Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2010., 09:22   #81
Quote:
Fichoslav kaže: Pogledaj post
Može pomoć ? Imam karijes na jednom zubu već sigurno 7-8mjeseci (od tad sam osjećo lagane bolove u zubu) uglavnom zadnja 3mjeseca me već tak boli da uzimam Kethonal i eto sada napokon odlučio kod zubara(nije da se bojim,više lijenost)otić.I uglavnom nije sad potpuno uništen zubu,ali je rupa i svaki put kad jedem mi komadi hrane ostaju,i sad kad odem kod zubara kaj će radit vadit živac,stavljat plombu šta ? I koliko košta sa i bez zdravstvene to sve ?
Hvala
najvjerojatnije će vadit živac,punit kanale i stavit plombu.Ili ako je kruna jako propala onda ide najvjerojatnije nadogradnja i keramička krunica..A cijena ovisi o kojem zubu se radi,nije isto ako ti liječi jedinicu i sedmicu,zapravo razlika je nekoliko puta u cijeni jer sedmica ima više kanala.I ako će morat nadogradnja i kruna,ovisno o obujmu posla kod privatnika bi te moglo doći od nekoliko stotina kuna do 2,5 ili 3 soma kuna.

Preko socijanog ne možeš dobit keramičku krunu i mislim niti nadogradnju (to zajedno može koštati od 2 tisuće kuna na više) pa kod socijanog možeš samo liječenje i punjenje kanala korjena,ili plombu.
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 13:12   #82
Žalosno je što smo mi već 21. stolječu, a još nismo našli lijek protiv karijesa. I što je u uopće uzrok tomu? Zašto to ne bismo na vrijeme spriječili?

Ja mislim da je najveći uzrok hrana koju jedemo.
biceps is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 13:18   #83
Quote:
biceps kaže: Pogledaj post
Žalosno je što smo mi već 21. stolječu, a još nismo našli lijek protiv karijesa. I što je u uopće uzrok tomu? Zašto to ne bismo na vrijeme spriječili?

Ja mislim da je najveći uzrok hrana koju jedemo.
Nije, nego loša higijena. Iako današnja hrana ima neusporedivo više šećera i smeća nego prije 200 godina, to ne bi trebalo ugrožavati zube ako se temeljito čiste nakon obroka.
Berenice is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 16:05   #84
Quote:
biceps kaže: Pogledaj post
Žalosno je što smo mi već 21. stolječu, a još nismo našli lijek protiv karijesa. I što je u uopće uzrok tomu? Zašto to ne bismo na vrijeme spriječili?
Uzmi cetkicu u ruke pa ces sprijeciti + redovite kontrole, profilakticka ciscenja, pecacenja kod djece...nije toliko tesko a ne kosta nista
Inace neko cjepivo nije moguce jer u ustima ima preko 1000 sojeva bakterija (za sada definirano), i nisu sigurni da mjesto jednih, koje su sada deklarirane kao najodgovornije za karijes, ne bi jednostavno preuzele druge.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 16:42   #85
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Uzmi cetkicu u ruke pa ces sprijeciti
Ali ima ljudi kojima ni to ne pomaže puno. Neki vele da je stvar u genima. Ja ne vjerujem da je samo stvar u genima.

Možda je stvar u tome što je u našem tijelu ugrožen obrambeni sustav protiv bakterija. Kad smo prehlađeni naše tijelo se brani i bori protiv prehlade i na kraju pobjeđuje.
A ako se tijelo bori protiv karijesa( ili nekih drugih bakterija u ustima),a ne može ih pobijediti onda to znači da u tijelu postoji nešto što ga koči i sprječava da do kraja sam pobijedi tu bakterijju.
Mislim da je ipak stvar u hrani koju jedemo od rođenja koja je uglavnom smeće od hrane, mogli bi i to spriječiti.
biceps is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 00:40   #86
Ima u genetici, da. Formativni poremecaji cakline i dentina (rijetko) ili sastav sline (cesce). Slina je izuzetno bitna jer sadrzi jako puno stvari koje reguliraju oralnu mikrofloru. Danasnja prehrana dodatno pogoduje bakterijama, da, ali nije ni poanta da se sve bakterije izbace-to je fizicki nemoguce. Nase tijelo je i tako velika nastamba bakterija; pitanje je samo u kakvim su odnosima medjusobno i s nasim tijelom. Ponavljam, dobra oralna higijena je kljuc svega u 95% 'normalnih' ljudi
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 13:10   #87
Pozdrav,danas sam na moju nesreću naručen u gospođe zubarice ,zadnji put mi je popravljalo jedinicu,BEZ anestezije,nije Bog zna kako bolilo,ali kadkad bi osjetio tupu bol,kad sam sa vratio kući,na zadnjim očnjacima,na donjoj vilica,sam primjetio karijes,ne boli me,izgleda ovako:

