Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li da su Židovi izabrani Božji narod?
Da 32 28.32%
Ne 81 71.68%
Glasovatelji: 113. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2010., 10:56   #81
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
ako je tko izveo urotu, to je onda bez sumnje učinilo židovsko svećenstvo protiv boga isusa. i da imaju obraza i danas bi se crvenili zbog toga, a ne još podmetali svoje grijehe drugima. no, bog se isus vraća pa će svatko dobiti plaću po svojoj zasluzi - vjerni svoju, a zli svoju. i tako treba biti.
Ne kaže li evanđelje da će mnogi posljednji biti prvi, a mnogi prvi posljednji? Tko je danas prvi, a tko posljednji, to je pitanje... Ako su, pogubivši Isusa, Židovi postali posljednji, a kršćani postali prvi, neće li se taj obrat ponoviti, na posljednjem sudu?
Hoću reći, bolje nam je da pripazimo na svoj jezik, znamo što taj može. Mi nismo nikad dobili ovlaštenje da procjenjujemo, pa ni da nagađamo o tome tko će dobiti kakvu plaću.

A i Pavao, navodni mrzitelj Židova, kaže da Izrael nije odbačen zauvijek. U Rim 1,16 Ne stidim se, uistinu, evanđelja: ono je snaga Božja na spasenje svakomu tko vjeruje - kako u prvom redu Židovu, tako Grku.
U Rim 2,10 a slava, čast i mir svakomu koji čini dobro, Židovu najprije, pa Grku!
zorobabel is offline  
Old 16.10.2010., 10:58   #82
Quote:
zorobabel kaže: Pogledaj post
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne, svi apostoli su očekivali Isusa kao političko-religijskog vođu tj. Mesiju.
I tako su propovijedali. Nije im na kraj pameti bilo da bi ovaj bio Bog i otkupljivao svačije grijehe kad se vrati iz groba.
To je sve naknadna, pavlinistička apologetika, tobože kad se vratio iz groba i sve im pojasnio kako je prorečen u starom zavjetu itd
Ta pavlinistička apologetika (?) je trebala imati neku nevjerovatnu logistiku za takav poduhvat
Čemu? Pa svoje spise su smišljali u grčkoj Antiohiji. Bez ikakve veze s Palestinom i Jeruzalemom.

Quote:
- infiltritati se u jednu sektu i falsificirati njene zamisli,
Koju sektu? Pa Pavao je načinio svoju, jedinstvenu sektu. Djela Ap. je priča koju su smislili da bi si dali nekakav kredibilitet nasljednika Isusa.

Quote:
uvjeriti Židove da je to istina,
Isus Bog ih nije uvjerio, zašto bi onda grčki pavlinisti u tome uspjeli? Oni su se bavili tzv. "poganima" a ne židovima. Židovski vjernici nisu padali na njihova tumačenja židovskih spisa nikada. Niti kad je Bog hodao među njima () a kamoli da bi ih grčki pavlinisti nešto preobraćali i pokrštavali.

Quote:
tako da to ostavi traga u Talmudu, gdje je Isus bogohulnik,
Tvrditi za sebe da si Bog jest bogohuljenje...
Ali ono u Talmudu, što bi mogla biti referenca na Isusa i apostole, i Mariju, budući da je nastalo mnogo kasnije, najvjerojatnije je netko napisao da bi uzvratio kršćanima na silna pljuvanja koja su iz te rastuće sekte dolazile prema njima. Uopće ih ne osuđujem, jer je količina kleveta u NZ prema židovskoj vjeri golema. Samo pronađi rječ židov (kao vjernik) i vidi kako se piše o njima.

Quote:
i uvjeriti same Židove da su ga njihovi svećenici dali pogubiti... još ti fale štrumfovi.
Nisu kršćani imali ništa sa židovima niti su ih trebali išta uvjeravat, samo su imali prezir i međusobne sukobe, koji još uvijek traju.
Nepoznati is offline  
Old 16.10.2010., 11:17   #83
Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
Danas valjda treba da znamo da je zidovska religija nastala nakon pojave krscanstva, posto ti ljudi ili narodi ili kako hoces, nisu prihvatili Isusa i bili oznaceno po plemenu Juda, kao zidovska religija (vjera).
Kršćanstvo je nastalo PRIJE židovstva? lol
Istina je ta, da su grčki pavlinisti pokupili židovske spise i ubacili svoja tumačenja, dakle sasvim je jasno tko je nastao odakle. No svaka sekta uvijek pokušava dokazat da je ona bila prije majke religije. I proglašava ju raznim nazivima...

