Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2012., 13:58   #2341
Što u principu znači "nizak šećer"? Manifestira li se na išta?

Na kks-u, min. je 4,4, a meni je 3,9. I tako mi je godinama.... Ili na samom minimumu ili ispod...
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:00   #2342
Quote:
WandaTheFamous kaže: Pogledaj post
Što u principu znači "nizak šećer"? Manifestira li se na išta?

Na kks-u, min. je 4,4, a meni je 3,9. I tako mi je godinama.... Ili na samom minimumu ili ispod...
Utipkajte u Google "simptomi hipoglikemije"
Jeli rađen inzulin?
Imate li kakvih drugi tegoba?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:10   #2343
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Utipkajte u Google "simptomi hipoglikemije"
Jeli rađen inzulin?
Imate li kakvih drugi tegoba?
Hvala, baš sad čitam....


Nisam dijabetičar, nisam na inzulinu....
Većinom u jutro imam izražene simptome.
Vrti mi se, dezorijentirana sam, gubim ravnotežu, drhtavica, nervoza, slabost, rijeđe mučnina...
Kad popijem dobro zašećerenu kavu, onda sam ko nova....


Nisam radila nikakve inzulinske testove... Ima li možda smisla? Potrebe?
Ili da se jednostavno "liječim" nečim slatkim?
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:25   #2344
Quote:
WandaTheFamous kaže: Pogledaj post
Hvala, baš sad čitam....


Nisam dijabetičar, nisam na inzulinu....
Većinom u jutro imam izražene simptome.
Vrti mi se, dezorijentirana sam, gubim ravnotežu, drhtavica, nervoza, slabost, rijeđe mučnina...
Kad popijem dobro zašećerenu kavu, onda sam ko nova....


Nisam radila nikakve inzulinske testove... Ima li možda smisla? Potrebe?
Ili da se jednostavno "liječim" nečim slatkim?
Obzirom da navodite smetnje,savjetovao bi vam daljnju obradu. POglavito da se isključi inzulinom.
Dakle osnovno što bi trebalo učiniti je GUK,HbA1c,inzulin,C peptid,amilaza,lipaza,Ca,opća biokemija,UZV abdomena s posebnim osvrtom na gušteraću. A na osnovu tih nalaza se može planirati eventualna gastroenterološka/endokrinološka obrada npr. MRI abd. s angiografijom,testovi opterećenja itd.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:30   #2345
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Obzirom da navodite smetnje,savjetovao bi vam daljnju obradu. POglavito da se isključi inzulinom.
Dakle osnovno što bi trebalo učiniti je GUK,HbA1c,inzulin,C peptid,amilaza,lipaza,Ca,opća biokemija,
Budem pitala mog dr.
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
UZV abdomena s posebnim osvrtom na gušteraću.
UZV abdomena sam radila, gušterača je izgledom "školski primjer dobre gušterače", po riječima dr.
Jetra OK.
Bubrezi su malo "nesvakidašnji", ali su OK.


Hvala na prijedlogu, budem se kod dr. raspitala za dalje, s obzirom da sam trenutno trudna, pa bi valjalo pripazit i na to...
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:37   #2346
Quote:
WandaTheFamous kaže: Pogledaj post
Budem pitala mog dr.

UZV abdomena sam radila, gušterača je izgledom "školski primjer dobre gušterače", po riječima dr.
Jetra OK.
Bubrezi su malo "nesvakidašnji", ali su OK.


Hvala na prijedlogu, budem se kod dr. raspitala za dalje, s obzirom da sam trenutno trudna, pa bi valjalo pripazit i na to...
Da li se to događalo i prije trudnoće?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:42   #2347
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Da li se to događalo i prije trudnoće?
Da, spadam u grupu "jutarni mrtvac", a sad je puno izraženije.
Nisam znala da li mi je do tlaka ili ne, pa si sad radim "raspodjelu simptoma"...

