Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2010., 13:05   #1
Opravdavanje jedne nepravde drugom...?

Nedavni postovi mnogih forumaša, najčešće na temama o nasilju nad životinjama, ali i na Politici i Pravu ponukale su me da postavim ovaj post...

Recimo, puno je teza poput (parafrazirano, ne quotano):
- čemu tolika buka oko jedne mačke, a kad se ljudi međusobno ubijaju / sakate / kolju onda je u redu?
- to što mrziš psa je loše, ali mrziti ljude je u redu?
- ti se žališ da imaš malu plaću, a da vidiš teka kako je u ______?
- tvrdite da je kod vas loše, a da vidiš kako je kod nas u ________ .
- marihuana je ilegalna, a alkohol, koji je puno štetniji, je legalan!

ove stvari se vide u i životu, jako često:
- mene kažnjavate, a onog koji je vozio duplo brže ne!?
- ja sam tu parkirao i meni ste dali kaznu, a ovom do mene ne?!

itd.

Što mislite, odakle potreba da jednom nepravdom opravdavamo drugu i time opravdavamo i dopuštamo obje nepravde?
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 13:18   #2
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
- to što mrziš psa je loše, ali mrziti ljude je u redu?
Jesi li mislio/la pod time i na moju novu temu?
__________________
A kad mi dođeš ti,i osmijeh vratiš mi,sva patnja i bol života mog,će proć...:( <3 <3
heleny 15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 13:28   #3
Quote:
heleny 15 kaže: Pogledaj post
Jesi li mislio/la pod time i na moju novu temu?
Ne na samu temu, nego na poneke postove u njoj, ali više toga je vidljivo u suprotnoj temi o "ne voljenju" pasa. Tema je generalna i nije usmjerena ni na koga osobno.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 13:37   #4
svaka čast na temi. i ja sam to davnih dana primjetila i baš me nervira. valjda nemaju drugih argumenata.
Qucijic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:10   #5
ma joj to mi tako na živce ide.

baš sam tamo na fejsu na stranici od Jutarnjeg komentirala onaj članak gdje sadistička i poremećena djevojka baca štence u vodu.

frajer veli kao :
"pa zar nije gore šta je Ivo napravio ovoj državi..."

i mislim si čovječe pa otkud si ti pao jebote???

kaj sad jedno zlodjelo će biti opravdanje za drugo?
ne kužim?

pa šta nije konc logor bio odvratan zločin?
je.
i zbog toga ćemo tolerirati ovako takozvane "manje zločine" kao što je bacanje štenadi u vodu.

ma fuuuj...
koje glupe argumente ljudi koriste to je prestrašno...

svaka rasprava ima svoje mjesto i to je to.

ako netko hoće raspravljati o Ivi Sanaderu ili o 2.svj ratu neka ode na tu temu i tamo piše o tome.
a ne upadati u teme bezveze kako mu se sprdne pa onda:
"čemu se vi zgražate . pa ima i gorih stvari od toga."

pa naravno da ima i gorih stvari od toga...zgražam se i nad tim stvarima i nad ovim. u čemu je problem? zašto se ne bih zgražala i nad jednim i nad drugim?
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:12   #6
i baš se pitam...da netko od tih ljudi oboli od nekakve bolesti...
pa da im netko kaže:
"a dobro si ti i prošao s tim rakom pluća. mogao te je meteor udarit. vidiš da ima gorih stvari."


ono. wtf?
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:21   #7
Mene najviše iritira kad mi netko kaže nešto tipa: "nije tvoj problem ništa, vidi kako je nekom drugom tko ima teže probleme". Kao da se time želi sugerirati da bih se trebala radovati tuđoj nesreći, jer eto, mene nisu zadesili takvi problemi. Osjećam se još jadnije kad razmišljam o nesrećama koje drugi ljudi proživljavaju, ne shvaćam kako to nekome može biti utješno.
neimads is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:24   #8
Quote:
neimads kaže: Pogledaj post
Mene najviše iritira kad mi netko kaže nešto tipa: "nije tvoj problem ništa, vidi kako je nekom drugom tko ima teže probleme". Kao da se time želi sugerirati da bih se trebala radovati tuđoj nesreći, jer eto, mene nisu zadesili takvi problemi. Osjećam se još jadnije kad razmišljam o nesrećama koje drugi ljudi proživljavaju, ne shvaćam kako to nekome može biti utješno.
također.

kad mi netko tako nešto kaže dođe mi da ga opizdim van kroz prozor.

