu primiti a za one koji hoće nema para. mene samo zanima kako osobu spremiti u psihijatrijsku ustanovu.
Sve ti je odgovoreno u gornjem postu
uputnicu nabaviti
čekati da počne prijetiti
zvati 94 i 92 zajedno
pokazati uputnicu
.....


Jasnije ti nije moglo biti odgovoreno
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 19:56   #12
Quote:
morska alga kaže: Pogledaj post
Sve ti je odgovoreno u gornjem postu
uputnicu nabaviti
čekati da počne prijetiti
zvati 94 i 92 zajedno
pokazati uputnicu
.....


Jasnije ti nije moglo biti odgovoreno
tako je

A onda ce u bolnici, ako ce smatrati da je potrebno, zatraziti od nadleznog CZSS pokretanje postupka za lisenje poslovne sposobnosti. Nikakav CZSS tu nece pomoci zato kaj je ona luda, ona bu luda ovak i onak. Samo ti zovni lijepo hitnu i policiju istovremeno.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 08:26   #13
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
tako je

A onda ce u bolnici, ako ce smatrati da je potrebno, zatraziti od nadleznog CZSS pokretanje postupka za lisenje poslovne sposobnosti. Nikakav CZSS tu nece pomoci zato kaj je ona luda, ona bu luda ovak i onak. Samo ti zovni lijepo hitnu i policiju istovremeno.
Pa ako će biti pod nekom dozom antipsihotika, koji mg Haldola, možda nestane ta staračka paranoidnost.
A obzirom da se radi o starici od 80 g., ako ju se smjesti u Dom, neće ona puno moći protestirati, drugo da je to neka mlađa osoba.
Ovak, ako i pobjegne iz Doma, zove se policija koja ju ili vraća u Dom ili zove Hitnu i na psihijatriju...
Ali doma to imati, i normalan bi poludio...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 10:59   #14
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Ovak, ako i pobjegne iz Doma, zove se policija koja ju ili vraća u Dom ili zove Hitnu i na psihijatriju...
O tome pričam, policija i hitna neće prstom mrdnuti i vraćati tu osobu natrag u dom protiv njene volje, imala sam takav slučaj, a radilo se još uz to i o slijepoj osobi koja i dan danas sjedi doma, a iz doma ju torpednuli jer je tamo sludila osoblje
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 11:57   #15
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
O tome pričam, policija i hitna neće prstom mrdnuti i vraćati tu osobu natrag u dom protiv njene volje, imala sam takav slučaj, a radilo se još uz to i o slijepoj osobi koja i dan danas sjedi doma, a iz doma ju torpednuli jer je tamo sludila osoblje
Ma hoće ak ima bar privremenog skrbnika koji ima ovlaštenje odlučivati o liječenju.
Barem bi u teoriji trebalo.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 17:08   #16
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Ma hoće ak ima bar privremenog skrbnika koji ima ovlaštenje odlučivati o liječenju.
Barem bi u teoriji trebalo.
Baba imala privremenog skrbnika za odlučivanje o liječenju i smještaju, eto, usred grada Zagreba mi ju taksijem poslali doma, pa nek si ja mislim Došla murija, hitna, privremeni skrbnik, ja kažem, bako morate natrag u dom, neće pa neće. Murija otišla, a doktori mi rekli, gospođo, to je staračko ludilo i nisu ju htjeli vratiti u dom...

Vjeruj, teorija jedno, praksa drugo
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 17:39   #17
[QUOTE=~Scarlet~;28104411] Otići kod bakinog doktora opće prakse i sve ispričati. Zatražiti uputnicu za bolničko liječenje na psihijariji QUOTE]

Niti jedan doktor ne izdaje nakon situacije s Pukanićkom uputnice bez da pregleda pacijenta. Odnosno, NE SMIJE izdati uputnicu bez da je prethodno pregledao pacijenta, tako da djabe dolaziti doktorici i ispričati priču, ak se baka ne da k njoj.
Pametnije je zvati hitnu i muriju istovremeno.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 19:02   #18
Pa imaš bakica koje luduju, a ona rodbina pozove hitnu i policiju, a baka bude onako mila i draga, nitko ne vjeruje da je par minuta prije ludovala...
Tak da se može lako desiti da ju ne odvedu na psihijatriju.
Liječnik opće prakse može doći i u kućnu posjetu, izvršiti pregled i procjenu, te izdati uputnicu. (mada ih ima koji ju izdaju bez da su vidjeli pacijenta, ako npr. znaju da se radi o kroničnom duševnom bolesniku ili alkiću i to je sasvim ok)

Obzirom da si navela primjer Mirjane Pukanić, mogu samo reći da je ona bila verificirani psihički bolesnik, da li je bila u akutnoj fazi ne znam, da li je bila potrebna hospitalizacija isto ne znam. Ali odgovorno tvrdim da danas u 21.st. u RH nitko zdrav ne može biti zatvoren u ludnicu po nekoj političkoj ili inoj liniji.
Obzirom na postupak koji slijedi nakon prisilnog zadržavanja (sudac, vještak...) ne znam kako bi to bilo izvedivo. Pa ne mogu biti svi korumpirani...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 21:43   #19
a možda je baka malo "skrenula" jer joj je pun qrac da vi živite od mirovine koju je ona pošteno zaradila.
možda zato i skriva sve što ima, jer joj očito puno i ne ostane.
možda nije rješenje da ženu strpate u ludaru, nego da se odselite od nje.
čiji je stan u kojem živite?
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 12:01   #20
Liječnik opće prakse---uputnica za psihijatra, zovnes 92 i 94 ili po novom 112.
dalje oni rješavaju. dodas da prijeti ubojstvom, kako si i naveo!
Provjereno-->djeluje!
Iz Vrapča rijetki takvi izlaze...
president0 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:25.