Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2009., 18:54   #21
Onaj tko je probao dobro pripravljenu juhu od luka - nemasnu ,kremastu u kojoj se luk zapravo uopće ne osjeti kao dominantan okus,sigurno će je poželjeti opet.Bijelo vino kojom se juha zakuhava daje joj specifičan šmek.
U Francuskoj svaka brasseria ima svoj recept,ali sve su fineeee...
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 19:50   #22
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Onaj tko je probao dobro pripravljenu juhu od luka - nemasnu ,kremastu u kojoj se luk zapravo uopće ne osjeti kao dominantan okus,sigurno će je poželjeti opet.Bijelo vino kojom se juha zakuhava daje joj specifičan šmek.
U Francuskoj svaka brasseria ima svoj recept,ali sve su fineeee...
ja tu juhu nisam nikad jela ni probala, al onak kak si gore rekla - tak radim umak od luka. pretpostavljam da bi od njega mogla napraviti i juhicu ako bi dodavala više temeljca...jel tak? a ovaj umak....to je nekaj presavršeno..moji to obožavaju.obično ga napravim kad imam kuhanu junetinu/govedinu i pohane šnicle pa još uz to restani krumpir ili pire...
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 20:23   #23
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ja tu juhu nisam nikad jela ni probala, al onak kak si gore rekla - tak radim umak od luka. pretpostavljam da bi od njega mogla napraviti i juhicu ako bi dodavala više temeljca...jel tak? a ovaj umak....to je nekaj presavršeno..moji to obožavaju.obično ga napravim kad imam kuhanu junetinu/govedinu i pohane šnicle pa još uz to restani krumpir ili pire...
Da.
Probaj- svi će prste polizati.
Stavi na vrh komadiće kruha za zalogaj ,ako staviš cijelu krišku malo je problem jesti.Na kruh se otopi sir, pa taman fino za žlicu.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 23:13   #24
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Da.
Probaj- svi će prste polizati.
Stavi na vrh komadiće kruha za zalogaj ,ako staviš cijelu krišku malo je problem jesti.Na kruh se otopi sir, pa taman fino za žlicu.
zamišljam i dođe mi da sad to idem napravit! bolje da idem spavati.....al probat ću!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 09:26   #25
Juha od luka

jel ima netko dobar recept i ne prekompliciran? thanks
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 15:10   #26
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
jel ima netko dobar recept i ne prekompliciran? thanks
Treba naravno juha (ja radim ili goveđu ili goveđa/pileća.)
Puno luka, jedno 4-5 glavica. Nareži onak na perca, tanko. e sad, važno je dinstati taj luk na relativno niskoj temperaturi dok ne omekša ali da se čim manje zazlati tj isprži. Ja to radim na putru. Treba ga dinstati duže vrijeme, oko 15-20 minuta na laganoj vatri uz miješanje dok ne postane staklast i mekan. U njega naribam muškatnog oraščića i začina koji ti se svide, ja stavim i malo paprike, čilija.... itd....
To umiješaj u juhu i krčkaj juhu jedno 10 min. Kad je gotovo, odreži nekoliko šnita kruha, pospi ih naribanim sirom i zapeci u pečnici da se sir rastopi, ubaci šnitu u svaki tanjur s juhom.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 17:54   #27
hvala ti
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 08:19   #28
ovo prefino zvuči, morat ću isprobati. obožavam luk
forzaMILAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 17:30   #29
Quote:
forzaMILAN kaže: Pogledaj post
ovo prefino zvuči, morat ću isprobati. obožavam luk
Mi uvijek kuhamo juhu vikendom i često ostane za tjedan. Nikad ne ukuhavamo tjesteninu u svu juhu nego samo u dio tak da ostane juha bez tijesta. Često ovo napravimo i mogu ti reći da je zasitno, praktično cijeli obrok. Ak niste baš izjelice to vam je dost kao obrok. S lukom strpljivo, lagana vatrica i barem 15-20 minuta....... Mađari recimo uliju juhu u manji okrugli kruh tako da odrežu gornji dio i izdube kruh. Onda jedeš juhu stružući kruh iznutra....nisam našao takvo pecivo kod nas.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 21:23   #30
Veliku količinu luka dinstati na laganoj vatri jako dugo. Znaš da je luk dovoljno dinstan kad je skroz smeđ (ne izgoren) i kad pojačaš vatru na maksimum a on se ne lijepi za dno nego je pretvoren u masu s kojom možeš lako manevrirati po posudi. Dodati lovor i kim, podliti dobrim temeljcom i začiniti (sol, papar, ostalo po želji). Kruh tostiraj, stavi na vrh, pospi sirom i zapeci.
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 21:37   #31
Quote:
spic kaže: Pogledaj post
Veliku količinu luka dinstati na laganoj vatri jako dugo. Znaš da je luk dovoljno dinstan kad je skroz smeđ (ne izgoren) i kad pojačaš vatru na maksimum a on se ne lijepi za dno nego je pretvoren u masu s kojom možeš lako manevrirati po posudi. Dodati lovor i kim, podliti dobrim temeljcom i začiniti (sol, papar, ostalo po želji). Kruh tostiraj, stavi na vrh, pospi sirom i zapeci.
Ajd mi reci, lijencini, sto mislis o onom Podravkinom temeljcu, znaci ona zelatina bez soli, bez glutaminata.....

__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 21:40   #32
Nisam probao, ali sigurno je bolje od čiste vode
Trebalo bi kod nas u trgovine uvest razne temeljce u tetrapaku za one koji nemaju vremena...
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 22:30   #33
Quote:
spic kaže: Pogledaj post
Nisam probao, ali sigurno je bolje od čiste vode
Trebalo bi kod nas u trgovine uvest razne temeljce u tetrapaku za one koji nemaju vremena...
Ma ovo je meni ok, al sam se nadao dobiti second opinion ... Jedino, nije bas jeftino, al ono nekad..... A ova onion soup me napalila, a neda mi se nakuhavat koscure...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 04:28   #34
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ma ovo je meni ok, al sam se nadao dobiti second opinion ... Jedino, nije bas jeftino, al ono nekad..... A ova onion soup me napalila, a neda mi se nakuhavat koscure...
OK je, bolje od kocke. Iako, ja radije skuham juhu...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 08:28   #35
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ajd mi reci, lijencini, sto mislis o onom Podravkinom temeljcu, znaci ona zelatina bez soli, bez glutaminata.....
Ta želatina sadrži 13% šećera i 19,4% soli. Da je sve ostalo mesni ekstrakt, a nije, u jednom srčeku bi ga bilo 20,33 g koje kad otopiš u pola litre vode dobiješ veliko ništa. Bolje u pola litre vode skuhati pet kokošjih drapa.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 10:16   #36
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ta želatina sadrži 13% šećera i 19,4% soli. Da je sve ostalo mesni ekstrakt, a nije, u jednom srčeku bi ga bilo 20,33 g koje kad otopiš u pola litre vode dobiješ veliko ništa. Bolje u pola litre vode skuhati pet kokošjih drapa.
U pravu si, nasjeo sam na 'bez pojacivaca....' Nista, spicko sam 20 zuna, danas ce dio zavrsiti u perkeltu od pilecih krila s vrhnjem i njokima , ubuduce cemo se izlijeciti od lijenosti ... Mozda .... Ovako ili onako, odoh sjeckat mladi debeli luk svojim nakirijem
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:46.