Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2013., 12:03   #1
Uzdržavani član obitelji - prihodi člana

Pozdrav. Imam pitanje u vezi olakšica na plaću za uzdržavanog člana obitelji. Registrirao bih se za internet klađenje, znači dajem sve osobne podatke. Ako roditelji imaju olakšice na plaću za mene kao uzdržavanog člana obitelji do kojeg iznosa smijem primiti uplate na svoj tekući račun i da li taj novac iz kladionice uopće ulazi kao moj osobni prihod iako sam student? S tim da već primam stipendiju 500kn/mjesečno.
draster is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 14:00   #2
Mislim da smiješ zaraditi do 10 tisuća kuma godišnje ako nekome želiš biti porezna olakšica. Tu se misli baš na zaradu(preko studentskog, honorarno, ugovor o djelu i sl.). Mislim da se stipendije ne ubrajaju u to.

Nisam siguran ubrajaju li se u zaradu dobici od igara na sreću(kladionica to jest).
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 09:45   #3
Nadovezat ću se na temu da ne otvaram novu..majka mi je kao nezaposlena porezna olakšica, ove godine, točnije 25.05. ide u mirovinu koja će mjesečno iznositi 1400 kuna, trebam li je odjaviti sa svoje PK za ovu tekuću godinu?
Kako mogu izračunati koliko će mi plaća biti manja?
Tummy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 10:50   #4
Quote:
Tummy kaže: Pogledaj post
Nadovezat ću se na temu da ne otvaram novu..majka mi je kao nezaposlena porezna olakšica, ove godine, točnije 25.05. ide u mirovinu koja će mjesečno iznositi 1400 kuna, trebam li je odjaviti sa svoje PK za ovu tekuću godinu?
Kako mogu izračunati koliko će mi plaća biti manja?
Osobni odbitak za uzdržavano dijete i drugog uzdržavanog člana obitelji, porezni obveznik može koristiti ako dijete ili drugi uzdržavani član obitelji ne ostvari primitak veći od 11.000,00 kn u poreznom razdoblju, kalendarskoj godini. Iznimno za 2012 ta granična svota iznosi 10.966,00 kn zbog izmjene Zakon u tijeku godine.

Za ovu 2013. tvoja mama vjerovatno neće ostvariti primitak veći od 11.000,00 pa ju ne moraš još odjaviti, nego tek sa 2014. godinom.
Kad ju odjaviš tvoj neoporezivi dio plaće više neće biti 3.300,00 nego samo 2.200,00.

Koliko ćeš dobiti manje teško je reći. Ovisi o visini plaće.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 12:38   #5
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Osobni odbitak za uzdržavano dijete i drugog uzdržavanog člana obitelji, porezni obveznik može koristiti ako dijete ili drugi uzdržavani član obitelji ne ostvari primitak veći od 11.000,00 kn u poreznom razdoblju, kalendarskoj godini. Iznimno za 2012 ta granična svota iznosi 10.966,00 kn zbog izmjene Zakon u tijeku godine.

Za ovu 2013. tvoja mama vjerovatno neće ostvariti primitak veći od 11.000,00 pa ju ne moraš još odjaviti, nego tek sa 2014. godinom.
Kad ju odjaviš tvoj neoporezivi dio plaće više neće biti 3.300,00 nego samo 2.200,00.
Koliko ćeš dobiti manje teško je reći. Ovisi o visini plaće.
Hvala na brzom odgovoru !
Dakle, dovoljno je da je odjavim u veljaci iduće godine ako sam dobro shvatila!!
Ovo o neoporezivom dijelu plaće ništa ne razumijem , ali i dalje imam oca i sina kao uzdržavane članove, mijenja li to nešto?
Plaća mi je u prosjeku 6000 kn netto.
Tummy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 13:01   #6
Ako imaš na poreznoj mamu, tatu i sina onda je tvoj osobni odbitak:
1+0,5+0,5+0,5= 2,5 tj. 5.500,00 kuna
Ako odjaviš mamu bit će ti: 1+ 0,5+0,5= 2 tj. 4.400,00 kuna.

Za točan obračun trebao bi mi bruto i općina u kojoj živiš (radi podatka o prirezu) , ali možeš si ovdje na RRIF ovom kalkulatoru to i sama izračunati.

http://www.rrif.hr/kalkulator_placa.html
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 09:37   #7
http://www.in-fin.info/porezne-olaksice/

Ja radim, i mama isto. Tata je nezaposlen i zanima me dali ja mogu staviti dva člana obitelji na svoju pk karticu tako da bi imao veću neto plaću?
Imam puno veću plaću od mame ako je to bitno.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 18:34   #8
Nezaposlenog oca možeš staviti na svoju PK karticu i koristiti olakšicu, a mamu ne možeš jer je zaposlena.
Samo pazi da već ona ne koristi olakšicu za oca. Ako koristi a ne treba joj, prvo neka mama skine oca sa svoje pk kartice, a onda ga ti stavi na svoju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 20:53   #9
Hvala na savjetu, sta sa ostalim ukucanima, dali mogu brata, sestru isto stavit?
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 11:17   #10
Braću i sestre, na žalost ne možeš staviti. Tako kaže zakon o porezu na dohodak čl. 36:

"(7) Djecom u smislu stavka 2. ovoga članka smatraju se djeca koju roditelji, skrbnici, usvojitelji, poočimi i pomajke uzdržavaju. Djecom se smatraju i djeca nakon završetka redovnog školovanja do prvog zapošljavanja ako su prijavljena Hrvatskom zavodu za zapošljavanje. Drugim uzdržavanim članovima uže obitelji u smislu stavka 2. ovoga članka smatraju se bračni drug poreznog obveznika, roditelji poreznog obveznika i roditelji njegovoga bračnog druga, preci i potomci u izravnoj liniji, maćehe odnosno očusi koje punoljetno pastorče uzdržava, bivši bračni drugovi za koje porezni obveznik plaća alimentaciju i punoljetne osobe kojima je porezni obveznik imenovan skrbnikom prema posebnom zakonu."
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 15:21   #11
Imam majku kao uzdržavanog člana koja je u lipnju dobila prvu mirovinu, prije je bila nezaposlena. Shvatila sam da je ne moram još ove godine odjavljivati jer neće imati primanja veća od 11.000 kn, ali me zanima da li je moram odjaviti s 1.1.2015. ili je mogu zadržati kao uzdržavanog člana do srpnja 2015. kad bi dosegla tih 11.000 kn primanja u toj godini?
__________________
Jednim osmjehom ti puniš me...
kestenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 21:19   #12
Pozdrav. Zanima me koji su mi dokumenti potrebni kako bi prijavio majku kao poreznu olakšicu na PK?
BINko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 10:26   #13
Tvoj rodni list.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 10:45   #14
Pozdrav, imam pitanje pa ako netko može pomoci. Majka mi je nezaposlena. Imala je u prošloj godini samo par mjeseci primanja preko HZZ cca 5000,00 kn. Zelim je prijaviti kao poreznu olaksicu. Ako sam dobro shvatila, potreban je moj rodni list, njezina primanja i moj ip obrazac.
Da li sad koeficijet umjesto 1 upisujem 1,50 te umjesto 2.200,00 kn upisujem 3.300,00kn osobnog odbitka. Hvala
STmarta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 19:44   #15
Piše vam netko tko se ne kuži ni u prireze ni u poreze ni u olakšice pa nemojte zamjeriti.
Početkom ove godine, otac je prijavio malodobno dijete na svoju poreznu karticu. Radio je 7 mjeseci (od početka 5. mjeseca do badnjaka).
Po platnoj listi se vidi da mu je neoporeziv dio 2600 kn. Koliko se ja kužim u to, toj sumi odgovara koeficijent 1. (Jesam li u pravu?)
1. Ne bi li koeficijent trebao biti 1,5 umjesto 1? Da li to znači da mu u firmi nisu uračunali dijete?
2. Ako je odgovor da, je li istina da postoji neki rok u veljači do kojeg on može predati zahtjev da mu se naknadno vrati pretplaćeno? Kako to onda ide?
3. Djetetu je utvrđen invaliditet. Negdje sam pročitala da je koeficijent za dijete s invaliditetom veći od 0.5. Je li to istina? Ako jest, što dalje da se to ostvari? Na poreznu karticu je dijete prijavljeno normalno...
night angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 01:59   #16
Pozdrav,

da li netko zna ako me je otac skinuo sa svoje porezne da li i dalje mogu primati stipendiju i da li onda u izjavi o zajedničkom kućanstvu navodim samo sebe ili?

Hvala
nitko poseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 17:18   #17
Bok!

Jel netko zna postupak prijave uzdrzavanog clana?

Na netu nisam nasla nista sto bi mi koristilo.

Hvala
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 17:28   #18
PK kartica iz firme, ostali dokumenti i u preznu. Ak neznaš nazovi njih.
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 20:43   #19
Quote:
voorn7 kaže: Pogledaj post
Bok!

Jel netko zna postupak prijave uzdrzavanog clana?

Na netu nisam nasla nista sto bi mi koristilo.

Hvala
Uzmeš PK iz firme, uzmeš dokument koji dokazuješ srodstvo (ne navodiš koji član obitelji pa to ovisi: rodni list, vjenčani list, izjava ovjerena od javnog bilježnika... ) i s tim odeš u porenu.
Onda novu PK vratiš u firmu i to je to.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 18:53   #20
Pozdrav svima. Imam problemčić. Imam maloljetnog sina, uzdržavanog člana obitelji. Njemu je moja majka uplaćivala životno osiguranje koje je isplaćeno na NJEGOV tekući račun krajem 2014 god. Iznos je prelazio onaj koji je granični za uzdržavanog člana.
Međutim, 2015 godine nitko nije postavljao pitanja, ja priznajem da nisam znao pravila i nije se dogodilo ništa, tj. nije izgubio status uzdržavanog člana.
No ove godine su mu ukinuli taj status zbog baš te isplate u 2014. godini. Mogu li to?

Uz to, zar nije prihod samo kamata koja se ostvaruje tim vidom štednje? Jer taj uplaćeni novac u životno osiguranje (pa i stambenu štedionicu - neovisno od gore navedenog slučaja) već je prošao kroz poreznu provjeru.
ripero is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:24.