jebote. kaj ćemo sad likovati nad tuđim nesrećama?
oh, da jedva čekam.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:28   #9
Quote:
neimads kaže: Pogledaj post
Mene najviše iritira kad mi netko kaže nešto tipa: "nije tvoj problem ništa, vidi kako je nekom drugom tko ima teže probleme". Kao da se time želi sugerirati da bih se trebala radovati tuđoj nesreći, jer eto, mene nisu zadesili takvi problemi. Osjećam se još jadnije kad razmišljam o nesrećama koje drugi ljudi proživljavaju, ne shvaćam kako to nekome može biti utješno.
Da ti pravo kažem,i mene.Šta sad,ja bih trebala misliti da ja nemam problema samo zato što "onaj drugi" ima stoput veći problem? Ne da popizdim,već bih nekoga ko mi to kaže ispalila iz topa.
__________________
A kad mi dođeš ti,i osmijeh vratiš mi,sva patnja i bol života mog,će proć...:( <3 <3
heleny 15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:31   #10
Quote:
bannned kaže: Pogledaj post
Vozim se kroz selo u kojem je dopuštena brzina 50 Km/h. Vozim 70 Km/h....odnosno, kršim zakon. Zaustavlja me policija. Potpuno sam miran, priznajem, jer sam uhvaćen i slikan radarom u očitom kršenju zakona.

Dok meni policajac pokazuje brzinu sa radara, čujemo obojica buku motora, čujemo da se približava neka bijesna zvijer od auta....i dolijeće auto, vozi cca. 120 - 130 Km/h......trubi policajcu, a ovaj mu odvraća pozdrav, jer je to njegov poznanik.....ma sve i da nije, zaustavio ga nije, već ga je POZDRAVIO

I šta bih ja sad tu trebao? Dobio sam popizditis. Počeo se derati na policajca, jebat mu mater, dobro me nije uhapsio, ali znao je valjda da bi time tek prelio čašu. Otišao sam u policijsku stanicu da ga prijavim....ma nikome ništa.....

Da nije to auto naletilo, ja bih mirno prihvatio svoju kaznu, platio kaznu i idemo dalje....a ovako, ma ni kune im ne dam, jer zašto bih platio ja, kad je netko tko je vozio tako brzo dobio pozdrav??

Uglavnom, ljudi se izvlače na druge, što možda i nije u redu, jer treba gledati sebe, ali teško je to kad pravila vrijede samo za neke, a za neke druge ne.....i onda je normalno da se pitam zašto bi za mene vrijedila?

Možda nisi to konkretno imala na umu......

Ili ono što je Death-of-Art rekao/la......poremećena djevojka baca štence u rijeku, a tip komentira pa zar nije gore što je Ivo napravio ovoj državi.....
Zar zaista nije gore? Poanta je što on, a ni njemu slični nije kažnjen.....pa onda koga boli k....za neke tamo štence......jer Ivo je sjebo državu, ljude, pa tako i štence.....možda je cura baš zbog loše ekonomske situacije u koju smo dovedeni morala baciti te štence......
Da me se krivo ne shvati, osuđujem curu, odvratno je to, ali 5 štenaca naspram 5 miljuna ljudi.......

Da zaključim, pravdanja ne bi bilo, da ima pravde, jer se ne bi nitko imao čime pravdati. Čovjek koji je ukrao 10,000 Kn ide u zatvor jer je lopov i kriminalac, a čovjek koji je pokrao miljune i sjebo državu je dobar političar i poduzetnik....pa što bi trebao onda reći ovaj koji je ukrao samo 10,000? Ništa drugo nego se pravdati....a i ima potpuno pravo na to.....
vozio si prebrzo ti.
vozio je prebrzo on.
obojica ste kršili pravila.
zaključak-obojica trebate platiti kaznu.
uz vas dvojicu kaznu treba natandrčiti i policajcu koji svoj posao ne obavlja kak spada.
i još mu spičit jedan lijep otkaz pa neka on maše na ulici kolko ga je volja.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:35   #11
i jel to onda znači da ako imamo "čovjeka" (bolje rečeno-zvjer) koji ubije nekoga iz pištolja po kratkom postupku-u glavu.
i s druge strane imamo zvijer od čovjeka koji prije nego što je ubio nekoga ga je brutalno iskasapio...

hoćemo li se prestati sablažnjavati nad prvim činom zato jer postoji i drugi čin?

i ako ovaj drugi ne bude uhićen...zašto bi onda i prvi bio uhićen ?
ovaj prvi bi još trebao biti nagrađen.
jer ako ovaj drugi, koji je gori, nije uhićen zbog toga...onda ovaj koji je bolji mora biti ne-uhićen i pritom dobiti neku utješnu nagradu jer je samo nekome prosvirao glavu a nije ga mučio prije toga.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:39   #12
DOA,ovo sa bacanjem psića u vodu je prebolesno
__________________
A kad mi dođeš ti,i osmijeh vratiš mi,sva patnja i bol života mog,će proć...:( <3 <3
heleny 15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:45   #13
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
vozio si prebrzo ti.
vozio je prebrzo on.
obojica ste kršili pravila.
zaključak-obojica trebate platiti kaznu.
uz vas dvojicu kaznu treba natandrčiti i policajcu koji svoj posao ne obavlja kak spada.
i još mu spičit jedan lijep otkaz pa neka on maše na ulici kolko ga je volja.
Apsolutno.