Quote:
Jedan Bosanac koji je primio Islam poceo se identificirati s Turcima. Jedan hriscanin sa Srbima i jedan katolik sa Hrvatima!

Iako su oni po genezi jedan narod(naravno, ima i genetskih Hrvata i Srba, ali ne u velikom broju), religijske podjele izazvale su i podjele naroda do te mjere da vrse medjusobna krvoprolica iako vjere nalazu sasvim suprotno!
Malo škakljive teorije. Ja ne bih nikad rekao da "Bosanac koji je primio Islam poceo se identificirati s Turcima", nego da je općenito jaka identifikacija sa nekom svojom "nacijom" potencijalna opasnost isto kao deluzija svojim Bogom - donosi razdor i sukobe. Prvo se moramo osjećat kao ljudi, a onda, iz folklornih razloga, imenovat nekom nacijom.

Quote:
To je bijeda religija na kojima od ateista dobijaju najvise kritika: necovjestvo i zlocin u Ime Boga (oprsti mi Boze!)!
Quote:
O Judeji: Jao grijsna li naroda puka u zlu ogrtezla roda zlikovackog, pokvarenih sinova! Jahvu ostavise, prezrese Sveca Izraelova, njemu su okrenuli ledja: Ta gdje da vas jos udarim odmetnici tvrdokorni?" Izaija 1:4- itd....
To su napisali pripadnici židovske vjere, da bi naveli SVOJE vjernike na više duhovnosti i odvratili ih od grijeha. Ako to ponavlja netko tko nije židovske vjere, onda taj čini podao čin, nešto tipa da neprijatelj Hrvatske citira kritičara u Saboru i kaže : "Eto vidite kakvi su vam Hrvati."

Quote:
Pricati dakle o Zidovima kao narodu a kamo li odabranom narodui s biblijskog aspekta nema smisla! S Isusovog aspekta (Biblija)takodje nema nikakvog smisla, cak ni kao vjera!
Ovo je već pomalo bezobrazno. Zašto ljudima nijekati mogućnost vjerovanja?
Uz to niječeš i postojanje Židova kao naroda!

Quote:
Ja zato pokusavam, da polazeci od Biblije, kao usvjenog predloska i temelja zidovske, krscanske pa i islamske religije, pokusamo dati nepoliticke odgovore. Humane u svakom slucaju.
Sure...

Quote:
Onda ona cuvena prica o Isusu kao pripadniku zidova!
Što s time?

Quote:
Ta prica je uistinu izmisljotina! Isusa je rodila majka Marija bez da ju je takla muska ruka, kako onda moze iko reci da pripada ijednom plemenu?
Miješaš pripadnost plemenu (po ocu) i proipadnost židovskom narodu (po majci). Majka je bila Židovka, pa je i Isus Židov. Jasnije?

Quote:
Pa procitajte iz Biblije kako se Ivan Krstitelj obraca narodu! Naziva ih zmisjkim okotom! Jer su zastranili!
Novi zavjet je prepun židovo-mrzećih citata. Grčki pavlinisti su imali takav stav pa su tako i napisali (prepravljali) svoje spise. Srećom, kršćanstvo se nekakko uspjelo riješit te mržnje.

Quote:
Danas je zastranjenje mnogo mnogo vece, jer je broj naroda mnogo, mnogo veci. Pa i zastranjenog.
Po čemu to?

Quote:
Molim Boga da nam podari razum da shvatimo, da bismo mogli izgraditi mir!
Ja, kao ateist, ne bih projicirao našu odgovornost na nikakve Bogove i njihovu milostinju.

Quote:
Mir nece doci dok ne izgradimo nas, bez obzira na nase molitve.
To da.
Nepoznati is offline  
Old 16.10.2010., 11:33   #84
Quote:
zorobabel kaže: Pogledaj post
A i Pavao, navodni mrzitelj Židova, kaže da Izrael nije odbačen zauvijek. U Rim 1,16 Ne stidim se, uistinu, evanđelja: ono je snaga Božja na spasenje svakomu tko vjeruje - kako u prvom redu Židovu, tako Grku.
U Rim 2,10 a slava, čast i mir svakomu koji čini dobro, Židovu najprije, pa Grku!
Ne kažem da ti post nije OK, ali moram dodati, da kad Pavao spominje Židove, on govori o naciji (Grci, Židovi). On očekuje da Židovi prihvate Isusa-Boga i tako se pokrste, postanu kršćani, a odbace židovsku vjeru. Njemu je pitanje nacije nebitno. Bitno mu je pokrstiti sve nacije, pa tako i židovsku.

