Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2018., 19:57   #1221
Eto.. super. Fina neka firma
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 21:56   #1222
Quote:
Valderon kaže: Pogledaj post
Zna li netko što učiniti ukoliko vam poslodavac ne omogućava korištenje godišnjeg odmora ?
Znači, uspio sam stvarno iskoristiti tek 10 (od 25) dana godišnjeg, dok mi je za ostatak nadređeni jednostavno obavijestio da je on upisao kao da sam bio na godišnjem. Te "upisane" dane sam ja stvarno fizički bio na poslu i odradio.

To se već ponavlja iz godine u godinu, ali ove godine mi je stvarno dosta.

Samo napominjem da ne želim ugroziti svoje radno mjesto, nego samo želim da se poštuje zakon.
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Morat ćeš podnijeti prijavu inspektoratu rada.


Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
To ne bi bio baš pametan potez. Ako poslodavac vodi propisanu evidenciju vezanu za GO, inspektor tu ništa ne može - ionako samo češljanju papire. Eventualno ako ima pisani trag gdje ga je poslodavac obavijestio da mu je samo tako oduzeo dane GO, što čisto sumnjam jer nitko ne bi bio toliko glup. Ne vidim način na koji će dokazati inspekciji da je zakinut. Kolege vrlo vjerojatno neće svjedočiti u njegovu korist. Ono što mu jedino preostaje da se ne pojavljuje na poslu onoliko dana za koliko je uskraćen.
Quote:
SajkoDad kaže: Pogledaj post
Ako ima tragova u papirima, žigova osobnih sa datumima, mailova u tim danima "godišnjeg" sa predanim poslovima, onda se možda i može nešto postići.
Ja sam 10 godina trpio fiktivne godišnje, vikende i svašta i uvijek se nađe neki trag da si radio ako se hoće, a i ne mora se.
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post


Poslodavac mu je za svaki GO trebao izdati rješenje. Što nekako sumnjam da je, ako se tako razgovara i ponaša. Znači nema dokaza o izdanom i predanom rješenju.
Isto tako mu je dužan predati platne liste svaki mjesec, čiji primitak ovaj mora potpisati - u kojima mora biti zavedeno kad je koristio GO. Sumnjam da je i to dao, jer ne vjerujem da bi ovaj bio tolko glup da potpiše platnu listu na kojoj piše da je koristio GO.
Da ne velim da je vrlo teško moguće da radnik u tim danima nije nigdje ostavio trag svog rada.
S druge strane, zahvaljujući tvom savjetu može dobiti izvanredni otkaz zbog neopravdanog pojavljivanja na poslu.
Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
Jep, hrpa tvojih insinuacija koje predstavljaš kao činjenice će zasigurno biti dovoljno prilikom inspekcijskog nadzora.

Da, poslodavac mu zasigurno piše GO bez da se papirnato pokrije. Nadalje, ako je i potpisivao platnu listu nije ju potpisao jer je glup, nego jer je očito morao. Ako već godinama trpi da ga poslodavac zakida za godišnji odmor, najmanji je problem izvršiti pritisak da potpiše platnu listu. Kakav točan posao radi će dati odgovor na pitanje koliko je moguće ostaviti traga da je radio tih dana.

Tvoj savjet je zasigurno bolji, bez da si ispitala sve okolnosti i posljedice koje mogu izaći iz inspekcijskog nadzora. Inspektori su inače poznati po tome da služe narodu.
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Prilikom inspekcijskog nadzora poslodavac je taj koji mora dokazati da nsvodi iz prijave nisu istiniti. Velika većina poslodavaca je "glupa" u smislu nepokrivanja papirologijom.
I ne vidim kako bi to poslodavac mogao na mene izvršiti pritisak da potpišem nešto na moju štetu?

Čovjek je pitao kako da do toga dođe, dobio je savjet što jedino može. Naravno, može i ovo tvoje, pa da završi sa izvanrednim otkazom i bez ikakvih prava na naknadu. Nekako sam sigurna da ni sam ne bi poslušao vlastiti savjet.
A što se tiče inspekcijskog nadzora i rada inspektora - kolko prijava si u životu podnio?


Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
Prvo neka ispita jel se poslodavac pokrio papirima. Ako je, inspektor tu više ništa ne može.

Pa ako ti godišnje uzima 15 dana GO, onda mi se čini da je izvršiti pritisak da potpišeš platnu listu obična pizdarija.

Krivo si sigurna, ali nije da sam iznenađen. Naravno, on može dobiti izvanredni otkaz zbog kršenja radnih obveza, ali kako bi ti rekla, nekako sam siguran da mu poslodavac ne bi dao otkaz upravo iz razloga što cijelo vrijeme i sam krši zakon. Uzgred budi rečeno, kod takvog poslodavca otkaz sasvim sigurno nije najgora stvar koja ti se može dogoditi.

