Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2023., 23:24   #1
Višak ulja u motoru na šipci

Pozdrav ljudi,

Imao bih pitanje za malo iskusnije vozače.
Radio sam mali servis na vozilu audi a4 b6 2004 godiste 74kw, u januaru, i evo za pola godine prosao sam 5000 km. I neki dan da provjerim ulje, na šipci mi pokazuje više od dozvoljenog? Kako je to moguće? A dok su majstori radili mali servis usuli su koliko su trebali i na šipci je normalno pokazivano, a sada je preko dozvoljenog. Da li je moguće da odnekud ulazi ulje ili nesto drugo? Malo mi nelogično da posle nekog vremena dodje do iznad maksimuma. Znam za situacije da fali ulja i onda se dosipa, ali za ovo prvi put cujem. Hvala unaprijed
bosko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2023., 23:53   #2
Najvjerojatniji je razlog gorivo u ulju - provjeri da li miriše na gorivo. To je 1.9 TDI?

Jedna mogućnost je neispravan injektor - nesagoreno gorivo se slijeva lagano niz cilindre, prolazi kraj prstena i završi u ulju. U pravilu bi se trebalo osjetiti po neravnomjernom radu motora i dimu.

Druga, vjerojatnija, mogućnost je tandem pumpa goriva i vakuma - to je poznata boljka na TDI motorima.

U svakom slučaju ne bi trebao tako voziti. Ako je u ulju gorivo, podmazivanje je slabije, dugoročno bi mogao uništiti turbinu, a u ekstremnom slučaju ti može početi dizati mješavinu na usis, pa krene dizati okretaje bez gasa, pri čemu može nastaviti raditi na mješavinu ulja i goriva čak i kad "ugasiš" na ključ. U tom slučaju možeš ugasiti jedino puštanjem kvačila u višoj brzini, sve dok se motor ne zaleti toliko da je u stanju spaliti kvačilo prije nego se ugasi.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 00:14   #3
Quote:
bosko11 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi,

Imao bih pitanje za malo iskusnije vozače.
Radio sam mali servis na vozilu audi a4 b6 2004 godiste 74kw, u januaru, i evo za pola godine prosao sam 5000 km. I neki dan da provjerim ulje, na šipci mi pokazuje više od dozvoljenog? Kako je to moguće? A dok su majstori radili mali servis usuli su koliko su trebali i na šipci je normalno pokazivano, a sada je preko dozvoljenog. Da li je moguće da odnekud ulazi ulje ili nesto drugo? Malo mi nelogično da posle nekog vremena dodje do iznad maksimuma. Znam za situacije da fali ulja i onda se dosipa, ali za ovo prvi put cujem. Hvala unaprijed
A kolko dugo nakon gašenja motora si čekao da provjeriš razinu ulja?
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 04:53   #4
to nema veze, vise ce pokazati kad duze cekas (sve se slije), nego ako odmah provjeravas (biti ce ga manje)
danko10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 06:46   #5
Ako si siguran da stvarno ima viška ulja, to je problem.
Prva stvar, jesli li siguran da si mjerio u istim uvjetima?
Isti položaj vozila, većina uputstava kaže na topal motor, minutu nakon gašenja? (ma može i na hladno, prije paljenja, ali moraš uvijek mjeriti na isti način)
Ako nisi siguran, zamjeni ulje/filter, provjeri nivo nakon zamjene i provjeri opet nakon mjesec dana.
sinisaplatz is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 07:57   #6
Quote:
danko10 kaže: Pogledaj post
to nema veze, vise ce pokazati kad duze cekas (sve se slije), nego ako odmah provjeravas (biti ce ga manje)
Kak da ne..pogotovo kad radilica razbaca ulje po karteru...
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 09:15   #7
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Najvjerojatniji je razlog gorivo u ulju - provjeri da li miriše na gorivo. To je 1.9 TDI?

Jedna mogućnost je neispravan injektor - nesagoreno gorivo se slijeva lagano niz cilindre, prolazi kraj prstena i završi u ulju. U pravilu bi se trebalo osjetiti po neravnomjernom radu motora i dimu.

Druga, vjerojatnija, mogućnost je tandem pumpa goriva i vakuma - to je poznata boljka na TDI motorima.

U svakom slučaju ne bi trebao tako voziti. Ako je u ulju gorivo, podmazivanje je slabije, dugoročno bi mogao uništiti turbinu, a u ekstremnom slučaju ti može početi dizati mješavinu na usis, pa krene dizati okretaje bez gasa, pri čemu može nastaviti raditi na mješavinu ulja i goriva čak i kad "ugasiš" na ključ. U tom slučaju možeš ugasiti jedino puštanjem kvačila u višoj brzini, sve dok se motor ne zaleti toliko da je u stanju spaliti kvačilo prije nego se ugasi.
Morat cu provjeriti to. Guglao sam kao moze voda, rashladna tecnost, ali to mi uopste ne fali u posudi, da ne to falilo bi, morao bih dospitati. Posle cu opet mjeriti baš da vidim, pa javljam
bosko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 09:16   #8
Quote:
werdas kaže: Pogledaj post
A kolko dugo nakon gašenja motora si čekao da provjeriš razinu ulja?
Pa jedno 5h. Došao na posao i negdje u toku dana kad sam imao slobodne vrijeme, izasao da provjerim ulje.
bosko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 09:18   #9
Quote:
sinisaplatz kaže: Pogledaj post
Ako si siguran da stvarno ima viška ulja, to je problem.
Prva stvar, jesli li siguran da si mjerio u istim uvjetima?
Isti položaj vozila, većina uputstava kaže na topal motor, minutu nakon gašenja? (ma može i na hladno, prije paljenja, ali moraš uvijek mjeriti na isti način)
Ako nisi siguran, zamjeni ulje/filter, provjeri nivo nakon zamjene i provjeri opet nakon mjesec dana.
Opet cu danas provjeriti, pa javljam..
Hladan je motor bio, nisam ga palio 5h.
bosko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 09:19   #10
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Najvjerojatniji je razlog gorivo u ulju - provjeri da li miriše na gorivo. To je 1.9 TDI?

