Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2012., 18:51   #1
Roštilj - mramorna ploča ili rešetka?

Normalno da se ovdje radi o klasičnom roštilju koji se potpali vatrom i radi_gori na drva, ugljen ili sl. gorevine.

Pitanje koje ustvari nije niti meni jasno; što je zapravo bolje, klasična rešetka ili granitna, mramorna ploča?

Dajem prednost rešetki ali susrećem sve više zagovaratelja pečenja mesa na zagrijanoj ploči.

Otkad znam za sebe pečem na rešetki ali zadnjih nekoliko puta u nekakvim gostima bio sam prisiljen pripremati meso na ploči i bilo je odlično tak da više niti sam ne znam...

Molim vas da ne pišete sad o kojekakavim kancerogenim spojevima i o štetnosti dima.
Pitanje je čisto; na čemu je meso bolje, sočnije, oku ugodnije?

Kakvi su vaši komentari, iskustva i podjele?
Xenon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 19:01   #2
ćevapi i jetrica su mi bolji na mramornoj ploči, a ostalo mi je jednako fino i na rešetki i na ploči
kaj se tiče kancerogenih spojeva to me uopće ne zanima kad imam fini roštilj
i još jedna prednost ploče je to kaj ju staviš direktno na vatru i brzo se zagrije, znači ne moraš čekati žar
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 19:05   #3
kancerogeni spojevi se fino ubijaju salatama, lukom, češnjakom i crnim vinčekom

i voćna salata još poslije za desert
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 19:12   #4
rešetka apsolutno. na njoj se fino zapeče. na mramoru mi to nekak bude ko na tavi ispečeno.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 22:54   #5
Rešetka je zakon pogotovo kad se radi o malo kvalitetnijem inoxu a ne ovi pevec i sl koji nakon 2 pečenja počne hrđati
Ali zato na mramor je bolji kad se riba peče ali na kraju sve mi to ispadne bez mirisa kao na električnom roštilju
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 23:04   #6
Za dobar roštilj treba samo jedna stvar...rešetka....ostalo je do pekača i mesa.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 23:25   #7
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Za dobar roštilj treba samo jedna stvar...rešetka....ostalo je do pekača i mesa.
+ strpljenje
+ puno žara! nemojte škrtatit na uglju!
+ žljebovi su bolji jer ne kapa ulje po žaru (neć o kancerogenosti )
+ i ne pit pive trgovačkih marki, jer zaspeš sa glavoboljom i probudiš se sa istom (jebo ja sebe, a i tako ne pijem pivo, pa eto ti sad grogo )
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 23:38   #8
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
+ strpljenje
+ puno žara! nemojte škrtatit na uglju!
+ žljebovi su bolji jer ne kapa ulje po žaru (neć o kancerogenosti )
+ i ne pit pive trgovačkih marki, jer zaspeš sa glavoboljom i probudiš se sa istom (jebo ja sebe, a i tako ne pijem pivo, pa eto ti sad grogo )

Kažu ljudi da nije dobro popiti više od 7-9 piva uz roštilj jer isti onda gubi smisao.

Tebe je glava boljela vjerojatno zato jer ne piješ pivo a ne zbog trgovačkih marki.

Poštujem ovo za žljebove i žar.
I sam više zagovaram rešetku ali žar je puno postojaniji ispod ploče, duže traje.
Xenon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 08:11   #9
Ispod ploče nije potrebno raditi žar, nego može proći i lagana vatrica.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 09:03   #10
Meni je roštilj roštilj samo,ako se peče na rešetki.

A ploča je ploča,nije roštilj
Doduše,je ispod ploče imam plamenike na špitit,pa nema dima i može se pripremati i u zatvorenim prostorima

Inače prošle godine je ekipa počela raditi roštilje sa metalnim pločama,očito stavar mode.Vidi netko kod susjeda,prijatelja,pa mora i on to imati
gven_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 09:17   #11
peko sam dosta na mramornoj ploči, super praktično, nemoraš čekat žar, samo kuriš vatru i nema bojazni da ti neki čevap upadne kao kroz rešetku
No uvijek bi radije peko na rešetki, o čemu pričamo, roštilj i je fin zbog tog dima koji daje posebnu aromu mesu ili što već pečemo. ploča je samo praktična, zato i imamo štednjak doma a ne otvoren plamen. na ploči imaš manji kontakt sa dimom i tu se gubi okus pravog roštilja.
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 09:35   #12
Rečetke!