Što sad, Ameri nisu kažnjeni za mnoga masovna ubojstva, poticanje ratova, atomsku bombu - pardon, bombe, itd itd. Pa sad zašto bi ja u zatvor ako ubijem nekog tamo tipa?! Samo jednog?
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:46   #14
Quote:
bannned kaže: Pogledaj post

Evo i tebi primjer: Pedofil siluje curicu, otac curice pretuče pedofila. Otac u zatvor, pedofil slobodan...jer nema dokaza da je on silovao curicu, ali se zna da je! A što onda? Možeš li opravdati zatvaranje oca, odnosno, što je pretukao pedofila? Ja ne samo da bih ga pravdao, već bih mu i pomogao....
eh. oprosti. ali ovo su već teže moralne dileme.
nemamo nikakvo zakonsko pravo nikome, pa čak ni pedofilu takvo nešto učiniti.

ali, da. uhvatim se ponekad u gadnim mislima što bih pedofilu napravila da mi samo takne dijete.ne samo što bih mu napravila nego kojim metodama bih ga mučila i to objavila na internetu kao poruku svim pedofilima.

al pazi...u tom trenu na scenu stupa moj roditeljski bijes i moja roditeljska ogorčenost što je nad mojim djetetom izvršena tako ogavna radnja.
i ja tad gubim svaku sposobnost racionalnog djelovanja.

isto kao što mi netko (moralno) ne bi mogao zamjeriti da nekom luđaku otkinem grkljan u trenutku kad mi hoće naprimjer oteti dijete iz ruku i baciti ga u vodu ili vatru naprimjer.

jer to su ipak stvari koje se čine u afektu i rekla bih iskreno da imaju svoje opravdanje... po meni osobno su opravdane (jer sad si se dotaknuo osjetljive teme o djeci a meni kao roditelju je moje dijete svetinja i svašta ružnoga bih bila u stanju učiniti da mi netko ozlijedi dijete na brutalan način ili mu pokuša nauditi... s tim se slažem da...ozlijedila bih luđaka opako najopakije.. ali to i dalje nije tema.)
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:48   #15
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
eh. oprosti. ali ovo su već teže moralne dileme.
nemamo nikakvo zakonsko pravo nikome, pa čak ni pedofilu takvo nešto učiniti.

ali, da. uhvatim se ponekad u gadnim mislima što bih pedofilu napravila da mi samo takne dijete.ne samo što bih mu napravila nego kojim metodama bih ga mučila i to objavila na internetu kao poruku svim pedofilima.

al pazi...u tom trenu na scenu stupa moj roditeljski bijes i moja roditeljska ogorčenost što je nad mojim djetetom izvršena tako ogavna radnja.
i ja tad gubim svaku sposobnost racionalnog djelovanja.

isto kao što mi netko (moralno) ne bi mogao zamjeriti da nekom luđaku otkinem grkljan u trenutku kad mi hoće naprimjer oteti dijete iz ruku i baciti ga u vodu ili vatru naprimjer.

jer to su ipak stvari koje se čine u afektu i rekla bih iskreno da imaju svoje opravdanje... po meni osobno su opravdane (jer sad si se dotaknuo osjetljive teme o djeci a meni kao roditelju je moje dijete svetinja i svašta ružnoga bih bila u stanju učiniti da mi netko ozlijedi dijete na brutalan način ili mu pokuša nauditi... s tim se slažem da...ozlijedila bih luđaka opako najopakije.. ali to i dalje nije tema.)
A sad zamisli da se ne može dokazati ništa tipu jer on to nije napravio. Pa to "najbrutalnije" napraviš nekom posve pogrešnom, dok ti se pravi pedofil smijucka? Valjda smo "instalirali" to dokazivanje radi nečeg...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:52   #16
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Nedavni postovi mnogih forumaša, najčešće na temama o nasilju nad životinjama, ali i na Politici i Pravu ponukale su me da postavim ovaj post...

Recimo, puno je teza poput (parafrazirano, ne quotano):
- čemu tolika buka oko jedne mačke, a kad se ljudi međusobno ubijaju / sakate / kolju onda je u redu?
Ne znam zašto sam se prepoznao u ovome.

