Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2009., 20:00   #41
Quote:
Slucajnigost kaže: Pogledaj post
plavi kaputić, baš lijepo da si konstruktivno pridonijela temi.

starka, savjetujem ti stručnu pomoć za psa jer to njegovo ponašanje je oduvijek i sad je samo eskaliralo (ako sam dobro shvatila). tu iz korijena treba nešto promijeniti. ali, isto tako, pošalji moderatorima pp i promijeni naslov topika. tako možda dobiješ više kvalitetnih odgovora.
Svaki pas je drukčiji, to stoji, međutim, neke stvari poput straha od ostajanja doma i nekih reakcija potiču još iz samog legla. Psići koji su od rođenja "socijalizirani", navikli na razno razne zvukove, ljude, galamu, djecu, te oni psići koji su dulje ostali s majkom generalno ispoljavaju manje problema od onih koji nisu to sve imali ili su pre rano bili odvojeni od majke. Također puno ovisi i o samom odgoju tako da je li ona "kriva" ili ne - ne znamo. Mnogi ljudi griješe u onim prvim koracima, a njena osnovna greška je što je mislila da će to proći samo od sebe. Nažalost, nikad ne prođe, i u velikoj većini slučajkeva eskalira ili prelazi iz jednog oblika (neželjenog) ponašanja u drugi. Al ja velim - nikad nije kasno, pa bi bilo super da zaista potraži nekoga tko će joj pomoći. Samo neka ne očekuje poboljšanje preko noći, jer je loše navike jako teško iskorijeniti.
Da li je njen pas terijer ili nije - zaista nema veze. Moj nije terijer, pa ono što nam je radio je bilo jedva za izdržat, da ne pričam o demoliranju stana i ostalih pi*darija Također sam imala njemačku lovu terijerku koja je bila dušica od psa po doma i nikad nije uništila niti jednu jedinu stvarčicu. Sve, ali baš sve je u odgoju psa od najranijih dana.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 10:39   #42
nikada ne bih rekla da je takav..pa bio je tako miran kod mene.

što je onda ona moja?? ja se još uvijek nadam dobrom odgoju svoje zare..
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 08:32   #43
Ako stalno psa ne ucite ponasanju kakvog bi vi htjeli on ce po svom kad tad pogotovo ako imate vise pasa,jedan upija karakter drugoga,jedino ako ovaj drugi nije prestar pa je flegma na sve.
Odjednom vikanje sad na pse ce ih samo uplasiti jer ste im dozvoljavali da to rade i sad nece razumjeti zasto to vise nije dobro ali uz mnogo truda da se to srediti,glavno da pridobite jednoga ovaj drugi ce za njim.
lapdog ima dobru metodu stalno trenira i prisjeca psa na poslusnost te time pas ne zaboravlja one naredbe koje je naucio a ako ih primjenjivas i dalje kad ih jednom usvoje bit ce lakse i njemu i vama, kad su psi/pas bili gotovi sa obukom trebalo je i dalje to primjenjivati.
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 16:02   #44
Kako spriječiti psa da laje dok je sam kod kuće???

Nemam problema s lajanjem psa dok sam kod kuće, ali mi se susjeda žali da pas često, i dugotrajno laje kad me nema.
Ne vjerujem da laje od nesreće, nego od dosade. Čuje mačke vani, ili jednostavno nađe neku zanimljivu stvar za žvakanje i igranje, pa usput i laje. icon_confused

Ne znam kako bi pristupila kontroli ponašanja dok me nema????
Dogovorila sam se sa susjedom, da ona vikne NE kad ova počne lajati, ali ne znam koliko će to biti učinkovito

padaju mi i neke drastične mjere na pamet: električna ogrlica (da susjeda može malo ...bzzz... curu kad počne "tulumariti"...

heeelpppp!
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 17:23   #45
ELEKTRIČNA OGRLICA?! Da ti ne bi palo napamet!
TheEmpress is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 18:29   #46

ma to je samo misao za sado-mazo nasmijavanje...nije za ozbač...
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 10:44   #47
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Kako spriječiti psa da laje dok je sam kod kuće???

