Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2009., 22:17   #21
odlicne hidraulicne cjepače drva mozes naci ovdje osobno koristim genijalni su: www.ubskeja.hr
mrkva4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 08:05   #22
Konstrukcija drugog cjepača mi je sumnjiva.
Kako je pričvršćen hidraulički cilindar? Na ravnu ploću 12 mm koja je pri radu opterećena na savijanje i nije dodatno osigurana. Dobro, klip ima vodilice, ali ipak
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 10:29   #23
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Konstrukcija drugog cjepača mi je sumnjiva.
Kako je pričvršćen hidraulički cilindar? Na ravnu ploću 12 mm koja je pri radu opterećena na savijanje i nije dodatno osigurana. Dobro, klip ima vodilice, ali ipak
ej, ploća ti je 20mm, moj model ima i dodatno rebro na toj ploci, makar je to cisto zbog sigurnosti, jer nema sanse da se ista deformira
radim sa gadnim komadima korenjaka, grbe itd. nikad nista samo prolazi kao kroz sir !
do sad sam iscjepao cca 30m drva, nema nikakve zamjerke u radu, kao i 1 dan radi. i dolazi sa garancijom + dostava na kucnu adresu.
Pozzdrav !
mrkva4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 12:41   #24
Quote:
mrkva4 kaže: Pogledaj post
ej, ploća ti je 20mm, moj model ima i dodatno rebro na toj ploci, makar je to cisto zbog sigurnosti, jer nema sanse da se ista deformira
radim sa gadnim komadima korenjaka, grbe itd. nikad nista samo prolazi kao kroz sir !
do sad sam iscjepao cca 30m drva, nema nikakve zamjerke u radu, kao i 1 dan radi. i dolazi sa garancijom + dostava na kucnu adresu.
Pozzdrav !
pardon, ploca je 25mm
mrkva4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 21:42   #25
Ja nameravam da napravim onaj cepac sa siljkom, ali tamo gde bi ga koristio nemam struju (suma) pa sam razmisljao da iskoristim motor od pumpe za vodu DMB ima 2kW (oko 3konja) i maksimalno 7000 obrtaja u minuti.

Interesuje me vase misljenje da li mogu iskoristiti taj motor.

Pozdrav drugarI
divljinabg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 02:49   #26
Ja nameravam da napravim onaj cepac sa siljkom, ali tamo gde bi ga koristio nemam struju (suma) pa sam razmisljao da iskoristim motor od pumpe za vodu DMB ima 2kW (oko 3konja) i maksimalno 7000 obrtaja u minuti.

Interesuje me vase misljenje da li mogu iskoristiti taj motor.

Pozdrav drugarI
divljinabg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 07:02   #27
Navodno IMT 539 ima dosta muka s tim šiljkom.
No...sve ovisi o kutu i usponu šiljka
http://www.youtube.com/watch?v=uv0pM...eature=related
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 09:23   #28
Snaga od 2 kW nije dovoljna niti za ozbiljnije piljenje malo debljih cjepanica, a kamoli za cijepanje drva. Motor će biti debelo preopterećen, vjerojatno će se i ugasiti zbog toga. Jedino ako bi šiljak bio dovoljno malih dimenzija, ali to onda nije za šumu i neki ozbiljniji posao. Za takve potrebe najbolji je traktor kao pogonski stroj.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 14:56   #29
Quote:
divljinabg kaže: Pogledaj post
......DMB ima 2kW (oko 3konja) i maksimalno 7000 obrtaja u minuti.....
Može samo treba veliki prenosni omjer da se tih 7000 svede na recimo 30-tak/minuti
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 12:03   #30
moze se raditi i sa elektro motorom, koja ima 4KW . provjereno.
2KW nije dosta. a traktorski pogon je najbolje rjesenje.
mrkva4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 10:23   #31
Imam u planu sam krenuti u izradu hid. kalača pa imam par pitanja. Kakva pumpa mi je potrebna? Dakle tlak i protok? Neko je gore napisao da je dobra od volana kamiona,mada mislim da bi bila slaba i spora. ako netko ima novi kalać jel bi mogao proćitati parametre sa ploćice na pumpi,dakle okretaje tlak i protok. Koliki promjer celindra je potreban,za hod je jasno. Znaća ja bi napravio onako robusno sve u gornjoj granici kad se već radi. Unaprijed zahvaljujem.
karlom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 10:41   #32
ono kaj se nudi na tržištu su cjepaći od 10 t na više ..
Ako ti je 10 t dovoljno trba ti cilindar od fi 80 radne površine i 200 bara pritiska , racunaj da se brzine u kupljenih cjepaca krecu od 7 cm/s pa na više .nekakva sredina je 10 cm/s
Sve ovisi kako češ tjerati pumpu (elektromotor, kardan , kardan+ multiplikator ) .
Meni sad ne da racunati za sve kombinacije okretaja kako bi odredili zapreminu pumpe .
Odluci se za vrstu pogona i promjer cilindra .
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:56   #33
Quote:
karlom kaže: Pogledaj post
Imam u planu sam krenuti u izradu hid. kalača ......
Kupuješ li dijelove ili tražiš po otpadima?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 11:09   #34
Quote:
karlom kaže: Pogledaj post
Imam u planu sam krenuti u izradu hid. kalača pa imam par pitanja. Kakva pumpa mi je potrebna? Dakle tlak i protok? Neko je gore napisao da je dobra od volana kamiona,mada mislim da bi bila slaba i spora. ako netko ima novi kalać jel bi mogao proćitati parametre sa ploćice na pumpi,dakle okretaje tlak i protok. Koliki promjer celindra je potreban,za hod je jasno. Znaća ja bi napravio onako robusno sve u gornjoj granici kad se već radi. Unaprijed zahvaljujem.
A zašto misliš da bi pumpa od serva nekog kamiona bila slaba,,,,za nju samo trebaš pogon pošto ona stvara pritisak od oko 200 tinjak bara, što ti je u svakom slučaju dovoljno, potrebno je samo paziti na smijer okretanja. Za cilindar vrijedi isto svaki će raditi koji može izdržati taj pritisak, jedino treba biti dvosmjerni, sa starih viličara možeš skinuti razdjelnik, naravno da sve ovo što sam ti napisao radi u praksi.
Mačakvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 16:06   #35
Nije baš potreban dvosmjerni cilindar!
Vidio sam cjepač napravljen od teleskopskog hidr. cilindra (veča kiperica). Kao jednosmjeran je bio spor u povratku, ali čovjek mjenja smjer okretaja pogonskog motora zupčaste pumpe (Pa sam si našao jedan takav teleskopski cilindar, nek se nađe)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 17:46   #36
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nije baš potreban dvosmjerni cilindar!
Kao jednosmjeran je bio spor u povratku, ali čovjek mjenja smjer okretaja pogonskog motora zupčaste pumpe (Pa sam si našao jedan takav teleskopski cilindar, nek se nađe)
Upravo zbog toga je dvosmjerni cilindar puno bolje rješenje, jer klip se uvlači natrag zbog pritiska ulja s druge strane, a ne zbog podtlaka na tlačnoj strani.