Jedna mogućnost je neispravan injektor - nesagoreno gorivo se slijeva lagano niz cilindre, prolazi kraj prstena i završi u ulju. U pravilu bi se trebalo osjetiti po neravnomjernom radu motora i dimu.

Druga, vjerojatnija, mogućnost je tandem pumpa goriva i vakuma - to je poznata boljka na TDI motorima.

U svakom slučaju ne bi trebao tako voziti. Ako je u ulju gorivo, podmazivanje je slabije, dugoročno bi mogao uništiti turbinu, a u ekstremnom slučaju ti može početi dizati mješavinu na usis, pa krene dizati okretaje bez gasa, pri čemu može nastaviti raditi na mješavinu ulja i goriva čak i kad "ugasiš" na ključ. U tom slučaju možeš ugasiti jedino puštanjem kvačila u višoj brzini, sve dok se motor ne zaleti toliko da je u stanju spaliti kvačilo prije nego se ugasi.
Motor normalno radi, nisam nista primjetio, a nema ni dima nikako.
bosko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 09:23   #11
Upitan si u prvom odgovoru koji motor je u pitanju

Kilowatti nam ne znače ništa

Gesendet von meinem 2201117TY mit Tapatalk
__________________
Za razliku od automobila,žena vrijedi više ako je malo udarena
matko_gsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 09:26   #12
Quote:
matko_gsi kaže: Pogledaj post
Upitan si u prvom odgovoru koji motor je u pitanju

Kilowatti nam ne znače ništa

Gesendet von meinem 2201117TY mit Tapatalk
Izvinite nisam vidio, motor je 1.9 TDI.
bosko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 11:16   #13
Quote:
bosko11 kaže: Pogledaj post
Pa jedno 5h. Došao na posao i negdje u toku dana kad sam imao slobodne vrijeme, izasao da provjerim ulje.
Onda imas viska ulja...boja je crna il bijela kava i jel smrdi po nafti itd.?
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 11:51   #14
Quote:
bosko11 kaže: Pogledaj post
Morat cu provjeriti to. Guglao sam kao moze voda, rashladna tecnost, ali to mi uopste ne fali u posudi, da ne to falilo bi, morao bih dospitati. Posle cu opet mjeriti baš da vidim, pa javljam
Rashladna tekućina u kombinaciji s uljem radi "majonezu" i to se u pravilu i pri manjim količinama vidi na šipci i oko čepa.

Nafta se lako miješa s uljem i jedino se primijeti da je rjeđe i da ima miris na naftu.

Ovo s tandem pumpom je poznata boljka tih motora i to je mjesto odakle bih ja krenuo.

Naravno, ako postoji mogućnost da je u pitanju greška mjerenja, nećeš skidati pumpu bez validacije da problem postoji. Ali ako se osjeti miris nafte u ulju, uz povećanu razinu ulja, možeš biti siguran da problem postoji.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 12:35   #15
Sada sam mjerio, ima viška na šipci oko 2-3mm. Boja je crna, a miris ne mogu baš osjetiti, ali isto kao da ima miris nafte. U ponedeljak vozim kod majstora.
bosko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 12:41   #16
Quote:
bosko11 kaže: Pogledaj post
Sada sam mjerio, ima viška na šipci oko 2-3mm. Boja je crna, a miris ne mogu baš osjetiti, ali isto kao da ima miris nafte. U ponedeljak vozim kod majstora.
Meni su davno nekad na a4 b6 (1.9TDI) propišale dizne ali onda je na šipci bilo 3-4 cm iznad max. Ovih par mm nije zabrinjavajuće. Ak je nakon servisa bilo na pola između min i max i sad je prešlo max, onda može bit problem.
Yippy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 12:42   #17
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Rashladna tekućina u kombinaciji s uljem radi "majonezu" i to se u pravilu i pri manjim količinama vidi na šipci i oko čepa.

Nafta se lako miješa s uljem i jedino se primijeti da je rjeđe i da ima miris na naftu.

Ovo s tandem pumpom je poznata boljka tih motora i to je mjesto odakle bih ja krenuo.

Naravno, ako postoji mogućnost da je u pitanju greška mjerenja, nećeš skidati pumpu bez validacije da problem postoji. Ali ako se osjeti miris nafte u ulju, uz povećanu razinu ulja, možeš biti siguran da problem postoji.
Šta mislite koliko je novca ta tandem pumpa?
bosko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 12:42   #18
A siguran si da pri servisu majstor nije ulio vise ulja? Mjerio si tada nakon servisa?
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 12:44   #19
Quote:
Yippy kaže: Pogledaj post
Meni su davno nekad na a4 b6 (1.9TDI) propišale dizne ali onda je na šipci bilo 3-4 cm iznad max. Ovih par mm nije zabrinjavajuće. Ak je nakon servisa bilo na pola između min i max i sad je prešlo max, onda može bit problem.
Razumijem šta hoćete da kažete, stvarno ne znam koliko je bilo nakon servisa, usuta su mislim 4 i po litra, e sad gdje je na šipci bilo ne znam....
bosko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2023., 12:45   #20
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
A siguran si da pri servisu majstor nije ulio vise ulja? Mjerio si tada nakon servisa?
Da, bilo je u redu
bosko11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:46.