Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2004., 00:18   #1
Zaraženi HIV-om preko transfuzije

...slušam sada na TV-u da se i kod nas eto nažalost desilo to da se dvoje pacijenta zarazilo virusom HIV-a preko transfuzije. Detalje će te sigurno pročitati u novinama ovih dana (nisam baš pozorno slušao, pa nisam zapamtio gdje i kada). još jedna slučaj koji ozbiljno nagriza ionako poljuljano povjerenje u naš zdravstveni sustav.
__________________
"All these worlds are yours except Europa. Attempt no landing there."
mirrorball is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 08:30   #2
Da samo u zdravstevni sustav. Cijela država nam je u qrcu!
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 09:12   #3
Najgore je što im stvarno vjerujem da se takvi slučajevi teško mogu izbjeći.
Krv je testirana i bila je HIV negativna, jer od infekcije nije prošlo dovoljno vremena da se razviju antitijela.
Srašno je to.
FridaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 09:27   #4
Quote:
FridaS kaže:
Najgore je što im stvarno vjerujem da se takvi slučajevi teško mogu izbjeći.
Krv je testirana i bila je HIV negativna, jer od infekcije nije prošlo dovoljno vremena da se razviju antitijela.
Srašno je to.
Ne kužim. Već 20 godina je poznato da se antitijela na hiv u krvi razviju nakon 2-3 tjedna. Zar nije razvijen način kako bi se krv nakon 3 tjedna ponovo testirala? Ili prije primjene?
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 09:45   #5


Strašno!!
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 09:48   #6
Moram priznati da sam se uvijek pitala kako se to testira krv na HIV kad se antitijela razviju tek kasnije. Problem je očito u tome što se krv mora smrznuti - Hebrang je rekao da su sada ponovo testirali taj smrznuti uzorak krvi i da je on bio negativan. Znači li to da se u smrznutoj krvi ne razviju antitijela?

No, evo, baš sam čitala u novinama kako je to riješeno u drugim zemljama - davaoca se zove nakon 6 mjeseci i tada ga se testira, i ako je tada negativan tek onda se koristi krv koju je dao prije 6 mjeseci.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 10:05   #7
Ovo je strašno, ali nažalost takav rizik postoji. Hrvatska očito nema love za neka opsežnija testiranja koja se vani provode.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 10:18   #8
iz večernjeg

Quote:
Serološkim testovima koji se koriste u nas, ako je krv u fazi inkubacije koja traje oko tri tjedna, virus u krvi se ne može otkriti. U velikom broju europskih zemalja uz standardni serološki test radi se i nadtestiranje, tzv. NAT-testom, koji se temlji na molekularnoj tehnologiji, pa se i vrijeme otkrivanja smrtonosnog virusa skraćuje za sedam do deset dana.
Za Hrvatsku je to preskupo. Međutim, dvoje zaraženih pacijenata mogu tražiti i dobiti golemu odštetu iako, naravno, za to nema cijene.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 12:37   #9
KBC REBRO

čula danas maloprije na vijestima na radiu
smrzla sam se

grozno

..mislim, kak je sad tim ljudima?
...badava im sve moguće odštete, i sažaljenja

...rekoše na radiu još da je vjerojatno kriv dobrovoljni davaoc krvi, negdje još friško zaražen HIV-om, jer testovi nisu pokazali da je pozitivan
...a inkubacija je oko 3 tjedna



bad
jako mi je žao tih ljudi, ni krivi ni dužni

*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 14:09   #10
Quote:
lahor kaže:
Ovo je strašno, ali nažalost takav rizik postoji. Hrvatska očito nema love za neka opsežnija testiranja koja se vani provode.
Nažalost, novaca za takve svrhe nikada nema. Ono što mi prvo pada na pamet je slijedeće: Neka Hebranzi, Glavaši i njima slični dušebrižnici sve svoje pravomoćno dosuđene odštete za svoja svakojaka duševna krizna stanja uzrokovana novinskim člancima doniraju u takve svrhe. Eto, našlo bi se još sigurno sličnih izvora...
gljiwa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 14:30   #11
Quote:
*cactus* kaže:


bad
jako mi je žao tih ljudi, ni krivi ni dužni



kao da tim ljudima nije dovoljno grozno što su morali primiti tuđu krv, znači bili su na nekakvoj operaciji bilo zbog bolesti ili neke nesreće.