Nisam podnio niti jednu prijavu, ali priroda posla mi je takva da konstantno surađujem s inspektorima rada. Imao sam prilike vidjeti masu zapisnika o provedenom inspekcijskom nadzoru i dobiti malo širi uvid o njihovom radu, pa nekako smatram da sam ipak kompetentan o tome pričati.
Vidim da se razvila rasprava o mom problemu, pa želim dati nove informacije:

1. Samovoljni nedolazak na radno mjesto ne dolazi u obzir. Svjestan sam da je to siguran put prema otkazu ugovora o radu
2. Što se tiče tragova rada za vrijeme godišnjeg - sigurno postoje, samo to nisu papiri, već elektronski zapisi na našem serveru, te mailovi. Prvi problem je što inspektori rada vjerojatno nisu kvalificirani da pregledavaju i tumače takve podatke. Drugi problem je što poslodavac može tvrditi da sam svojevoljno radio od doma (imam pristup svemu od doma, tako da je to moguće).
3. Platne liste uopće ne potpisujemo, već samo dobijemo obavijest na mail.
4. Rješenja o godišnjem uopće ne dobivamo, samo info na platnoj listi koliko smo "bili" na godišnjem.


S obzirom na sve, mislim da je poslodavac prilično osiguran u ovom slučaju, te nemam baš neko rješenje.
Valderon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 20:07   #1223
Općenito, mail sasvim sigurno prolazi kao dokaz (službeni dokument) i inspektor će ga svakako uzeti u obzir. Kao i što sam kažeš, ne postoji rješenje, a da ne narušiš odnos s poslodavcem. Ako ti je stvarno dosta cijele situacije, jednostavno pošalji poslodavcu mail da ne želiš to više trpjeti, a isti obavezno sačuvaj (bcc na pvt/print). Ne promijeni li se situacija i nakon toga, onda ti ne preostaje ništa drugo nego da podneseš prijavu inspekciji rada. Ali, jebi ga, onda se čuvaj i najmanje situacije koja se može okarakterizirati kao skrivljeno ponašanje ili sl.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 23:48   #1224
Quote:
Valderon kaže: Pogledaj post
3. Platne liste uopće ne potpisujemo, već samo dobijemo obavijest na mail.
4. Rješenja o godišnjem uopće ne dobivamo, samo info na platnoj listi koliko smo "bili" na godišnjem.
Kad si dobio platnu listu na kojem su ti obračunati sati GO na kojem nisi bio - šta si napravio?
Zašto na njih nisi poslao pismeni prigovor o netočno obračunatim satima?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 11:28   #1225
Pocetkom godine sam prekinila ranije porodiljni i vratila se na posao, ali u novu firmu. Imam li pravo na stari godisnji? Prenosi li se to iline?

Sent from my XT1068 using Tapatalk
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 14:38   #1226
Pozdrav, mene zanima jesam li ja dobro shvatila oko prijenosa godišnjeg kod novog poslodavca?
U novu firmu prelazim 1.4.2018. Da li onda kod starog poslodavca imam pravo na 5 dana, a ostalih 15 kod novog poslodavca? Kod novog poslodavca tih 15 dana mogu koristiti tek nakon 6 mj?
patkica86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 10:03   #1227
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Pocetkom godine sam prekinila ranije porodiljni i vratila se na posao, ali u novu firmu. Imam li pravo na stari godisnji? Prenosi li se to iline?
Ne. Za stari godišnji, tj njegovu isplatu se obrati starom poslodavcu.

Quote:
patkica86 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, mene zanima jesam li ja dobro shvatila oko prijenosa godišnjeg kod novog poslodavca?
U novu firmu prelazim 1.4.2018. Da li onda kod starog poslodavca imam pravo na 5 dana, a ostalih 15 kod novog poslodavca? Kod novog poslodavca tih 15 dana mogu koristiti tek nakon 6 mj?
4 dana kod starog, a kod novog... ostatak. Zavisi i kolki ti je radni tjedan.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 15:05   #1228
Pozdrav, imam pitanje. Dakle radi se o godišnjem za 2018 godinu. Imam 23 dana godišnjeg i što ako ja njih iskoristim na primjer u 7 mjesecu, a u 9 mjesecu dam otkaz? Da li ću trebati vratiti neku naknadu ili ne? S obzirom da nisam cijelu 2018 godinu odradila u toj tvrtki? Pitam jer znam da postoji ona neka caka s razmjernim dijelom godišnjeg prema broju dana koji si do otkaza odradio.
Možda je pitanje glupo, , ali ovo mi je prvo zaposlenje, pa zato pitam.
oblak sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 23:06   #1229
Ukoliko ti je omogućio korištenje cijelog godišnjeg, poslodavac od radnika nema pravo potraživati "povrat" godišnjeg ni u kojem obliku.

