Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2016., 16:23   #221
Kod nas u skoli je donesen statut o odijevanju, znaci da cure ne smiju doci u skolu u minicama, majici na bretele , do pupka i bez dekoltea a vjerujte mi ima ih vec sa dobrom trojkom i push upom a djecaci ne smiju u majici bez rukava i hlacama do koljena, 3/4 moze.
papuce su obavezne a sada imamo glasanje o majicama.
Po ravnatelju su dovoljne 2 majice s kratkim i 2 s dugim rukavima, sve pod isprikom da se smanji socijalna razlika, da majice daju osjecaj pripadnosti skoli, zajednistva srac...srac.
teta mina is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 16:28   #222
osjećaj pripadnosti školi.
a osjećaj zajedništva se može puno bolje steći na neke druge načine.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 16:30   #223
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
osjećaj pripadnosti školi.
uzas.
meni sve te skolske uniforme stvaraju lagani osjecaj nelagode i podsjecaju na sletove u sj. koreji.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 17:07   #224
Kad ti to kaze skolski pedagog i psiholog onda si malo razmisljas da li one stvarno tako misle jer su, pazi sad, tako pokazala istrazivanja stvarno uvjerene u to ili ravnatelj radi pritisak.
Ne moram vam reci da je vecina roditelja bila odusevljena a onu manjinu (medju koje spadam i ja) samo sto nisu istukle.
teta mina is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 17:21   #225
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
uzas.
meni sve te skolske uniforme stvaraju lagani osjecaj nelagode i podsjecaju na sletove u sj. koreji.
Meni prizvodi jako negativan osjecaj da se krpa probem koji se treba rijesiti sustavnim obrazovanjem. Je, bas ce socijalne razlike smanjiti. U 21. st., hvala bogu da to nije proslo u nasoj skoli.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 17:27   #226
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Škola je institucija kao i svaka druga, a svaka institucija ima svoj kodeks i pravila ponašanja i odjevanja - pogledaj bankovne službenike, poštanske, medicinske, zaštitarske, policijske, vojne, aviokompanije,
Prestanite odore ovdje gore navedenih gledati kao "sredstvo za izjednačavanje", jer ono to nije. Sve to nabrojano što ljudi nose je osobno zaštitno sredstvo koje je po propisima iz zaštite na radu poslodavac dužan kupiti i dati radnicima na korištenje bez naknade. Dodatno, policijske i vojne odore dodatno imaju obilježje službenosti, ali isto je primarna funkcija zaštita.

Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
ucenicima i roditeljima svakako prepustam slobodu da upisu dite u skolu u kojoj nisu propisane uniforme i kute, ili jos bolje, skoluju dicu kod kuce u punoj gradjanskoj i vjerskoj slobodi...
I ja sam isto za to da se napravi rang lista škola po uspjehu učenika, i da roditelji mogu birati u koju će školu slati dijete, a ne ovako da škola ima pravo na dijete temeljem adrese prebivališta. Samo bi na kraju te priče netko plakao, a sumnjam da bih to bilo moje dijete ili ja.

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
nisam ni za uniforme ali ni za dopicnjake.
opcenito me zivcira crno-bijeli pogled na svijet.
Fala kurcu, razlika između dopičnjaka i dugih nogavica je nekoliko godina svjetlosti.

Quote:
teta mina kaže: Pogledaj post
Kad ti to kaze skolski pedagog i psiholog onda si malo razmisljas da li one stvarno tako misle jer su, pazi sad, tako pokazala istrazivanja stvarno uvjerene u to ili ravnatelj radi pritisak.
Ne moram vam reci da je vecina roditelja bila odusevljena a onu manjinu (medju koje spadam i ja) samo sto nisu istukle.
A ravnatelj nije slučajno u dealu s nekim?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 17:31   #227
Quote:
teta mina kaže: Pogledaj post
Kad ti to kaze skolski pedagog i psiholog onda si malo razmisljas da li one stvarno tako misle jer su, pazi sad, tako pokazala istrazivanja stvarno uvjerene u to ili ravnatelj radi pritisak.
Ne moram vam reci da je vecina roditelja bila odusevljena a onu manjinu (medju koje spadam i ja) samo sto nisu istukle.
ako se ne varam to za uniforme ne odlucuje ravnatelj vec roditeljsko i/ili nastavnicko vijece.