Prije trudnoće mi je tlak bio na 140/100, a na početku trudnoće u jednom izrazito "napetom" momentu i na 170/110...
Ali kako sam na heparinu zbog trombofilije sad se spustio na 100/55...
Pa nisam sigurna jel' me to u jutro "nosi" nizak tlak ili nizak šećer.

Ova kks, sa guk 3,9 je od prije par dana, a sutra idem kod hematologa, pa si "spremam" naputke što sve da pitam.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 15:01   #2348
Quote:
WandaTheFamous kaže: Pogledaj post
Da, spadam u grupu "jutarni mrtvac", a sad je puno izraženije.
Nisam znala da li mi je do tlaka ili ne, pa si sad radim "raspodjelu simptoma"...

Prije trudnoće mi je tlak bio na 140/100, a na početku trudnoće u jednom izrazito "napetom" momentu i na 170/110...
Ali kako sam na heparinu zbog trombofilije sad se spustio na 100/55...
Pa nisam sigurna jel' me to u jutro "nosi" nizak tlak ili nizak šećer.

Ova kks, sa guk 3,9 je od prije par dana, a sutra idem kod hematologa, pa si "spremam" naputke što sve da pitam.
Ako se to događalo i prije trudnoće onda je potrebno učiniti obradu.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 19:55   #2349
zanima me što zapravo pokazuje c reaktivni protein? odnosno, da li samo postojanje povišene temperature znači da će crp biti visok ili je moguće da temperatura bude visoka, a crp normalan?
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 21:14   #2350
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
zanima me što zapravo pokazuje c reaktivni protein? odnosno, da li samo postojanje povišene temperature znači da će crp biti visok ili je moguće da temperatura bude visoka, a crp normalan?
CRP je reaktant akutne faze (znači da će biti povišen ukoliko se u organizmu događa nekakav upalni proces). To je protein koji stvara jetra, najčešće u nekakvom bakterijskom upalnom procesu bude povišen CRP, može biti povišen i kod drugih vrsta upale (virusne, autoimune...) što znači da nije specifičan za točno određen proces. Zapravo, uz povišenu temperaturu ne mora biti i CRP povišen! Pitanje je zašto je povišena temperatura - ako je radi neke bakterijske upale onda bi išao i CRP povišen ali ako je u sklopu neke viroze onda taj CRP i ne mora biti povišen kao ni sedimentacija. Bitno je sagledati ostale laboratorijske nalaze i u sklopu kliničke slike donjet nekakav zaključak.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 23:35   #2351
Lijepo bih vas molila za mišljenje i da netko tko zna rastumači ovaj nalaz od vađenja krvi, radi se o djetetu od 16 mjeseci:
Lkc 9.1 (6.0-16.0)
NEU 31.3 (30.0-72.0)
LYM 55.6 (15.0-55.0)
MONO 13.1 (5.0-13.0)
(K) Erc 4.64 (4.00-5.00)
(K) Hb 127 (109-138)
(K) Htc 0.379 (0.320-0.404)
MCV 82.0 (73.8-89.4)
MCH 27.3 (24.3-29.2)
MCHC 334 (300-350)
RDW 12.6 (11.9-16.2)
(K) Trc 272 (150-450)
marci777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 09:25   #2352
Poštovana marci777,

Rezultati nalaza koje ste ispisali su potpuno uredni. Zašto je vađena krv, imate li neki razlog za zabrinutost? Koliko vidim, sve što ste napisali je upravo onako kako treba biti.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 09:50   #2353
Quote:
pinkday kaže: Pogledaj post




ovo su nalazi endokrinološke obrade koju sam obavila u svom gradu. za ostale endo.pretrage sam išla u zagreb, ali tamo me nisu na nikakve pretrage uputili. rekli su da dođem za 6 mjeseci sa novim nalazom MR sele i parasele, PRL, TSH, T3, T4, HR, IGFI, ritam kortizola, SCORT, LH, FSH, E2-2-5 d.c. anti TPO. u vinogradskoj mi je doktorica rekla da se sa sadašnjim nalazima adenoma hipofize nemam čega bojati, da nije aktivan i da samo pratimo situaciju za 6 mj. bez ikakve terapije.
moram priznati da sam pomalo razočarana jer sam mislila da ću u zagrebu obaviti još pretraga sada, a ne za pola godine. uostalom zašto me je onda moj endokrinolog uputio na pretrage u zagreb? to mi je malo nejasno.

