Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2007., 19:26   #21
dio grkokatolika se vratio pravoslavlju i oni su postali srbi. međutim, grkokatolic koji su ostali grkokatolici su i danas hrvati, zbilja me nekad hrvatski kvazinacionalisti znaju iznenadit svojim bedastoćama. mi nemamo nacionalizma, samo plemenski džingoizam, nažalost
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 21:24   #22
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
zbog čeg misliš da su grkokatolici=pravoslavci?

i nije žumberak jedini. slabo mi desničari znaju stariju povijest Lijepe Naše.

Od Križevaca do Marče (Čazma) i Ivanić Grada
Ne mislim da je isto, no na Žumberku su neke obitelji sa Grkokatoličke vjere prešli na pravoslavnu, ali se ne izjašnjavaju kao srbi, već kao Hrvati pravoslavne vjeroispovjesti.

Poveznicu nisam stavio da bi poistovjetio te dvije vjere, već da bih dao do znanja da su prije bili Grkokatolici, a da su danas Pravoslavci, te da nisu prešli pod SPC.

Za ostatak Hrvatske ne znam, niti sam pokušao saznati, no vjerujem da bi guglajuči pronašao.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 21:33   #23
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
već da bih dao do znanja da su prije bili Grkokatolici, a da su danas Pravoslavci, te da nisu prešli pod SPC.
mislim da bi ipak bilo dobro proguglati prvo

http://www.krizevci.net/hr/html/grkokatolici.html
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 21:58   #24
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
mislim da bi ipak bilo dobro proguglati prvo

http://www.krizevci.net/hr/html/grkokatolici.html
Jel ima nešto što nije točno u mojem upisu?
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 22:05   #25
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Koliko znam, jedino u žumberku i okolici postoje Hrvati Pravoslavne vjere iliti Grkokatolici, to je onoliko koliko ja znam, moguće je da ih ima i na drugim mjestima.
Ima i drugih krajeva! Upoznao sam osobno "neke od tih ljudi".

Pitanje glasi: "Da li je to važno? "

A? Jel važno?
__________________
U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!
Korto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 22:14   #26
Quote:
Korto kaže: Pogledaj post
Ima i drugih krajeva! Upoznao sam osobno "neke od tih ljudi".

Pitanje glasi: "Da li je to važno? "

A? Jel važno?
Kako za koga, meni osobno i nije važno, no važno je reči da crkva Sv. Margarete nije prodana SPC već Grkokatoličkoj opčini.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 22:31   #27
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Kako za koga, meni osobno i nije važno, no važno je reči da crkva Sv. Margarete nije prodana SPC već Grkokatoličkoj opčini.
Nije prodana Grkokatolicima, jer su oni već imali svoju crkvu na Gornjem Gradu (tada Sv. Bazilija, danas Sv. Ćirila i Metoda). U pravu si da nije prodana ni SPC-u, već je dana na korištenje Pravoslavcima općenito (tu je bilo mnogo Grka trgovaca, Srbi su kasnije prevladali).
Bukovchan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 22:34   #28
SPC tad nije ni postojao, pravos. crkve na području HR nisu bile pod jurisdikcijom ni Beograda ni SPC-a, već autonomne, a formalno pod Carigradskom patrijaršijom.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 22:44   #29
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Kako za koga, meni osobno i nije važno, no važno je reči da crkva Sv. Margarete nije prodana SPC već Grkokatoličkoj opčini.
NINJA, brkaš grke (orthodox) i grkokatolike, grkokatolici nisu grci jebogati
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 22:57   #30
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
NINJA, brkaš grke (orthodox) i grkokatolike, grkokatolici nisu grci jebogati
Daj me ne zahebavaj, Grkokatolici su katolici koji vjerske obrede obavljaju na istočni-bizantski način, to sam naučio još kao klinac na vjeronauku, što su po nacionalnosti je totalno ne bitno.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 23:07   #31
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Kako za koga, meni osobno i nije važno, no važno je reči da crkva Sv. Margarete nije prodana SPC već Grkokatoličkoj opčini.
Kao prvo, tko je tvrdio da je prodana SPC?

Kao drugo, živo me zanima zašto je tebi važno kome je ta crkva (ili ona koja je bila tamo tada) "ustupljena", "prodana" ili "dana na korištenje" 1794. godine!

Meni to nije važno! Zbog čega je to tebi "važno"?

Već sam jednom ovo napisao na ovom forumu, no moram ponoviti:

----------------------------------------------------------------------
Nisam siguran da li si ikada slušao radio emisiju "Bijela vrana", na početku emisije Kušec pita jednog klinca "Što je u životu važno?"

Klinac odgovara: "U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!"