Nemam problema s lajanjem psa dok sam kod kuće, ali mi se susjeda žali da pas često, i dugotrajno laje kad me nema.
Ne vjerujem da laje od nesreće, nego od dosade. Čuje mačke vani, ili jednostavno nađe neku zanimljivu stvar za žvakanje i igranje, pa usput i laje. icon_confused

Ne znam kako bi pristupila kontroli ponašanja dok me nema????
Dogovorila sam se sa susjedom, da ona vikne NE kad ova počne lajati, ali ne znam koliko će to biti učinkovito

padaju mi i neke drastične mjere na pamet: električna ogrlica (da susjeda može malo ...bzzz... curu kad počne "tulumariti"...

heeelpppp!
prije nego sto krenes negdje pusti ga da se istrci i prosetaj ga ...ti kad odes bit ce miran
__________________
If people die beecause u said something,whatever u didn't kill them u are gilty because u didn't save them!!

2Pac
bonny11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 01:31   #48
Quote:
bonny11 kaže: Pogledaj post
prije nego sto krenes negdje pusti ga da se istrci i prosetaj ga ...ti kad odes bit ce miran
Neće biti miran, kao što nije ni moj pudlek, iako ga obavezno izvedemo van prije izlaska...

Divan je i krasan, dobrica, mazan i poslušan dok smo i muž i ja doma. Isto kad sam ja ili on sami s njime. Ali kad ostane sasvim sam, udri u lajanje. I to ne odmah, dok se još mogu vratiti i nešto poduzeti. To sam saznala od susjeda, i to tek nakon godinu dana! (Ne smeta ih strašno, jer imamo svoju kuću i rekli su mi to tek onako, usput...) Još strašnije: laje (s malim pauzama) čitavo vrijeme dok nas nema!
Kad se vratimo najprije se izludira od sreće, a onda navali na zdjelicu s vodom - skužila sam da uopće ne pije dok nas nema, samo laje i laje... nije ni čudno da toliko ožedni!

Ni ja nisam znala kako riješiti to lajanje (a i grebanje po vratima) koje se događa dok nikoga nema s njim, a kad smo prisutni dobar je kao kruh...
Kako naučiti psa da se pristojno ponaša u situacijama kad tebe nema?

Žao mi je zbog njega, ali srećom susjedi to sve skoro i ne čuju, pa im ne smeta. Zato tome i nisam pristupila dovoljno ozbiljno, a i nadala sam se da će prestati s vremenom... Sad znam da se ne treba "nadati", nego odmah reagirati, ali sad je kasno... "Malac" ima 8 godina...

Ima još "problemčića" s njime... (Svi su vezani isključivo za kuću - laje i naskakuje kad netko dolazi, isto kad netko odlazi, pa kad se spremamo u šetnju, pa kad laju susjedovi psi... Srećom, vani je savršen! I s drugim psima, i s ljudima...)
Krivi smo mi - imali smo prije njega prvog psa - isto pudla, ali smo bili te sreće da je bio savršeno poslušan i bez mane, a sve bez ikakve dresure... Tako da smo naivno mislili kako su svi psi takvi - dovoljno ih je samo malo podučiti i reći "ne", i sve ide ko po špagici... Onda smo dobili ovog vražićka i jednostavno smo mislili kako mu samo treba više vremena i sve će samo od sebe "sjesti na svoje mjesto"... Ali ovaj je sasvim druge naravi! Sve kuži, pametan je beskrajno, ali tvrdoglav do bola... I s njim je otpočetka trebalo drugačije, tj "stručno". Al kaj je - tu je... Sad je kasno. Nije strašno, ali da je moglo bolje - jest...
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar

Zadnje uređivanje Špranja : 09.02.2010. at 01:52.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 19:13   #49
Quote:
Igor1711 kaže: Pogledaj post
trpim sličan teror. susjedova kučka (njemački ovčar btw) mi je natakarena sa svojim boksom od prozora nekih 10-tak metara.
i laje li ga laje. po noći bilo da je 23, 1, 3, 5 sati...pa popodne kad pokušam nakon posla malo ubiti oko... al to baš i nije običan lavež, mislim....zemlja se trese, pun kuac decibela je to - i zamislite kako bude kad poštenog radnika udarnika prene iz sna negdje u 3 ujutro, a mora se ustati u 6.
moram priznati da sam zbog nje kronično neispavan, a kako radim odgovoran posao (opasan po svoj i tuđe živote) pomalo se i bojim za posljedice.

i sad mene zanima, postoji li nekakva pravna osnova po kojoj ja ne bih morao trpiti to maltretiranje. mislim da ja u 3 iza ponoći raspalim mjuzu do daske garant bi mi neko zvao panduriju...
Isto je i kod mene,ako vas to tješi. Susjed mi je ispod prozora instalirao box s velikim džukcem kojeg pušta 2,doslovno d-v-i-j-e minute dnevno iz tog vražjeg boxa.

Problem je što je tip murijak,a u selu ga znaju kao malo munjenog od rata. Drugi susjed kojem je također taj boks pod nosom požalio mu se da ne može živjeti od lajanja,a ovaj mu je odgovorio "nemoj ti lajat,pa će sve bit u redu"!!!

U selu nema suda,nema odvjetnika,nema javnih bilježnika,murija je ovdje jedini zakon i nema šanse da se protiv njih nešto napravi.

Sin od murijaka je u pubertetu 5 godina terorizirao susjedstvo s bass karaokama i svi su ga se bojali prijaviti,srećom meni nije toliko smetao,ali ovo s psom je stvarno iživljavanje nad susjedima.

Kaj je najbolje,tip je stavio box na sami kraj svog dvorišta,najdalje od kuće,a nama pod nos.

Još bih razumio da si ga je stavio uz kuću,svatko ima pravo imati psa,ali ovo je čista provokacija. Boks je zagrađen,tako da tog psa ne vidimo i to je ono najgore. Životinja je apsolutno nesretna i zamarena.

Ima puno mačaka koje lutaju okolo i to psa izluđuje,lkad ugleda mačku,laje po pola sata bez prekida.

Čepići za uši su zasada jedino rješenje. Imate odlične hansaplast-ove u drogeriji muller. Kaj drugo. Ili se pobiti sa psihopatom i nabiti si muriju za vrat u mjestu bezakonja.
Van-O-Van is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 10:53   #50
Pas i mala beba

zivimo u kuci i svi obozavamo pse , imali smo rottweilera i samoyeda u dvoristu, sada immao malu curicu koja ima godinu i tri mjeseca i obozava pse ,zelimo joj kupiti jorksirskog terjera koji naravno mora biti u kući i svi nas napadaju da je prerano, da su opasne dlake,mokraca,gliste itd... ne znam sta da radim mogu ja cekati jos dok poraste ali tada ce doci druga beba,planiramo jos djece znaci da cekam 15 godina , pomozite