Tako da se one gornje izjave ne odnose na židovsku vjeru, židove kao vjernike. On iste prezire i optužuje da su od sotone, da im sinagoge nastanjuju demoni, i ostale priče proizašle iz mržnje prema religiji iz koje su potekli.

Židovi su "odabrani narod", kao što su neki drugi narodi uvjereni da su "bogomdani". Nacionalizmi obično u sebi sadrže grandiozne ideje o vlastitoj golemoj ulozi u povijesti čovječanstva.

Mislim da, stoga, ova tema puca u prazno. Samo priziva reakciju i one koji bi se rado obrušavali po Židovima.
Nepoznati is offline  
Old 16.10.2010., 11:34   #85
[QUOTE=Nepoznati;29521229]Koju sektu? Pa Pavao je načinio svoju, jedinstvenu sektu. Djela Ap. je priča koju su smislili da bi si dali nekakav kredibilitet nasljednika Isusa.[QUOTE]

Ako je Isus nastupio kao politički Mesija, tj. Mesija=kralj, pa zar nisu mogli Pavao i njegovi naći nekog povoljnijeg na čiji bi se kredibilitet pozvali. Zar je on jedini buntovnik u to vrijeme kojeg su Rimljani pogubili? Mislim, apsurdno je graditi svoj kredibilitet pozivanjem na nekoga ko je bio sasvim suprotno od onoga što se želi propovijedati.

Quote:
Isus Bog ih nije uvjerio, zašto bi onda grčki pavlinisti u tome uspjeli? Oni su se bavili tzv. "poganima" a ne židovima. Židovski vjernici nisu padali na njihova tumačenja židovskih spisa nikada. Niti kad je Bog hodao među njima () a kamoli da bi ih grčki pavlinisti nešto preobraćali i pokrštavali.
Kršćani koji su negdje u Siriji sastavili Didahe, jesu li i oni došli pod Pavlov utjecaj, kad propisuju krštenje u ime Oca, Sina i Svetog Duha, skupa sa zazivom Hosana domu Davidovu kod pričesne molitve.


Quote:
Tvrditi za sebe da si Bog jest bogohuljenje...
Ali ono u Talmudu, što bi mogla biti referenca na Isusa i apostole, i Mariju, budući da je nastalo mnogo kasnije, najvjerojatnije je netko napisao da bi uzvratio kršćanima na silna pljuvanja koja su iz te rastuće sekte dolazile prema njima. Uopće ih ne osuđujem, jer je količina kleveta u NZ prema židovskoj vjeri golema. Samo pronađi rječ židov (kao vjernik) i vidi kako se piše o njima.
Ne bi li na ta pljuvanja puno bolje uzvratili da su napisali u Talmudu ono što ti danas pišeš - da je Isus bio pravovjerni Židov, a Pavao bogohulnik. Ovako, oni su napisali da je Isus bio bogohulnik, i nisu vjeru svojih neprijatelja uopće pokušavali objasniti pogrešnim tumačenjem njegovog učenja od strane infiltratora Pavla, ili nekog drugog. Uostalom, u vrijeme kad nastaju ti zapisi u Talmudu postojali su ebioniti i neki drugi koji su tvrdili da je Isus samo čovjek - pa zašto nisu talmudski pisci iskoristili ta učenja u pobijanju "pavlovskih" kršćana.
zorobabel is offline  
Old 16.10.2010., 11:42   #86
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne kažem da ti post nije OK, ali moram dodati, da kad Pavao spominje Židove, on govori o naciji (Grci, Židovi). On očekuje da Židovi prihvate Isusa-Boga i tako se pokrste, postanu kršćani, a odbace židovsku vjeru. Njemu je pitanje nacije nebitno. Bitno mu je pokrstiti sve nacije, pa tako i židovsku.

Tako da se one gornje izjave ne odnose na židovsku vjeru, židove kao vjernike. On iste prezire i optužuje da su od sotone, da im sinagoge nastanjuju demoni, i ostale priče proizašle iz mržnje prema religiji iz koje su potekli.

Židovi su "odabrani narod", kao što su neki drugi narodi uvjereni da su "bogomdani". Nacionalizmi obično u sebi sadrže grandiozne ideje o vlastitoj golemoj ulozi u povijesti čovječanstva.