I to one moje kućne proizvodnje sa širim rešetkama sa kanalićen di se skupi sok. Volim kada stejk izgleda ko tigar

A ono koanc... mi se čini daje gušt
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 14:44   #13
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
+ strpljenje
+ puno žara! nemojte škrtatit na uglju!
+ žljebovi su bolji jer ne kapa ulje po žaru (neć o kancerogenosti )
+ i ne pit pive trgovačkih marki, jer zaspeš sa glavoboljom i probudiš se sa istom (jebo ja sebe, a i tako ne pijem pivo, pa eto ti sad grogo )
Kapanje ulja i daje miris mesu..... Kao što rekoh...rešetka ( a sad jel 'vaka ili 'naka..) a sve ostalo je do pekača.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 14:54   #14
Meni su te tri stvari različite.
Na kamenu je jako dobro odležano pacano meso i jetrica.
Sa rešetke volim riblje steakove,plavu ribu,biftek i pacanu divljač jer se peče kratko i dobije fini miris dima.
Za ploču bi bile klasike roštiljske koje traže prevrtanje i nešto dugotrajniju pripremu.To i,tanki steakovi nije baš moja hrana,ali pojedem,ako baš ništa drugo nema.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 22:04   #15
e da zanima me slijedeće, rećemo kad prolazite ljeti pored nekih kuća gdje se u roštilja i onako vam zamiriše, reko ajmeeeeeee

E sad imam strašan njuh, njuškam sve moguće i nemoguće smradove (fracuski sirevi pogana mirisa ), i mirise ono baš sam njuškalo, ALI kad sam ja vršilac radnje tj. meštar od roštilja, onako stojim u dimčini gledam kako se meso cvrlji (ne okrećem ga nikad manijakalno!), ja brate ne osjetim nikakav miris roštilja ni mesa, ono ništa! (već sam bio kukao)

To je nepravda!


da sam ontopik, nedavno kod frenda pekao na plinskom roštilju, kao ono lava kamenje koje se usije, bilo bolje da samo bacili meso na teflon tavu.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 23:30   #16
Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
... roštilj i je fin zbog tog dima koji daje posebnu aromu mesu ili što već pečemo. ploča je samo praktična, zato i imamo štednjak doma a ne otvoren plamen. na ploči imaš manji kontakt sa dimom i tu se gubi okus pravog roštilja.
Svejedno se ne sjećam da se ikad bacilo meso, bilo s kamena ili s rešetke.

Kako to, gosn Budiša?

__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 23:36   #17
Rešetka definitivno. Roštilj nije roštilj ako nema okusa dima u mesu i ne ostanu crte od pečenja. Još kad je reš
Ako nečeš to onda ti netreba roštilj, uzmi tavu i peci.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 18:39   #18
Moja granitna ploča položena je na klasični roštilj ( ručni rad od inoxa s nagibom i žlijbom za masnoću ) koji se nalazi u tipskom betonskom roštilju. Ložim običnim drvima i dim fino vijori po materijalu koji se peče tako da arome ima. Možda najbolja stvar koja se može ispeći na granitu je krumpir na ploške koji se položi "nizvodno" od krmića i vratine pa lijepo poprimi sve arome. Uvijek kad je društvo uz roštilj, nastane jagma za krumpirom. Jednako tako pečem tikvice, patlidžane i papriku. Čišćenje je daleko jednostavnije i to sa običnom "špahtlom" i papirnim ručnikom odmah nakon pečenja.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 18:52   #19
Za mene je pravi rostilj jedino resetka. Ovo sa plocom mi je kao utjesna nagrada, ako ne mozes peci na resetkama onda ide to. Jednostavno mi se cini da temperatura pecenja nije jedina stvar koja je bitna za dobar rostilj. Pa ima ekipe koja odabire posebna drva da bi rostilj bio bolji, kad se radi na ploci onda je svejedno pekao ti na drvu masline ili na plinu u kuci
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 14:36   #20
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
...Čišćenje je daleko jednostavnije i to sa običnom "špahtlom" i papirnim ručnikom odmah nakon pečenja.
Da, a jel to neki issue kad se radi roštilj? Ak naručiš dostavu nemaš problema s ničim......
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:18.