ps: jel bolje maltezera ili jorkija

Zadnje uređivanje Chocolate Puma : 20.11.2013. at 22:23.
emsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 11:00   #51
Tako mala pasmina pa još i štene uz tako malo dijete može nehotice nastradati, o tome isto morate voditi računa.
Ali naravno,zašto ne imati psa dok je dijete malo..ti savjeti koje dobivate sa strane ..ne slušajte ih.
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 11:13   #52
ma susjed ga ima tako da je navikla s jorkijem, kad podjemo kući uvijek place obozava ga, i naravno bila bi uz moj nadzor uvijek ,eto jedini je problem sto puze po kuci i stavlja svasta u usta pa se pitam jesu li te dlake , slina ili mokraca stvarno opasne kao sto neki govore, ja sam se odgajala uz pse, a s mackom sam spavala u krevetu i ziva sam, al kad mi je dijete u pitanju jos se mislim
emsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 11:43   #53
evo ja ću ti reć svoje iskustvo..majka sam troje male djece(najmlađa ima 11mj).imamo peseka već 3 godine.a u trudnoći sam nabavila i macu koja je samo i isključivo u kući.smatram da je dobro kad djeca rastu uz životinje.da treba čovjek bit oprezan-naravno ali s druge strane uz pravilnu njegu i skrb o životinji uglavnom nema problema.ja svoje redovito cijepim.ćistim od parazita itd..mala mi puže i sve stavlja u usta pa redovito usisavam(i po par puta dnevno)...ali svjesno sam odlućila imati životinje i brinem se o njima.ljudi su me osuđivali kad sam kao trudnica uzela macu s ceste,nabrajali mi sve moguće bolesti koje se prenašaju....ali eto nas..godinu dana kasnije svi smo još tu živi i zdravi..a što se tiće dlaka ona dlaku može i progutat i kod susjeda ili bilo koga drugoga...budite oprezni ali nemojte baš previše slušat šta ljudi govore..odluka je samo na vama i ako ste vi spremni imati peseka ja sam uvijek za...ps mi imamo čupavu macu i nnjemačkog ovčara..
eli 1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:04   #54
Zlatno pravilo: mala djeca - srednji ili veliki pas. Minijaturni psići i mala djeca nisu najbolja kombinacija. Ne kažem da je nemoguće, ali nije najbolje. To što ssjed ima yorkija ne znači ništa. Imaj na umu da će vaš psić živjeti s vama 24 sata dnevno. Djeca pužu, trapava su, nehotično gruba. Minijaturni psići se ne osjećaju ugodno u takvoj okolini, pa razmišljajte i o njima, a ne samo o vlastitim prohtjevima. Velikom socijaliziranom psu neće puno smetati ako ga dijete malo jače čupne za dlaku. Patuljku poput yorkija itekako hoće.
Nadalje - odgajati štene i malu djecu izuzetno je zahtjevan posao pa razmislite o nabavci odraslog psa koji je naučen osnovama poput higijenskih navika i slično. Umijesto da kupujete, udomite nekog starijeg psa koji je živio ili je naviknut na malu djecu. Ima ih na bacanje.

Dlaka ima uvijek kada živiš sa životinjom, zato treba paziti na higijenu doma i na higijenu i zdravlje psa - redovno čistiti protiv nametnika, naučiti psa da ne ždere s poda i paziti gdje puštate dijete da puže i kreće se. Ja sam odrasla sa psima i brdom živina (i dlaka ) i nikad nisam imala problema.

Zadnje uređivanje Smartie : 21.12.2011. at 12:10.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 13:48   #55
Dlake, mokraća i gliste su problem ako želite psa držati prljavog, punog parazita i neočetkanog. Inače nisu.

Pod "opasna" ne znam, točno što misliš; dijete ti neće umrijeti niti završiti u bolnici ako pojede malo pasje dlake ili stavi u usta ruku uprljanu mokraćom, a ako dobije gliste - to se efikasno rješava preparatima.

Ipak ,predložila bih nešto radiklano drugačije od šteneta maltezera ili yorkiea. Svakako uzmite u obzir što Smartie kaže. Djeca nemaju kontrolu stiska niti vlastite snage; dijete od 3-4 godine može dobro udariti ili stisnuti od ljubavi - tako sitan psić od boli može i ugristi, ili čak napasti u samoobrani.

Predložila bih radije godinu i pol do tri godine starog psa srednje, mirnije pasmine (ili mješanca u tipu, dakako), naučenog na stan i osnovnu higijenu. Imaš jako širok izbor, od retrievera (i križanaca) preko raznih "neradnih" ovčara srednjeg rasta (izbjeći njemačke i belgijske), a od lovačkih pasa idealni su ptičari, setteri a, ako volite kretanje, a imate i pristup dvorištu, eventualno veći jazavčari (brakirci, npr.).

