Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2017., 23:55   #1
Kupnja fotoaparata!

Poštovani,

Ja sam grafički dizajner u tiskari koristim illustrator, photoshop, indesign, lightroom te corel...

Volim slikati prirodu, grad... bilo šta može dobro izgledati iz dobrog kuta ili uz odgovarajuci efekt.

Naravno taj dio tek počinjem ulčiti o fotografiji i njenu teoriju no htio bi si kupiti dobar fotić za početak da mogu slikati šta dog ocu, recimo prirodu, grad, klupicu, pejsaž, ljude atc.

Molio bih Vas mrvu teorije o razlikama o fotoaparat, što je bitno atc. i ako može koji prijedlog fotoaparat.

cijena 2-3 tisuće kuna.

Ponavljam vrlo dobar amaterski fotić jer ne mislim slikat modele nego više za buduceg profi amater fotografa koji samo proširuje svoj dizajnerski aražman =D
Flipusis182 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 11:11   #2
Quote:
Flipusis182 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Ja sam grafički dizajner u tiskari koristim illustrator, photoshop, indesign, lightroom te corel...

Volim slikati prirodu, grad... bilo šta može dobro izgledati iz dobrog kuta ili uz odgovarajuci efekt.

Naravno taj dio tek počinjem ulčiti o fotografiji i njenu teoriju no htio bi si kupiti dobar fotić za početak da mogu slikati šta dog ocu, recimo prirodu, grad, klupicu, pejsaž, ljude atc.

Molio bih Vas mrvu teorije o razlikama o fotoaparat, što je bitno atc. i ako može koji prijedlog fotoaparat.

cijena 2-3 tisuće kuna.

Ponavljam vrlo dobar amaterski fotić jer ne mislim slikat modele nego više za buduceg profi amater fotografa koji samo proširuje svoj dizajnerski aražman =D
Evo, ovo.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 12:46   #3
Quote:
Flipusis182 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Ja sam grafički dizajner u tiskari koristim illustrator, photoshop, indesign, lightroom te corel...

Volim slikati prirodu, grad... bilo šta može dobro izgledati iz dobrog kuta ili uz odgovarajuci efekt.

Naravno taj dio tek počinjem ulčiti o fotografiji i njenu teoriju no htio bi si kupiti dobar fotić za početak da mogu slikati šta dog ocu, recimo prirodu, grad, klupicu, pejsaž, ljude atc.

Molio bih Vas mrvu teorije o razlikama o fotoaparat, što je bitno atc. i ako može koji prijedlog fotoaparat.

cijena 2-3 tisuće kuna.

Ponavljam vrlo dobar amaterski fotić jer ne mislim slikat modele nego više za buduceg profi amater fotografa koji samo proširuje svoj dizajnerski aražman =D
Kakvi te aparati zanimaju? Manji tipa mirrorlessi ili veći kao DSLR ili možda kompakti ako ne misliš da će ti zamjena objektiva uopće biti bitna stavka.
Trickortreat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 14:57   #4
Quote:
Trickortreat kaže: Pogledaj post
Kakvi te aparati zanimaju? Manji tipa mirrorlessi ili veći kao DSLR ili možda kompakti ako ne misliš da će ti zamjena objektiva uopće biti bitna stavka.
Fotić mi treba znači za uslikavanje dobtih kadrova koje ugledam vani u prolazu te koregiram u Lightroomu / Photoshopu da slike ne moram kupovati nego ih sam raditi za grafički dizajn. Eventualno poslikavanje restorana / lokala / artikla klienata isto za grafičke pripreme.

Mislim da mi za to ne treba 3 objektiva, koristio bih samo defoltni. Želim odličnu kvalitetu slike, naravno u odnosu na cijenu.

Kažem, nije mi problem "lošije slike kvalitetnih fotica" koje zahtjevaju rad sa osvjetjenjem u lightroomu, nisam još jako informiram oko svega pa eto bubam napamet koliko znam hehe.

I može biti velik, veličina mi ne smeta.
Flipusis182 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 16:12   #5
Quote:
Flipusis182 kaže: Pogledaj post
Fotić mi treba znači za uslikavanje dobtih kadrova koje ugledam vani u prolazu te koregiram u Lightroomu / Photoshopu da slike ne moram kupovati nego ih sam raditi za grafički dizajn. Eventualno poslikavanje restorana / lokala / artikla klienata isto za grafičke pripreme.

