Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2004., 19:34   #61
Quote:
Sorry, ali otkad je Kundera autoritet za svjetsku književnost?
Oduvijek. Nisi pročitao ni "Umjetnost romana" (Kundera)? Nije ti sve u "je" i "ije" .
A da i nije autoritet; dokazao je, uspoređujući originalne rukopise i Brodove 'prilagodbe' da 'priprema za tiskanje' nije bila sasvim precizna. Ja i ti se nemamo oko toga šta prepirat. U originalu piše "Prošao sam pored javne kuće kao pored svoje zaručnice." a u izdanju Max Broda ne piše.
Pa sad ti gledaj - tko je pisao Kafku - Kafka ili Brod. Kundera je samo konstatirao.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 19:40   #62
Quote:
*_spike kaže:
A sori stich, nowa me navukla na krivi put rekavši mi kako Camus ima neke dodirne točke s kafkom
nope. nisam.
samo da bi ti se mogao svidjet.
jer su oboje pomalo cudni. morbidni, usudila bih se reci.

__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 21:14   #63
Quote:
Black Hawk kaže:
Oduvijek.
Je li? Na kojoj je temi magistrirao, a na kojoj doktorirao?
On se književnošću bavi ludički, posve nepretenciozno, i jako sumnjam da sam sebe shvaća ozbiljno. Pa kako da ga ja onda doživim drukčije?
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 22:17   #64
Mrzim se što uništavam temu, no pročitao sam upravo cijelog Stranca i ne vidim neku povezanost s Preobrazbom. Štoviše, vidim potpuno različit način naracije događaja, stil, motive...

Da ne pametujem previše, nisu pretjerano slični
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 22:45   #65
U tome i jest stvar, Kafka je jedinstven i neponovljiv. Volio prostitutke ili ne.

Da se razumijemo, to uopće nije ono što mu zamjeram. Niti se bunim protiv razotkrivanja nečije intime, premda to smatram niskim.
Prigovaram zbog toga što su mu romani uvijek aseksualni, inhibirani, hermetični... Pa je senzacionalistički tražiti u njima psihološke kočnice i frojdovske komplekse. Iako su simbolični. Jedno je, naime, autor, a drugo su njegova djela. Pozitivizam je ovdje posve nepotreban. Pogotovo takve vrste.

U Brodova prekrajanja ne ulazim, nisu ni prva ni zadnja. Nije li Nietzschea, uostalom, falsificirala njegova sestra?
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 22:53   #66
ne u toj mjeri da bi bitno izmjenila njegovu filozofiju. da medjutim da dovede do nesporazuma.

no sto se kafke tice...pogledaj to s ove strane: sta je taj covjek morao osjecati u sebi da napise tako tjeskoban roman kao sto je to Proces? sta je morao imati u glavi da to iskusi, sta mu se desavalo? ne zastupam pozitivizam u knj. ali kod kafke cini mi se da bi se to moralo uzeti u obzir.
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 23:00   #67
Zato i velim da mi lažno zvuči povezivati Kafku s ljepoticama noći. Pa nije on Miller, zaboga. Niti je Bukowski.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2004., 03:27   #68
Quote:
Black Hawk kaže:
Ne treba Broda uzimati zdravo za gotovo. Više vjerujem Kunderi. A da pročitaš "Iznevjerene oporuke" (?) od Milana Kundere?

Mislim da bi ti to koristilo. Brod je mijenjao Kafkine tekstove. Naprimjer izbacio je rečenicu iz Kafkinih dnevnika: "Prošao sam pored javne kuće kao pored svoje zaručnice." Toliko od Kafke. A ja sve ovo pišem po sjećanju pa će te mi oprostiti na nepreciznostima.
Točno. Spomenuo sam tu knjigu i dao link u svom upisu, koji link vodi i prema Kunderinoj knjizi - dobro je raskrinkal "prijatelja"...
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2004., 03:30   #69
Quote:
Black Hawk kaže:
Oduvijek. Nisi pročitao ni "Umjetnost romana" (Kundera)? Nije ti sve u "je" i "ije" .
A da i nije autoritet; dokazao je, uspoređujući originalne rukopise i Brodove 'prilagodbe' da 'priprema za tiskanje' nije bila sasvim precizna. Ja i ti se nemamo oko toga šta prepirat. U originalu piše "Prošao sam pored javne kuće kao pored svoje zaručnice." a u izdanju Max Broda ne piše.
Pa sad ti gledaj - tko je pisao Kafku - Kafka ili Brod. Kundera je samo konstatirao.
Točno. Kundera je inače pod utjecajem Brochova svaćanja o romanu, kao o jedinom žanru koji može reći istinu o svome dobu. Dok je prije nekoliko godina primao neku nagrdau. dobrano je citirao Brocha.
Ovo je bilo u sridu.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2004., 12:17   #70
Quote:
Penny Lane kaže:
ne u toj mjeri da bi bitno izmjenila njegovu filozofiju. da medjutim da dovede do nesporazuma.