Mislim da, stoga, ova tema puca u prazno. Samo priziva reakciju i one koji bi se rado obrušavali po Židovima.
Meni je relevantno kako Židovi tada i danas doživljavaju svoje odabranje: većinom oni tu ne vide nikakvu povlaštenost, nego izabranje prepoznaju u svom mučeništvu i održanju Objave. Po tome, i ja sam uvjeren da jesu odabrani narod. A što se tiče onih koji se obrušavaju na Židove, posebno kad se radi o kršćanima, oni ne razlikuju Židove, izabrani narod, od Rotšilda - kukolja u žitu, i njima sličnih, što je žalosno.
zorobabel is offline  
Old 16.10.2010., 11:45   #87
Quote:
Kršćanstvo je nastalo PRIJE židovstva? lol
Nije postiojalo ime za religju: zidovstvo! Sada je jasnije?

Quote:
No svaka sekta uvijek pokušava dokazat da je ona bila prije majke religije.
Odlicno! Mozes li dati ime te "majke religije"? I, naravno, odgovrajuci stavak i broj?

Quote:
a ne bih nikad rekao da "Bosanac koji je primio Islam poceo se identificirati s Turcima", nego da je općenito jaka identifikacija sa nekom svojom "nacijom" potencijalna opasnost isto kao deluzija svojim Bogom - donosi razdor i sukobe. Prvo se moramo osjećat kao ljudi, a onda, iz folklornih razloga, imenovat nekom nacijom.
Da, ali nacije postoje! postoje i sukobi medju njima! Njemacka nacija nije problematicna, ili Francuska, cak ni svajcarska jer se baziraju na cinjenicama (o, znaju Svajcarci kako su nastali! Zato se ne sukobljvajku!) ali Palestina(Izrael) i Bosna su dva jako neurlagicna podrucja s aslicnom povijescu: dugotrajen okuopacije i religijske nacionalitacije. Katastrofa. Religije nisu uicinile njima nista dobro, prije zlo. O obmanama da ne govorimo!

Quote:
To su napisali pripadnici židovske vjere, da bi naveli vjernike na više duhovnosti i odvratili ih od grijeha. Ako to ponavlja netko tko nije židovske vjere, onda taj čini podao čin, nešto tipa da neprijatelj Hrvatske citira kritičara u Saboru i kaže : "Eto vidite kakvi su vam Hrvati."
Naveo sam stavak iz poglavlja Izaija! O cemu ti zelis nesto reci? Mislim da ti je komentar netocan. Osim toga u doba Izaije nije postojala zidovska vjera! Ako jeste, molim stavak i broj.

Quote:
Ovo je već pomalo bezobrazno. Zašto ljudima nijekati mogućnost vjerovanja?
Uz to niječeš i postojanje Židova kao naroda.
Tabi i inima moze biti bezobrazno iz ne znam kojih razloga!
Ovo je biblijski kriterijum, a ne moj! tebi moze biti bezobrazan, slazem se. Mozes i sloziti s njim ili ne, to je tvoj problem. Zato ponavljam: za tvoje tvrdnje molim pasus iz Biblije.

Quote:
Miješaš pripadnost plemenu (po ocu) i pripadnost židovskom narodu (po majci). Majka je bila Židovka, pa je i Isus Židov.
Imas li stavak iz Biblije?
Tvrdim ti da na osnovi Bilije u doba Isusa nema zidovske vjere! Nema ni narod Zidovi, izuzev pripadnika plemena Juda (Zidov, kako mi izgovaramo)!
Osim toga rodoslovlje nije po majci, nego po ocu! kakve veze ima majka po biblijskom rodoslovlju?
Ja mislim da ti ne znas sto pise u Bibliji, i da govoris napamet.

Quote:
Novi zavjet je prepun židovo-mrzećih citata. Grčki pavlinisti su imali takav stav pa su tako i napisali (prepravljali) svoje spise. Srećom, kršćanstvo se nekakko uspjelo riješit te mržnje.
Ja, na primjer, razlikjem Novi Zavjet od Evandjelja. Scve ono u NZ sto nije u skladu sa Torom, Psalimama i Evandjeljem, meni ne uzima paznju.
Ivan Krstitelj se obracao potomcima Jakova, zvanog izrale, svima njima! A ne samo plemenu Juda ili priipadnicima neke tada nepoznate religije koju ti nazivas zidovskom. tada zidovske religije nije posotojala, shvatas li?
Oni sto su sirili mrznuj pspram zidova, krscana, muslimana, hindusa, budista,.. sta ja znam, pa bilo je toga koliko hoces! Valkda smo domakli malo dalje u civilzacijskim procesima?
Isus je nije sirio! Oni koji su to cinili u Isusovo ime drzim da su prokleti.

