Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2007., 21:49   #1
Zavisnost

Danas uletih u neku knjižaru i nikako izaći. I sve one knjige, ja bih sve to htio pročitati!!
Pa gledaj ovu, pa gledaj onu.. pa da li da uzmem nešto za promjenu ili da nastavim da se kljukam fantasyjem. Pa tek stripovi... jbg!
Tačno se nekad rastužim što jednostavno znam da nikada naću stići da pročitam sve što bih volio. Ni blizu.
Kad bih imao tri želje mislim da bih jednu ladno spalio na knjige.

Koliko čitate? Kako volite da čitate? Glupo pitanje, ali da li biste mogli bez knjige? Da li ste zavisni od knjiga??
__________________
Moj dan je okončan; napuštam Evropu. Morski vazduh sažeći će mi pluća, preplanuće me izgubljena podneblja. Plivati, gnječiti travu, loviti, nadasve pušiti; piti pića žestoka poput kipuće kovine - kao što činiše oni dragi preci oko vatri. Vratiću se gvozdenih udova, tamne puti, oka besomučnog: po mojoj obrazini, ceniće da sam soja jaka. Imaću zlata: biću dokon i surov.
Tyler is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 22:43   #2
Quote:
Tyler kaže: Pogledaj post
Danas uletih u neku knjižaru i nikako izaći. I sve one knjige, ja bih sve to htio pročitati!!
Pa gledaj ovu, pa gledaj onu.. pa da li da uzmem nešto za promjenu ili da nastavim da se kljukam fantasyjem. Pa tek stripovi... jbg!
Tačno se nekad rastužim što jednostavno znam da nikada naću stići da pročitam sve što bih volio. Ni blizu.
Kad bih imao tri želje mislim da bih jednu ladno spalio na knjige.
I ja se cesto tako osjecam. Samo sto ja razgledam virtualnu knjizaru interneta... Ipak, pomirio sam se da necu stici ni priblizno sve procitati i zato nastojim birati meni najbolje stvari (sto je naravno vrlo subjektivno, ali djeluje...).

Quote:
Koliko čitate?
Vrlo promjenjivo, na mahove. Npr. jedan mjesec procitam 10 knjiga, a slijedeni niti jednu... (tu su i filmovi, serije, igre,...) Kada nesto pocnem, ne popustam dok ne zavrsim. Nikad nisam neku knjigu citao duze od par dana.

Quote:
Kako volite da čitate?
U zadnje vrijeme preferiram da mi "netko drugi" cita. Ili narator u audio knjizi ili "voice reader" iz e-knjige. Prelijen sam da bih nabavljao materijal u stvarnom svijetu kada me od njega dijeli samo par klikova misem. Takoder prezirem prijevode i citam iskljucivo originale.

Quote:
Glupo pitanje, ali da li biste mogli bez knjige? Da li ste zavisni od knjiga??
Zanimljivo, morao bih malo razmisliti... Siguran sam da bih mogao bez knjiga (fizicki mi se ne bi nista dogodilo niti bih umro od tuge), ali mi zivot ne bi bio isti. Ipak mi je u njima najlakse pobjeci od svijeta sto konstantno i jako rado cinim.
__________________
Take the Black !
jon-snow is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 22:57   #3
Dobri odgovori. Svidjaju mi se.

Ovo za e-knjige cu morati uskoro da provjerim. Ustedilo bi mi mnooogo vremena, a samim tim bih imao vise istog za citanje (slusanje).
Ali moram da kazem kako mi to u ovom trenutku djeluje strasno, hm, "neprirodno"? jeres
__________________
Moj dan je okončan; napuštam Evropu. Morski vazduh sažeći će mi pluća, preplanuće me izgubljena podneblja. Plivati, gnječiti travu, loviti, nadasve pušiti; piti pića žestoka poput kipuće kovine - kao što činiše oni dragi preci oko vatri. Vratiću se gvozdenih udova, tamne puti, oka besomučnog: po mojoj obrazini, ceniće da sam soja jaka. Imaću zlata: biću dokon i surov.
Tyler is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 23:01   #4
E pa sad... Ovisnost o knjigama...