sad bi bilo zanimljivo da svi vi nezadovoljni roditelji tražite premještaj klinaca u drugu školu ili jednostavno tražite da škola financira te majice, obzirom da vam ih vec namece i da ce na njima biti reklama za školu...

nedavno sam citala neki clanak gdje tip kaže kako se roditelji trebaju više aktivirati u roditeljskim vijecima i naveo je svoj primjer gdje su u školi njegovog klinca donijeli odluku da svi moraju nositi startesice jer više nije poželjno da klinci imaju razlicite školske šlape a, i na taj nacin ce pomoci gospodarstvu tj. tvornici borovo

evo,
http://narod.hr/dom-i-obitelj/vijece...u-velika-djela

Zadnje uređivanje tanita : 17.09.2016. at 17:42.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 19:03   #228
meni je prica sa startasicama super, to su mi tenisice mladosti i fora mi je sa projektom da se potakne kupovanje, zaista, hrvatskog.
dio koji mi se ne svidja, a vidla sam kod nekih poznanika na fejsu, da su u njihovoj skoli inzistirali na istoj boji.
to mi je koma.
a dalje mi je koma, ja sam svojoj htjela kupit startasice za skolu, i ispalo je da je neki medjubroj, pa ne znam kak se to rjesava kod tih skupnih akcija.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 19:11   #229
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Pratim već neko vrijeme temu i svakavih stavova ovdje ima.
Prisjetila sam se svojih školskih dana i nekoliko početnih godina osnovne škole - davno je to bilo - i sjećam se da smo imali obavezu nošena školske kute. Bili su to bezlični odjevni predmeti, no, nitko se nije bunio niti bio nesretan što smo ih morali nositi. Sa protekom godina ta se obaveza nekako razvodnila i sama od sebe nestala.
Sada, u to koliko je to bilo dobro ili loše neću ulaziti - osobno je nisam osjećala kao teret ili razlog nezadovoljstva, a ne sjećam se reakcija druge djece.

No, sada, četerdesetak godina poslije toga, moja unuka nosi školsku uniformu.
Živi u Engleskoj od prošle godine, i ovo joj je druga godina školovanja tamo - započela je sa šestim razredom, a sada ide u sedmi. Sedmi tamo ima status srednje škole (ako sam dobro shvatila, jer je ove školske godine krenula u drugu školu koju će pohađati slijedeće tri godine, pa nakon toga dvije godine opet drugu,pa onda opet dvije slijedeću....)
Tamo je školska uniforma obavezna, plačaju je roditelji a nabavlja škola - dvije za svaku školsku godinu. I samo u toj odjeći smije doći na nastavu. Isto tako, za plivanje - sve škole imaju bazene - imaju propisane jednodjelne kupače kostime.
Ove su joj godine za vrijeme školskih praznika roditelji dozvolili da probiši uši za još jednu rinčicu na jednom uhu - do sada je nosila jedan par, u svakom uhu po jednu, no, prvi dan škole je dobila uputu da u školu smije doći samo sa jednim parom. Onu treću je morala izvaditi.
Uglavnom, pravila su vrlo stroga i izbora nema - ili ih se pridržavaš, ili ti se nakon nekoliko opomena zahvale na tvome prisustvu i zatvore ti vrata.
Ja pripadam generaciji koja je nosila kute. Ne sjećam se ni jednog jedinog djeteta koje ih nije mrzilo iz dna duše. Svi smo nasivali kojekakve cvjetiće, likove, zajebavali mame da nam nešto izvezu na tim rugobama, stavljali bedzeve, čak smo ih i davali šivati, samo da se izbavimo iz jednoličnosti.

Čak su ih i roditelji većinom mrzili. Iako sada to ni ondašnji roditelji ni ondašnji učenici ne bi priznali ni da im nokte čupaju.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 19:15   #230
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
ucenicima i roditeljima svakako prepustam slobodu da upisu dite u skolu u kojoj nisu propisane uniforme i kute, ili jos bolje, skoluju dicu kod kuce u punoj gradjanskoj i vjerskoj slobodi...
Roditelji u Hrvatskoj ne biraju školu u koju će upisati dijete. A pošto svi jednako punimo proračun, u tom slučaju molim da se moj dio preusmjeriti u škole u kojima nevjernike neće slati u pakao i gdje će djecu učiti sadržaju, a ne formi.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 19:19   #231
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post

eto, ja sam se dijelom skolova u jugi, prakticki osnovnu, i jel to znaci da sam dovoljno kvalificiran za govorit o skolovanju tada i sada? pa mi reci, koliko je roditelja tada dolazilo u skolu napadat profesore? ...
...
Jednako koliko i danas.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 19:28   #232
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Prestanite odore ovdje gore navedenih gledati kao "sredstvo za izjednačavanje", jer ono to nije. Sve to nabrojano što ljudi nose je osobno zaštitno sredstvo koje je po propisima iz zaštite na radu poslodavac dužan kupiti i dati radnicima na korištenje bez naknade. Dodatno, policijske i vojne odore dodatno imaju obilježje službenosti, ali isto je primarna funkcija zaštita.