Quote:
Po čemu to? Mnogo veća "zastranjenja" vidim u neosuđivanju islamističkog terorizma, što je slično nijemom podupiranju.
Mislim da se radi o izgovoru koji nije dobronamjeran!
Ti ne citas osude, ti neces da ih vidis! Kao kad bi neko nazvao sve Hrvate katolike zlocincima jer je Gotoina u Den Haagu! Jer je htio vidjeti samo podrsku Gotovini, ali ne i sâm proces koji ga je odveo u Hag.
Quote:
Ja, kao ateist, ne bih projicirao našu odgovornost na nikakve Bogove i njihovu milostinju.
OK. Pokusaj onda na osnovima ravnopravnosti medju ljudima biti realan i graditi realan mir. Za pocetak prestani agitiranje protiv muslimana i smatraj da su jedbnakopravni ateistima i katolicima kao itd.

Quote:
To da.
Svakako.
harrybonnot is offline  
Old 16.10.2010., 11:45   #88
Quote:
zorobabel kaže: Pogledaj post
Ako je Isus nastupio kao politički Mesija, tj. Mesija=kralj, pa zar nisu mogli Pavao i njegovi naći nekog povoljnijeg na čiji bi se kredibilitet pozvali. Zar je on jedini buntovnik u to vrijeme kojeg su Rimljani pogubili? Mislim, apsurdno je graditi svoj kredibilitet pozivanjem na nekoga ko je bio sasvim suprotno od onoga što se želi propovijedati.
Zaboravio si da govoriš o čovjeku kojemu je sunčanica udarila u glavu a koji je to proglasio božanskim priviđenjem i razlogom za svoje daljnje djelovanje.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Old 16.10.2010., 13:24   #89
Da. Religije u početku ne nastaju na nečijim racionalnim promišljanjima, nego na emocionalnim "prosvjetljujućim" vizijama i "uvidima". Tek kasnije nastupi teologija koja to sve isprotumači i pokuša uskladiti i institucionalizirati.

Koliko god to nevjerojatno zvučalo, ali teologija je uspjela Židova Isusa osuđena za pobunu, pretvoriti u mrzitelja židovske vjere, Bogočovjeka kojega su ubili, i religijskog lika miljenika Rimskog carstva. Apsurd nad apsurdima, ali religije su toga prepune. Kad ne bi bile iracionalne, ne bi ni bile religije iliti puka vjerovanja.

U određenom dobu, možda je religija kohezijska snaga koja zbije redove nekog naroda da se odupre napadačima. Otuda ono "Bog je s nama" (Hrvatima, Srbima, Židovima, Nijemcima itd.). No to se vraća ko bumerang i čini više štete nego koristi.

Bolje da "Bog NIJE s nama." Ponašat ćemo se mnogo humanije, racionalnije i miroljubivije.
Nepoznati is offline  
Old 16.10.2010., 13:35   #90
Quote:
Ponašat ćemo se mnogo humanije, racionalnije i miroljubivije.
kada budemo shvatili da je samo s Njim dobro! Da od Njega dolazi samo dobro, a za zalo koje nam se dogadja sami smo krivi.
Na primjer ti ponavljas rijeci Zidov-Isus, ali ne na temleju Biblije. Vjerovatno ti imas neke svoje temelje.
harrybonnot is offline  
Old 16.10.2010., 13:38   #91
[QUOTE=zorobabel;29521636]
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Kršćani koji su negdje u Siriji sastavili Didahe, jesu li i oni došli pod Pavlov utjecaj, kad propisuju krštenje u ime Oca, Sina i Svetog Duha, skupa sa zazivom Hosana domu Davidovu kod pričesne molitve.
Nemojmo biti naivni. Za Didache većina znalaca vjeruje da se radi o spisu koji je uzet od židova, i nakalemljen je dio koji su sastavili kršćani, uz poneke prepravke prvog dijela.

Quote:
Jewish Encyclopedia, 1906, notes:

The most acceptable theory among the many proposed on the character and composition of the Didache is that proposed by Charles Taylor in 1886, and accepted in 1895 by A. Harnack (who in 1884 had most vigorously maintained its Christian origin) — that the first part of the Didache, the teaching concerning the Two Ways (Didache, ch. i.-vi.), was originally a manual of instruction used for the initiation of proselytes in the Synagogue, and was converted later into a Christian manual and ascribed to Jesus and the Apostles.[23]
The Catholic Encyclopedia, 1913, notes this view as well, and presents the perspective of other scholars:
Sažetak: najprihvatljivija teorija - da je 1. dio Didache - "Dva puta" - originalno namijenjen prozelitima u sinagogama, a kasnije konvertiram u kršćanski priručnik i pripisan Isusu i apostolima. Katolička enciklopedija to također bilježi, ali dodaje i druga mišljenja...