I, kao što kaže Smartie, pasa ima na bacanje - pogledajte malo oglase, Plavu šapu, Udomljavanje pasa..., malo "vrebajte" i već će se naći neki baš za vas!

Obavezno isključiti terijere, izrazito službene pasmine i polarce.

PS.
Ako se tako jako bojite dlaka, bilo bi dobro i odabrati psa s nešto kraćom dlakom od yorkiea i/li maltezera.
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 14:06   #56
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Dlake, mokraća i gliste su problem ako želite psa držati prljavog, punog parazita i neočetkanog. Inače nisu.

Pod "opasna" ne znam, točno što misliš; dijete ti neće umrijeti niti završiti u bolnici ako pojede malo pasje dlake ili stavi u usta ruku uprljanu mokraćom, a ako dobije gliste - to se efikasno rješava preparatima.

Ipak ,predložila bih nešto radiklano drugačije od šteneta maltezera ili yorkiea. Svakako uzmite u obzir što Smartie kaže. Djeca nemaju kontrolu stiska niti vlastite snage; dijete od 3-4 godine može dobro udariti ili stisnuti od ljubavi - tako sitan psić od boli može i ugristi, ili čak napasti u samoobrani.

Predložila bih radije godinu i pol do tri godine starog psa srednje, mirnije pasmine (ili mješanca u tipu, dakako), naučenog na stan i osnovnu higijenu. Imaš jako širok izbor, od retrievera (i križanaca) preko raznih "neradnih" ovčara srednjeg rasta (izbjeći njemačke i belgijske), a od lovačkih pasa idealni su ptičari, setteri a, ako volite kretanje, a imate i pristup dvorištu, eventualno veći jazavčari (brakirci, npr.).

I, kao što kaže Smartie, pasa ima na bacanje - pogledajte malo oglase, Plavu šapu, Udomljavanje pasa..., malo "vrebajte" i već će se naći neki baš za vas!

Obavezno isključiti terijere, izrazito službene pasmine i polarce.

PS.
Ako se tako jako bojite dlaka, bilo bi dobro i odabrati psa s nešto kraćom dlakom od yorkiea i/li maltezera.
Sa svime se slažem, osim izjave da treba izbjeći njemačke ovčare. Pa to mogu biti izvrsni psi za djecu. Sestra i ja smo odrasle uz njih, prohodale uz njihovu pomoć i maltretirale ih maženjem i plaženjem za njima.
Nikad nije bilo nikakvih problema, štoviše, to su strašno strpljivi i mazni psi i skroz pogodni za djecu.
Ja kad ću jednog dana imati djecu mislim ih imati uz njemce i pastirce, ne vidim ništa loše u tome.
Ali to je samo moje mišljenje...

Male pasmine stvarno nisu za djecu tog uzrasta, jer ih djeca mogu ozbiljno ozlijediti, i ako psi nisu izrazito stabilni može doći do velikih problema.
wolf_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 14:08   #57
Iskustvo iz prve ruke; dakle imam dijete 5 godina i psa 6,5 godina, mješanka škotskog i belgijskog ovčara,
cca 32 kg, živim u stanu cca 50ak kvadrata, dakle nije raskoš.
Što se dlaka tiče, moja Tara se linja 10 mjeseci u godini i dijete je x puta stavilo ruke u usta i nikada zbog toga nije imala problema.
Šapice se peru samo i isključivo ako vani ima blata inače ni to ne radim, i opet djetetu ništa bilo nije.
I x puta ju je polizala po rukama, a da ja to nisam vidjela i nisam obrisala ručice, x puta je spavala sa igračkom koja im je prvo služila kao konop
za natezanje, Tari i Jani.
Što se tiče puzanja i nagazivanja na rep, proučavanje psećeg lica, ja sam svom djetetu odmah naglasila da je Tara član naše obitelji, njezina seka, sad
će me velika većina popljuvati, ali to je tako, i Jana je brzo naučila respektirati i ne "raditi" psu one stvari što bi i nju smetalo.
Mi smo svi doma jednako vrijedni članovi kućanstva.
Mogla bi pisati traktate o odnosu psa i djeteta, ali neću, predugo bi trajalo, samo želim reći da ništa, ali ništa ne može mome srcu biti draže nego
kad vidim njih dvije zajedno, jedna iskrena, divna veza dvoje ravnopravnih bića.
Tara05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 14:35   #58
dvije bebe od osam mjeseci, dva psa i tri mačke.