Mislim da mi za to ne treba 3 objektiva, koristio bih samo defoltni. Želim odličnu kvalitetu slike, naravno u odnosu na cijenu.

Kažem, nije mi problem "lošije slike kvalitetnih fotica" koje zahtjevaju rad sa osvjetjenjem u lightroomu, nisam još jako informiram oko svega pa eto bubam napamet koliko znam hehe.

I može biti velik, veličina mi ne smeta.
Ako te ne zanima mogućnost zamjene objektiva onda ovo ovdje https://www.protis.hr/products/detai...m_medium=click

ako želiš jeftinije proć si uzimao u obzir rabljeno?
Trickortreat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 20:49   #6
NIKON D5600 KIT AF-P 18-55VR BLACK
https://yellowstore.hr/proizvod/niko...-af-p-18-55vr/

ili

NIKON D5300 KIT AF18-140VR
https://yellowstore.hr/proizvod/nikon-d5300-af18-140vr/

Razlika 600kn, s time da...

Meni osobno više paše D5300 sa 18-140 objektivom za šire slike sa mogučnosti večeg zuma no D5600 ima skoro pa duplo bolje iso performance.
Vaše mišljenje da li je stvarno tolika razlika u iso kvaliteti da bi mi se pod svaku cijenu više ispčatio D5600 pa makar morao čekat sljedecu lovu za objektiv koji ce mi više pasat ali da imam bolji iso?
Flipusis182 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 21:39   #7
Odakle ti to da D5600 ima duplo bolje ISO performanse....

https://www.dxomark.com/Cameras/Comp...__1139_998_919
Blackened is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 22:06   #8
Quote:
Flipusis182 kaže: Pogledaj post
NIKON D5600 KIT AF-P 18-55VR BLACK
https://yellowstore.hr/proizvod/niko...-af-p-18-55vr/

ili

NIKON D5300 KIT AF18-140VR
https://yellowstore.hr/proizvod/nikon-d5300-af18-140vr/

Razlika 600kn, s time da...

Meni osobno više paše D5300 sa 18-140 objektivom za šire slike sa mogučnosti večeg zuma no D5600 ima skoro pa duplo bolje iso performance.
Vaše mišljenje da li je stvarno tolika razlika u iso kvaliteti da bi mi se pod svaku cijenu više ispčatio D5600 pa makar morao čekat sljedecu lovu za objektiv koji ce mi više pasat ali da imam bolji iso?
D5600 s af-p objektivom ti je bolji izbor.
Trickortreat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 23:53   #9
Ali je kratak raspon a po kvaliteti mislim da je sve to li-la.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 08:29   #10
Nije. Generalno ti je pravilo - cim manji raspon zooma objektiv je opticki bolji, a i novi af-p je dosta bolji od starih af-s
Trickortreat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 09:31   #11
Srećom, postoji netko tko uzme to pravilo, prožvače ga i ispljune
https://www.dpreview.com/reviews/son...t-dsc-rx10-iii

Naravno, dolazi s adekvatnom cijenom

A recimo Sigmini 120-300, 150-600, 200-500? Nema tu nikakvih generalnih pravila, sve se može napraviti, samo je pitanje cijene.

Uglavnom, za ovu all round namjenu, bridge aparati su po meni najbolji izbor.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 13:18   #12
Quote:
Flipusis182 kaže: Pogledaj post
Fotić mi treba znači za uslikavanje dobtih kadrova koje ugledam vani u prolazu te koregiram u Lightroomu / Photoshopu da slike ne moram kupovati nego ih sam raditi za grafički dizajn. Eventualno poslikavanje restorana / lokala / artikla klienata isto za grafičke pripreme.

Mislim da mi za to ne treba 3 objektiva, koristio bih samo defoltni. Želim odličnu kvalitetu slike, naravno u odnosu na cijenu.

Kažem, nije mi problem "lošije slike kvalitetnih fotica" koje zahtjevaju rad sa osvjetjenjem u lightroomu, nisam još jako informiram oko svega pa eto bubam napamet koliko znam hehe.

I može biti velik, veličina mi ne smeta.
Kupi si najstariji canon 5d (ili 1Ds) koji ti stane u budžet, i 35mm objektiv za njega. Ništa više ti ne treba za sve ovo gore nabrojano.
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 15:12   #13
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Kupi si najstariji canon 5d (ili 1Ds) koji ti stane u budžet, i 35mm objektiv za njega. Ništa više ti ne treba za sve ovo gore nabrojano.
Bome, dobar savjet.