o fak! ne kužim koliko ljudi daje krv u hrvatskoj da to ne mogu testirati! tak i tak se uvijek žale da fali krvi

te priče kako je nad-test preskup je malo preglup. verica je spomenula jedan od načina kako se to može provjeriti i bez tog famoznog nad testa.

specijalno me veseli što zbog ovog vječni andrija neće odletiti s ministarskog mjesta

da je 1984 i da nemaju pojma kako se baviti problematikom HIV-a pa ajde! ali uljuljkalo ih što u HR nema takve eksplozije zaraze nego je to samo jedan od fenomena kojim možemo maltretirati djevojčice koje trebaju ići u školu
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 14:42   #12
da naravno..

Quote:
No, evo, baš sam čitala u novinama kako je to riješeno u drugim zemljama - davaoca se zove nakon 6 mjeseci i tada ga se testira, i ako je tada negativan tek onda se koristi krv koju je dao prije 6 mjeseci.
mi pričamo o zemlji gdje nakon veće saobr. nesreće na radiju slušamo pozive davaocima krvi da daju krv, jer u bolnici nema krvi..

a ti bi čekala 6 mjeseci?


nažalost,
ali ovakve nesreće treba očekivati, i uzeti kao prihvatljiv rizik.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 16:52   #13
Ma jebemti drzavu. Danas nemozes otic u bolnicu a da nestrepis o takvih stvari
__________________
Kako oblikovati potpise
Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 17:06   #14
Quote:
nn-st1 kaže:
da naravno..



mi pričamo o zemlji gdje nakon veće saobr. nesreće na radiju slušamo pozive davaocima krvi da daju krv, jer u bolnici nema krvi..

a ti bi čekala 6 mjeseci?


nažalost,
ali ovakve nesreće treba očekivati, i uzeti kao prihvatljiv rizik.
Ja nisam napisala da bih ja čekala šest mjeseci, nego da se tako radi u evropskim zemljama. Da, potpuno mi je jasno da je to kod nas nemoguće raditi jer stalno vlada nestašica krvi.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 23:13   #15
Quote:
Alopex kaže:

specijalno me veseli što zbog ovog vječni andrija neće odletiti s ministarskog mjesta
Nema ni potrebe (trebao bi letjeti radi nekih drugih stvari) - jer jednostavno nije bilo liječničke greške.

Večernjak je naveo i kronologiju: http://www.vecernji-list.hr/newsroom...45488/index.do

Po tome čak nije sigurno ni da bi noviji testovi pokazali zarazu.

Nažalost, ovakve stvari ulaze u rizik operacije. Davanje krvi spasi jako puno života, ali nikako nije bezazleno.

Sada je jedno za nadati se da je zaraza dovljno rano otkrivena i da će kokteli lijekova kod oboljelih uspjeti spriječiti nastanak bolesti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2004., 07:37   #16
Quote:
verica kaže:
No, evo, baš sam čitala u novinama kako je to riješeno u drugim zemljama - davaoca se zove nakon 6 mjeseci i tada ga se testira, i ako je tada negativan tek onda se koristi krv koju je dao prije 6 mjeseci.
To je ocito prenosio netko tko pojma nema... situacija je slijedeca...

0 mj: dolazi dobrovoljni davatelj... uzimas samo UZORAK krvi, a ne dozu...
3 mj ili 6 mj (kako kod koga): dolazi on ponovno, uzimas DOZU i UZORAK...
na taj nacin je izbjegnut window period kod najrizicnijih davatelja - onih koji daju prvi put

