Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2008., 10:18   #41
turistički vodič

jel ima neko da radi kao turistički vodič ili pratitelj?
Kako je radit ,jel se isplati završit tečaj?
padma
padma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 10:48   #42
Potrebno savršeno znanje barem jednog stranog jezika, po mogućnosti onih koji se sve više traže (ruski, skandinavski jezici, španjolski...). Pod ovim "savršeno" upravo tako i mislim, dakle gotovo jednako kao i znanje materinjeg jezika.

Ukoliko pucaš na kartu sa znanjem jezika tipa engleski, njemački ili talijanski, vjerojatno ćeš morati na polaganje tečaja, a radno mjesto nije ziher zbog velikog odaziva ljudi, dok za gore navedene jezike moj savjet je da samo zoveš agencije i ponudiš svoje znanje, a neka ti neka od agencija plati tečaj (to rade i znam primjer jedne osobe pa ti zato i predlažem da tako postupiš).
mafijaš bez pljuce is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 21:06   #43
Ja sam zavrsila taj tecaj za tur. pratitelja. Ali nisam nikada to za ozbiljno radila. Uglavnom kako su vec neki rekli.. imas navecer predavanja i na kraju semestra polaganje tj. ispit. Takodjer moras znati da je dio ocijene, tj. prolaska ispita i obradjena jedna tur. destinacija.

Naravno da ju ne radis samostalno, vec na zajednickom izletu cijele grupe, dobijes par punktova po gradu (sa poznatim znamenitostima) i onda pred grupom moras izprezentirati sve sto znas o tom i po mogucnosti ukljuciti i pricicu kako bi svoje buduce "prave" klijente zainteresirala i informirala.

U mom slucaju smo isli u Bec.

Ali da ne zaboravim.. dobit ces i skriptu po kojoj ces strebat. Ne radi se samo o pojmovima turistickog pracenja vec ces morat malo znati i o povijesti umjetnosti i sl.

Takodjer imat ces za napraviti i na kazetu snimiti cijelodnevni izlet koji ces obraditi po vlastitom izboru. (Ne neces ga morat fakat vodit, nego samo snimit na kazetu.. Trebat ces obuhvatiti tocno sto ces svojim putnicima pricat, kako ces ih pozdravljat, najavljivat pauze i sl.)

Cini se komplicirano.. ali nije.

ja sam to zavrsila u agenciji ferijal, ne znam dali jos uvijek imaju seminare... ali kada sam ja to upisala bili su među prvima koji su krenuli sa takvim programom.
__________________
I said I'd write a letter
But I never got the time
sora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 13:42   #44
koliko se da zaradit?

npr. za turističkog pratiteLja... jednodnevni izlet, vikend iLi cijeLi tjedan..

Zna Li netko?

misLim, imam staLan posao aL' ja bi još nešto, sa strane...

HvaLa, nebo će vam pLatit!
__________________
Ovaj čovek je neuništiv!
FortySix&7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 21:01   #45
turistički pratitelj

Uskoro počinje tečaj za pratitelja u petrosa..Razmišljam da ga upišem ,da li mi netko može savjetovati jel se isplati završiti taj tečaj?
Ja bih volejla raditi kao pratitelj,ali samo voditi maturalce ili voditi grupe u inozemstvo..Definitivno ne rad preko ljeta na moru..
padma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 23:11   #46
Pratitelji i vodiči

