Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2013., 00:34   #1
Pucanje gume u vožnji

Neki dan sam se vozio i puka mi je zadnja guma u vožnji radi se o gumi Bontrager XR3, wire bead, 26x2.2" srećom mi je pukla na ravnici i pri maloj brzini od nekih 20 km / h. Vozio sam sa njima samo jednu sezonu tj. kupio sam ih prošle godine i napravio oko 3000 km u godinu dana, s tim da nisam vozio cijelu zimu. Pošto se zadnja guma više istrošila, zamjenio sam, pa je prednja bila zadnja i tako je to trajalo nekih 130 km dok nije pukla. Iskreno nakon toga ne vozi mi se više 60 km / h niz brdo. Imao sam još jedne gume koje sam vozio nešto malo ali su dosta stajale, pa jedna guma nije baš dobro sijela kao da ima mali bubreg, nakon čega sam otišao na pumpu malo je ispustio i napumpao opet, i sad se taj bubreg smanjio, ima mala odstupanja u rubnoj liniji između gume i felge , nadam se da će to sa vremenom sjesti radi se možda o 1 - 2 mm odstupanja. Taj osjećaj kad ti pukne gume nije ugodan ali eto imao sam sreće što je to zadnja guma i što nisam išao brzo. Zanima me iz vaših iskustava što mislite o ovoj drugoj gumi koju sam stavio ako ima mala odstupanja od ruba jeli to opasno ? Rekli su mi da to nije opasno i da će se to samo po terenu podeseti.
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 07:51   #2
gume pucaju u svim uvjetima , što je guma starija i nižeg cjenovnog razreda to je mogućnost pucanja veća
naj gora kombinacija pri pucanju gume je na cestovnoj gumi pri tlaku višem od 8 bara i kad je bez žična guma , tad mala količina zraka brzo ide vani , guma obično spada sa obruča i zračnica iskače i zamotava se oko vilice ili pak kočnice
ukoliko nisi spreman da nakon ''pucnja '' iskopčaš šprintericu i staneš u par sekundi , rasut ćeš se ko kilo riže po podu
bitno je da bicikl ima diskove , da na mjenjaču piše puno slova i brojeva , a guma , više manje , na njoj treba uštedjeti i pokušati proći što jeftinije, pa kad otreseš , onda se dođe pameti na teži način...
bitna je zaštitna traka na obruču , bitna je kvalitetna guma i bitna je dobra i kvalitetna zračnica i tu nema taktiziranja
sve te tvoje bubregaste i izlizane gume treba baciti i kupiti dobru i kvalitetnu stvar...
bokacco is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 18:46   #3
Quote:
bokacco kaže: Pogledaj post
gume pucaju u svim uvjetima , što je guma starija i nižeg cjenovnog razreda to je mogućnost pucanja veća
naj gora kombinacija pri pucanju gume je na cestovnoj gumi pri tlaku višem od 8 bara i kad je bez žična guma , tad mala količina zraka brzo ide vani , guma obično spada sa obruča i zračnica iskače i zamotava se oko vilice ili pak kočnice
ukoliko nisi spreman da nakon ''pucnja '' iskopčaš šprintericu i staneš u par sekundi , rasut ćeš se ko kilo riže po podu
bitno je da bicikl ima diskove , da na mjenjaču piše puno slova i brojeva , a guma , više manje , na njoj treba uštedjeti i pokušati proći što jeftinije, pa kad otreseš , onda se dođe pameti na teži način...
bitna je zaštitna traka na obruču , bitna je kvalitetna guma i bitna je dobra i kvalitetna zračnica i tu nema taktiziranja
sve te tvoje bubregaste i izlizane gume treba baciti i kupiti dobru i kvalitetnu stvar...
Tako se govori.