rečeno mi je da ovaj adenom definitivno nije uzrok mojim abnormalnim nevoljnim pokretima ruku i nogu.
u kom pravcu da krenem da ovo otkrijem jer nikako da se otkrije uzrok. zbog toga sam postala druga osoba, bezvoljna, anksiozna i depresivna. nemam volje ni iz kuće izaći i najrađe bi da se probudim za godinu dana i da sve bude opet ok. najveći mi je problem sada anksioznost i napadi panike pa čak i osjećaja da me guši i nemam zraka. mislim da bi morala potražiti pomoć psihijatra. sama si ne mogu i ne znam pomoći.

molim vas ako mi neko može dati savjet što da radim

zaboravila sam još napisati nalaz ultrazvuka štitnjače: pregledom štitnjače prikaže se nešto veći desni režanj naznačeno heteroehogenije strukture parenhima u donjem polu. dimenzije desnog režnja se 8 (AP 16mm, ML 15 mm, te CC 50 mm). lijevi režanj štitnjače dimenzija: AP 13mm, ML 16 mm, te CC 40 mm, homogene ehostrukture parenhima. pravilne su konture oba režnja štitnjače. isthmus je intaktan.

http://img846.imageshack.us/img846/8868/forumsa.jpg
[
ponavljam u nadi da će neko komentirati, hvala
pinkday is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 11:03   #2354
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana marci777,

Rezultati nalaza koje ste ispisali su potpuno uredni. Zašto je vađena krv, imate li neki razlog za zabrinutost? Koliko vidim, sve što ste napisali je upravo onako kako treba biti.
I meni je na prvi pogled nalaz djelovao uredno ali nam je pedijatrica komentirala kako "tu ima svega" (pri tome je mislila na taj nalaz od krvi, komentirajući stalno povećane leukocite i kako je puno crvenih zrnaca i da joj to sve skupa ne izgleda dobro). Dala nam je sumamed, pa me sve to malo zbunilo tako da bih voljela čuti i drugo mišljenje. Dijete je imalo povišenu temperaturu tri dana, samo jedan dan je išla do 39C, i ima upalu grla.
marci777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 11:13   #2355
Kada je vađena krv (u odnosu na pojavu simptoma, tj. koliko dana od početka bolesti)? Zaista mi je nevjerojatno da na ove nalaze (Erc 4.64 i Lkc 9.1) liječnica ima primjedbu da su leukociti povećani kao i crvena krvna zrnca, kad je evidentno da tomu, u ovom nalazu, nije tako!
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 11:45   #2356
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Kada je vađena krv (u odnosu na pojavu simptoma, tj. koliko dana od početka bolesti)? Zaista mi je nevjerojatno da na ove nalaze (Erc 4.64 i Lkc 9.1) liječnica ima primjedbu da su leukociti povećani kao i crvena krvna zrnca, kad je evidentno da tomu, u ovom nalazu, nije tako!
U petak predvecer je počela lagano povišena temperatura, u nedjelju je dostigla do 39C (mjerena rektalno) a krv je vađena u ponedjeljak, tj. jučer. Dosta su me zabrinuli ti njezini komentari kada ništa nije posebno povećano u nalazu. A još k tome i sumamed... Propisuje li se on za takva stanja? I puno hvala na odgovoru!
marci777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 12:00   #2357
Prema onome što ste naveli (upala grla), pretpostavljam da je liječnica posumnjala na streptokoknu anginu pa se zato odlučila na antibiotsko liječenje. Ako je posumnjala na streptokoknu anginu (a od toga se unaprijed ograđujem jer dijete nisam pregledao pa ne znam koja je dijagnoza postavljena) i ako dijete nije alergično na penicilin, tada Sumamed nije prvi izbor u liječenju navedene bolesti. Međutim, bez pregleda se ne bih upuštao u komentiranje terapije, a preko foruma Vam nikako ne bih savjetovao promjenu terapije!