Quote:
Ne bi li na ta pljuvanja puno bolje uzvratili da su napisali u Talmudu ono što ti danas pišeš - da je Isus bio pravovjerni Židov, a Pavao bogohulnik.
Ne. Jer nisu imali pojma tko je to bio. I bilo im je mrsko štititi nekoga tko bi imao ljagu da se proglasio Bogom. Ovako su ga oklevetali da mu je majka imala izvanbračni odnos.

Quote:
Ovako, oni su napisali da je Isus bio bogohulnik, i nisu vjeru svojih neprijatelja uopće pokušavali objasniti pogrešnim tumačenjem njegovog učenja od strane infiltratora Pavla, ili nekog drugog.
Kada? Prije masovna progonstva (70.) nitko nije u Izraelu čuo za nekakvog Pavla/Isusa, ili je bio takav marginalac da nije bilo smisla pisati o tome.

Quote:
Uostalom, u vrijeme kad nastaju ti zapisi u Talmudu postojali su ebioniti i neki drugi koji su tvrdili da je Isus samo čovjek - pa zašto nisu talmudski pisci iskoristili ta učenja u pobijanju "pavlovskih" kršćana.
Imaš li neke spise od Ebionita da su tvrdili da je Isus samo čovjek? Koliko znam, to bi bio velik dokaz da je Isus postojao. No nisam nikad čuo za to.
Nepoznati is offline  
Old 16.10.2010., 13:53   #92
Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
Nije postiojalo ime za religju: zidovstvo! Sada je jasnije?
[/QUOTE]

Nego koje ime?

Quote:
Da, ali nacije postoje!
To je u ljudskim glavama. Za par sto godina, svi će se izmiješati i "čiste nacije" nestati, ko da ih nije ni bilo.

Quote:
postoje i sukobi medju njima!
Sukobi su među ljudima zadojenim kojekakvim ideologijama i nacionalnim/vjerskim pripadnostima. Apsurd.

Quote:
Religije nisu uicinile njima nista dobro, prije zlo. O obmanama da ne govorimo!
Quote:
Naveo sam stavak iz poglavlja Izaija! O cemu ti zelis nesto reci? Mislim da ti je komentar netocan. Osim toga u doba Izaije nije postojala zidovska vjera! Ako jeste, molim stavak i broj.
Nego koja?

Quote:
Tvrdim ti da na osnovi Bilije u doba Isusa nema zidovske vjere! Nema ni narod Zidovi, izuzev pripadnika plemena Juda (Zidov, kako mi izgovaramo)!
Dogovori se sa sobom oko terminologije...
Judaism is the "religion, philosophy, and way of life" of the Jewish people.[1] Originating in the Hebrew Bible (also known as the Tanakh) and explored in later texts such as the Talmud, it is considered by Jews to be the expression of the covenantal relationship God developed with the Children of Israel.
http://en.wikipedia.org/wiki/Judaism
Judaizam (židovstvo) je "religija, filozofija i način života" Židovskog naroda....

Quote:
Osim toga rodoslovlje nije po majci, nego po ocu! kakve veze ima majka po biblijskom rodoslovlju?
Read my lips.
Pripadnost Židovskom narodu se nasljeđuje i utvrđuje po majci.
Pripadnost plemenu (roda Davidova..) po pravom ocu, koji je začeo dijete.
Po majci, Isus je Židov.

Quote:
Ja mislim da ti ne znas sto pise u Bibliji, i da govoris napamet.
Ne. Ono što kažem provjerio sam i stojim iza toga.

Quote:
Ja, na primjer, razlikjem Novi Zavjet od Evandjelja.
Svašta. Evanđelja su dio kompilacije nazvane Novi zavjet.

Quote:
Scve ono u NZ sto nije u skladu sa Torom, Psalimama i Evandjeljem, meni ne uzima paznju.
Znači pripadnik si neke sljedbe? Ili si sam došao do svojih tumačenja?

Quote:
Ivan Krstitelj se obracao potomcima Jakova, zvanog izrale, svima njima! A ne samo plemenu Juda ili priipadnicima neke tada nepoznate religije koju ti nazivas zidovskom. tada zidovske religije nije posotojala, shvatas li?
Kako ju ti onda nazivaš?

