Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2010., 00:34   #1
Prolazak kroz crveno

zanima me da li je moguce da policija posalje na kucnu adresu zapisnik o prekrsaju, mada su mogli dati zapisnik na licu mjesta?

naime, zaustavila me policija s upaljenim rotirkama i pita me policajac koje je svjetlo bilo na semaforu, ja velim zeleno, na sto se on nasmijao. uzeo mi je vozacku i prometnu, otisao do svog auta, vratio se i rekao je da je kazna 2500 kuna, 2 kaznena boda i 6 mjeseci oduzimanje vozacke.
tad je nesh pricao na onaj njihov uredjaj ko voki-toki, te mi vratio dokumente i veli dobit cete poziv na kucnu adresu i ode.

e sad sam zbunjena, jer koliko znam, trebala sam dobit zapisnik na koji se mogu zaliti...
kako mogu dokazati da se prekrsaj zaista dogodio, a imam svjedoka-putnika u svom vozilu?
__________________
nemoguca misija
izgubljena dusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 12:35   #2
Quote:
izgubljena dusa kaže: Pogledaj post
zanima me da li je moguce da policija posalje na kucnu adresu zapisnik o prekrsaju, mada su mogli dati zapisnik na licu mjesta?...
e sad sam zbunjena, jer koliko znam, trebala sam dobit zapisnik na koji se mogu zaliti...
kako mogu dokazati da se prekrsaj zaista dogodio, a imam svjedoka-putnika u svom vozilu?
Prekršajni postupak se pokreće u nekoliko oblika. Policajac ti može odmah na mjestu prekršaja izdati prekršajni nalog ili ti prekršajni nalog može kasnije biti poslan na kućnu adresu, a može ti napisati prekršajnu prijavu i poslati ju na sud. U tom slučaju ćeš za par mjeseci dobiti poziv za sudsko ročište, pa ćeš tamo dati svoj iskaz i predložiti svjedoka. Trenutno se nemaš na što žaliti, ali nemaš brige, dobit ćeš priliku. Nitko ne bude kažnjen samo tako.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 01:14   #3
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
P Nitko ne bude kažnjen samo tako.
Moram replicirati. Bude, ako naleti na krivog policajca. Mislim da se to mnogima dogodilo ali nemaju svi znanja ni sposobnosti reagirati u navedenom trenutku i izboriti se za sebe. Znam osobu koja je prošla kroz zeleno a policajac je tvrdio da je prošla kroz crveno. Osoba nije imala svjedoka jer je bila sama u autu, a policajac je službena osoba i njegova riječ ima prednost. Ok, izgubljena duša ima svjedoka pa će joj nadam se priča drugačije završiti.
Tamo neka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 01:36   #4
Skoro identična stvar se dogodila i meni prije neki dan u Osijeku, prođem na treptajuće zeleno no službeniku u policijiskom vozilu se učini da sam prošao kroz crveno svjetlo. Neposrednim opažanjem, nije vidio direktno. Još je kišilo taj dan, ja ulazim u raskrižje pod ajmo reći završnim treptajućim i nema šanse da bi se zaustavio prilikom kočenja. Velim mu da nije bilo crveno, a on veli on je opazio da je.
Stvarno sam svjestan opasnosti prilikom prolaska kroz crveno i sigurno bih se zaustavio da sam procijenio opasnost za sudionike u prometu. Policajac je bio kulturan i radio svoj posao, ali nemilosrdan i ne prihvaća objašnjenje

Ne znam što da radim, još je on bio sam, a ja sa svjedokom!? Nije mi ništa pisao došlo je na kućnu adresu naknadno

Što učiniti!
dodo5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 02:57   #5
Quote:
dodo5 kaže: Pogledaj post
Nije mi ništa pisao došlo je na kućnu adresu naknadno

Što učiniti!
Šta i ja. Iskidaj hahah a neznan, baš čekan da ti ovaj drot odgovori. E i drot reci meni šta da očekujen, kazna za pojas (500kn) je završila u smeću prije 5-6 mjeseci... Od tada mi ništa nije dolazilo :P
st sonic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 08:53   #6
Quote:
Tamo neka kaže: Pogledaj post
Moram replicirati. Bude, ako naleti na krivog policajca. Mislim da se to mnogima dogodilo ali nemaju svi znanja ni sposobnosti reagirati u navedenom trenutku i izboriti se za sebe. Znam osobu koja je prošla kroz zeleno a policajac je tvrdio da je prošla kroz crveno. Osoba nije imala svjedoka jer je bila sama u autu, a policajac je službena osoba i njegova riječ ima prednost. Ok, izgubljena duša ima svjedoka pa će joj nadam se priča drugačije završiti.
Od 5 ljudi koji prođu kroz crveno, 4 će reći kako je bilo trepčuće zeleno. Mi nemamo normu i nije nam cilj nabijati bespotrebne kazne. Uostalom, pravih prekršitelja će uvijek biti. Zašto onda izmišljati?