------------------------------------------------------------------------

Što je tebi "važno" u životu?
__________________
U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!
Korto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 23:09   #32
Quote:
Bukovchan kaže: Pogledaj post
Nije prodana Grkokatolicima, jer su oni već imali svoju crkvu na Gornjem Gradu (tada Sv. Bazilija, danas Sv. Ćirila i Metoda). U pravu si da nije prodana ni SPC-u, već je dana na korištenje Pravoslavcima općenito (tu je bilo mnogo Grka trgovaca, Srbi su kasnije prevladali).
Ne bih se složio sa tobom, Crkva je prodana Grkokatoličkoj opčini, a u njoj su se vršili i pravoslavni obredi, kasnije je sa polaganim prelaskom Grkokatolika na pravoslavnu vjeru potpala pod SPC.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 23:13   #33
Quote:
Korto kaže: Pogledaj post
Kao prvo, tko je tvrdio da je prodana SPC?

Kao drugo, živo me zanima žašto je tebi važno kome je ta crkva (ili ona koja je bila tamo tada) "ustupljena", "prodana" ili "dana na korištenje" 1794. godine!

Meni to nije važno! Zbog čega je to tebi "važno"?

Već sam jednom ovo napisao na ovom forumu, no moram ponoviti:

----------------------------------------------------------------------
Nisam siguran da li si ikada slušao radio emisiju "Bijela vrana", na početku emisije Kušec pita jednog klinca "Što je u životu važno?"

Klinac odgovara: "U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!"

------------------------------------------------------------------------

Što je tebi "važno" u životu?
A tebi je očito važno postavljati ne važnja pitanja, jer drugo i nisi u stanju. A, jel tebi to važno?

Što je tebi važno u životu?
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 23:24   #34
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Daj me ne zahebavaj, Grkokatolici su katolici koji vjerske obrede obavljaju na istočni-bizantski način, to sam naučio još kao klinac na vjeronauku, što su po nacionalnosti je totalno ne bitno.
Ja bi prije rekao da su to pravoslavci koji priznaju papu. Ne znam jel sam u pravu.

Jer je ipak, izvjestan broj pravoslavaca, a i Srba bio unijacen.
Pištolj doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 23:27   #35
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio sa tobom, Crkva je prodana Grkokatoličkoj opčini, a u njoj su se vršili i pravoslavni obredi, kasnije je sa polaganim prelaskom Grkokatolika na pravoslavnu vjeru potpala pod SPC.
Ali nemaš se što slagati ili ne sa mnom, to je jednostavno činjenica. Imaš sve detaljno opisano u knjizi "Zagreb u središtu" Snješke Knežević (preporučujem je i za ostale teme iz povijesti Zagreba).

Grkokatolici nemaju apsolutno nikakve veze s ovom crkvom i ovom temom. Ljudi ih često pomiješaju s Pravoslavcima koji su u Austro-Ugarskoj nazivani "grkoistočnom" vjerom, pa je valjda to uzrok zabune.

Dakle, crkva je do kraja 18. stoljeća pripadala Rimokatoličkoj crkvi, koja je već dugo nije koristila pa je bila zapuštena. Kako se u Zagrebu naselilo dosta pravoslavnih trgovaca, htjeli su imati svoju crkvu, pa su od Katolika kupili Sv. Margaretu koja ionako nije bila u funkciji.
Grkokatolici je nisu imali potrebe nikad koristiti, jer su već imali (i danas imaju) svoju posebnu crkvu u Zagrebu. I nikad nisu, ni postepeno ni odjednom, prešli na pravoslavnu vjeru.
Bukovchan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 23:30   #36
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Daj me ne zahebavaj, Grkokatolici su katolici koji vjerske obrede obavljaju na istočni-bizantski način, to sam naučio još kao klinac na vjeronauku, što su po nacionalnosti je totalno ne bitno.
malo te zezam, ali malo i ne, ti očito brkaš neke stvari. grkokatolici su prvotno bili pravoslavni (ali ne i srbo-pravoslavni jer je SPC od turaka gubila pa dobivala pa gubila pa dobivala autokefalnost i do prije stotinjak godina nema veze s pravoslavcima na teritoriju HR) i na prostoru koji je svima zanimljiv pa i Crkvama, dio njih su postali -grkokatolici - dakle zadržali su svoj istoči obred, svećenici se žene, liturgija je staroslavenska, no pod Vatikanom su. i dan danas se "vode neke bitke" oko starih crkvenh građevina koje nesumnjivo spadaju u vrh kulturne baštine a koju, narafski SPC svojata (kao da su je oni gradili ili financirali), primjer je manastir Marča kod Čazme, koje fucking veze može imat taj pravoslavni (sada: grkokatolički) vjerski objekt sa SPC kad je sagrađen prije 300-400 godina? nikakve. jasno da je politika u pitanju. prljava i krvava.