Malo sam novi u ovom blogerskom svijetu, ali od vođenja živim.
Dakle, za bilo gdje ići s grupom, grupa MORA imati pratitelja i to sve agencije znaju kao i putnici tj. organizatori putovanja bilo to tuzemstvo ili inozemstvo. That's the LAW! I ti su vodiči/pratitelji plačeni najmanje kako je naznačeno u Narodnim novinama kao dnevnice tuzemnih/inozemnih putovanja (mogu vam attachirati cijelu listu ako vam treba). Te se dnevnice znaju i nemojte NIKAD ići ispod toga jer ćete torpedirati cijelu struku, a ne samo sebe! Kužite? To sve vrijedi ako vam agencija plaća preko računa, ali ako to nije tako na vama je dogovoriti se s agencijom oko love, ali prije savjet - realno procijenite koliko vrijedite! Ja osobno ne radim inozemstvo ispod 100 eura po danu, ali imam skoro 10 godina staža u vođenju i proputovao sam ovu Staru damu uzduž i poprijeko da ne govorim o bliskim kontinentima (Tunis je za vidjeti, ali ne za 3 mjeseca boravka. Dosadno i odovjen od svih voljenih!).
Tuzemstvo mi se ne da raditi jer se slabo da zaraditi ( itu se zna dnevnica, ali i cijeli gorwe opisani pristup) osim ako ne radite za neku stranu agenciju, pa je tu priča bitno drukčija.
Tečajevi su jedna papilova, dragi moji. Ja sam je sredio u jednoj agenciji za jednu tuzemnu dnevnicu, a kamoli plaćao 1500 kn za taj papir. Ali, taj vam papir zlata vrijedi jer bez njega ne da ne možete nego NE SMIJETE raditi jer ako vas uhvate u velikom ste prekršaju i vi i agencija. pamet u glavu! Pogoto vas veće agencije neće angažirati bez tog papira.
U inozemstvu, pratitelji mogu bajati do mile volje u autobusu (iznimka je Portugal gdje ni to ne možete bez lokalca), ali bez lokalca ne smijete ni primirisati nekom muzeju, crkvi, galeriji pa gostima nešto objašnjavati! Da vam nije palo to raditi po Italiji!
Može vas izvući činjenica da mnogi gradovi nemaju vodiče na HRVATSKOM jeziku (nemojte nasjesti na to kad vam počnu laprdati da je hrvatski i srpski jedon te isto. Njima je po zvučnosti, ali molim vas...). Najgore što vam se može dogoditi je kaznena prijava na (licu mjesta oko 800 eura) i zabrana ulaska u EU. I gdje ste onda?
Ja sam osobno imao par bliskih susreta po Italiji s lokalcima (krstionica u Pizi, Vatikanski muzeji..) i od tad nema te sile koja će me nagnati da sam vodim npr. Firencu. Inzistirajte na lokalcima jer je u protivnom vama glava u torbi!Najmanje što tražim je tzv. silent guide (on je tu kraj mene, a ja brbljam) jer mi je to lakše jer sam povijesničar/ povijesničar umjetnosti i shvatio sam da neke stvari znam kao i oni, ako ne i bolje. Našim gostima ionako nakon 5 min. pažnja NESTANE! I poslije govorite u prazno, a zamislite tek koliko pažnje i vremena izgubite na prevođenje s normalnim lokalnim vodičem...
Ako imate ikakvih još pitanja, tu sam....
Pozdrav veliki i paizte što radite
vodič34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 07:10   #47
Ah, blaženi talijanski karabinjeri, i blažen silent guide, kojih se tako derao na njih kad su me ufatili na Sv. Marka u Veneciji, da su utekli podvijenih repova...
BTW, vodič34, ako sam dobro shvatio iz tvog posta, ti imaš samo licencu pratitelja, ne i vodiča?
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 22:32   #48
Quote:
lappino kaže: Pogledaj post
Ah, blaženi talijanski karabinjeri, i blažen silent guide, kojih se tako derao na njih kad su me ufatili na Sv. Marka u Veneciji, da su utekli podvijenih repova...
BTW, vodič34, ako sam dobro shvatio iz tvog posta, ti imaš samo licencu pratitelja, ne i vodiča?
Na žalost, da, tako je. Problem mi je što kad se organiziraju ti nesretni tečajevi je obično siječanj/veljača i k tome još "terenska" nastava (čitaj: izlet) u ožujku i to mi oduzima puno vremena, a ja kad ne radim ne zarađujem! Tako da mi za to treba dva mjeseca osobnih troškova plus cca 3800 kuna za njihov smrdljivi tečaj (ekonomisti su uvijek u plusu! Vrazi jedni!) na kojem neću naučiti ništa više nego što već znam sa studija osim zakona, pravilnika, dodaj i Ustav....Sve to da imam licencu koju mogu koristititi na području Turističke zajednice Zagreba! i onda bih ovisio o TZ koja će mi davati posao na kapaljku. Ma mislim... To je malo manje zahtjevno, za par sati x2 razgleda dobiješ koliko i ja za cjelodnevnu jeb...u s gostima, poslije spavaš u svom krevetcu...Ali, nema novih putovanja! Pa malo zalažeš da dobiješ neko putovanje gdje nisi bio, organiziraš si ljeto kako ti hoćeš (jer si do tada već namlatio love za mjesec dana mira i spokoja).....
Ima tu puno pluseva i minusa....
A s karabinjerima se uvijek da složiti faca neukog i neupućenog. Još prozboriš koju na talijanski i duuuga, duuuuga isprika i obećanje (ko na ispovijedi!) da to više niiiikada nećeš ponoviti!
Ako treba još info....
vodič34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 05:20   #49
I ja razmisljam da li da upisem tecaj za pratitelja u Petrosu....da li se to odrzava samo u veljaci ili tih tecajeva ima stalno tokom cijele godine_ Molim da mi netko odgovori ako zna to...
Jel znate jos koju agenciju da organizira te tecajeve?
Hvala
__________________
Mejor sola, que mal acompanada
malena1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 22:36   #50
Quote:
malena1981 kaže: Pogledaj post
I ja razmisljam da li da upisem tecaj za pratitelja u Petrosu....da li se to odrzava samo u veljaci ili tih tecajeva ima stalno tokom cijele godine_ Molim da mi netko odgovori ako zna to...
Jel znate jos koju agenciju da organizira te tecajeve?
Hvala
Hm, te tečejeve u principu može organizirati svaka, SVAKA agencija. Ja kad sam vidio pitanja (njih cca 100) sam se lagano nasmijao jer je to bilo tipa "Tko je izgradio šibensku katedralu" i sl. kako sam završio povijest umjetnosti i povijest to mi je zbilja bilo smiješno. To govorim iz perspektive 27-godišnjaka. I studenta. Bio sam gotov u 20 min. Ako imaš imalo soli u glavi, malo opće kulture i obrazovanja to se da riješiti u bilo kojoj agenciji i to AKO ti ponudi upitnik. Ako imaš nekoga u nekoj agenciji, zamoli da ti izdaju taj vražji papir. Nije to njima apsolutno ništa jer ih mogu naštancati do mile volje!