Quote:
Oni sto su sirili mrznuj pspram zidova, krscana, muslimana, hindusa, budista,.. sta ja znam, pa bilo je toga koliko hoces! Valkda smo domakli malo dalje u civilzacijskim procesima?
Malo...

Quote:
Isus je nije sirio! Oni koji su to cinili u Isusovo ime drzim da su prokleti.
Alleluja!

Quote:
OK. Pokusaj onda na osnovima ravnopravnosti medju ljudima biti realan i graditi realan mir. Za pocetak prestani agitiranje protiv muslimana i smatraj da su jedbnakopravni ateistima i katolicima kao itd.
Naravno da su kao ljudi totalno "jednakopravni".
Nepoznati is offline  
Old 16.10.2010., 17:32   #93
Quote:
zorobabel kaže: Pogledaj post
Kršćani koji su negdje u Siriji sastavili Didahe, jesu li i oni došli pod Pavlov utjecaj, kad propisuju krštenje u ime Oca, Sina i Svetog Duha, skupa sa zazivom Hosana domu Davidovu kod pričesne molitve.
prvi koji nam od kršćana piše o trojstvu je ovaj tip sredinom drugog stoljeća, kojem su priče o rođenju boga od žene poput priča grka i ostalih.

http://www.earlychristianwritings.com/theophilus.html

takovim kršćanima nije bio potreban isus iz nazareta niti bilo koje drugo utjelovljenje da bi bili kršćani i pričali o jahvinom sinu i krštenju, kao što to nije bilo potrebno ni učenom židovu filonu aleksandrijskom, jer njima je jahvin jedinorođenac tj. jahvin duh mudrosti, logos-božja riječ, pomazanik itd. još uvijek čisto duhovni entitet.

kršćani(tj. pomazanici) se zovu zbog tog krštenja tj. pomazanja božjom pomasti kad i oni postaju pomazani(krizmani) tim jahvinim duhom.

iz prve knjige
CHAP. XII.--MEANING OF THE NAME CHRISTIAN.
And about your laughing at me and calling me "Christian," you know not what you are saying. First, because that which is anointed is sweet and serviceable, and far from contemptible. For what ship can be serviceable and seaworthy, unless it be first caulked [anointed]? Or what castle or house is beautiful and serviceable when it has not been anointed? And what man, when he enters into this life or into the gymnasium, is not anointed with oil? And what work has either ornament or beauty unless it be anointed and burnished? Then the air and all that is under heaven is in a certain sort anointed by light and spirit; and are you unwilling to be anointed with the oil of God? Wherefore we are called Christians on this account, because we are anointed with the oil of God.

Zadnje uređivanje ursamajor : 16.10.2010. at 18:27.
ursamajor is offline  
Old 16.10.2010., 18:39   #94
Tvrdnja da je neki narod "izabrani Boziji narod" je krajnje rasistička i predstavlja vid ekstremnog vjerskog fanatizma, koji je u takvom obliku izuzetno opasan. Nebitno o kojem se narodu radi, to niko za sebe ne moze niti smije tvrditi, a Jevreji ponajmanje. Braniti tu tvrdnju time da je to napisano u Bibliji je takodje glupost i besmislica, pošto je poznato da su sve vjerske knjige pisane onako kako je moćnima odgovaralo.
Zombie_666 is offline  
Old 16.10.2010., 19:15   #95
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
prvi koji nam od kršćana piše o trojstvu je ovaj tip sredinom drugog stoljeća, kojem su priče o rođenju boga od žene poput priča grka i ostalih.

http://www.earlychristianwritings.com/theophilus.html

takovim kršćanima nije bio potreban isus iz nazareta niti bilo koje drugo utjelovljenje da bi bili kršćani i pričali o jahvinom sinu i krštenju, kao što to nije bilo potrebno ni učenom židovu filonu aleksandrijskom, jer njima je jahvin jedinorođenac tj. jahvin duh mudrosti, logos-božja riječ, pomazanik itd. još uvijek čisto duhovni entitet.

kršćani(tj. pomazanici) se zovu zbog tog krštenja tj. pomazanja božjom pomasti kad i oni postaju pomazani(krizmani) tim jahvinim duhom.