Medu kršćanima istočnoga obreda, prebjezima, uskocima iz različitih krajeva pod Turcima, bilo je Hrvata, Vlaha, Albanaca i Grka. Svi su oni našli utočište u Hrvatskoj, postali su vojni obveznici u Senju, u Karlovačkom i Varaždinskom generalatu. Grkokatolička crkva dobila je snažnije organizacijske oblike početkom XVII. stoljeća, ali u okviru feudalne Hrvatske, u stalnim ratnim opasnostima, teško je bilo pronaći i uspostaviti prave oblike crkvene organizacije. Prvi grkokatolički biskup, potvrđen od pape, bio je Simeon, s nadimkom Vratanja, koji je boravio među uskocima u Ivanić-gradu. On je sazvao sabor istočnih kršćana u Marči (1611.) i tada su se svi izjasnili da pristupaju u krilo Katoličke crkve i prihvaćaju crkvenu uniju, a zadržat će istočni obred.

jasno ti je da je "istočni obred" ovdje istoznačnica za - pravoslavni ali zbog konotacija u suvremenom govoru - lakše ih se naziva "istočnim obredom" upravo da bi se naglasilo da oni JESU bili pravoslavni no da NEMAJU veze s Spc.

vrlo je žalosno što to područje hrvatske povijesti prekriva zaborav, i što se puno više ne govori o tim ljudima, što se više nije razvijala ta svijest da je Spc vršila politički prodor na područje s kojim uopće nije imala (povijesnih, narodnih, kulturoloških..) veza, ali presudan utjecaj posebno na XX stoljeće.naravno, danas se to sve banalizira i skroz površno gleda pa kad ja sad kažem da su oni bili pravoslavni to može zvučat jedino u duhu suvremenog plitkog govora da zagovaram četnike. kužiš? a to nema veze s vezom i BAŠ ZATO (pozdrav niki kovaču ) o tome treba pisat i skupljat informacije..jer se bojim da ih nije ostalo puno, a da nas sve više preplavljuje propaganda, laži i krivotvorenje...

znaš li di su Plavci u Žumberku? odi gore dok enma snijega, odvezi se jedan dan i popričaj s onim babama i dedekima, vidjet ćeš kakav apsolutno mističan okvir nekog iskonskog pravoslavlja (u onom iskonskom religijskom smislu) još uvijek imaju, nešto full nevjerojatno da je opstalo, odnos prema mrtvima - miks s nekim pra slavenskim običajima, gore je i grkokatolički svećenik kaj fura bjesne motore - oni znaju poimat život s jedne druge, apsolutno pune strane- a nemaju veze -jednostavno s u gorštaci ostali izolirani od prljavog politikanstva XX stoljeća ..ako baš hoćeš, od i jedne i druge Crkve.
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 23:40   #37
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
malo te zezam, ali malo i ne, ti očito brkaš neke stvari. grkokatolici su prvotno bili pravoslavni (ali ne i srbo-pravoslavni jer je SPC od turaka gubila pa dobivala pa gubila pa dobivala autokefalnost i do prije stotinjak godina nema veze s pravoslavcima na teritoriju HR) i na prostoru koji je svima zanimljiv pa i Crkvama, dio njih su postali -grkokatolici - dakle zadržali su svoj istoči obred, svećenici se žene, liturgija je staroslavenska, no pod Vatikanom su. i dan danas se "vode neke bitke" oko starih crkvenh građevina koje nesumnjivo spadaju u vrh kulturne baštine a koju, narafski SPC svojata (kao da su je oni gradili ili financirali), primjer je manastir Marča kod Čazme, koje fucking veze može imat taj pravoslavni (sada: grkokatolički) vjerski objekt sa SPC kad je sagrađen prije 300-400 godina? nikakve. jasno da je politika u pitanju. prljava i krvava.