O termnu održavanja tečajeva, to je već druga priča. Kako svim agencija je ovo mertvo razdoblje, popunjavaju vrijeme, budžet, ali i steći kadar za nadolazeću sezonu. Svima s Uskrsom počinje sezona i kreće posao, a trebaš imati dovoljno kadra za pokriti sve maturalce kao Petros ili nešto slično. ZAto svima odgovara mršava veljača, a i vodiči nije da su zatrpani s poslom, studenti imaju ispitne rokove (nema predavanja) itd., itd.
Moj ti je savjet da se dočepaš neke jake i velike agencije jer nije isot to imati od Alfe ili Atlasa/ Generaturista...
Kužiš?
A sad odoh glediti film...
Pozdrav
vodič34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 10:12   #51
Nisam shvatila, piše li se samo test ili postoji kakav tečaj iz povijesti, povijesti umjetnosti? Pišem ovo i smijeh me hvata. Teško da će netko bez ikakvog predznanja dobro obaviti posao tumačeći turistima, štajaznam, kakvu crkvu, polunapamet prepričavajući formalnu analizu iste. Apside, deambulatoriji, transepti, pilastri, pale... ima da ih glava zaboli, a gdje su još stilske karakteristike itd.
Naime, hoću reći da je riječ o vrlo teškom poslu, koji iziskuje široka znanja i sposobnosti (organizacijske, komunikacijske..).
Naravno, nitko ne zna sve, pa je logično posao prepustiti lokalcima.
Hoću reći, nadam se da ste (pogotovo vi vrsniji) adekvatno plaćeni za posao koji obavljate. A čini mi se da to baš i nije slučaj.

I da, kolka je otprilike manča koja se skupi u busu na povratku?
mali008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 10:32   #52
Quote:
vodič34 kaže: Pogledaj post
Hm, te tečejeve u principu može organizirati svaka, SVAKA agencija. Ja kad sam vidio pitanja (njih cca 100) sam se lagano nasmijao jer je to bilo tipa "Tko je izgradio šibensku katedralu" i sl. kako sam završio povijest umjetnosti i povijest to mi je zbilja bilo smiješno. To govorim iz perspektive 27-godišnjaka. I studenta. Bio sam gotov u 20 min. Ako imaš imalo soli u glavi, malo opće kulture i obrazovanja to se da riješiti u bilo kojoj agenciji i to AKO ti ponudi upitnik. Ako imaš nekoga u nekoj agenciji, zamoli da ti izdaju taj vražji papir. Nije to njima apsolutno ništa jer ih mogu naštancati do mile volje!

