Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2018., 20:10   #1
"Alati" za zaposlenje

Kod traženja idealnog posla postoje cake koje nitko nikad ne spominje.
Ovdje u startu eliminiram bilo kakve balkanske nakupine u psihi, a zovu se uljebi, mito, veze, mafija.

Što tražim je iskren i inteligentan pogled koji valja imati kad se upuštaš u traženje idealnog posla bez ikakvih balkanskih šema.

Što valja proučiti, pročitati, usvojiti, usavršiti?

Gdje se educirati, pripremiti, savjetovati?

Kako se postaviti, ponašati, izgledati?

Dakle pokušajte apstrahirati od balkana i staviti se u inteligentnu zemlju koja drži do vrijednosti.

Kako će se tamo ponašati jedan mladi ambiciozni čovjek prilikom potrage?
Kakav je njegov psihološki profil?
klto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 15:39   #2
Nitko se ne udostoji dati neki odgovor.

Ovaj forum je stvarno žešći trash.

Prije ću dobiti relevantni odgovor od kurve.
klto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 19:59   #3
Za koji posao?
StvarnoNeznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 20:17   #4
Quote:
StvarnoNeznam kaže: Pogledaj post
Za koji posao?
Nije specificiran. HR, državna uprava, školstvo.
klto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 20:53   #5
Znači posao u MZO ili obrazovnim agencijama?
StvarnoNeznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 21:03   #6
Quote:
StvarnoNeznam kaže: Pogledaj post
Znači posao u MZO ili obrazovnim agencijama?
Tako nekako.
klto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 21:30   #7
A nema tu nekih tajnih caka, za puno poslova vrijede neka općenita 'pravila - prouči im web (i općenito s čim se bave) odnosno budi informiran, za razgovor se obuci pristojno (ne trebaš odijelo, ali košulja). Najbitnije je ostaviti dojam da si netko s kim oni žele/mogu raditi. Jer ako si dogurao do intervjua pretpostavka je da si prošao testiranja i da si među 'sposobnim' kandidatima pa im preostaje provjeriti koliko stvarno kužiš stvari i mogu li s tobom sjediti u uredu 8 sati.

Najbolje ako možeš doći do nekoga tko već radi tamo. On(a) ti onda može objasniti zašto traže novu osobu, uvjete, dati konkretne savjete za intervju, itd.

Inače kako si pisao o 'idealnom' poslu definitivno nisam mislio da će to biti rad u ministarstvu
StvarnoNeznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 22:40   #8
Quote:
StvarnoNeznam kaže: Pogledaj post
A nema tu nekih tajnih caka, za puno poslova vrijede neka općenita 'pravila - prouči im web (i općenito s čim se bave) odnosno budi informiran, za razgovor se obuci pristojno (ne trebaš odijelo, ali košulja). Najbitnije je ostaviti dojam da si netko s kim oni žele/mogu raditi. Jer ako si dogurao do intervjua pretpostavka je da si prošao testiranja i da si među 'sposobnim' kandidatima pa im preostaje provjeriti koliko stvarno kužiš stvari i mogu li s tobom sjediti u uredu 8 sati.

Najbolje ako možeš doći do nekoga tko već radi tamo. On(a) ti onda može objasniti zašto traže novu osobu, uvjete, dati konkretne savjete za intervju, itd.

Inače kako si pisao o 'idealnom' poslu definitivno nisam mislio da će to biti rad u ministarstvu

... nema caka za poslove koje nitko neće raditi. Za neki pristojan posao treba imati nešto više. Bila to karakterna crta, snalažljivost, adekvatan fakultet.
Gledam u svojem gradu tko se zapošljava na dobrim pozicijama i to su mahom ljudi koji se po nečemu istaknu. I mahom žene. Muškarci ili rade smeće posao ili uopće ne rade.

Očito je da postoji neka psihologija koju je potrebno usvojiti, a da bi se kod traženja posla došlo do željene pozicije. Tko zna zna, tko ne zna = bauštela.
klto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 23:31   #9
Mda...ovo je skrenulo u nekom smjeru koji ja ne kužim... Pa naravno da treba imati adekvatan fakultet, neke osnovne karakterne osobine (npr. snalažljivost), relevantno radno iskustvo, itd. za dobiti posao. I to bilo kakav, a kamoli idealni. Ne znam kak je to 'nešto više'.

Ni ovo ostalo mi nema smisla tako da...ne znam šta reć.
StvarnoNeznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2018., 12:06   #10
Ponašaj se kao da je to tvoja firma i zapravo se želiš zaposliti u svojoj firmi (način razmišljanja). Ili, ako si već negdje zaposlen, radi kao da je to tvoja firma - u prijevodu, voli to što radiš.

Malo karizme i ljudskosti neće škoditi.

Treći savjet, prouči te iste ljude za koje misliš da se na neki način istaknu i donesi zaključak o tome što im je zajedničko.
__________________
let's go for a drive
Elysian is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2018., 15:06   #11
@klto mislim da te kužim što hoćeš reći usput jesi li iz Osijeka ili Slavonije?

Što se tiče žena na državnim poslovima - da, to je pošast! Pričam često o kolegi koji se nedavno zaposlio u državnoj firmi, samo žene, njih par muških, a pazi, on radi u IT odjelu.