Ako je netko bio na popravku istog,recite je li bolilo,treba li anestezija? Hvala
SepI is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 16:38   #88
1. na slici nisu očnjaci već kutnjaci
2.to što ste primjetili uopće ne mora biti karijes već samo pigmentacija ili zaustavljeni, remineralizirani karijesni proces - to će znati doktor
3. ako je karijes plitak, anestezija ne treba - i to će procijeniti doktor, odnosno uvijek se može krenuti bez, pa ako u jednom trenutku zaboli, doktor stane i dobijete anesteziju
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 16:45   #89
Htio sam samo pokazat kako izgleda,nisam gledao je li očnjak ili kutnjak,sad molim Boga da nije karijes,nego da je nešto "slabije"
SepI is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 21:32   #90
Samo da vam javim da je bilo grozno,pitala me za anesteziju želim li malu ili onu veliku,ali poslije velike se ne može jest nekoliko sati,ja budala odabrao malu :tuc tuc: i preživljavao pakao,bušenje pola sata,zatim stavila mi lijek biodentin mislim da se zove i za 26 dana moram skinut taj lijek i stavit pravu plombu,zna li itko kako ide skidanje lijeka,je li bolno,kao ovo ?
SepI is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 10:08   #91
Quote:
SepI kaže: Pogledaj post
Pozdrav,danas sam na moju nesreću naručen u gospođe zubarice ,zadnji put mi je popravljalo jedinicu,BEZ anestezije,nije Bog zna kako bolilo,ali kadkad bi osjetio tupu bol,kad sam sa vratio kući,na zadnjim očnjacima,na donjoj vilica,sam primjetio karijes,ne boli me,izgleda ovako:

Ako je netko bio na popravku istog,recite je li bolilo,treba li anestezija? Hvala
to ti nije karijes to i ja imam skoro na svakom zubu

a stari mi zubar i stalno idem na preglede
luka249 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 12:48   #92
Quote:
Luka 249
Mislim da je malo nezahvalno preko slike govoriti je li nešto karijes ili ne. Karijes se odozgora uopce ne mora vidjeti, sve može biti zatvoreno, a ispod rupa veličine pola zuba. Je li nešto crno u fisurama karijes ili pigmentacija se "osjeti" pod sondom. Dijagnostika kombinira vizualne, taktilne, rtg čimbenike, iskustvo...

Quote:
SepI
Za pola sata se izbrusi par zuba za krunicu, a kamoli ne bi očistio karijes Vrijeme sporo leti kada uzivas, jelda?
Ako ti sa zubom sve bude ok, maknut će samo gornji dio Biodentina i staviti trajni ispun (bijela plomba). To ne boli.
Inaće "mala" injekcija u dosta slučajeva ne prima kada je riječ o stražnjim donjim zubima. Ako želiš osigurati bezbolnost, "velika" je uvijek opcija.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 11:20   #93
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Mislim da je malo nezahvalno preko slike govoriti je li nešto karijes ili ne. Karijes se odozgora uopce ne mora vidjeti, sve može biti zatvoreno, a ispod rupa veličine pola zuba. Je li nešto crno u fisurama karijes ili pigmentacija se "osjeti" pod sondom. Dijagnostika kombinira vizualne, taktilne, rtg čimbenike, iskustvo...