Ne znam bas jel' sam zrela za self-help grupu Anonimnih Knjigoholicara, ali kod mene idu tak... Jedna do dvije tjedno. Od toga, bar dvije fantasy-knjige mjesecno, da se malo odmorim od strucne literature.
U odredjene ducane ne smijem vise ni mali nozni prst stavit, jer znam da jos prije nego ga povucem bum ostavila pol place na kasi i trebala taxi da odslepam doma svoj ulov. (Antikvarijati su poooooosebno opasna, divlja, nepredvidiva lovista...)
Zato sam presla na kupovinu preko Amazona. Tu kliknem ono kaj hocu kupiti i onda brzinom munje brisem van, prije nego mi nekoja od onih super-pametnih preporuka ispod korpice zapne za oko. Osim toga, stavila sam si limit na krticu, da ne padnem u iskusenje...
Ali, bez knjiga definitivno nemrem. Moj regal se vec sav bogec uvija pod teretom, iduci tjedan si moram montirati nove police iznad kreveta da mi knjige ne leze po podu, a moja stara soba u toplom, roditeljskom gnijezdu od poda do plafona puna je X00-struko procitanih knjiga...

Tja... Kaj da velim... Doktore, doktore, jel' s menom sve u redu?
__________________
You can never have too many knives, his father had told him. Unless they're pointed at you, and by people who don't like you much. ~ Last Argument of Kings
Hood is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 23:11   #5
Quote:
Tyler kaže: Pogledaj post
Ovo za e-knjige cu morati uskoro da provjerim. Ustedilo bi mi mnooogo vremena, a samim tim bih imao vise istog za citanje (slusanje). Ali moram da kazem kako mi to u ovom trenutku djeluje strasno, hm, "neprirodno"?
Pa zapravo i jest neprirodno, ali ako gledamo na taj nacin - sve nove stvari su neprirodne i uvijek ima otpora prema njima dok ne postanu prirodne, razvoj covjeka i tehnologije je konstantan i nezaustavljiv... Svakako je potrebno navikavanje i taj nacin citanja/slusanja nije za svakoga. Potrebno je odbaciti predrasude o "svetosti" papira i pokusati, pa ako ide - odlicno, stedi se vrijeme, oci, okolis i novac.
__________________
Take the Black !
jon-snow is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 00:03   #6
Quote:
Tyler kaže: Pogledaj post
Tačno se nekad rastužim što jednostavno znam da nikada naću stići da pročitam sve što bih volio. Ni blizu.
Kad bih imao tri želje mislim da bih jednu ladno spalio na knjige.

Tak i ja, al onda se tješim kak sam još vrlo mlad i da ću živjeti još najmanje 50 godina a to mi se čini taman dovoljno da pročitam večinu toga kaj me zanima. No, do onda će me vjerojatno neka druga područja interesirati tak da mi opet dođe na isto.

U zadnje vrijeme, prije godinu-dvije, me počela povijest ful zanimati, tak da posuđujem/kupujem podjednako SF&F i povijesne knjige. I nikad nisam zadovoljan količinom pročitanog jer imam osjećaj da stojim sa svijećom usred oluje, il da kablićem vode pokušavam ugasiti požar, štogod. A pored sveg toga još se moram zajebavat sa lektirom koja me uopće ne interesira, barem ne sada. Dobro, tu i tam se nađe nešto zanimljivo, ali rijetko.


Sumnjam da bi bez knjige mogao pošto mi dosta slobodnog vremena ode na čitanje. Volim pobjeći od realnosti. Često.


Evo i mene nešto zanima; kakav je vaš odnos prema (vašim) knjigama?

Ja ih recimo svakih par mjeseci skinem sa polica, pobrišem prašinu, izglancam, pazim da nisu na suncu i tak neke stvari...Opčenito sam vrlo nježan i pažljiv prema knjigama, pokušavam ih održati u savršenom stanju.
Svoje knjige nikada ne bi mogao ostaviti da leže na podu i skupljaju prašinu.
__________________
Bwuvver Fwancis the gardener says that I mus' selfwesswy pwactice virtue an' wuv to all wivving fings
Patricij is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 00:49   #7
Quote:
Tyler kaže: Pogledaj post
Danas uletih u neku knjižaru i nikako izaći. I sve one knjige, ja bih sve to htio pročitati!!
Pa gledaj ovu, pa gledaj onu.. pa da li da uzmem nešto za promjenu ili da nastavim da se kljukam fantasyjem. Pa tek stripovi... jbg!
Tačno se nekad rastužim što jednostavno znam da nikada naću stići da pročitam sve što bih volio. Ni blizu.
Kad bih imao tri želje mislim da bih jednu ladno spalio na knjige.