Doživio sam exploziju prve kod 28 km/h , radi udara u rub asfalta , zamalo da nisam išao preko balance, a nisam na sreću ni pao. Guma je kod iskakanja sa felge na onom djelu nju i malo savila a ram je na varovima pukao , jer su sile na prednji dio bile ogromne, jer sam visio preko balance ,a bicikla udarila po rupi.
Doživjeo sam i exploziju zadnje , radi moje greške pumpanja na 12 atm umjesto 10. Pumpao sam sa tuđom pumpom bez naočala. Tad mi je iskrivilo 2x rub felge prilikom ex. i kad je felga udarila u asfalt.
Svi u selu su se prepali od siline ex.
Kod montaže gume nove ili stare potrebno je rubove- siceve gume namazati sa nekim klizavim sredstvom. Sapunica, šampon , krema , da budu rubovi gume skliski i sjedu svi na rub felge, a ne da se guma uvati kako gdje i onda izgleda ko zmija , kad okrenemo točak.

Ako guma ima trbuh ili je kriva na samoj felgi , nije tako opasno , ako si svjestan toga i znaš , da nesmeš preko 35km/h . A šta ako u žaru trke sa prijatelem nizbrdo na tu činjenicu i ograničenje zaboraviš ? Najzdravije je nove i pravilno stavljene gume. Kako znati kada su gotove? Pa kad se ti počnu redovito bušiti, jer profila više nema.

Zadnje uređivanje Maratonc : 27.05.2013. at 19:06.
Maratonc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 19:29   #4
nema više bubrega tj. nije bila dobro sijela prvi put sad je ok. ove se gume pumpaju od 2,7 - 4,8 a ja sam ih stavio na 3 bara preporuka vulkanizera ove prve su bile na 3.5 bara što je njihov maximum i pukla je zadnja. iskreno nisam niti ja za jeftine gume ove bontrager su koštale 160 kn komad ali su svejedno pukle. ipak imao sam sreće da je pukla pri maloj brzini i blizu kuće a dan prije toga išao sam na jednu vožnju od bliže 100 km i vozio niz brdo 58 km/h eto neka pucaju ako moraju pri malim brzinama i na ravnici.
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 11:45   #5
zaboravi vas pitati jeli to normalno da te non - stop te gume zajebavaju evo recimo kod mene vozim se i odem vulkanizeru zamjeniti prednju i zadnju nakon čega mi pukne guma. dođem kući i uzmem druge gume idem ih montirati i smontiram prednju relativno lako nakon toga ide druga guma skinem šlauh sa stare gume i stavim ga opet za ovu gumu, smontiram to sve kad vidim kasnije da je guma ispustila, ajde dobro idem zakrpati tu gumu i nađem dvije rupice koje sam zakrpao, nakon toga opet ta ista guma ispustila, ali sad pušta na ventilu ja sam je dobro zakrpao, ajde sad ću promjeniti drugi šlauh nakon toga opet skinuo sam sve sa felge da vidim nije li što u vanjskoj gumi i vidim da nema ništa e sad opet montiram tu prokletu gumu i kad sam je smontirao shvatio sam da sam ovaj put krivo stavio gumu tj. smjer rotacije i onda popizdim i opet moram sve skidati ali ovaj put guma se nije mogla vratiti na velgu, jednostavno je spadala i odem vulkanizeru on to složi za par minuta i rekoh ajde napokon u pi... materinu e kad evo danas se propudim i idem malo pripremiti bike za vožnju kad opet guma ispustila i ja opet vulkaniziru i ova je ispuštala na ventili, nakon čega je on promjenio ventil i sad valjda neće mater joj je...
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 11:59   #6
Sve zavisi. Ne mora značiti ako imaš skupe gume, da neće pucati. Ja sam na prošlom biciklu imao neke Merida gume sa običnim Kenda zračnicama od 20 kn, i u 3000 km nije ni jednom pukla guma.
Sada imam Nobby Nic Evo Foldable gume sa Continental zračnicama od 50 kn i znalo mi se desiti da mi pukne guma dva do tri puta u jednom danu. Ponekad se ne stignem zaustaviti na vrijeme prije nego guma sleti sa felge...