Za pola sata se izbrusi par zuba za krunicu, a kamoli ne bi očistio karijes Vrijeme sporo leti kada uzivas, jelda?
Ako ti sa zubom sve bude ok, maknut će samo gornji dio Biodentina i staviti trajni ispun (bijela plomba). To ne boli.
Inaće "mala" injekcija u dosta slučajeva ne prima kada je riječ o stražnjim donjim zubima. Ako želiš osigurati bezbolnost, "velika" je uvijek opcija.
Da sporo,da,da mama neki dan bila kod nje i pitala kao što će meni radit i rekla sve ovo što si naveo
SepI is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 16:14   #94
Zubi, problemi sa zubima i liječenje healozonom

Je li normalno da netko tko još nije napunio 18 godina ima plombu na skoro svakom zubu? Koliko vas ima takvih?

Postoji li neki način prehrane na koji se mogu ojačati zubi?

Je li normalno da se oko plombe pojave neke sitne smeđe mrljice? Je li svaka smeđa točkica na zubu nužno karijes?

Čula sam za liječenje zuba healozonom? Što je to zapravo? Je li tko tu već to isprobao? Kakvi su bili rezultati? Koriste li healozon i privatni i socijalni zubari?
Koliko se naplaćuje?

Zna li itko u Dubrovniku nekog zubara tko liječi zube tom metodom?
hasrett is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 16:31   #95
Stiglo sa Zdravlja.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 18:48   #96
Hvala LL

Hasrett;
po meni nije normalno da tako mlada osoba ima toliko ispuna, iako to nažalost nije ništa neobično i neviđeno.
Bez pregleda vam nitko ne može reći uzrok, ali najvjerojatnije se radi o neadekvatnoj oralnoj higijeni. Ostali uzroci mogu biti genetski uvjetovani nedostaci tvrdih zubnih tkiva, problematična slina, učestalo povraćanje ili regurgitacija želučanog sadržaja, ali za tako nešto bi već vjerojatno znali.
Svaka točkica na zubu nije nužno karijes, pročitajte ranije upise.
Pigmentacija po rubovima ispuna je u pravilu nepoželjna pojava te uglavnom zahtijeva promjenu istog, odnosno pažljiviju, kvalitetniju izradu - iako, uslijed starosti sam ispun može promijeniti boju, a da to ne zahtijeva veću intervenciju. Takve stvari treba vidjeti i procijeniti klinički.
Healozone stroj: koristi metodu liječenja ozonom - super je za male karijese, ali fizički ne uklanja inficirano raspadnutno tkivo kod srednjih i većih karijesa; dakle bušilica je neophodna. Također, postoje moderniji i puno učinkovitiji generatori ozona, no nedostatak im je svima isti - ne uklanjaju tkivo. Ozon je svoju primjenu našao u tretiranju rana i eventualno endodontskih prostora. Ostalo...realno, samo lijep stroj u ordinaciji i zgodna reklama. Nadam se da ne očekujete čarobni štapić koji će bezbolno i brzo riješiti sve vaše probleme - jer Healozone to nije.
Inaće usluga kao takva se naplaćuje svugdje.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 22:47   #97
Pa dobro, meni su u pravilu karijesi jako mali, uglavnom na površini izgledaju 1 mm promjera ili manje(ne znam, meni je to malo, možda nekom nije, ali menu su zubi stvarno ogromni), osim nekih i uglavnom su površinski, tako mi je rekla zubarica, a i ne sjećam se kad me zadnji put zabolio zub od karijesa, i kad mi buši me ne boli. Ali se svako malo pojavi nešto novo.
Ali mi je svejedno imat toliko plombi u ustima . Uvijek me strah da će mi nešto ispast.
Trenutno imam 13 plombi, s tim da mi se na nekim koji su se već popravljali opet pojavio karijes. Stvarno ne znam zašto je to tako. Redovito perem zube i i idem stomatologu(iako stvarno ne vidim kako oni mogu spriječiti nastanak karijesa).