Kod mene se ne radi ni o kakvom opravdavanju jedne nepravde drugom, već o pokušaju skretanja pažnje na probleme i nepravde koji su daleko veći. Namjera mi ni u kom slučaju nije umanjiti Nepravdu A, već navesti ljude da razmisle o Nepravdi B koja je veća.

Uzmimo ovaj najsvježiji primjer - bacanje štenaca u rijeku. Stvar zaista grozna sama po sebi, ali i dalje neusporediva s waterboardingom i sličnim radostima. Logika iza rečenice koju si navela glasi "dok god se usrano ponašate prema ljudima, nema potrebe da se iščuđavate usranom ponašanju prema životinjama". Smatram kako, kao civilizacija, zaista moramo puno raditi na odnosu čovjek-čovjek. Iz ovog odnosa proizlazi sve ostalo. Što je zorno vidljivo svakome.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:54   #17
Quote:
bannned kaže: Pogledaj post
Upravo to. Odakle nekome pravo da mene zatvara zbog jednog ubojstva, a nekog NE zbog miljuna......i još da ja to mirno promatram?

To bi od mene stvorilo teroristu!

I opet napominjem, nemam se pravo pravdati, ako smo svi kažnjeni za svoja zlodjela....ali ako nismo, ne vidim razloga zašto bih ja bio....
Ja vidim. U tvom slučaju nije pitanje univerzalne pravde, nego poštovanja regula. Ti bi trebao biti kažnjen jer si vozio prebrzo, bez obzira na ostatak svemira. Ne može se očekivati savršenstvo pravde; ako bismo se vodili tvojom logikom, onda nitko nikada za ništa ne bi smio biti kažnjen. Ja sam na isti način dobila 500 kn za vožnju 60 na sat, samo cajac nije mahnuo niti mu je drugi lik bio frend. Jednostavno je bio prezaposlen sa mnom, da bi uhvatio onog drugog. to što je ovaj "zbrisao" ne znači da je voziti 60 na ograničenju od 30 ok.

Umjesto da tužiš državu jer ti je opravdano naplatila kaznu, ti si trebao tužiti policajca za nepotizam.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 14:59   #18
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Uzmimo ovaj najsvježiji primjer - bacanje štenaca u rijeku. Stvar zaista grozna sama po sebi, ali i dalje neusporediva s waterboardingom i sličnim radostima. Logika iza rečenice koju si navela glasi "dok god se usrano ponašate prema ljudima, nema potrebe da se iščuđavate usranom ponašanju prema životinjama". Smatram kako, kao civilizacija, zaista moramo puno raditi na odnosu čovjek-čovjek. Iz ovog odnosa proizlazi sve ostalo. Što je zorno vidljivo svakome.[/color]
Dakle, dok ne napravimo perfektne odnose čovjek - čovjek, sve ostalo možemo zanemariti i svatko može raditi što god mu se sprdne? Čak i zagađivati vodu leševima pasa, što se opet vraća na odnose čovjek - čovjek?
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 15:00   #19
Quote:
bannned kaže: Pogledaj post
ja smatram da zakon postoji za sve. Ako se ne odnosi na sve, ne znam zašto bih ja baš bio budala koja će dopustiti da budem taj na kojem se prakticira.....

Ja sam otišao u stanicu tužiti policajca za nepotizam....doduše, i za sve što mi je palo na pamet....pa su mi rekli da nema dokaza i da ću ja najebati ako se ne smirim i ne odustanem od toga......
Ovo je realan problem. To što si ti platio kaznu nije. Opet, ako bi jedino savršen pravni sustav bio uvijet da se ne krši zakon, onda je sve svima dozvoljeno. Recimo, ja bacim bombu na tvoju kuću i ne idem u zatvor jer je Bush srušio pola Iraka.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 15:01   #20
Quote:
bannned kaže: Pogledaj post
Upravo to. Odakle nekome pravo da mene zatvara zbog jednog ubojstva, a nekog NE zbog miljuna......i još da ja to mirno promatram?
Iz jednostavnog razloga što tvoje jedno ubojstvo nije financiralo gospodarstvo ovih koji te osuđuju, a ovaj milijunski ubojica jest. Misliš li da je lako i jeftino ubiti par miljona ljudi? Ne, ne. To zahtjeva visoku organiziranost, pedantnost i predanost poslu. Osim toga, oružje potrebno da ubiješ milijune je na drugoj strani prehranilo milijune.

Uglavnom, prisjetio si me genijalnog Eddie Izzarda i njegovog pogleda na masovne ubojice.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.