da razjasnimo malo pojmove...hm. ne znam zasto uzimati tecaj za pratitelja to je izvlacenje novaca, radije odite i polozite tecaj za turistickog vodica jer se sa licencom za vodica automatski dobije i licenca za pratitelja, mislim meni tako stoji u uvjerenju koje sam dobila.. znaci polozis za vodica, automatizmom si i pratitelj!
kolega ako si zavrsio povijest umjetnost onda ti tecaj za vodica nije nikakav problem jer si oslobodjen polaganja predmeta kulturno-povijesni spomenici koji je bar u splitu, najtezi... ima i ostalih predmeta ali su lako za polozit, nekih 30-tak stranica...
a uvjerenje i potom iskaznica stvarno vrijedi jer bez nje se ne isplati raditi niti ce vas agencije uzimati..
moze se lipo zaraditi, jedina kvaka je sta vam treba barem 2 godine dok se probijete i da agencije za vas cuju.ali jednom kad se probijete-ide lipa honorarna zarada!
__________________
la enfanta
majamcic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 10:36   #53
Quote:
vodič34 kaže: Pogledaj post
Na žalost, da, tako je. Problem mi je što kad se organiziraju ti nesretni tečajevi je obično siječanj/veljača i k tome još "terenska" nastava (čitaj: izlet) u ožujku i to mi oduzima puno vremena, a ja kad ne radim ne zarađujem! Tako da mi za to treba dva mjeseca osobnih troškova plus cca 3800 kuna za njihov smrdljivi tečaj (ekonomisti su uvijek u plusu! Vrazi jedni!) na kojem neću naučiti ništa više nego što već znam sa studija osim zakona, pravilnika, dodaj i Ustav....Sve to da imam licencu koju mogu koristititi na području Turističke zajednice Zagreba! i onda bih ovisio o TZ koja će mi davati posao na kapaljku. Ma mislim...
pa ne moras ici na tecaj, uzmes literaturu koju ti daju, procitas doma i izadjes na ispite koji ti se u 2 tjedna izredaju i amen!
znam kolege sa tecaja koji nisu mogli dolaziti na predavanja, nego su naucili literaturu i polozili..inace predavanja vam nece pomoc..jer se samo sturo ponavlja vec navedeno u skriptama!

Sta se tice turistickih zajednica, istina je da zloputrebljavaju svoj polozaj pa zovu samo svoju uhadanu ekipu istih ljudi, ali sada vecina agencija njih izbjegava i direktno se dogovara sa vodicima, jeftinije im je i isplativije jer ne placaju proviziju Tz-u! tako da se i taj problem monopola Tz- sada zaobilazi!
__________________
la enfanta
majamcic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 10:41   #54
Quote:
Ipanema kaže: Pogledaj post
Vidjela sam da sam zakasnila sto se tice svih tecajeva za ovu godinu, pa cu onda druge godine to rijesiti, ali molim vas da mi netko nesto kaze malo vise o tim tecajevima, kako to izgleda i zasto jedan traje mjesec dana, a drugi 6 mjeseci i sl.
Takodjer da mi nesto kazete o poslu turistickog vodica ili pratitelja.
Znam da vodic moze biti pratitelj, a pratitelj ne moze biti vodic, recimo.

ne traje ti ni tecaj za vodica 6 mjeseci, oduzi ti se ako ne ucis pa ti prodju rokovi za polaganje navedenih predmeta...znam ekipu koji su dobili licencu u roku od 2 mjeseca...
naravno da pratitelj nemoze bit vodic jer nema licencu/iskanicu..po meni se isplati platiti tecaj jer dobijes titulu vodica i pratitelja i barem ces u prvoj sezoni vratiti ulozeni novac, sad ovisi ti i koje jezike govoris? ako ces engleski i talijanski onda takvih ima more, treba znat neki rjedje govorni jezik, onda si na konju, ali ponavljam prodje godina- dvije dok se ne probijes!
u svakom slucaju se isplati polozit!
__________________
la enfanta
majamcic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 11:05   #55
koliko vas plaćaju,gdje radiš?