I ja sam isto za to da se napravi rang lista škola po uspjehu učenika, i da roditelji mogu birati u koju će školu slati dijete, a ne ovako da škola ima pravo na dijete temeljem adrese prebivališta. Samo bi na kraju te priče netko plakao, a sumnjam da bih to bilo moje dijete ili ja.





Ne bih se složila da je primarna funkcija svake uniforme zaštita na radu - liječnik će na isti način funkcionirati i odraditi svoj posao u bijelom odijelu kao i u trapericama, kao i prodavač u trgovačkom centru će isto funkcionirati i odraditi posao bez kute sa logotipom kuće u kojoj je zaposlen.
Uniforma je između svega ostaloga i oznaka pripadnosti određenoj grupaciji. U slučaju škole, grupaciji djece koja pohađaju istu školu.
Moj stav o uniformama je neutralan - niti me smeta što su obavezne niti bih se euforično veselila da ih pod obvezno uvedu kod nas u škole, ali kada pogledam svoju unuku na slikama koje mi je poslala, zaista predivno izgleda i ona sama, i cijeli razred. Nije to bezlična odjeća ko nekada, ima maštovite detalje koji djetetu daju osjećaj razigranosti i dostojanstvenosti u isti tren.

Eto,veliš da si za rang listu škola, u Engleskoj postoji baš taj sistem - u okrugu u kojem njena obitelj živi postoje tri škole istoga tipa, no različito kvalitativno rangirane. Da se uđe u najkvalitretniju, najviše rangiranu,(ili bilo koju odabranu) potrebno je pisati molbu i čekati pozitivno rješenje. A radi se o sedmom - u našem školskom sustavu - šestom razredu osnovne, jer tamo je zadnja godina vrtića godina predškole i računaju je kao prvi razred osnovne - unuka je iz našega završenog četvrtog tamo upisala njihov šesti razred.
I eto, ti imaš pravo na svoj osobni odabir, i ako imaš preduvjete koje su oni odredili da te prime u svoje okruženje, imaš i pravila kojih se moraš pridržavati. U protivnom, ako to ne želiš, imaš pravo odabrati ustanovu koja ti po njihovim pravilima odgovara. I nitko neće plakati ako ti odlučiš da ne želiš ući u njihovu zajednicu, njihov renome za koji se bore kvalitetom odgoja u obrazovanja je taj koji ih ocijenjuje - kvota koju primaju ispunjena, neispunjena, ili zbog prevelikog interesa dio učenika nije upao u njihov sustav.
A sve je transparentno, javno, i svakome dostupno, na internetu vidljivo .
Zapravo je sistem vrlo jednostavno - oni tvome djetetu daju ono (kvalitetu obrazovanja) što ti od njih očekuješ, a ti (tvoje dijete) se mora pridržavati pravila i uvjeta koje su oni odredili. A oni su odredili uniformu (uz sve ostalo) i ponudili ti svoje uvjete pod kojima će ono što ti od njih želiš tvome djetetu dati. Na tebi je da odlučiš hoćeš li to uzeti ili ostaviti.

Ušli smo u neko vrijeme, doba, glorificiranje osobnih sloboda, što naravno nije samo po sebi niišta lošega, to su neosporiva osobna prava svakoga pojedinca, no, sve se više zaboravlja i zanemaruje da postoje i obaveze kojih se treba pridržavati kao balans koji sprječava anarhiju društva.