Quote:
st_sonic kaže: Pogledaj post
Šta i ja. Iskidaj... hahah a neznan, baš čekan da ti ovaj drot odgovori. E i drot reci meni šta da očekujen, kazna za pojas (500kn) je završila u smeću prije 5-6 mjeseci... Od tada mi ništa nije dolazilo...
Doći će ti, bez brige. Doći će ti zamjena novčane kazne kaznom zatvora. U ovom slučaju - 1 dan zatvora. Ako se na to oglušiš, pokucat će ti na vrata ili će raspisati potragu za tobom, pa će te već negdje pokupiti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 21:11   #7
Quote:
Tamo neka kaže: Pogledaj post
Moram replicirati. Bude, ako naleti na krivog policajca. Mislim da se to mnogima dogodilo ali nemaju svi znanja ni sposobnosti reagirati u navedenom trenutku i izboriti se za sebe. Znam osobu koja je prošla kroz zeleno a policajac je tvrdio da je prošla kroz crveno. Osoba nije imala svjedoka jer je bila sama u autu, a policajac je službena osoba i njegova riječ ima prednost. Ok, izgubljena duša ima svjedoka pa će joj nadam se priča drugačije završiti.
mom mužu se dogodilo isto i požurivao ga je da potpiše, on je stranac i nije se snašao i kazna, oduzimanje vozačke...
minory is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 14:37   #8
Quote:
minory kaže: Pogledaj post
mom mužu se dogodilo isto i požurivao ga je da potpiše, on je stranac i nije se snašao i kazna, oduzimanje vozačke...
Potpisivanje nije priznanje krivnje, nego potvrda privitka papira. Nema se čovjek što tu snaći ili ne snaći.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 03:34   #9
Prolazak kroz crveno (drugaciji problem)

Dakle vozio sam se brzom cestom te sam prošao kroz semafor na žuto svjetlo a crveno me pretpostavljam uhvatilo kada sam bio na suprotnom pješačkom prijelazu.

Policajac me zaustavio (bio je sigurno par stotina metara iza mene) sa rotacijom te nakon sto sam mu pokazao vozačku i prometnu mi je uručio uplatnicu sa cifrom od 2000 kn i jedan papir na kojemu piše da mi se izriče kazna zbog prolaska kroz crveno 2000kn + oduzimanje vozačke na 3 mjeseca


Kako nisam imao problema sa policijom od svog rođenja nisam se snašao u tom trenutku te sam potpisao da sam primio taj papir u ruke i nastavio put doma.

Kako, kada, kome se žaliti na ovu kaznu. Kada će mi doći poziv za sud ili što već? Tvrdim da nisam prošao kroz crveno ali policajčeva riječ protiv moje (nemam svjedoka) je ipak na sudu jača.
Bez vozačke dozvole jednostavno nemogu nigdje, nitko u obitelji ne vozi osim mene. Nekažnjavan sam, nezaposlen...

Jeli moguće barem da mi sud poništi tu kaznu od 3 mjeseca oduzimanja vozačke dozvole, to mi je stvarno previše za gore naveden prolazak kroz ŽUTO svjetlo iako policajac tvrdi suprotno što je uostalom njemu teško procijeniti jer je bio podosta iza mene a uz to je bila i noć...


Molim vas za bilo kakav savjet, pomoć, što god.

Hvala
elitist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 05:02   #10
Žali se, napiši isto što si ovdje napisao(nekažnjavan, nezaposlen)... Vjerojatno će ti srezat kaznu upola i maknut zabranu.
Draiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 10:25   #11
Quote:
elitist kaže: Pogledaj post
... Kako nisam imao problema sa policijom od svog rođenja nisam se snašao u tom trenutku te sam potpisao da sam primio taj papir u ruke i nastavio put doma...
Nisi potpisao priznanje prekršaja, nego si potvrdio da si preuzeo taj papir. Da nisi htio potpisti, policajac bi tako napisao i svejedno ti ga uručio. Ovime ništa nisi izgubio, a na sudu možeš reći da si surađivao u potpunosti, što si dokazao i svojim potpisom. Veliki plus.