P.S: uoci da je kod nas bilo rijeci o "starom" davatelju te da se gore navedena procedura odnosi samo na one koji daju krv prvi put...
P.P.S. Cuvanje krvi na rok od 6 mjeseci nije moguce jer se ona mora cuvati na 0-4 C upravo zato sto se dio klinicki znacajnih stvarcica gubi snizavanjem temperature ispod nule...
__________________
Nije se čovjek popeo na vrh hranidbenog lanca da bi postao vegetarijanac...
Home Page
jmedved is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2004., 07:43   #17
Quote:
lahor kaže:
Ovo je strašno, ali nažalost takav rizik postoji. Hrvatska očito nema love za neka opsežnija testiranja koja se vani provode.
Vjerovala ili ne, ali u nekih 90% zemalja se koristi indentican test na indenticnom stroju (Vitros ECi)... ono sto vani imaju su bolje procedure za postupanje s ljudima koji daju krv prvi put i koji su najrizicniji...
__________________
Nije se čovjek popeo na vrh hranidbenog lanca da bi postao vegetarijanac...
Home Page
jmedved is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2004., 07:44   #18
Quote:
sis kaže:
Ne kužim. Već 20 godina je poznato da se antitijela na hiv u krvi razviju nakon 2-3 tjedna. Zar nije razvijen način kako bi se krv nakon 3 tjedna ponovo testirala? Ili prije primjene?
Da je testiras nakon godinu dana, opet bi bila negativna... HIV se ne moze razmnozavati van tijela (hint. fali proizvodnja limfocita)...
__________________
Nije se čovjek popeo na vrh hranidbenog lanca da bi postao vegetarijanac...
Home Page
jmedved is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2004., 09:03   #19
Quote:
jmedved kaže:
To je ocito prenosio netko tko pojma nema... situacija je slijedeca...

0 mj: dolazi dobrovoljni davatelj... uzimas samo UZORAK krvi, a ne dozu...
3 mj ili 6 mj (kako kod koga): dolazi on ponovno, uzimas DOZU i UZORAK...
na taj nacin je izbjegnut window period kod najrizicnijih davatelja - onih koji daju prvi put

P.S: uoci da je kod nas bilo rijeci o "starom" davatelju te da se gore navedena procedura odnosi samo na one koji daju krv prvi put...
P.P.S. Cuvanje krvi na rok od 6 mjeseci nije moguce jer se ona mora cuvati na 0-4 C upravo zato sto se dio klinicki znacajnih stvarcica gubi snizavanjem temperature ispod nule...
Da, jasno mi je sada da je to bilo krivo prenešeno (ili sam ja krivo shvatila) - ali hm što se dobiva sa ovim 'window' periodom - pa tko garantira da se potencijalni davatelj nije zarazio npr. dva tjedna prije davanja drugog uzorka?

(ja sam stvarno mislila da se krv može čuvati zamrznuta, ali jučer sam na stranicama Zavoda za transfuziju vidjela da se eritrociti mogu čuvati samo 35 dana a trombociti i leukociti još puno kraće)

Vidjela sam jučer na stranicama američkog Crvenog križa da se kod njih koristi i neki HIV RNA test - da li je to test koji ne reagira na antitijela nego na sam virus? Ako sam dobro shvatila ovaj test reagira u puno kraćem vremenskom roku. (no, btw., naišla sam i na članak u kojem je opisan slučaj čovjeka koji se zarazio transfuzijom krvlju koja je testirana RNA testom)
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2004., 10:34   #20
nije direktno vezano, al mozda ce vam pomoc da shvatite..
Moj ujo je bio godinama prijavljen na transplataciju bubrega u Becu (bio je i u Rijeci, al tad je bio rat a zemlje u ratu ne smiju ubavljati transplataciju). Pozvali su ga u noci da mu je nadjen adaktvaran donator i u jutro je vec bi operiran. Operacija prosla izvrsno i tijelo pocelo prihvacati no nakon cca 14 dana pocelo s odbacivanjem. Naime, donatorov bubreg bio je zarazen rakom koji se prosirio nakon transplatacije. Moj ujo je umro nakon nekih 3-4 mj. Oslabljeno tijelo nije izdrazalo kemoterapiju i ostatak ljecenja. Za vrijeme jednog posjeta, pricam s njim, ljuta i pitam ga hoce li ih tuziti. On je tako smireno rekao da nema govora o tome jer to se dogadja jednom na milijun ljudi i bas je on imao peh.
Objasnjavao mi je da mogucom njegovom tuzbom, bolinici neko vrijeme bude zabranjenao transplatiranje ili se tom tuzbom prosiri panika, a samo on i ljudi cija oba bubrega nemaju funkciju godinama, znaju kako je prolaziti dijalize svaki drugi dan.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:52.