Po meni nema tu psihe, ako imaš sreće naletjeti na radno mjesto koje nije korumpirano, samo je znanje bitno. Ako si najbolji - to je to. Druga stavka je kakav si čovjek, ajd to je već neka psiha, ali uglavnom to je ono - tvoj nastup, ponašanje, neke posebne vještine koje razvijaš kroz poslovni razvoj.

Jako važno, teško je upasti u neki krug, a kada se upadne, kontakti i iskustvo čini svoje da ideš dalje, na bolje, na više, itd. Za shit poslove uvijek si u govnima i nema dalje, pa ih je bolje izbjegavati
tektako is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2018., 19:39   #12
Nisam iz Slavonije, iz Koprivnice sam.

Po državnim upravama su sama ženska stvorenja, ista situacija kod mene. Kako dolaze do posla mi nije posve jasno. Siguran sam samo da nije dosta pratiti natječaje i upasti. Često je tu neka dodatna psihološka crta koja takvim osobama dolazak do posla pretvara u jednostavni pothvat. Koja crta, to mi je misterija.

Nemam vremena čekati na idealan posao zato što sam već u godinama i ne želim si priuštiti da patim 30 godina na nekom low-end poslu. Isto tako ne postoji institucija koja bi čovjeku bez zadrške iznijela što se očekuje od njega nakon školovanja. Čovjek izlazi nespreman, poput mene, i onda po forumima traži odgovore...
klto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2018., 17:29   #13
Nije nikakva psihološka crta nego veza. Ali istina, s obzirom da si na početku rekao da ne želiš pričati o mitu/korupciji/vezama onda se možemo praviti da je to neka misteriozna psihološka crta koju ima ta elita među nama - državni službenici.
StvarnoNeznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2018., 21:08   #14
Quote:
StvarnoNeznam kaže: Pogledaj post
Nije nikakva psihološka crta nego veza. Ali istina, s obzirom da si na početku rekao da ne želiš pričati o mitu/korupciji/vezama onda se možemo praviti da je to neka misteriozna psihološka crta koju ima ta elita među nama - državni službenici.

Jel se to čovjek obrati psihologu glede toga što mu nedostaje tih veza? I koji psihološki pravac uzeti?
Ili, in other words, kako čovjek bez veze dolazi do posla?
Ne želim sklapati poznanstva zbog veza, takav moral ne prakticiram.
klto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2018., 22:33   #15
Psihologu se obrati ako mu je brat načelnik općine. Inače ne pomaže. Nažalost ne znam dal bi moja zg perspektiva (masovno javljanje na sve moguće oglase) bila primjenjiva u kc...
StvarnoNeznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2018., 22:40   #16
a da odeš iz hrvatske? mlad si, još možeš.

mislim, lijepo ti je razmišljanje, ali naivno. sve se to zna koji su "alati" kod nas.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2018., 19:51   #17
Quote:
klto kaže: Pogledaj post
Ovdje u startu eliminiram bilo kakve balkanske nakupine u psihi, a zovu se uljebi, mito, veze, mafija.


Što valja proučiti, pročitati, usvojiti, usavršiti?

Gdje se educirati, pripremiti, savjetovati?

Kako se postaviti, ponašati, izgledati?

Dakle pokušajte apstrahirati od balkana i staviti se u inteligentnu zemlju koja drži do vrijednosti.

Kako će se tamo ponašati jedan mladi ambiciozni čovjek prilikom potrage?
Kakav je njegov psihološki profil?
Mladi čovjek u prvom redu radi temeljitu pripremu - istraži sve što može o tvrtki i mjestu za koje aplicira, online i offline. Isto kako je pripremao ispite na faksu, sada će pripremati teren za intervju i budući posao.

Educiramo se cijelog života i ovdje bi mladi čovjek mogao spomenuti neke online akademije koje nude besplatne ili bar ne tako skupe tečajeve i navesti bar jedan ili dva koja trenutno uči ili je završio. U pogledu educiranja o konkretnoj tvrtki ili radnom mjestu za koje aplicira vjerujem da se jako puno informacija može saznati online ili, ukoliko postoji mogućnost, posjetom i razgovorom s ljudima.

Ponašati se treba normalno, opušteno, govoriti o sebi ali isto tako i postavljati pitanja. Ako postoji nervoza ili općenito bilo kakva nesigurnost/nelagoda u pogledu intervjuiranja onda bih mladom čovjeku savjetovala da ode na nekoliko intervjua za poslove koje nikad ne bi radio, tek toliko da ih upropasti i vidi da se ništa naročito ne dogodi. Da budu kao svojevrsna proba.

Mislim da je najbitnije za mladog čovjeka da pokaže kako je vrijeme nezaposlenosti pametno iskoristio i da to što je radio je dovoljno dobro da ga smije spomenuti i pričati o tome na intervjuu. To će pokazati da mladi čovjek ima potencijala, ne gubi vrijeme na internetu i da bi mu bilo dobro takvu osobu imati u svom timu.

Najgore je kad pitate mladu (ili bilo koju osobu) da li imaju nekakav hobi ili se bave još nečim osim što jedu, rade i spavaju, kad vam odgovore da gledaju tv i igraju igrice. Znači od cijelog svijeta koji nam je dostupan 24/7 mlada osoba jedva da ima nekakav interes.
Awakening is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:46.