Quote:
majamcic kaže: Pogledaj post
pa ne moras ici na tecaj, uzmes literaturu koju ti daju, procitas doma i izadjes na ispite koji ti se u 2 tjedna izredaju i amen!
znam kolege sa tecaja koji nisu mogli dolaziti na predavanja, nego su naucili literaturu i polozili..inace predavanja vam nece pomoc..jer se samo sturo ponavlja vec navedeno u skriptama!

Sta se tice turistickih zajednica, istina je da zloputrebljavaju svoj polozaj pa zovu samo svoju uhadanu ekipu istih ljudi, ali sada vecina agencija njih izbjegava i direktno se dogovara sa vodicima, jeftinije im je i isplativije jer ne placaju proviziju Tz-u! tako da se i taj problem monopola Tz- sada zaobilazi!
neznam gdje živiš?ja živim na kvarneru i radila sam prošle sezone na plaći u jednoj razvikanoj agenciji,nisam bila zadovoljna,pa bi ove sezone radila honorarno.zanima me kolike su dnevnice kod vas,ako ideš direktno preko ahencije?zanima me koliko uzimaš za cijelodnevne izlete i za višednevne ture po obali?
smedjišećer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 14:41   #56
zivim u splitu, znaci splitsko-dalmatinska zupanija..ne znam jesi li vodic ili pratitelj, ali puno ti je losija opcija biti na placi tj. pausalnom mjesecnom iznosu jer kad proracunas po cjeniku iz udruge, ispada da radis za duplo jeftnije iznose...agencije to jako dobro znaju i onda nove i neiskusne ljude tako primame, ali to ljudi brzo skuze i onda agencije vec sljedecu sezonu traze opet nove novake u poslu i opet koriste druge/novije.... mozda nije lose prvu godinu i to proc dok ne skupis iskustvo ali sljedecu sezonu definitivno idi kao honorarac!
e sad dnevnice; za cjelodnevne izlete bi uzimala od 680-900kn+troskovi puta ovisi gdje je destinacija, obicno bi to bili otoci brac ili hvar,
kad ti je veca grupa uvik uders malo vecu cifru, ako imas do 5 ljudi onda malo manju... visednevne ture po obali su ti uglavnom od 80€ (agencija) a privatno (vip gosti -na crno) 100€...
__________________
la enfanta
majamcic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 14:45   #57
a ovisi ti puno i koji jezik govoris, ja sam dosta dobra u spanjolskom, a i agenciji, kad im nalete gosti i stiska je, znaju bolje platiti jer nemaju vremena recimo u 24 sata nac nekoga koji odlicno govori spanjolski, da ima iskustvo i iskaznicu..recimo cjenik udruge u splitu navodi cijenu od 600kn za cjelodnevni izlet, a ja bi znala rec 800kn i uzeli bi me bez promisljanja, vjeruj mi da oni to duplo naplate i da se agenciji uvik isplati jer masno napalcuju od gostiju takve usluge!
__________________
la enfanta
majamcic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 22:53   #58
Quote:
mali008 kaže: Pogledaj post
Nisam shvatila, piše li se samo test ili postoji kakav tečaj iz povijesti, povijesti umjetnosti? Pišem ovo i smijeh me hvata. Teško da će netko bez ikakvog predznanja dobro obaviti posao tumačeći turistima, štajaznam, kakvu crkvu, polunapamet prepričavajući formalnu analizu iste. Apside, deambulatoriji, transepti, pilastri, pale... ima da ih glava zaboli, a gdje su još stilske karakteristike itd.
Naime, hoću reći da je riječ o vrlo teškom poslu, koji iziskuje široka znanja i sposobnosti (organizacijske, komunikacijske..).
Naravno, nitko ne zna sve, pa je logično posao prepustiti lokalcima.
Hoću reći, nadam se da ste (pogotovo vi vrsniji) adekvatno plaćeni za posao koji obavljate. A čini mi se da to baš i nije slučaj.

