Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2016., 23:00   #2741
Bok svima, imam pitanje u vezi računa za paušalni obrt

Kakav račun treba otvoriti?
Kunski žiro, Devizni žiro (onaj koji se može dobiti za fizičke osobe besplatno)
ili neki poseban račun samo za pravne subjekte?

Radilo bi se samo o bezgotovinskim doznakama iz inozemstva.


Kako piše npr. za devizni žiro koji spada pod građanstvo : Devizni žiroračun namijenjen je poslovanju fizičkih osoba - rezidenata, a služi za primanje inozemnih deviznih priljeva.
mariobros is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 23:34   #2742
Treba ti "poseban" žiro račun za obrt (dakle, ne onaj "obični" žiro račun koji možeš otvoriti kao građanin).
Danas sve banke imaju "multivalutne" račune, tj. ne moraš posebno otvarati račune za kune i devize.

Odi u svoju omiljenu banku i tamo će ti sve reći.
I uzmi si e-banking, naravno.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 11:35   #2743
Imam paušalni obrt, treba mi Mastercard kartica za uglavnom privatne troškove. Mogu li uzeti tu karticu preko obrta i plaćati bez problema ili ne?
Koliko znam, porez plaćam paušalno i ne bih trebao opravdavati troškove kao kod d.o.o.
Jesam li dobro shvatio ili bih mogao imati kakvih problema s Poreznom?
User1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 12:55   #2744
Ako ti banka želi dati Mastercard onda možeš.
Ništa ne trebaš opravdavati.

Preporuka: Isplaćuj si sa žiro računa obrta na privatni tekući, pa troši sa tekućeg. Tako ćeš razdvojiti privatne od poslovnih troškova i imati ćeš jednostavniji uvid u poslovanje.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 14:39   #2745
Super, puno hvala na informaciji.
Da, trebao bih si sve isplaćivati na privatni da si pojednostavnim život.

Imam dodatno pitanje u vezi s tim:
kada prebacujem s poslovnog žiro računa, na privatni tekući, moram li upisati neku šifru kako bi u banci vidjeli da je to redoviti prihod?

U banci mi nisu znali točno reći što moram upisati pod podel ili poziv na odobrenje, a ne znam gdje da pitam i dobijem točnu informaciju. Volio bih tako napraviti, da u banci vide da imam redovite prihode, da mi mogu odobriti karticu.
User1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 16:45   #2746
Kad ispunjavaš nalog, pod "Šifra namjene" izabereš "SALA" (od eng. SALAry). Neke banke uz šifru imaju i kratki opis na hrvatskom (npr. PBZ).

ZABA takve ulazne naloge automatski označi sa "Uplata redovitog primanja".
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 21:40   #2747
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Kad ispunjavaš nalog, pod "Šifra namjene" izabereš "SALA" (od eng. SALAry). Neke banke uz šifru imaju i kratki opis na hrvatskom (npr. PBZ).

ZABA takve ulazne naloge automatski označi sa "Uplata redovitog primanja".
Neće mu proći sala bez doprinosa...njemu je "plaća" dohodak...

Za paušalni obrt npr.RBA izdaje Mastercard debitnu karticu s kojom može kupovati, ima PIN i sve pet...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 21:55   #2748
Ja na PBZ-u mogu izabrati što god hoću. "SALA" prolazi bez problema već nekoliko godina, od prve isplate. I plaćam si dio na PBZ, a dio na ZABA, svaki put.
I stvar radi - ZABA uredno "shvati" o čemu je riječ.

Za doprinose također koristim šifre (mislim da su šifre osiguranja, npr. "HLTI", koristim predložak pa sam zaboravio što sam bio stavio), no to nije bitno.