Vrijeme je za tubeless ...
__________________
INTP | You're the current high bidder! |
Elektricni_Coban is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 12:59   #7
ali ako mislite da sam sa ovim gore završio ne nisam upravo sad sam opet vidio da je zadnja šuplja pa sam opet otišao kod drugog vulkanizira i on je zakrpao nisam htio kod prvog čovijek je super ali neugodno mi je kod njih non stop visiti zbog bicikla.
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 15:55   #8
A jesi razmisljao da si uzmes kit za krpanje gume, i sam pokrpas - umjesto svako malo kod vulkanizera?
Nick76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 16:05   #9
Quote:
Nick76 kaže: Pogledaj post
A jesi razmisljao da si uzmes kit za krpanje gume, i sam pokrpas - umjesto svako malo kod vulkanizera?
Bas to...

Nauci se kvalitetno krpat gume. Postane s vremenom brzo i jednostavno.
Nakon toga investiraj u dobre gume i jako dobre zracnice. Tvoji problemi ce se smanjiti za 90% osim ako se bas ne vozis po odlagalištu stakla.
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 17:19   #10
#1 dobre gume sa zaštitom od bušenja
#2 zračnice nebitno ako se nema love, ali i tu ima razlike
#3 čista felga bez oštrica sa dobro postavljenom trakom + čista guma iznutra bez trnova
#4 pravilno montiranje nutarnje i vanjske gume
#5 pumpanje na što viši tlak itekako pomaže NE bušenju
#6 malo pažnje kuda se vozi ako se uoči kritična površina
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 05:31   #11
Preczirajmo. Guma može da se izbuši i izpusti, , a može i puknuti tj. explodirati. Kod bušenja je potrebno prije skidanja zračnice označiti poziciju zračnice , sa time , da je guma montirana tako , da se zna kako stoji na felgi. Marker može biti prvo slovo imena gume , koji se podudara sa pozicijom ventila. Kad ustanovimo mjesto bušenja na zračnici , nju prinesemo kotaču i prenesemo mjesto bušenja na gumu. Na tom djelu onda moramo pronaći i odstraniti uzrok bušenja , a to su najćešće veoma sitni djelići, koje moramo i sa iglom izvaditi ili izgurati iz gume.Ne napravimo li to , i pozicije sve pobrkamo, opet če se probušiti al sad na drugom mjestu , čineči se , da je opet nanovo izbušila, a u stvari je stradala od istoga oštroga djeliča zadrtoga u gumi.
Maratonc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 09:41   #12
imam ja full opremu i ostale su mi još tri fleke ali te čuvam ako negdje u vožnji ode šlauh imam i rezervni šlauh i vanjsku gumu, ali ovako mi je jednostavnije jer imam neku pumpu koja ne valja u početku počme dobro pumpati a kasnije nikako, naravno ima tih fleka na svakom koraku za kupiti ali eto napisao sam gore na početku koliko me ke ispizdila ta zadnja guma jedno 4 - 5 x sam je skidao krpao i bušio u jednom danu.