Ma jeste, kako nije... Znate već da je bila nacistkinja.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2004., 16:09   #71
Quote:
A i ta priča, inače istinita, da je svoje spise dao spaliti, ali su oni preživjeli zahvaljujući neodlučnome prijatelju je dirljiva.
Nije dao spaliti spise. Samo je jednom prilikom rekao Brodu da ne objavljuje ništa što on (Kafka) nije već objavio. I da to uništi.
Inače je i iza toga, mirno, kao da ništa nije rekao nastavio pisati i pripremati za tisak.
Quote:
Osvrnuo bih se na to da Preobrazaj rasplace covjeka.
Kad je Kafka citao Peobrazaj prijateljima, svi su umirali od smijeha.
To se ne odnosi na Preobražaj nego na prvo poglavlje Procesa.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 05:51   #72
Thumbs down Re: Re: Ionesco

Quote:
Nymann kaže:
Njegove su drame baš čitljive.
Pošto nema smajlića, zaključujem da nije riječ o ironiji, već da ozbiljno misliš.
Tada ti moram reći da ne bulazniš.
Inescove drame su imali poteškoća prevoditi i najbolji romanisti.

Čim pretaneš prepisivati serbokroatiste, tipa Ivana Klajna iz Beograda, zepleteš se u tandrčak-perkusioniranje.

Drži se ti "resavske škole" kak bi rekla tvoja učteljica.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2004., 19:14   #73
Quote:
Profesor Jakov kaže:

Zašto se vodio proces protiv Jozefa K.? I za što je on bio kriv?
Kako je vrijeme prolazilo i kako je život tekao, neke stvari su mi savršeno postale jasne, neke stvari koje čovjek vidi, ali ih ne razaznaje.....
Što vi mislite...zašto?
Jednoznacno objasnjenje ne postoji. Jedno od mogucih objasnjenja bi bilo da je Jozef K. zatvorena/otudjena/bezosjecajna (?) spodoba kojoj sam zivot ili sudbina (ili Bog) sudi upravo zbog toga sto nije dao sve od sebe da postane COVJEK.
Naime Jozef je otudjeni cinovnik koji nema radosti, nema emotivnih veza, i opcenito zivot mu je u k****.
Citava prica je metafora-njegovo istrazivanje je u stvari istrazivanje smisla, ali ne radi toga sto bi njega zanimao smisao, nego radi toga sto mu je sudbina bacila klipove pod kotace. Dakle, on trazi zato sto je primoran. Pred kraj romana o tome eksplicite progovara svecenik- on mu na neki nacin otkriva da je KRIV zato sto je takav kakav je.

__________________
Zenzi dize stat? Das ist valta!
sho koshugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2004., 23:04   #74
Proces bi bila prica o covjeku izgubljenom u svijetu birokracije koja nema (previse ili uopce) smisla.
besmislenost i nemogucnost jasnog objasnjenja zasto je on bio uhapsen i osuđen ukazuje na besmisao vecine birokracije s kojom imamo posla. nastaje zbrka, kaos, greske...ljudi ponekad bivaju kaznjeni zbog pogresaka birokracije...citav sustav je uperen ka kontroliranju pojedinca i on se tu gubi i prestaje imati ikakvog smisla.postaje brojka, postaje smao stavka u bezdusnoj birokraciji.
eto kako sam ja to shvatila.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2004., 03:22   #75
Ja sam ga samo čitao odirješen bilo kakvog detektiranja stilskih metoda tipa alegorija i metafora, jednako kao i Preobrazbu. Nešto kao zla bajka za odrasle, tako se meni čini.

Naravno, stoji sve što mudri kritičari kažu, da je to priča o otuđenosti, kaosu, besmislu i tu se slažem, no nisam djelo čitao u takvom tonu.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2004., 05:03   #76
Quote:
Profesor Jakov kaže:
Još od srednje škole Kafka stoji visoko na ljestvici mojih omiljenih.
No imam pitanje još od onda, dok sam ga čitao, a kasnije na kojekakve dodatne načine bio povezivan sa njegovim djelima, a ono glasi:

Zašto se vodio proces protiv Jozefa K.? I za što je on bio kriv?
Kako je vrijeme prolazilo i kako je život tekao, neke stvari su mi savršeno postale jasne, neke stvari koje čovjek vidi, ali ih ne razaznaje.....

Što vi mislite...zašto?
Mene se najviše dojmilo egzistencijalističko tumačenje: naime on je kriv jer odbija preuzeti odgovornost... Krivica je onaj "bruj savjesti" od Heideggera, imaš kod Scota Pecka veoma lijepo tumačenje...
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2004., 05:32   #77
Quote:
on je kriv jer odbija preuzeti odgovornost

I mene se najviše dojmilo to tumačenje, ali isto se tako sjećam da smo s jednim profom raspravljali postoji li odvojenost motiva njegovih progonitelja i suštine njegove krivice. Pa smo nekako došli do zaključka da je on kriv zato što odbija preuzeti odgovornost (nismo to tak lijepo formulirali, doduše ), a oni ga gone - zato što mogu.
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 11:48   #78
Quote:
Profesor Jakov kaže:


Zašto se vodio proces protiv Jozefa K.? I za što je on bio kriv?
Zato što je živ.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 15:24   #79
tip je totalno lud. par sam putao citao njegove dvije knjige. jel to onajs bubbom?
markom18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 17:35   #80
ja ludog topika

pročitao sam jučer Proces i veoma sam se iznenadio kako sam drugačije shvatio knjigu nego dok sam bio srednjoškolac...


nakupilo se iskustva

ova verzija objašnjenja mi se ne sviđa

ispade da je sudac Bog
presuda je bolest njegova
a sudi mu se ... i svakom čovjeku će se suditi

moja verzija je bila... da je predvidio rat i progone


elem

sad sam ponovo zbunjen jer sam pročitao taj podatak o
zamjeni posljednje glave knjige
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:35.