Možda ti uvjeti za doprinose uz plaću vrijede samo za isplate zaposlenicima, ne i vlasnicima.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 21:59   #2749
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Ja na PBZ-u mogu izabrati što god hoću. "SALA" prolazi bez problema već nekoliko godina, od prve isplate. I plaćam si dio na PBZ, a dio na ZABA, svaki put.
I stvar radi - ZABA uredno "shvati" o čemu je riječ.

Za doprinose također koristim šifre (mislim da su šifre osiguranja, npr. "HLTI", koristim predložak pa sam zaboravio što sam bio stavio), no to nije bitno.

Možda ti uvjeti za doprinose uz plaću vrijede samo za isplate zaposlenicima, ne i vlasnicima.
Mislim da SALA sama po sebi ne znači ništa otkad je SEPA, već pozivi na broj HR69 40002-OIB-100 je plaća, no nisam bankar pa nisam sigurna kako oni to tretiraju...a kad staviš te pozive e onda pita za doprinose...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 22:26   #2750
Rekli su (U Zabi) da mora biti šifra 050, da to oni vide kao plaću.
Ali ne znam jel onda moram pod poziv na broj stavit OIB plus šifru ili nešto drugo, treće...
Morat ću u banku potvrditi, pa napišem ovdje.
Iako, pretpostavljam da ne bi bilo nikakvih problema ni ako koristim kreditnu karticu obrta, pa sve plaćam s time.
User1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 06:48   #2751
Pozdrav svima.

Imam pitanjce koje me zbunjuje, pa da vidim kakva su iskustva drugih paušalaca:

Ove godine sam dobrano premašio 150 000 kn, i na poraznoj ispada da sam to trebao prijaviti u trenutku kada sam premašio 150 000, jer sam od tada trebao plaćati skuplje doprinose. Tako da ću sada trebati platiti razliku od cca 700kn x 6 mjeseci od kada sam prešao 150 000
NAvodno po nekom novom zakonu kaj je stupio na snagu ove godine.

Sad, ono kaj mi je zanimljivo je da znam par ljudi, isto paušalaca, koji su isto prošli 150 000, kojima su njihove referentice na poreznoj rekle da tek od iduće godine plaćaju skuplje doprinose, a ove godine im ostaje isto

Pa se sada pitam kako je to moguće?
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 08:47   #2752
Quote:
Buraz kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.

Imam pitanjce koje me zbunjuje, pa da vidim kakva su iskustva drugih paušalaca:

Ove godine sam dobrano premašio 150 000 kn, i na poraznoj ispada da sam to trebao prijaviti u trenutku kada sam premašio 150 000, jer sam od tada trebao plaćati skuplje doprinose. Tako da ću sada trebati platiti razliku od cca 700kn x 6 mjeseci od kada sam prešao 150 000
NAvodno po nekom novom zakonu kaj je stupio na snagu ove godine.

Sad, ono kaj mi je zanimljivo je da znam par ljudi, isto paušalaca, koji su isto prošli 150 000, kojima su njihove referentice na poreznoj rekle da tek od iduće godine plaćaju skuplje doprinose, a ove godine im ostaje isto

Pa se sada pitam kako je to moguće?

