Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2012., 10:24   #81
Daj gas traktoru. Za većinu kalača kardan na traktoru se mora vrtiti oko 400 o/min.
Ako mijenjaš pumpu, provjeri jel razvodnik dovoljnog kapaciteta
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 11:25   #82
Quote:
xxx96 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam cjepač za drva .... pogon mu je na traktor i spor je pa me zanima jel je moguće ga kako ubrzati?
Ja već par sezona koristim sličan cjepač (pogon na struju), pa me zanima kako ili u čemu ti je cjepač prespori?

Klip (sjekira) se preporo diže i spušta? Ja najčešće više vremena potrošim na dopremu i namještanje drva (koje cijepam) ispod sjekire, nego na samo cijepanje. Poslije toga, nacijepana drva treba opet složiti na hrpu...

Ovisno o kakvim drvima se radi, sjekiri je nekad dovoljan hod od 10-20 cm, i drvo je već puklo na pola. Nekad sjekira mora putovati cijelom dužinom, ali tih par sekundi više nije uopće toliko presudno i bitno.

Za neiskusne cjepače, najveća greška može biti prebrzo zabijanje sjekire u drvo koje jako sporo i teško puca, i daljnje nabijanje pritiska ulja pomoću hidraul. razvodnika. To je najbolji i najbrži način za oštećenje, savijanje ili lom konstrukcijskih dijelova cjepača.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 11:24   #83
nacrt za hidraulički cjepač

Ima li tko kakav nacrt ili skicu za izradu vertikalnog hidrauličkog cjepača koji bi bio pokertan preko kardana?
maca_n7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 23:34   #84
Question Pomoć-

Quote:
zoran1973 kaže: Pogledaj post
Mogu ti ga ja nabavit, javiš se na pp ak si zainteresiran, šiljku moraš spustit brzinu na 500 okretaja.
koliko dođe cijena šiljka -ja bih trebao jedan cc-a 65 mmx220 mmm
C-5-2-0-H-D-I is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 09:21   #85
Quote:
maca_n7 kaže: Pogledaj post
Ima li tko kakav nacrt ili skicu za izradu vertikalnog hidrauličkog cjepača koji bi bio pokertan preko kardana?
Imaš raznih izvedbi: horizontalni, vertikalni, za kratka drva, za metrice...
drva
Upravo izrađujem jednoga, horizontalnoga za do 66cm duljine. Napravil sam nacrte u ACAD-u, no malo ti bi bili od koristi, jer nacrte stalno prilagođavam raspoloživom materijalu.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 09:26   #86
Wink

Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Imaš raznih izvedbi: horizontalni, vertikalni, za kratka drva, za metrice...
drva
Upravo izrađujem jednoga, horizontalnoga za do 66cm duljine. Napravil sam nacrte u ACAD-u, no malo ti bi bili od koristi, jer nacrte stalno prilagođavam raspoloživom materijalu.
Prije dva tjedna još nisam bio siguran kakav bi cjepč htio tako da bi mi bilo kakva shema bila O.K., ali evo sad znam trebao bi nacrt za vertikalni cjepač za cjepanje metrica ( koji naravno može cjepati i kratka drva).
maca_n7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 10:25   #87
Odi negdje u dućan, izmjeri i skiciraj postojećega. To ti je nejjednostavnije i najlakše.
Sve ti ovisi o cilindru kakvoga imaš.
Ako te zanima, ima gredu HEB160, duljine 1,5m za prodati. Od takve sam ja radil i sebi. Nisam daleko od tebe, a ak te zanima, javi se na PP, te možeš dojti i videti do kud sam stigel.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 13:01   #88
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Odi negdje u dućan, izmjeri i skiciraj postojećega. To ti je nejjednostavnije i najlakše.
Sve ti ovisi o cilindru kakvoga imaš.
Ako te zanima, ima gredu HEB160, duljine 1,5m za prodati. Od takve sam ja radil i sebi. Nisam daleko od tebe, a ak te zanima, javi se na PP, te možeš dojti i videti do kud sam stigel.
Ako idem u dučan mjeriti onda neznam što će mi forum.
Mislio sam da forum služi tome da ako ima netko neki nacrt da mi ga pošalje, a ne da mi daje savjet da odem u "negdje u dućan" jer tog sam se mogao i sam sjetiti.
maca_n7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 13:18   #89
Na mojem cjepaču (vertikalni za metrice) glavni stup (okomita greda) je napravljena od dva U profila (160x80), dakle H profil s duplim "mesom" na osi koji trpi opterećenje na savijanje zbog zabijanja sjekire u drvo. Pored toga, taj stup je poduprt (sa suprotne strane od cilindra) s jakim kvadradtnim profilima (80x80), koji služe kao rama za vješanje i nošenje cjepača na traktoru.

Unatoč tome, vrh stupa se savija nekih 10-15-20 mm prema nazad, kad cilindar treba raskoliti neko iskrižano drvo. Vodoravna konzola cilindra (na vrhu stupa) također su dva isto takva profila (U 160), ali tu konzolu sam morao naknadno pojačavati s dvije pločevine 10 mm (sa svake strane jedna), jer bi se ta konzola do sada već odavno bila potrgala ili trajno iskrivila, pa bih je morao odrezati i raditi jaču...

Ovo pišem zato da dobijete nekakvu sliku, o kakvim silama i opterećenjima se kod takvih cjepača radi. Nemojte štedjeti na profilima, 10 tona je sila koja savija željezo kao od šale.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 13:44   #90
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Na mojem cjepaču (vertikalni za metrice) glavni stup (okomita greda) je napravljena od dva U profila (160x80), dakle H profil s duplim "mesom" na osi koji trpi opterećenje na savijanje zbog zabijanja sjekire u drvo. Pored toga, taj stup je poduprt (sa suprotne strane od cilindra) s jakim kvadradtnim profilima (80x80), koji služe kao rama za vješanje i nošenje cjepača na traktoru.