Zubi su mi jako osjetljivi na hladno i slatko. Je li to normalno? Može li se to nekako ublažiti?

Postoji li neki način prehrane, to sam već pitala, koji može poboljšati kvalitetu zubi(ne mislim sad na to da mi se nikad više ne pojavi karijes, to je s mojim zubima nemoguće)? Netko mi je rekao da su jabuke i mlijeko korisni.

Još me jedna stvar zanima. Naplaćuje li se kod socijalnog čišćenje kamenca ili poliranje zubi(može li im to naštetiti)? Zapravo i ne znam kako bih ju pitala da mi očisti kamenac(dobro, sad i ne može jer imam aparatić), jer je stvarno neugodna i izaziva mi jezu. Ne želim se svađat sa ženom koja će mi za koju sekundu zabit bušilicu u usta.

Sutra idem u posjet svojoj divnoj zubarici. Uh!
hasrett is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 22:19   #98
Quote:
Pa dobro, meni su u pravilu karijesi jako mali, uglavnom na površini izgledaju 1 mm promjera ili manje(ne znam, meni je to malo, možda nekom nije, ali menu su zubi stvarno ogromni),
Mislim da je nezahvalno govoriti kako tebi izgledaju karijesi i na temelju toga odlucivati o terapiji, bolnosti itd.

Quote:
Redovito perem zube i i idem stomatologu(iako stvarno ne vidim kako oni mogu spriječiti nastanak karijesa).
Ocito imas problem u odrzavanju oralne higijene, a tvoj te doktor nije kadar poduciti. Takodjer, ako netko moze sprijeciti karijes, onda je to stomatolog - na redovitim kontrolama. Ne znam, imam osjecaj da imas problem s doktorom.

Quote:
Zubi su mi jako osjetljivi na hladno i slatko. Je li to normalno? Može li se to nekako ublažiti?
Moze. Postoje sredstva za smanjivanje preosjetljivosti, plus peri zube sa Sensodine pastom.

Quote:
Netko mi je rekao da su jabuke i mlijeko korisni.
Glupost.

Quote:
Još me jedna stvar zanima. Naplaćuje li se kod socijalnog čišćenje kamenca ili poliranje zubi(može li im to naštetiti)?
2x godisnje imas pravo besplatno. Ne moze ti nastetiti ako se radi kako se spada.

Quote:
Zapravo i ne znam kako bih ju pitala da mi očisti kamenac(dobro, sad i ne može jer imam aparatić),
Moze se, i ne bi trebala pitati nego bi ona sama to trebala, bez tebe. Ako i ne, trazi. A ti moras kvalitetnije provoditi higijenu da kamenac ni ne nastaje.

Quote:
Ne želim se svađat sa ženom koja će mi za koju sekundu zabit bušilicu u usta.
Super ti je poimanje osobe koja bi ti trebala pomoci.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 16:54   #99
Quote:
hasrett kaže: Pogledaj post
Je li normalno da netko tko još nije napunio 18 godina ima plombu na skoro svakom zubu? Koliko vas ima takvih?

Postoji li neki način prehrane na koji se mogu ojačati zubi?

Je li normalno da se oko plombe pojave neke sitne smeđe mrljice? Je li svaka smeđa točkica na zubu nužno karijes?

Čula sam za liječenje zuba healozonom? Što je to zapravo? Je li tko tu već to isprobao? Kakvi su bili rezultati? Koriste li healozon i privatni i socijalni zubari?
Koliko se naplaćuje?

Zna li itko u Dubrovniku nekog zubara tko liječi zube tom metodom?
Sad ce i meni 18, a imam podosta plombi jbg kad sam bio manji bio sam lijen...
44nazgul44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 19:32   #100
Quote:
Berenice kaže: Pogledaj post
Nije, nego loša higijena.
Ja zube perem 2 puta dnevno, nakon toga koristim zubni konac i poslije vodicu za ispiranje. I tak SVAKI j***** dan. I svejedno sam imala karijes.
__________________
“Moonlight drowns out all but the brightest stars.” -J.R.R. Tolkien, The Lord of the Rings
shiningstar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:58.