Koliko čitate? Kako volite da čitate? Glupo pitanje, ali da li biste mogli bez knjige? Da li ste zavisni od knjiga??
I get you my brother, I get you! I ja znam cesto svratiti u knjizaru, pa gledaj, pa citaj, pa dal neku da uzmem i tako blize i dalje. I ja, kao Hood, imam regal pun SF&F-a, hrpetinu knjiga, s tim sto nisam striktno orijentiran na SF, pa imam i tonu drugih stvari. Ali u zadnje vrijeme nesto sporo citam, mozda jednu knjigu mjesecno; ranije je to islo mnogo brze, tako da vecinu stvari koje sam pokupovao nisam ni stigao procitati.

Sto se tice zavisnosti, well, nisam siguran. Kod mene to ide na mahove, nekad knjige zderem, nekad, kao u zadnje vrijeme, se uljenim, ali da, cini mi se da bi se moglo reci da imam neki vrstu zavisnosti od knjiga. Recimo, nedavno sam procitao Levu ruku tamu od Ursule LeGuin, i ponovo sam osjetio potrebu da jebeno udahnem/progutam/pripojim knjigu sebi, ako je tako nesto moguce.

Jesi li vidio nesto zanimljivo zadnji put kad si bio u knjizari?

Patricij, way to go, i ja se zesce zanimam za povijest, imam neke fine knjigice na tu temu.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 00:56   #8
Prvo, samo da se razmemo, moje knjige ne leze na podu zato jer ja bas tak rado hodam po knjigama, nego zato jer sam pak bila pohlepna u kupovini, a frend mi bude dopeljal dodatne police tek iduci tjedan. U mojem stanu, gdi su moje najdraze knjige trenutno smjestene, mores prasinu traziti mikroskopom. No dobro, priznam, u mojoj staroj sobi, u kojoj mama vise ne cisti, generacije i generacije pauka i drugih bica su zivile i umrle iza mojih starih knjiga, a prasina je tak debela, da bi od nje mogel presti vunu i nastrikati si pulover. Sto ne znaci da te knjige ne budu povremeno skinute s police i prelistane (zato i znam sve o paukima iza njih...)

Ali sto se tice knjiga samih - znam, ukusi su razliciti, za neke ljude ova je tema bojiste. Imam prijatelja koji bi bili u stanju odma me giljotinirati da im napravim cak i najsitnije magarece uho u knjizi. Ali moje knjige imaju flekove medju stranicama - od suza, od spageta, od soka, od svega mogucega. Katkad si notiram komentare na rubovima. Stranice s najdrazim citatima su sve oznacene magarecim uhima. Korice su sve prosarane knikovima od X.000-tog citanja. Moje knjige nisu savrseno konzervirani primjerki u muzeju - na njima se vidi da su citane, i kolko su puta bile citane (a katkad mores odma pogodit i kaj sam imala za dorucak dok sam jih citala, ili kam sam upravo putovala, jer su pune starih avionskih karti i racuna medju stranicama). To su moje knjigice, my presioussss, koje zive i stare s menom. Svaka jedna individua za sebe. Svaki flek jedno sjecanje.

Eto. Pa sad udri po meni.

(Samo jos kratka defenzivna napomena prij neg urliknes: Za knjige koje posudim od drugih ili iz knjiznice imam najvisi respekt i cuvam ih s fanaticnom pedancijom. Ako mi se dopadnu i pozelim ih na svojoj polici, jednostavno si kupim svoj vlasiti primjerak da mi pravi drustvo sve dok nas smrt ne rastavi i lesinari nam oglodju kosti.)
__________________
You can never have too many knives, his father had told him. Unless they're pointed at you, and by people who don't like you much. ~ Last Argument of Kings
Hood is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 10:25   #9
Quote:
Hood kaže: Pogledaj post
Ali sto se tice knjiga samih - znam, ukusi su razliciti, za neke ljude ova je tema bojiste. Imam prijatelja koji bi bili u stanju odma me giljotinirati da im napravim cak i najsitnije magarece uho u knjizi. Ali moje knjige imaju flekove medju stranicama - od suza, od spageta, od soka, od svega mogucega. Katkad si notiram komentare na rubovima. Stranice s najdrazim citatima su sve oznacene magarecim uhima. Korice su sve prosarane knikovima od X.000-tog citanja. Moje knjige nisu savrseno konzervirani primjerki u muzeju - na njima se vidi da su citane, i kolko su puta bile citane (a katkad mores odma pogodit i kaj sam imala za dorucak dok sam jih citala, ili kam sam upravo putovala, jer su pune starih avionskih karti i racuna medju stranicama). To su moje knjigice, my presioussss, koje zive i stare s menom. Svaka jedna individua za sebe. Svaki flek jedno sjecanje.
Podsjeti me da ti nikad ništa ne posudim.
Quote:
(Samo jos kratka defenzivna napomena prij neg urliknes: Za knjige koje posudim od drugih ili iz knjiznice imam najvisi respekt i cuvam ih s fanaticnom pedancijom.
Mda.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 10:51   #10
Izgleda da se neke stvari mogu generalizovati ili praviti uopštena slika jer i mene veoooma interesuje povijest ali ne toliko lokalna da ne kažem srpska/balkanska već sva druga. I više ona starija nego novija.