Unatoč tome, vrh stupa se savija nekih 10-15-20 mm prema nazad, kad cilindar treba raskoliti neko iskrižano drvo. Vodoravna konzola cilindra (na vrhu stupa) također su dva isto takva profila (U 160), ali tu konzolu sam morao naknadno pojačavati s dvije pločevine 10 mm (sa svake strane jedna), jer bi se ta konzola do sada već odavno bila potrgala ili trajno iskrivila, pa bih je morao odrezati i raditi jaču...

Ovo pišem zato da dobijete nekakvu sliku, o kakvim silama i opterećenjima se kod takvih cjepača radi. Nemojte štedjeti na profilima, 10 tona je sila koja savija željezo kao od šale.

Evo ovo je već stvarno nešto od koristi.
Champ, bi li molim te mogao staviti kakvu skicu ili nacrt tog cjepača?
Imaš možda kakvu sliku da se vidi kako to izgleda?

Daj mi reci kako ti je sjekira velika, široka i guga (dimenzije)
Neznam koja bi širina bila optimalna, jedno 10-12 cm? Mislim na onaj dio koji širi drvo da se raspukne, a ne dužinu oštrice.
maca_n7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 13:47   #91
Quote:
maca_n7 kaže: Pogledaj post
Ako idem u dučan mjeriti onda neznam što će mi forum.
Mislio sam da forum služi tome da ako ima netko neki nacrt da mi ga pošalje, a ne da mi daje savjet da odem u "negdje u dućan" jer tog sam se mogao i sam sjetiti.
Nacrt ti (eventualno) može pomoći da izradiš ramu cjepača, ali osim nje treba ti još prilično puno druge opreme i dodataka. S čime planiraš pogoniti taj cjepač, s traktorom, ili na struju?

Kakvu pumpu ćeš ugraditi, kakav cilindar, koji hidraul. razvodnik, sigurnosni ventil? Spremnik ulja, filter ulja, multiplikator okretaja ako pumpu pokreće kardan.. Ima tu masa detalja, koje moraš znati prije nego ideš nabavljati željezne profile.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 13:59   #92
Evo starih fotki, koje sam pronašao na netu..







Končarev 4 kW motor s prirubnicom, filter ulja je na ulazu povratnog voda u spremnik ulja



Razvodnik - pogled sa zadnje strane



Filter ulja



Sklopka za paljenje motora, plus bimetalna sklopka za termičku zaštitu motora



Sjekira 33 cm



__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 14:01   #93
Za kratka drva stavili smo dva panja kao podlogu...







__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 17:38   #94
Moram demantirati sam sebe, tj. dati ispravak mjera i dimenzija koje sam ranije napisao:

- glavni stup (okomita greda) je napravljena od dva U profila 180x90, dakle H profil s duplim "mesom" (180x180)

- vodoravna konzola na kojoj je cilindar je napravljena od dva U profila 140x70, plus pojačanja sa svake strane

- sjekira je na najširem mjestu širine 12 cm, dalje prema gornjoj strani ide lagano u konus, dakle sužava se. Dužine 33 cn, ukupne visine 19 cm.

- udaljenost između donjeg vrha sjekire i podnožja za drva je 115 cm, tako da i cjepanice otpiljene malo dulje od metra stanu u cjepač

__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 17:53   #95
Uglavnom, zahvaljujući tom cjepaču, teška muka oko cijepanja ovakvh (ili još debljih) trupaca pretvorila se je u razbibrigu..



__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 00:05   #96
Quote:
maca_n7 kaže: Pogledaj post
Ako idem u dučan mjeriti onda neznam što će mi forum.
Mislio sam da forum služi tome da ako ima netko neki nacrt da mi ga pošalje, a ne da mi daje savjet da odem u "negdje u dućan" jer tog sam se mogao i sam sjetiti.

A kaj misliš da je bilo tko od nas SSM-a napravil stvar bez nekog uzora?

Eto, kolega Champ ti je sve napisal, a opet si na početku.
Prvo nabavi cilindar, koji određuje silu, a onda kreni tražiti materijal za gredu i ostalo. Greda može biti napravljena kak ti je Champ rekel (neki to odmah iskoriste i za spremnik ulja, no meni se ne sviđa) ili od debelostjene cijevi 150x150...200x200 (zavisi kaj najdeš za kupiti) ili od HEB profila (ja sam tak napravil). Potrebna jačina grede zavisi i o hvatištu cilindra (udaljenosti od grede) i ukupnoj duljini grede (radi savijanja, baš kak ti je Champ rekel).

Nisam ti bez veze rekel da iskopiraš tvorničkoga, jer je to najbolji način da ne pogriješiš u dimenzioniranju grede i ostalih dijelova.

Računaj da hidraulične komponente koštaju 2500...3000kn, bez multiplikatora i spremnika ulja, ako ih kupuješ nove, preko oglasnika.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 09:16   #97
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
...Računaj da hidraulične komponente koštaju 2500...3000kn, bez multiplikatora i spremnika ulja, ako ih kupuješ nove, preko oglasnika.
A gdje nabaviš uljnu pumpu?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 09:33   #98
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
A gdje nabaviš uljnu pumpu?
Daj naj...

Pa kupljena je nova

Zadnje uređivanje Zvon : 20.07.2012. at 09:40.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 11:21   #99
http://www.youtube.com/watch?v=FwqIC...hannel&list=UL

homejd cjepač
__________________
...drva drva drva drva...
kiko1833 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 11:39   #100
samo drva
__________________
...drva drva drva drva...
kiko1833 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:11.