iz prve knjige
CHAP. XII.--MEANING OF THE NAME CHRISTIAN.
And about your laughing at me and calling me "Christian," you know not what you are saying. First, because that which is anointed is sweet and serviceable, and far from contemptible. For what ship can be serviceable and seaworthy, unless it be first caulked [anointed]? Or what castle or house is beautiful and serviceable when it has not been anointed? And what man, when he enters into this life or into the gymnasium, is not anointed with oil? And what work has either ornament or beauty unless it be anointed and burnished? Then the air and all that is under heaven is in a certain sort anointed by light and spirit; and are you unwilling to be anointed with the oil of God? Wherefore we are called Christians on this account, because we are anointed with the oil of God.
Da nije to ovaj??
A pošto su u Antijohiji prvi krćanima prozvani..
Čudno da nisu Petar i sline tisuće u Jeruzalemu iz Djela AP gl 2



1 Već su mnogi preduzeli da napišu izvještaj o događajima, što su se zbili među nama,
2 Onako, kako nam ih predadoše prvotni očevici i sluge riječi.
3 Tako i ja namislih da pomno ispitam sve događaje od prvih početaka njihovih i da ih po redu napišem tebi, plemeniti Teofile,
LUKA 1

1 U mojemu prvom djelu, o Teofile, izvijestio sam o svemu, što je Isus činio i učio
DJELA APS 1






26 I oni se cijelu godinu zadržaše u toj crkvi, i učili su mnogi narod. U Antiohiji se najprije učenici nazvaše kršćani.
DJELA APS 11
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Old 16.10.2010., 20:21   #96
Židovi su narod na koji su na sebe izazvali Božiju srdžbu.
denni is offline  
Old 16.10.2010., 20:25   #97
Krscani su izabran narod!!!
tvrda siba is offline  
Old 16.10.2010., 20:30   #98
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Vjerujete li da su Židovi izabran Božji narod?

Prošli su kroz strašne muke i progone u svojoj povijesti, nikoga nisu toliko gazlili kao njih, a opet su uspjeli sačuvati svoj identitet i kulturu. Iako ih ima malo dali su svijetu dosta sjajnih znanstvenika i velikih ljudi.
Smijesno!!!
Kroz povijest uvijek su bili porobljavani, protjerivani a sve zato jer su razapeli Krista.
Ma kakva je to njihova izreka "Krv njegova na nas i na nasu djecu".
Razapeli su Boga i uskoro ce prihvatiti antikrista za svoga mesiju...rijeci Kristove se obistinjuju.
tvrda siba is offline  
Old 16.10.2010., 20:31   #99
Quote:
Zombie_666 kaže: Pogledaj post
Tvrdnja da je neki narod "izabrani Boziji narod" je krajnje rasistička i predstavlja vid ekstremnog vjerskog fanatizma, koji je u takvom obliku izuzetno opasan. Nebitno o kojem se narodu radi, to niko za sebe ne moze niti smije tvrditi, a Jevreji ponajmanje. Braniti tu tvrdnju time da je to napisano u Bibliji je takodje glupost i besmislica, pošto je poznato da su sve vjerske knjige pisane onako kako je moćnima odgovaralo.
Pa današnji židovi uopće za sebe to ne tvrde. Imaju i oni svoju teologiju, i ona to ublažava i preokreće u to da se žrtvuju, pate za druge narode itd. i ostaju vjerni Bogu da bi se i drugi obratili.

Nema u židovstvu nikakva rasizma ili bahate nadmoći, koju im neprijatelji (antisemiti) žele pripisati (osim među ekstremistima, a toga također ima posvuda). Vjera ko i svaka druga. Svaka vjera za sebe misli da je najbolja, a ostali više ili mnogo više u zabludi, a većina totalno skrenula i loše će završit u paklu.

Ako bismo bili cjepidlake, zar ne bismo držali kršćanstvo krajnje pogubnim i fanatičnim načinom razmišljanja, gdje neki koji ne priznaju njihove knjige i Isusa, i štuju druga Božanstva, iako su im misionari isprotumačlili radosnu vijest, imaju završiti na vječnoj torturi?

Stoga je ova tema besmislena, jer želi izazvati reakciju u smislu: "Što oni za sebe tvrde da su Odabrani, a mi nismo, eee pa nisu!!!"
Nepoznati is offline  
Old 16.10.2010., 20:35   #100
Quote:
tvrda siba kaže: Pogledaj post
Krscani su izabran narod!!!
Vidiš. To bi bio puno pošteniji naziv teme, nego što je ovaj.

Pitam se što bi većinski kršćani rekli na to pitanje:

Jesu li kršćani izabran narod?
Nepoznati is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:57.