Originalni 5D s EF 35/2 objektivom je very mighty beast. Dodaš na to EF 50/1.8 i/ili EF 85/1.8, i imaš sve kaj ti realno treba. Možeš čak i ušparati tak da uzmeš kineske kopije tih istih objektiva - em su novi, em su doslovne kopije Canonovih originala.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 20:22   #14
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Kupi si najstariji canon 5d (ili 1Ds) koji ti stane u budžet, i 35mm objektiv za njega. Ništa više ti ne treba za sve ovo gore nabrojano.
Iz vlastitog iskustva (visestrukog):
Ne isplati se kupovati rabljena profesionalna tijela. Jos pogotovo tako stara. To su aparati koji su najcesce iskoristeni do krajnjih granica i samo cekaju na servis koji jako skupo dode.
Trickortreat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 20:23   #15
Nađe ih se jeftino s malo okidanja.. npr:
http://www.njuskalo.hr/dslr-fotoapar...oglas-10438641
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 20:27   #16
Upitno dal je s malo okidanja i u kakvim uvietima je koristen.
Ako znas nekoga ko ti ga iz prve ruke moze prodat - odlicno, ako ne -mozes kupit macka u vreci i vise ga vucarat po servisima nego ga koriatit u fotografske svrhe...
A i ne isplati se uzimat aparat ciji je senzor vrijeme prozvakalo i ispljunulo za svrhe koje je naveo
Trickortreat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 20:51   #17
Po meni je 5d 1 jos uvijek sposoban davati jako dobre fotke, pogotovo po danu. Moze ga se koristiti i u losijim svjetlosnim uvjetima sa 50mm 1.8 kojeg nabavis za jeftine pare i imas jako dobru kvalitetu fotki, a ak si strpljiv moze ih se nac za oke pare. Po cemu je to senzor pregazen za fotkanje dobrih kadrova koje bi ufotkao u prolazu i nekih detalja po restoranima i to? Za to mu ne treba ni neki naprednii autofokus sistem ni ultravisoka rezolucija..
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 20:53   #18
Tako je. Dobre fotke rade samo oni koji imaju najnoviji senzor
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 22:08   #19
Quote:
toni_os kaže: Pogledaj post
Po meni je 5d 1 jos uvijek sposoban davati jako dobre fotke, pogotovo po danu. Moze ga se koristiti i u losijim svjetlosnim uvjetima sa 50mm 1.8 kojeg nabavis za jeftine pare i imas jako dobru kvalitetu fotki, a ak si strpljiv moze ih se nac za oke pare. Po cemu je to senzor pregazen za fotkanje dobrih kadrova koje bi ufotkao u prolazu i nekih detalja po restoranima i to? Za to mu ne treba ni neki naprednii autofokus sistem ni ultravisoka rezolucija..
Pa baš zbog toga - kolko sam skužio, čovjek će se šetkat naokolo i snimat što mu upadne u oko. Tegliti neku mrcinu od aparata naokolo nije baš ugodno.
Mislim da će mu za to puno praktičnije biti neki APS-C DSLR.
Ili čak manji mirrorless tipa m43 (ako mu ne smeta EVF) koji će mu pružiti jednaku kvalitetu fotki u puno manjem i lakšem tijelu.
Trickortreat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 10:45   #20
razlika u veličini između 5d i aps-c fotića je zanemariva. mala canon 35tica f2 ili f2.8 je savršena za fotkat svašta. tražilo na 5d je velko svjetlo lijepo i fora za koristiti. ako voliš petljat sa manualnim objektivima, gore uz 50kn adapter ide gomila staklovinja čije dramaticne cijene se kreću po parsto kuna, a efekti su dobri. "Profi" fotići imaju 10g service support, za razliku od gomile aps-c modela, i u pravilu su popravljivi za sitne pare. Dodatno, u pravilu su gro pouzdaniji (tako kažu statistike a ne ja i moje anegdote). Senzor na prastarom 5dmk1 i dalje daje suludo prekrasne fotke i ne zatrpava ti hard sa 120mb raw-om. Za $ sa kojima možeš kupiti neku plastičnjavu entry canikon sa plastic kitom, možeš imati kak spada 5d i poštenu 35ticu i fala kurcu odjebat gear acquisition syndrom jerbo imaš kak spada fotić, a ne kompromis optimiziran za profit.
Zamijeni 5d sa d700 ako preferiraš nikon, ili A850 ako preferiraš Sony.
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:30.