Quote:
elitist kaže: Pogledaj post
... Kako, kada, kome se žaliti na ovu kaznu. Kada će mi doći poziv za sud ili što već? Tvrdim da nisam prošao kroz crveno ali policajčeva riječ protiv moje (nemam svjedoka) je ipak na sudu jača...
Na sudu se utvrđuje istina, a policajci u najvećem broju slučajeva govore istinu (na žalost).
Što se tiče žalbe, moraš se žaliti odmah (na dnu papira koji si dobio ti piše uputa). Napišeš žalbu u bilo kojoj formi, bitno je da sadržava tvoje podatke, podatke postaje koja ti je izdala prekršajni nalog, broj naloga (gornji desni kut, počinje s 511-...) i činjenicu da se žališ (ulažeš prigovor ili kako god). Na kraju staviš datum (pazi na rok) i potpišeš se. To odneseš u postaju ili pošalješ preporučeno (kako bi bilo u roku i kako bi imao dokaz da si poslao). Tada će postaja sve zajedno poslati na sud, pa ćeš dobiti poziv za ročište na kojem ćeš sve saznati iz prve ruke.


Quote:
elitist kaže: Pogledaj post
... Jeli moguće barem da mi sud poništi tu kaznu od 3 mjeseca oduzimanja vozačke dozvole, to mi je stvarno previše za gore naveden prolazak kroz ŽUTO svjetlo iako policajac tvrdi suprotno što je uostalom njemu teško procijeniti jer je bio podosta iza mene a uz to je bila i noć...
Možeš se žaliti na bilo što, ali teško ćeš poljuljati policajca u njegovoj tvrdnji da je bilo crveno. Bolje ti je skoncentrirati se na olakotne okolnosti: nekažnjavan si, radiš puno kilometara i uvijek si uredan vozač, nezaposlen si i nemaš izvora prihoda (i sve čega se možeš sjetiti)..., i da si uvjeren da nije bilo crveno (jer namjerno ne bi prošao kroz crveno), ali ostavljaš mogućnost da jesi, obzirom da je bila noć i nije bilo prometa, da si se žurio... a i ako je tako (da si prošao kroz crveno) da se kaješ, da nisi nikoga ugrozio (nije bilo prometa), da se kaješ i da se neće ponoviti. Na kraju se zahvališ na razumijevanju i tražiš opomenu ili manju kaznu, budući da će i one ostvariti svrhu kažnjavanja (prevencija da ćeš ubuduće bolje paziti).

Teško da ćeš se potpuno izvući (u bilo kojem slučaju), ali suci u slučaju priznanja (makar i ovako neizravnog), kajanja i par olakotnih okolnosti, imaju običaj izricati trećinu od početne kazne, a ako ti je prvi put, onda ne izriču oduzimanje vozačke dozvole (u pravilu).


P.S.: Ovo je bilo "ukratko", a imaš i divovsku temu sa drugim primjerima.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 20:45   #12
Zahvaljujem se na pomoći.

Javim kako je prošlo kad me pozovu na sud.
elitist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 21:45   #13
Imam jedno pitanje te se nadam da sam na pravoj temi.

Naime, u veljači ove godine me zaustavila policija jer sam prošao kroz crveno. Naravno, pokušavao sam se izvlačiti na priču da sam student, žurilo mi se i ostale gluposti

Nakon toga policajac je objasnio koje posljedice snosim takvim prekršajem, dodjeljivanje bodova, oduzimanje vozačke i novčana kazna te me upitao želim li kaznu poštom ili ma licu mjesta. Ja sam odgovorio da želim poštom nakon čega je on u svoju tekicu upisivao neke podatke.

E sada, tu nastaje problem, nisam na licu mjesta apsolutno ništa potpisivao niti sam dobio ikakvu uplatnicu ili bilo šta drugo a do današnjeg dana na kućnu adresu nisam ništa dobio.

Moram li se brinuti, što dalje, hoce li to doci kad tad na naplatu, da li sam morao išta potpisati na licu mjesta????
Zabranjeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 22:07   #14
Quote:
Zabranjeni kaže: Pogledaj post
... Moram li se brinuti, što dalje, hoce li to doci kad tad na naplatu, da li sam morao išta potpisati na licu mjesta????...
Da ti je napisao prekršajni nalog, morao bi potpisati na mjestu događaja. Ovako te ili pustio ili podnio prijavu redovnim putem, pa ćeš dobiti poziv za sud. To može trajati i preko godine dana, a u svakom slučaju konačna odluka ne može biti donesena bez da si ti upoznat.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 18:11   #15
Drot13 molim te da mi kažeš iskustva kada je prometni prekršaj (navodni prolazak kroz crveno) utvrđen na osnovu neposrednog opažanja od strane policijskog službenika koji je bio sam u policijskom vozilu, a u vozilu koje je navodno u prekršaju se nalazili vozač i svjedok.

Btw. bio je prolazak kroz 'zeleno na žuto' i s nedovoljno vremena za reakciju tj zaustavljanje, a što je dopušteno.


Smatram da nikako nisam ugrozio promet. Zaista nastojim biti odgovoran u prometu.