dakle, uz redovnu brigu o psu kakvu pas zaslužuje (redovna briga o cjepljenjima, parazitima i dlaci) straha od bolesti nema. veća je mogućnost da dijete dobije parazite od ptičijeg dreka na dječijem igralištu nego od kućnog psa. slažem se sa većinom da je veći pas bolji za manje dijete, iako sve ovisi na kraju krajeva o samom psu. od moje mame maltezerica se dosta dobro bori sa nemanima u duetu koji su upravo u fazi jakog čupanja i lupanja po psima s čim god dohvate. (naravno da ih se uči da to ne rade i da se svaka grubost korigira).
naslušala sam se svega o dlakama i bogatija sam za znanje o jedno milion mjesta di se dlaka može zabiti i uzrokovati neizlječive bolesti i smrtne posljedice u tri generacije, ponekad čak i kod rođaka koji su vidjeli na FB-u sliku vašeg psa i morate biti spremni boriti se sa babama svih vrsta koje će vas krivo gledati kad im se na te izjave nasmijete u facu.
uglavnom, moji su još živi, u osam mjeseci niti šmrkavi nos, kamoli nešto drugo. malo se više pazi na usisavanje i na to da klinci ne grizu pse, ali inače je stanje redovno
dragoness is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 14:36   #59
Quote:
wolf_girl kaže: Pogledaj post
Sa svime se slažem, osim izjave da treba izbjeći njemačke ovčare. Pa to mogu biti izvrsni psi za djecu. Sestra i ja smo odrasle uz njih, prohodale uz njihovu pomoć i maltretirale ih maženjem i plaženjem za njima.
I ja. Ali scenarij je bio takav da se je s tim psima puno radilo, bili su u obitelji "oduvijek", i bili su odgojeni i socijalizirani od strane članova moje obitelji, ne trećih osoba.

Njemački ovčar je poseban, izrazito radni pas i ukoliko se ne zadovolje njihove potrebe za radom (dakle, ne trčanjem, već radom), bude im dosadno, postanu nemirni, neposlušni, teški...

Plus, ovdje bi osoba nabavila psa, a ne rodila dijete u obitelj sa psom. Prema mojim dosadašnjim iskustvima, NJO osobito teško podnose odvajanje od vlasnika, a ne znam koliko bi se obitelj s malim djetetom mogla adekvatno posvetiti novom ljubimcu koji je jako zahtjevan u tom smislu.

Tako da sam kao "osigurač" osobi koja temi pristupa s ovako puno nedoumica, da ne kažem bojazni, predložila da isključi NJO i BO kao izrazito radne pasmine.

Što se tiče djece i pasa (a i mačaka), životinje su fenomenalni odgajatelji. Npr, nema toga tko će dijete naučiti značenju riječi "ne" kao stroga mama maca
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 14:38   #60
i da.... ne bi ni ja štene. štenci imaju oštre zube koje vrlo rado koriste i ne biraju na čemu, a osim toga i zahtjevaju poprilično bavljenja sa njim (učenje obavljanja nužde, odgoj i ostale radosti), a znam dobro šta znači uz male klince imati i malo štene. neko mora biti zanemaren, a to nikada nisu djeca...
dragoness is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:31.