I da, kolka je otprilike manča koja se skupi u busu na povratku?
Ma, neeee.....Ali, dio upitnika za pratitielje su i pitanja ovog tipa (pov./pov. umjetnosti).
Objektivno, goste ove stvari i ne zanimaju pa se na njima vidi da si ih negdje već kod tornja izgubio i nema nazad. Ne, njih više interesirau trač - rubrika! Ako ima nešto pikantno vezano uz nekog, štajaznam, biskupa kako je (bože me sačuvaj!) obeščastio neku časnu - daj, NA KILE! A, fala Bogu, toga ima, i ima, i ima...Ako dodaš tu nekog kralja i njegovu ljubavnicu imaš lajtmotiv puta!
A koliko mi je vremena trebalo svladati strah od publike, ne biti smotan ko sajla i organizirati kad će kakiti/ piškiti mi je prošlo prilično vremena. Danas, nakon 10 godina ovog posla mi je to rutina kao i otići na policiju radi izgubljenih /ukradenih tisuća eura, dokumenata, kartice...Ne dijelim njihovu užasnutu facu, ako me kužiš.
A manča je kod naših gostiju rijetkost. Riječka regija i Istra će ti još i dati (čak ako imaš goste odasvud iz HR oni će ti skupiti, naravno ako procijene da si zaslužio. To je i poanta manče.) ili možda Splićani (a svoje mi je najteže voditi!), ali Zagrepčani su takve cicije da mi idu na kua! Nikad ništa tj. gotovo nikad! Ma, svi su s nosom u nebesima i vodič im treba biti mama/tata/dadilja/učitelj! Ma, joj....Svi su oni tak nekak hoh, ne? Bez uvrede Zagrebčanima, ali brate mili, ako kažem da te metro vozi direkt u hotel i dovedem ju do stanice i sve joj objasnim, pa je li se mora biti takva neuka tuka da se taj jednostavan zadatak ne zna izvesti?
I ne, nismo adekvatno plaćeni. Slovenski pratitelji imaju dnevnicu 160 eura, a naše su (neslužbene bar) od 80-120 eura. I to kao ih izvučeš! Ovisi o pregovaračkim sposobnostima. Za ono što izvodimo (a maturalci su posebna priča) nismo!
vodič34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 23:05   #59
Quote:
majamcic kaže: Pogledaj post
da razjasnimo malo pojmove...hm. ne znam zasto uzimati tecaj za pratitelja to je izvlacenje novaca, radije odite i polozite tecaj za turistickog vodica jer se sa licencom za vodica automatski dobije i licenca za pratitelja, mislim meni tako stoji u uvjerenju koje sam dobila.. znaci polozis za vodica, automatizmom si i pratitelj!
kolega ako si zavrsio povijest umjetnost onda ti tecaj za vodica nije nikakav problem jer si oslobodjen polaganja predmeta kulturno-povijesni spomenici koji je bar u splitu, najtezi... ima i ostalih predmeta ali su lako za polozit, nekih 30-tak stranica...
a uvjerenje i potom iskaznica stvarno vrijedi jer bez nje se ne isplati raditi niti ce vas agencije uzimati..
moze se lipo zaraditi, jedina kvaka je sta vam treba barem 2 godine dok se probijete i da agencije za vas cuju.ali jednom kad se probijete-ide lipa honorarna zarada!
Draga kolegice,
Rado bih ja položio u Splitu iz više razloga (barem jedan je što sam Splićanin i ja!), ali sam u Zgbu pa osobno mislim da ovo i nije najznačajnija turistička regija i zbog toga ne vidim potrebu za polaganje tog tečaja. Više mi se ispalati upravo to - imati dnevnice nego biti zaposlen. A kako mi je ovo jedini izvor prihoda ne mogu pričekati godinu -dvije za uhodavanje. Ne me krivo shvatiti! Pliz! Bih ja to rado radio ali vrijeme i novac mi ne idu u prilog iako imam plan taj tečaj za vodiče riješiti. A još je jedan za..b - spomenila si baš jezike koje govorim! I isto tako znam da za njima nije neka jagma....
Ne govorim švedski, mađarski, ruski koje bih ovog trena moga unovčiti. I oko toga se ja premišljam....
vodič34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 10:39   #60
a dobro dragi kolega radite kako hocete, ali jos uvijek mislim da bi ti tecaj za turist.vodica jako malo vremena oduzeo, jer s faksom kojeg imas oslobodjen si bar tri predmeta (fonetika, hrvatska povijest i kulturno povijesni spomenici koji se sprema mjesec dana)...tako da bi po mojim kalulacijama zavrsio sve u tjedan dana kad vec nemas toliko vremena...a ovo da ti se ne da cekat 2 godine da se probijes ne drzi vodu kad si vec 10 godina u toj bransi... puno agencija ima poslovnice i u zg-u i splitu kao npr. kompas, generalturist itd... tako da ti preporuke nisu problem!
__________________
la enfanta
majamcic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:06.