Inače se nove zupčaste pumpe za hidrauliku mogu prilično povoljno kupiti u Mađarskoj. Malih su dimenzija, s holenderskim navojima za priključak usisnog i tlačnog voda, bjeloruske proizvodnje. Prodaju ih trgovine rez. dijelova za (ruske) traktore, meni najbliža trgovina je u Letenyu. Prije par godina ja sam jednu takvu platio cca. 200 kn. Vjerojatno se na istom mjestu može kupiti i hidraulični razvodnik, s preljevnim ventilom, koji višak tlaka ulja preljeva natrag u spremnik ulja.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)

Zadnje uređivanje champ : 26.10.2009. at 17:53.
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 19:26   #37
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Kupuješ li dijelove ili tražiš po otpadima?
Još nikako. Ovaj bi mi bio prvi. A djelove bi nabavio bilo kako,naravno naj rađe sa otpada.
karlom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 00:16   #38
Talking instrukcije

Vecina Vas nema pojma sta prica!!!
Moja firma Drvosped D.o.o se bavi prodajom ogrijeva (ugovor na drzavnoj razini sa MORH-om, HŽ infrastruktura, HRVATSKE POSTE)te nam je godisnja prerada drvne mase oko 10.000 kubika i servisom hidraulike i hidraulicnih sustava.Pa stoga stvarno znam sta pricam.
Za solidan cjepac potrabna Vam je zubcasta pumpa 35lit koja trazi 1500 okr/min (99% zubcastih trazi tu brzinu dok su klipne dobre i na manjim brzinama ali i puno skuplje) Razvodnik-komanda je pozeljna poluautomatska protoka 80 lit da ne usporava sustav i da ne dolazi do grijanja. Cilindar MORA biti dvoradni, debljina klipnjace 50mm ili veci sa unutrasnjim promjerom cijevi 70mm ili vise. Sto vam je deblji cilindar to Vam treba jaca pumpa radi gubitka brzine.
Trgovacke fore sa tonama (10 tonski, 15 tonski,...) zaboravite. zubcaste pumpe vam stvaraju tlakove 190 do 230bar (klipne i do 800bar ali to vam ne treba) i to je snaga vaseg cjepaca, znaci u barima ,a ne tonama!! brzina je stvar protoka tj kapaciteta pumpe. Traktorski kardani se vecinom okrecu 500 okr/min pa vam stoga treba i ubrzivac 1:3 da pumpa dobije 1500 okr/min (neki kardani se pomocu mjenjaca vrte i brze)
Sta se tice svrdla nebi ga preporucio jer drva ruzno pucaju,a ima i drugih nedostatak (zato su slabo zastupljeni)
Kod izrade cjepaca nemojte traziti pumpe po otpadima jer pumpa je srce cjepaca (da je dobra nebi bila bacena)
Elektro motori za profi rad su od 3kw pa nadalje.
ZLOVRINOVIC is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 18:51   #39
Quote:
ZLOVRINOVIC kaže: Pogledaj post
Vecina Vas nema pojma sta prica!!!
I ti spadaš u tu grupu
zupčasta pumpa protoka 35 litara
gdje takva ima ja bi je zlatom platio
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 20:00   #40
Quote:
ZLOVRINOVIC kaže: Pogledaj post
Trgovacke fore sa tonama (10 tonski, 15 tonski,...) zaboravite. zubcaste pumpe vam stvaraju tlakove 190 do 230bar (klipne i do 800bar ali to vam ne treba) i to je snaga vaseg cjepaca, znaci u barima ,a ne tonama.
Pušiš!
Nisi uzeo u obzir površinu klipa!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:57.