Mislim da ne plaćate kad premašite, nego tek od slijedeće godine.
stela5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 08:48   #2753
Mene zanima da li paušalisti sad od 01.01.2017. trebaju imati fiskalizaciju?
stela5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 08:52   #2754
Quote:
User1989 kaže: Pogledaj post
Rekli su (U Zabi) da mora biti šifra 050, da to oni vide kao plaću.
Ali ne znam jel onda moram pod poziv na broj stavit OIB plus šifru ili nešto drugo, treće...
Morat ću u banku potvrditi, pa napišem ovdje.
Iako, pretpostavljam da ne bi bilo nikakvih problema ni ako koristim kreditnu karticu obrta, pa sve plaćam s time.
To i mene zanima koji poziv na broj upisati kad si isplaćujem s žiro računa na tekući da mi se evidentira kao redovno primanje. Pitala sam banku, ali mi ne znaju točno reći. Radi se o zabi.
stela5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 10:13   #2755
Quote:
stela5 kaže: Pogledaj post
Mislim da ne plaćate kad premašite, nego tek od slijedeće godine.
to mi zvuci nemoguce jer sto ako kao pausalist prvu godinu zaradis 10 milijuna kuna?
gmit is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 10:38   #2756
Pozdrav, izado sam račun iz bloka i napisao svrhu uplate te ime firme adresu firme i oib firme koja je uplatila. Na racunu pise kakva je vrsta transakcije ima pečat obrta (sa imenom obrta, adresom vlasnikom adresom i oibom). Oni mi sada kažu da račun nije ispravan i traže me R1. Znam da mi ne možemo izdati R1. Jel mi izdajemo R2?
Do sada mi nitko nije vratio tako napisan račun.
Jel sam nešto propustio ja ili oni?
Hvala
Lost_Cojones is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 13:08   #2757
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Mislim da SALA sama po sebi ne znači ništa otkad je SEPA, već pozivi na broj HR69 40002-OIB-100 je plaća, no nisam bankar pa nisam sigurna kako oni to tretiraju...a kad staviš te pozive e onda pita za doprinose...
U pravu si za poziv na broj. Zaboravio sam na taj detalj, davno je to bilo kad sam radio predložak.
Ispričavam se za nepotpunu informaciju @User1989.

No mene nikad nitko nije "pitao" za doprinose.
Doduše, ja uredno doprinose platim do 15-og, ali opet samo u PBZ, a isplatim "plaću" još i u ZABA-u.
Možda postoji neki mehanizam kojim banke provjeravaju da li su plaćeni doprinosi (npr. baza podataka PU o doprinosima kojoj bankarski software ima pristup).

Pokušavam se sjetiti da li sam si ikad isplatio plaću prije doprinosa ....

U svakom slučaj, recept koji provjereno funkcionira:
1. Platiti doprinose
2. Kod isplate "plaće" unijeti poziv na broj HR69 40002-OIB-100 i šifru "SALA"
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 13:12   #2758
Quote:
Lost_Cojones kaže: Pogledaj post
Pozdrav, izado sam račun iz bloka i napisao svrhu uplate te ime firme adresu firme i oib firme koja je uplatila. Na racunu pise kakva je vrsta transakcije ima pečat obrta (sa imenom obrta, adresom vlasnikom adresom i oibom). Oni mi sada kažu da račun nije ispravan i traže me R1. Znam da mi ne možemo izdati R1. Jel mi izdajemo R2?
Do sada mi nitko nije vratio tako napisan račun.
Jel sam nešto propustio ja ili oni?
Hvala
Ako račun ima sve propisane elemente onda može biti ispisan i na toaletpapiru.

Moguće je da ta firma ima problema sa percepcijom da si ti paušalac i da ne obračunavaš PDV.

Imaš napisanu napomenu da si izvan sustava PDV-a, ne?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 14:00   #2759
Jel moraju svi obrtnici paušalci plačat turističku članarinu?ja to nisam plačao nikad, a vidim da imam dug i kamate..koji je to iznos i zašto se to plaća? bavim se informatičkim uslugama
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 14:21   #2760
Quote:
stela5 kaže: Pogledaj post
Mislim da ne plaćate kad premašite, nego tek od slijedeće godine.
Meni su referentica na poreznoj i njena šefica rekle da moram sad.
Čak sam morao pokreniti fiskalnu blagajnu jer sam to isto navodno trebao čim sam premašio, i da nebude dobro izgledalo u izvještaju na kraju godine ako je nemam.

Zanima me zakaj samo ja, a par ljudi koje znam ne treba?
Ima li netko takvo iskustvo?

Možda ja zato kaj sam i prešao 230, pa ulazim u PDV?
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
to mi zvuci nemoguce jer sto ako kao pausalist prvu godinu zaradis 10 milijuna kuna?
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:00.