Što se komentara o ovom nalazu tiče, ovu temu posjećuje više kolega liječnika pa će i oni dati svoje mišljenje i osvrt na nalaz i komentar pedijatrice. Meni se čini da ovo što ste prepisali predstavlja uredan nalaz za 16-mjesečno dijete.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 13:17   #2358
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Prema onome što ste naveli (upala grla), pretpostavljam da je liječnica posumnjala na streptokoknu anginu pa se zato odlučila na antibiotsko liječenje. Ako je posumnjala na streptokoknu anginu (a od toga se unaprijed ograđujem jer dijete nisam pregledao pa ne znam koja je dijagnoza postavljena) i ako dijete nije alergično na penicilin, tada Sumamed nije prvi izbor u liječenju navedene bolesti. Međutim, bez pregleda se ne bih upuštao u komentiranje terapije, a preko foruma Vam nikako ne bih savjetovao promjenu terapije!

Što se komentara o ovom nalazu tiče, ovu temu posjećuje više kolega liječnika pa će i oni dati svoje mišljenje i osvrt na nalaz i komentar pedijatrice. Meni se čini da ovo što ste prepisali predstavlja uredan nalaz za 16-mjesečno dijete.
Zahvaljujem se puno na odgovoru! Malo sam mirnija sada nakon Vašeg komentara kako nalaz krvne slike djeluje uredno iako mi i dalje riječi kojima je pedijatrica opisala nalaz ostaju nejasne! Ali najbitnije od svega samo da on bude dobro jer me jučer dosta preplašila govoreći kako iz ovoga može nastati svašta, a pri tome ništa konkretno nije navela osim što je spomenula tu upalu grla! Hvala vam!
marci777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 15:25   #2359
Quote:
marci777 kaže: Pogledaj post
Lijepo bih vas molila za mišljenje i da netko tko zna rastumači ovaj nalaz od vađenja krvi, radi se o djetetu od 16 mjeseci:
Lkc 9.1 (6.0-16.0)
NEU 31.3 (30.0-72.0)
LYM 55.6 (15.0-55.0)
MONO 13.1 (5.0-13.0)
(K) Erc 4.64 (4.00-5.00)
(K) Hb 127 (109-138)
(K) Htc 0.379 (0.320-0.404)
MCV 82.0 (73.8-89.4)
MCH 27.3 (24.3-29.2)
MCHC 334 (300-350)
RDW 12.6 (11.9-16.2)
(K) Trc 272 (150-450)
Uredan nalaz.
Dakle ovaj nalaz je rađen u ponedjeljak i ona je danas na taj nalaz dala Sumamed. A jeli danas dijete febrilno? Ždrijelo je upaljeno?

Quote:
marci777 kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem se puno na odgovoru! Malo sam mirnija sada nakon Vašeg komentara kako nalaz krvne slike djeluje uredno iako mi i dalje riječi kojima je pedijatrica opisala nalaz ostaju nejasne! Ali najbitnije od svega samo da on bude dobro jer me jučer dosta preplašila govoreći kako iz ovoga može nastati svašta, a pri tome ništa konkretno nije navela osim što je spomenula tu upalu grla! Hvala vam!
Ja bi se ponovno vratio i pitao ju na što konkretno misli.
U svakom slučaju puno je nelogičnosti.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 15:56   #2360
Quote:
pinkday kaže: Pogledaj post
ponavljam u nadi da će neko komentirati, hvala
Komentar na što?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.