Što se tiče čuvanja knjiga, nisam fanatik, ali nisam ni daleko. Ne volim nikakve deformacije na knjigama, uši, mrlje i sl. Hood
U zadnje vrijeme pomalo nevoljno posuđujem knjige. Više zbog toga što ne volim poslije da mi komentarišu u stilu "aoo, šta ti je ovo" ili tako nešto

Ja u zadnje vrijeme sporo čitam zato što nemam vremena za čitanje i zato mi ove e-knjige zvuče primamljivo. Spasile bi me u gradskom prevozu. Ipod, sluje i piči..

Jučer kad sam bio i što me potaklo na ovaj topic sam uglanom bio zaglavio sa stripovima.

popizdiću
__________________
Moj dan je okončan; napuštam Evropu. Morski vazduh sažeći će mi pluća, preplanuće me izgubljena podneblja. Plivati, gnječiti travu, loviti, nadasve pušiti; piti pića žestoka poput kipuće kovine - kao što činiše oni dragi preci oko vatri. Vratiću se gvozdenih udova, tamne puti, oka besomučnog: po mojoj obrazini, ceniće da sam soja jaka. Imaću zlata: biću dokon i surov.
Tyler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 11:59   #11
Quote:
Tyler kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme pomalo nevoljno posuđujem knjige. Više zbog toga što ne volim poslije da mi komentarišu u stilu "aoo, šta ti je ovo" ili tako nešto
Ja vec duze vremena nevoljno posudjujem knjige, ali za to, zla sudbo, imam zilijardu razloga. Elem, svojevremeno sa prilicno posudjivao knjige raznim ljudima i imam firsthand iskustvo u pogledu toga kako drugi cuvaju knjige; dozivio sam sve: od toga da su mi dve knjige slucajno potopljene jer ih je lik citao u, pazi sad, kadi, preko razvaljivanja knjige na uvezu zbog onog mahnitog trljanja po sredini da se stranice ne bi sklopile, do prilicnog broja knjiga koje mi jednostavno nikad nisu vracene jer su se, stajaznam, izgubile ili whatever. Tako da mi vise ne pada na pamet da ih nekom dajem - ako sam jedno shvatio, to je da vecinu ljudi u principu zabole kako ce ti nesto vratiti.

Zlo i naopako, drugovi i drugarice, ali tako vam je to.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 13:29   #12
Quote:
GaelGarciaBernal kaže: Pogledaj post
Patricij, way to go, i ja se zesce zanimam za povijest, imam neke fine knjigice na tu temu.
Koji period prevladava? Evo, ja sam baš neki dan iz knjižnici uzeo Richelieu-ovu biografiju mislim da će bit dost zanimljiva knjiga.


Quote:
Ali sto se tice knjiga samih - znam, ukusi su razliciti, za neke ljude ova je tema bojiste. Imam prijatelja koji bi bili u stanju odma me giljotinirati da im napravim cak i najsitnije magarece uho u knjizi. Ali moje knjige imaju flekove medju stranicama - od suza, od spageta, od soka, od svega mogucega. Katkad si notiram komentare na rubovima. Stranice s najdrazim citatima su sve oznacene magarecim uhima. Korice su sve prosarane knikovima od X.000-tog citanja. Moje knjige nisu savrseno konzervirani primjerki u muzeju - na njima se vidi da su citane, i kolko su puta bile citane (a katkad mores odma pogodit i kaj sam imala za dorucak dok sam jih citala, ili kam sam upravo putovala, jer su pune starih avionskih karti i racuna medju stranicama). To su moje knjigice, my presioussss, koje zive i stare s menom. Svaka jedna individua za sebe. Svaki flek jedno sjecanje.

Eto. Pa sad udri po meni.