molio bih vas preporuku za neku malu mini pumpu koja odlično pumpa, ja ima neku nema nikakvog imena na njoj nikakvog znaka sigurno neko smeće iz kine, shvatio sam da je pumpa jako važna.....
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 09:45   #13
ma sve ja to radim Maratonac ali kad ti nešto loše krene taj dan bolje ništa ne raditi, ova moja tragedija sa gumam traje već nekoliko mjeseci od guma za auto prešla na gume za biciklo, tako ina autu sam bušio gume a nikud se sa ceste nisam maknuo ......
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 09:49   #14
električni čoban kaže da mi je pucala 2 - 3 pusta guma u jednom u danu, pa na koliko si ih pumpao, ja imam neke kenda gume koje se pumppaju od 2.8 - 4.5 bara, ja sam ih stavio na 3 bara jeli to malo ili puno one bontrager su išle do 3.5 bara i puka je na toliko bara. Mislim da je tri bara ok jer idem i po cesti i po makadamu.
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 11:44   #15
Quote:
Maratonc kaže: Pogledaj post
Preczirajmo. Guma može da se izbuši i izpusti, , a može i puknuti tj. explodirati. Kod bušenja je potrebno prije skidanja zračnice označiti poziciju zračnice , sa time , da je guma montirana tako , da se zna kako stoji na felgi. Marker može biti prvo slovo imena gume , koji se podudara sa pozicijom ventila. Kad ustanovimo mjesto bušenja na zračnici , nju prinesemo kotaču i prenesemo mjesto bušenja na gumu. Na tom djelu onda moramo pronaći i odstraniti uzrok bušenja , a to su najćešće veoma sitni djelići, koje moramo i sa iglom izvaditi ili izgurati iz gume.Ne napravimo li to , i pozicije sve pobrkamo, opet če se probušiti al sad na drugom mjestu , čineči se , da je opet nanovo izbušila, a u stvari je stradala od istoga oštroga djeliča zadrtoga u gumi.
Vanjsku gumu montiram tako da su natpisi raspoređeni jednoliko. Imam natpise na felgama, pa onda izbjegavam natpis na gumi staviti u ravnini sa natpisom felge
to je jako bitno protiv bušenja
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 23:13   #16
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Vanjsku gumu montiram tako da su natpisi raspoređeni jednoliko. Imam natpise na felgama, pa onda izbjegavam natpis na gumi staviti u ravnini sa natpisom felge
to je jako bitno protiv bušenja
je , onda se skoro pa i ne buši ...
bokacco is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 05:11   #17
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Vanjsku gumu montiram tako da su natpisi raspoređeni jednoliko. Imam natpise na felgama, pa onda izbjegavam natpis na gumi staviti u ravnini sa natpisom felge
to je jako bitno protiv bušenja
Znaš šta. Ako ti ne proćitać do kraja šta i zašto i za koga je potpuno objašnjenje, ti se rugaj sam sebi , a ne da pametuješ i praviš od sebe znalca , koji to nije , a izgleda i biti neče, ako se na to to sprdaš.
A i onaj ispod tebe ti je brat.

Pogledaj dobro obije gume i kod slova M naći ćeš i ventil. Šta misliš zašto ?

http://www.bicikel.com/uploads/user/picture/kolo_1.jpg

Zadnje uređivanje Maratonc : 31.05.2013. at 05:18.
Maratonc is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 09:42   #18
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Vanjsku gumu montiram tako da su natpisi raspoređeni jednoliko. Imam natpise na felgama, pa onda izbjegavam natpis na gumi staviti u ravnini sa natpisom felge
to je jako bitno protiv bušenja
Rule #40
Quote:
// Tires are to be mounted with the label centered over the valve stem.

Pro mechanics do it because it makes it easier to find the valve. You do this because that’s the way pro mechanics do it. This will save you precious seconds while your fat ass sits on the roadside fumbling with your CO2 after a flat. It also looks better for photo opportunities. Note: This obviously only applies to clinchers as tubulars don’t give you a choice.
__________________
facebook.com/crnihr
crn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 18:26   #19
Pa ko ti kaže da montiraš tako , kako se ti ne sviđa. Važno je zapamtiti , koji dio vanjske gume je na ventilu, da kad pronađeš poziciju bušenja na zračnici , i to preneseš na gumu , ostaje ti samo 2cm gume , gdje moraš pronači uljeza i izbaciti ga iz gume. A ne da kod skidanja u ljutni sve preokreneš izmješaš i onda ti traži 0.5mm strano tjelo uzrok tvoga bušenja, po čitavoj gumi.
A njemu se je dogodilo upravo to . Flikao , flikao , a bušilo mu gumu uvijek isti uljez , koga je vozao sa sobom, a ujedao u druga mjesta , jer nije sve stavio natrag u istoi poziciji. Da je napravio tako , odmah bi to i saznao.
Skoro šanse nema , da ti u jednome danu izduši 2x guma.
Maratonc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 21:41   #20
Bravo Maratonc, to je tocno, samo ocito neki su ovdje prekratkog attention span-a da bi procitali i razumjeli post. Kao uostalom i u skoro svemu danas. Valjda internet generacija, sve sto je duze od 5 sekundi ili dvije recenice se ne cita
stealth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:39.