Medu kršćanima istočnoga obreda, prebjezima, uskocima iz različitih krajeva pod Turcima, bilo je Hrvata, Vlaha, Albanaca i Grka. Svi su oni našli utočište u Hrvatskoj, postali su vojni obveznici u Senju, u Karlovačkom i Varaždinskom generalatu. Grkokatolička crkva dobila je snažnije organizacijske oblike početkom XVII. stoljeća, ali u okviru feudalne Hrvatske, u stalnim ratnim opasnostima, teško je bilo pronaći i uspostaviti prave oblike crkvene organizacije. Prvi grkokatolički biskup, potvrđen od pape, bio je Simeon, s nadimkom Vratanja, koji je boravio među uskocima u Ivanić-gradu. On je sazvao sabor istočnih kršćana u Marči (1611.) i tada su se svi izjasnili da pristupaju u krilo Katoličke crkve i prihvaćaju crkvenu uniju, a zadržat će istočni obred.

jasno ti je da je "istočni obred" ovdje istoznačnica za - pravoslavni ali zbog konotacija u suvremenom govoru - lakše ih se naziva "istočnim obredom" upravo da bi se naglasilo da oni JESU bili pravoslavni no da NEMAJU veze s Spc.

vrlo je žalosno što to područje hrvatske povijesti prekriva zaborav, i što se puno više ne govori o tim ljudima, što se više nije razvijala ta svijest da je Spc vršila politički prodor na područje s kojim uopće nije imala (povijesnih, narodnih, kulturoloških..) veza, ali presudan utjecaj posebno na XX stoljeće.naravno, danas se to sve banalizira i skroz površno gleda pa kad ja sad kažem da su oni bili pravoslavni to može zvučat jedino u duhu suvremenog plitkog govora da zagovaram četnike. kužiš? a to nema veze s vezom i BAŠ ZATO (pozdrav niki kovaču ) o tome treba pisat i skupljat informacije..jer se bojim da ih nije ostalo puno, a da nas sve više preplavljuje propaganda, laži i krivotvorenje...

znaš li di su Plavci u Žumberku? odi gore dok enma snijega, odvezi se jedan dan i popričaj s onim babama i dedekima, vidjet ćeš kakav apsolutno mističan okvir nekog iskonskog pravoslavlja (u onom iskonskom religijskom smislu) još uvijek imaju, nešto full nevjerojatno da je opstalo, odnos prema mrtvima - miks s nekim pra slavenskim običajima, gore je i grkokatolički svećenik kaj fura bjesne motore - oni znaju poimat život s jedne druge, apsolutno pune strane- a nemaju veze -jednostavno s u gorštaci ostali izolirani od prljavog politikanstva XX stoljeća ..ako baš hoćeš, od i jedne i druge Crkve.
Znaš već da živim u Jaski, to što sam i rekao o njima je ono što sam od njih ćuo prilikom upoznavanja sa jednom Grkokatoličkom obitelji koji su mi rekli da su oni Grkokatolici, ali i da imaju rodbine Pravoslavne vjere a da su svi Hrvati.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 09:04   #38
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
Medu kršćanima istočnoga obreda, prebjezima, uskocima iz različitih krajeva pod Turcima, bilo je Hrvata, Vlaha, Albanaca i Grka. Svi su oni našli utočište u Hrvatskoj, postali su vojni obveznici u Senju, u Karlovačkom i Varaždinskom generalatu. Grkokatolička crkva dobila je snažnije organizacijske oblike početkom XVII. stoljeća, ali u okviru feudalne Hrvatske, u stalnim ratnim opasnostima, teško je bilo pronaći i uspostaviti prave oblike crkvene organizacije. Prvi grkokatolički biskup, potvrđen od pape, bio je Simeon, s nadimkom Vratanja, koji je boravio među uskocima u Ivanić-gradu. On je sazvao sabor istočnih kršćana u Marči (1611.) i tada su se svi izjasnili da pristupaju u krilo Katoličke crkve i prihvaćaju crkvenu uniju, a zadržat će istočni obred.
Bilo bi zgodno objasniti i dogadjaje koji su prethodili 1611 i zasto su se ljudi tako iznenada odlucili da prihvacaju crkvenu uniju.
Uskok Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 19:28   #39
U ovo sumnjam, jer Srpska Pravoslavna crkva NIKADA ne bi uzela bilo sta sto je katolicko.
__________________
Vostani Serbie
Guardian Of Ortodoxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 19:50   #40
Quote:
Guardian Of Ortodoxy kaže: Pogledaj post
U ovo sumnjam, jer Srpska Pravoslavna crkva NIKADA ne bi uzela bilo sta sto je katolicko.


Kao što je uzela :

- crkvu časnih sestara u Šibeniku i pretvorila je ne u običnu crkvu, već u katedralu dalmatinske eparhije.
- srednjovjekovni samostan Sv. Marije u Splitu, razorila ga 1930-ih i počela gradnju crkve Sv. Save, koja do danas nije završena.
- čitav niz srednjovjekovnih katoličkih crkvi u Ravnim Kotarima (Biljane, Kula Atlagić, Benkovac) koje su napustili vjernici bježeći pred Turcima i na kojima se još dadu naći latinski natpisi.

Itd, itd.
Bukovchan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.