(Samo jos kratka defenzivna napomena prij neg urliknes: Za knjige koje posudim od drugih ili iz knjiznice imam najvisi respekt i cuvam ih s fanaticnom pedancijom. Ako mi se dopadnu i pozelim ih na svojoj polici, jednostavno si kupim svoj vlasiti primjerak da mi pravi drustvo sve dok nas smrt ne rastavi i lesinari nam oglodju kosti.)

Isto što i je i GNN napisao...posebno mrlje od hrane. Ja sam jednom slučajno prolio čaj po knjizi pa sam tak pizdio da sam kupio novu knjigu. Al to je, sva sreća, bilo jedno pingvinovo izdanje kaj dođe 20 kuna pa i nije neki bed.

A ovo kaj GaelGarciaBernal kaže za posuđivanje je nažalost skroz točno. Par puta sam posudio ljudima neke knjige koje nisam više mogao prepoznat kad bi mi ih (napokon) vratili. Pogotovo paperback izdanja.

Morat ću isprobat ovu foru s iPod-om kaj snow zastupa, sam kaj si onda moram naći neki razlog da se svaki dan vozim par sati busom ili tramvajem.
__________________
Bwuvver Fwancis the gardener says that I mus' selfwesswy pwactice virtue an' wuv to all wivving fings
Patricij is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 13:35   #13
LOL, e pa ja ne mogu da izbjegnem upravo to vozanje tako da spusim dragocijenih 2 sata dnevno na prevoz.
__________________
Moj dan je okončan; napuštam Evropu. Morski vazduh sažeći će mi pluća, preplanuće me izgubljena podneblja. Plivati, gnječiti travu, loviti, nadasve pušiti; piti pića žestoka poput kipuće kovine - kao što činiše oni dragi preci oko vatri. Vratiću se gvozdenih udova, tamne puti, oka besomučnog: po mojoj obrazini, ceniće da sam soja jaka. Imaću zlata: biću dokon i surov.
Tyler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 14:58   #14
Quote:
Patricij kaže: Pogledaj post
Koji period prevladava? Evo, ja sam baš neki dan iz knjižnici uzeo Richelieu-ovu biografiju mislim da će bit dost zanimljiva knjiga.
Zavisi. Volim ratnu povijest 20. stoljeca, posebno pomorsku, pa o tome imam dosta stvari. Ali sto se tice "obicne" povijesti, tu se vise furam na starija razdoblja, stari i srednji vijek - Rim, Egipat, Bizant, srednjovjekovne drzave i slicno.

Quote:
Morat ću isprobat ovu foru s iPod-om kaj snow zastupa, sam kaj si onda moram naći neki razlog da se svaki dan vozim par sati busom ili tramvajem.


Iz nekog razloga ja ne mogu citati u prevozu, sa ipodom ili bez njega, tako da nista od toga sto se mene tice.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 15:06   #15
Quote:
Tyler kaže: Pogledaj post
Koliko čitate?
U zadnje vrijeme vrlo malo, u prosjeku jednu knjigu na tjedan

Quote:
Kako volite da čitate?
U krevetu ili naslonjaču navečer kad mi nitko ne smeta i nitko ništa ne pita

Quote:
Glupo pitanje, ali da li biste mogli bez knjige?
Ne zauvijek, ali mislim da bi mogla jako dugo, ako se radi o tom da ne stignem čitati jer imam drugo što za raditi

Quote:
Da li ste zavisni od knjiga??
Bila sam, ali mislim da više nisam
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 17:03   #16
Quote:
Tyler kaže: Pogledaj post
Danas uletih u neku knjižaru i nikako izaći. I sve one knjige, ja bih sve to htio pročitati!!
Pa gledaj ovu, pa gledaj onu.. pa da li da uzmem nešto za promjenu ili da nastavim da se kljukam fantasyjem. Pa tek stripovi... jbg!
Tačno se nekad rastužim što jednostavno znam da nikada naću stići da pročitam sve što bih volio. Ni blizu.
Ima jedna knjižaru u ZG gdje imaju strane knjige, a kad tamo- gomila sf I f-a! Toliko toga na kupu, ali to nije ni blizu koliko puno sf I f je napisano, a sve šareno, sve naslovnice mi počinju sličiti jedna na drugu! Nemoguće je sve pročitati. Tako da biram. Isto I sa stripovima.

Quote:
Koliko čitate?
Prosječno 1 u svakih 10 dana do 2 tjedna.

Quote:
Kako volite da čitate?
Ležeći.

Quote:
Glupo pitanje, ali da li biste mogli bez knjige?
Da neko vrijeme.

Quote:
Da li ste zavisni od knjiga??
Ne.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:25.