Malo me zbunjuje.. 23 dana? Kako?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 23:28   #1230
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ukoliko ti je omogućio korištenje cijelog godišnjeg, poslodavac od radnika nema pravo potraživati "povrat" godišnjeg ni u kojem obliku.

Malo me zbunjuje.. 23 dana? Kako?
Hvala kiss me. Tek sam nedavno počela raditi, imam malo staža.
oblak sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 23:32   #1231
Ne razumiješ što te pitam za ova 23 dana. Zakon kaže 4 tjedna, to znači ili 20 dana ako imaš 5-dnevni radni tjedan ili 24 dana ako imaš 6-dnevni radni tjedan, pa me ova 23 dana zbunjuju.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 23:35   #1232
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne razumiješ što te pitam za ova 23 dana. Zakon kaže 4 tjedna, to znači ili 20 dana ako imaš 5-dnevni radni tjedan ili 24 dana ako imaš 6-dnevni radni tjedan, pa me ova 23 dana zbunjuju.
U odluci o godišnjem odmoru za 2017 godinu mi je pisalo 23 dana, a pretpostavljam da toliko imam i za 2018 godinu. Znam da je 20 dana minimum.
Radim 5 dana u tjednu.
oblak sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 11:27   #1233
Tri dodatna dana su vjerojatno na stručnu spremu (VŠS).
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:31   #1234
što to znači na vss dodatni dani?

jel moze meni netko reci da li meni u firmi dobro racunaju g.o.?

imam vss i 4 godine staža, radim 5 dana u tjednu i imam pravo na 21 dan, nemamo kolektivni ugovor.
lirla is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:58   #1235
Poslodavac ti je dužan minimalno dati 20 dana, ostalo je njegova dobra volja (ako radiš 5 dana u tjednu). Prema pravilniku moje firme, svako s VSS ima 24 dana godišnjeg odmora, u startu, a sa stažom se ti dani povećavaju.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 17:36   #1236
Mozda netko zna:
Ovaj mjesec sam pocela radit u drzavnoj firmi,nisam imala prekid rada duzi od 8 dana,koliko imam pravo godisnjeg?da li pravo odmah ostvarujem?mislim da se tu racuna go po kolektivnom ugovoru!
Hvala!
matea12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 23:16   #1237
Quote:
matea12 kaže: Pogledaj post
Mozda netko zna:
Ovaj mjesec sam pocela radit u drzavnoj firmi,nisam imala prekid rada duzi od 8 dana,koliko imam pravo godisnjeg?da li pravo odmah ostvarujem?mislim da se tu racuna go po kolektivnom ugovoru!
Hvala!
Pogledaj kolektivni ugovor. Nisu svi kolektivni ugovori jednaki. Mi ne znamo gdje ti radiš.
Pravo vjerovatno ne ostvaruješ odmah. Osim ako se ne radi o povezanim društvima.
Sa starim poslodavcem si trebala riješiti pravo na razmjerni dio za ovu godinu i eventualno stari godišnji. Ili si trebala iskoristiti ili ti je trebao platiti. Novog poslodavca se to ne tiče, jer on ima svoj / drugačiji raspored korištenja godišnjih.
I zašto, pri potpisivanju ugovora o radu, nisi pitala?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 14:59   #1238
Poslodavac tvrdi da nemam pravo na godišnji odmor jer ne radim 6 mj, iako radim duže od toga ali na nepuno rad vrijeme (6 sati). Prelazim u drugu firmu sa četvrtim mjesecom i nelogično mi je da ne bih imala pravo na barem dio godišnjeg?
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 16:03   #1239
Nemas pravo na cjeli godisnji ali imas pravo na razmjerni dio od 1/12 po mjesecu rada od ukupnih dana koliko bi imala za cijelu godinu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 16:22   #1240
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Poslodavac tvrdi da nemam pravo na godišnji odmor jer ne radim 6 mj, iako radim duže od toga ali na nepuno rad vrijeme (6 sati). Prelazim u drugu firmu sa četvrtim mjesecom i nelogično mi je da ne bih imala pravo na barem dio godišnjeg?
laže ili je u zabludi


cilim ti je točno napisao, a ja bi samo nadodala da je jedina razlika između punog i nepunog radnog vremena to što se kod nepunog rv i dan godišnjeg računa u smanjenom broju sati

znači, ako koristiš x dana ili ako ti za toliko produljuje radni odnos za te dane ćeš dobiti plaćeno po 6 (tvojih) sati isto kao što si plaćena 6 sati kada radiš

ukoliko nećeš koristiti go onda imaš pravo na isplatu istoga... srazmjerni broj dana godišnjeg puta 6 sati

srazmjerni su samo za mjesece koje si odradila, broj dana godišnjeg se ne smanjuje srazmjerno broju sati na koji si prijavljena
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.