Što pred sucem?
dodo5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 01:27   #16
Quote:
dodo5 kaže: Pogledaj post
Drot13 molim te da mi kažeš iskustva kada je prometni prekršaj (navodni prolazak kroz crveno) utvrđen na osnovu neposrednog opažanja od strane policijskog službenika koji je bio sam u policijskom vozilu, a u vozilu koje je navodno u prekršaju se nalazili vozač i svjedok.
Btw. bio je prolazak kroz 'zeleno na žuto' i s nedovoljno vremena za reakciju tj zaustavljanje, a što je dopušteno.
Smatram da nikako nisam ugrozio promet. Zaista nastojim biti odgovoran u prometu.
Što pred sucem?
Vidim da priznanje ne dolazi u obzir.

Što se tiče postupka, ako policajac dođe na sud i potvrdi da si prošao na crveno, bit ćeš osuđen. Što se tiče nedovoljnog vremena za reakciju, brzinu treba prilagoditi uvjetima u prometu. Znači, ako prilaziš semaforu i vidiš da je već dugo zeleno, logično je očekivati da će ubrzo žuto (i crveno), pa onda treba biti i oprezniji.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 14:51   #17
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Vidim da priznanje ne dolazi u obzir.

Što se tiče postupka, ako policajac dođe na sud i potvrdi da si prošao na crveno, bit ćeš osuđen...

ne bih se slozila. u vecini slucajeva policajac niti ne dodje na sud.
tko je lud da prizna prekrsaj ako ima svjedoka? znaci li to da je policija takva da se njoj vjeruje pa makar imali 5-6 svjedoka, a policija nijednog? gdje je tu pravda?
__________________
nemoguca misija
izgubljena dusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 17:43   #18
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Vidim da priznanje ne dolazi u obzir.

Što se tiče postupka, ako policajac dođe na sud i potvrdi da si prošao na crveno, bit ćeš osuđen. Što se tiče nedovoljnog vremena za reakciju, brzinu treba prilagoditi uvjetima u prometu. Znači, ako prilaziš semaforu i vidiš da je već dugo zeleno, logično je očekivati da će ubrzo žuto (i crveno), pa onda treba biti i oprezniji.
Hvala na odgovoru.

Da bilo je kroz žuto, nema tu problema sa priznanjem, jer stvarno u trenutku ulaska u raskrižje je taman počelo žuto, ali je padala kiša i bila je kliska cesta. Znam svoj auto proklizio bih glatko u raskrižje, 100%. Brzina je bila normalna, u okviru ograničenja.

Baš mi krivo što policajci nisu uviđavni kod takvih stvari.
dodo5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 22:41   #19
Quote:
dodo5 kaže: Pogledaj post
Drot13 molim te da mi kažeš iskustva kada je prometni prekršaj (navodni prolazak kroz crveno) utvrđen na osnovu neposrednog opažanja od strane policijskog službenika koji je bio sam u policijskom vozilu, a u vozilu koje je navodno u prekršaju se nalazili vozač i svjedok.

Btw. bio je prolazak kroz 'zeleno na žuto' i s nedovoljno vremena za reakciju tj zaustavljanje, a što je dopušteno.


Smatram da nikako nisam ugrozio promet. Zaista nastojim biti odgovoran u prometu.

Što pred sucem?
Raskrižje moraš napustiti za vrijeme trajanja zelenog svjetla. Ulazak u raskrižje za vrijeme žutog svjetla u principu nije dopušten jer ono uglavnom služi da ljudi koji su još uvijek ušli na zeleno uspiju iz raskrižja izaći dok se ne upali crveno svjetlo.

Jasno da je nekada doista moguće da se žuto svjetlo upali tik prije nego što uđeš u raskrižje, ali onda ćeš ga zasigurno i napustiti prije nego što se upali crveno svjetlo.

Još je nešto važno napomenuti, a to je da su semafori namješteni na način da uzimaju u obzir brzinu kretanja vozila (i mnoge druge faktore) pa tako ako je na određenom dijelu prometnice dopušteno voziti 40km/h (npr. skoro sva raskrižja na Horvaćanskoj), a ti raskrižju prilaziš s brzinom od 70 - 80 km/h (velika većina vozača) - naravno da nećeš moći stati na žuto i proći ćeš kroz crveno. Možda ćeš ući u raksrižje na kasno žuto, ali to je prolazak kroz crveno.
Uostalom, ljudi ograničenja brzine stalno zaokružuju na više i još dodaju postotke, pa se tako 60 km/h tumači kao ma mogu do 80 km/h i neće me dirati (što je nerijetko i istina i što je loše) umjesto da se vozi 55 km/h.

A to da u posljednje vrijeme u Zagrebu ljudi masovno prolaze na crveno je već poprimilo ozbiljne razmjere.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 18:25   #20
Rasprava o prekoracenju brzine premjestena je ovdje.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.