Odjeća i način njene upotrebe je jedan od načina toga balansa - kao što se na plažu neće ići u svečanoj haljini za dodjelu Oskara nego u kupaćem kostimu, niti u školu djeca ne trebaju ići u neprimjerenoj odjeći.
Sada, hoće li to, u čemu idu, biti školska uniforma ili nešto drugo, u svakom slučaju granice ispod kojih se ne smije ići moraju postojati.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 19:36   #233
ja ne bih uspoređivala školsku uniformu sa radnom doktora, policajaca itd. jer djeca ne idu u školu na rad niti im je to plaćeno.
s druge strane ne bih uspoređivala niti sa engleskom jer to je kod njih ipak neka tradicija.
nisam niti za guranje startasica. možda neki roditelji žele kavalitetniju obuću za svoje dijete. no one očito prolaze jer je to obuća mladosti većine današnjih roditelja.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 20:11   #234
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ja ne bih uspoređivala školsku uniformu sa radnom doktora, policajaca itd. jer djeca ne idu u školu na rad niti im je to plaćeno.
s druge strane ne bih uspoređivala niti sa engleskom jer to je kod njih ipak neka tradicija.
nisam niti za guranje startasica. možda neki roditelji žele kavalitetniju obuću za svoje dijete. no one očito prolaze jer je to obuća mladosti većine današnjih roditelja.
Ne idu na monetarno plačeni rad, ali ipak idu na rad - posao djeteta je učenje, obveza koje se mora pridržavati. Nije manuelni rad, ali je rad - intelektualni. To je regula društva ustoličena u cijelokupom civiliziranom čovječanstvu. Obaveza sa određenim pravilima. Rad primjeren dobi.
Da nije tako, onda bi svako dijete, ili roditelj u njegovo ime - imao pravo odabrati hoće li dijete slati u školu ili neće bez konsekvenci koje odabir takve odluke povlači za sobom.

Engleska tradicija, američka tradicija, ina tradicija......nošenje školskih uniformi...... Pa je , tradicija. Tradicija koja ne izumire.
No, i oni žive u ova "moderna, naša vremena", a ipak ta tradicija ne izumire, i to u sredinama gdje zaista imaš mogućnost odabira, gdje te nitko ne prisiljava da dijete upišeš u baš određenu, nametnutu ti školu.Sam biraš, sam za sebe odlučuješ - roditelji moje unuke su se odlučili za školu sa uniformama (naravno, ne zbog načina odijevanja, ne zbog blizine škole, jer im je njabliža pet minuta od mjesta stanovanja, a ta je sat vremena autobusom sa jednim presjedanjem.)

No, ovdje je prvenstveno riječ o načinu odjevanja djece u našim školama.
Kao što sam rekla - svi smo slobodni dopustiti djetetu da se obuče kako želi.
Ali, kakav je to roditelj koji će dopustiti svome djetetu školske dobi da obuče odjeću "Lolite" i takva ide u školu?
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 20:13   #235
čula sam za akcije po društvenim mrežama koje potiču roditelje da svojim školarcima kupuju startasice za papuče i/ili kao dio opreme za tjelesni ali nisam znala da postoje škole u kojima se to mora
koje su to škole, na primjer?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 20:29   #236
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Jednako koliko i danas.
ni priblizno.
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ja ne bih uspoređivala školsku uniformu sa radnom doktora, policajaca itd. jer djeca ne idu u školu na rad niti im je to plaćeno.
kakve sad to pak veze ima jel nekome placeno da nosi uniformu ili nije.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 21:07   #237
nisam mislila na plaćanje da se nose uniforme nego na plaćeni rad.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 21:35   #238
Jaaako volim startasice, ali stvarno se raspadnu brzo ako ih stalno nosis.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 22:37   #239
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
nisam mislila na plaćanje da se nose uniforme nego na plaćeni rad.
svejedno, nema veze s vezom.

mislis da neki doktor ne bi dobio placu ako bi radio bez kute?
i obrnuto: bi li djeca ushiceno nosila kutu ako bi dobivala novac za dolazak u skolu?

totalna besmislica.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 22:43   #240
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
čula sam za akcije po društvenim mrežama koje potiču roditelje da svojim školarcima kupuju startasice za papuče i/ili kao dio opreme za tjelesni ali nisam znala da postoje škole u kojima se to mora
koje su to škole, na primjer?
a ovaj je prijedlog skoro prošao u našoj školi. i onda su obavijestili roditelje no nisu na vrijeme dobili feedback, plus što ni popust na količinu nije bio nešto. i naravno, oni roditelji koji su se izjasnili, izjasnili su se većinom za - ne. i tako propadoše startas-projekt.

da je prošlo - onda bi se moralo. meni je to bilo onako...vrlo bezveze - to moranje....
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:42.