Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2011., 08:43   #1021
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
slučajno.

Jednostavno, smatram da je izmišljanje bolje prošlosti štetno po budućnost.
Sova77 tešto ti mi unutar HRZ-a možemo udjelit antibiotik za povjest koja se zbila od 04.05.1995 do prosinca.1999.

No prošlos je bila a ti kažeš da je mi izmišljamo. Dobro ta retorika mi je poznata još iz ranih osamdesetih iz povjesti.
Evo sada su stigli tvoji dani pa ti poput Mojsija izvedi zrakoplovstvo i ovaj narod iz ropstva.
1995-99 s vrhuncom krivulje na 30.svibnja.1997 su bili dani ponosa i slave za cjeli HRZ.
castelo72 is offline  
Old 17.12.2011., 09:26   #1022
Mi smo trebali već nakon rata početi sa planiranjem zamjene 21-ca i kamo sreće da smo umjesto bacanja novca na njihovu modernizaciju već tada taj novac preusmjerili na kupovinu drugih zrakoplova. Po meni smo već 2000.g. trebali početi uvoditi novi tip zrakoplova u HRZ. Isto tako čitajući neke izvore o Mig-21 zrakoplovima vidljivo je da su ih koliko toliko ozbiljna zrakoplovstva već nakon nekih 18-20 god. izbacivala iz uporabe. U JNA su ih izbacili već nakon 18 god. (prve kupljene 21-ce za JRV). Tako su uradili i mnogi drugi. Mi bi ih koristili do 2020.g., neozbiljno i smiješno. Mi time ne samo da ugožavamo svoju sigurnost, nego i sigurnost pilota koji u njima lete i izbjegavamo napraviti korak naprijed. Još uvijek mi odzvanja u glavi ona izjava od strane Tabaka koji je komentirajući eventualnu donaciju F-4 II iz Njemačke rekao:"To je prezahtjevno za nas." I bojim se da je bit problema ne samo u novcu nego i u strahu susreti se sa nečim novim, nepoznatim. To bi dovelo do smjene generacija, dogodio bi se pomak za što mi nismo spremni. Najbolje nam je ovako kako jest, pa makar nam i loše bilo samo da se ništa ne mijenja.
Buck is offline  
Old 17.12.2011., 09:34   #1023
zanima me hoćemo li se isprsiti za mig 21bis ili će kupovati f verziju ;D
pretpostavljam da je nešto u rangu 21-93 ili lancera nemoguća misija ?
jedan2345678910 is offline  
Old 17.12.2011., 10:07   #1024
Kpriva oprosti,ali mislim baš na tu Albaniju koja je kupila tih 5 brodova,neznam jel se sječaš zajedničke vojne vježbe hrvatske,mislim crne gore,albanije i italije pa je bilo problema sa albanskim brodovima jer su stalno zaostajali u brzini,bili su prespori i skroz ih se moralo čekati tako da je ta vježba bila živa sprdačina,oprosti,ali nisam sve čitao pa neznam koje naoružanje ima,ali mislim da nema saabove rakete kao mi(nedižem naše u nebo),ali hvala ti za ostale informacije,to nisam znao i mislim da im je to dobar potez,ali ipak je to samo politika kad su albaniju stavili u nato.Bez ljutnje.
DARIOHOS is offline  
Old 17.12.2011., 10:11   #1025
Quote:
jedan2345678910 kaže: Pogledaj post
zanima me hoćemo li se isprsiti za mig 21bis ili će kupovati f verziju ;D
pretpostavljam da je nešto u rangu 21-93 ili lancera nemoguća misija ?
U ovoj državi sve je nemoguće i moguće. A što se tiče svih kalkualacija, neka netko napravi kalkulaciju koliko točno novca je izdvojeno za resor supersonika u HRZ-u redom za : tehniku, održavanje, obuku zemaljskog osoblja, pilota, od 91 do danas. Ne poznajem sustav , pa da lupim, daklem u tih 20 tak godina možda 50milja€.
tadeusk is offline  
Old 17.12.2011., 10:29   #1026
Prljavo do kraja..

Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
Tužno i žalosno,ali čini mi se da če naši migovi ipak na remont,recimo Izrael,pa možda jednom uđemo u knjigu rekorda kao jedina država koja koristi mig-21 u svom RZ-u.Po meni Gripen zakon,oni bi barem nešta uložili u Hrvatsku,ameri baš ništa,osim skupih rezervnih dijelova.
Iskreno se nadam da će tu modernizaciju radit Izraelci ili bar Rusi...Jer ako to budu radili Rumunji
HUNTER4 is offline  
Old 17.12.2011., 10:36   #1027
To bi bila prevelika kalkulacija i nema stručnih ljudi koji bi to izračunali.ha!Još samo nešta u vezi hrz.Istina,bolje i stari migovi nego talijanski amx ili bilo koji drugi na našem nebu,ali skroz tupe o 12 presretača,ali po meni bolje je uzet 6 novih aviona i neki odlični PZO sustav,primjer ruski S-400 i onda imaš totalnu kontrolu ne samo svojeg teritorija nego i ostalih susjeda ako nedo Bog zatreba.Neznam točno podatak,ali mislim da S-300 ima domet nekih 100 km a za S.400 neznam.Tako da bi sa S-400 u kombinaciji sa već navedenim saabovim sustavom imali totalno sigurno hr. nebo,mislim da saab ide oko 80 km što nije loše jer su to "PAMETNE RAKETE" što je nama strašno potrebno.
DARIOHOS is offline  
Old 17.12.2011., 10:43   #1028
Ma samo sam spomenio novi remont,kažem da bi to bio totalni apsurd o čem mi je mučno razgovarati.Gore sam naveo šta po meni treba,ali naravno to je moje laičko mišljenje,ali volim malo raspraviti o toj temi.
DARIOHOS is offline  
Old 17.12.2011., 10:52   #1029
Ono što zaboravljate je u kojoj državi živimo i kakav je odnos prema vojsci. Imali smo 60000 vojnika, rekoše- to je puno, opremljeni smo starudijom, većina novca ide na plaće. Smanjićemo vojsku i imaćemo malu vrhunski opremljenu. 10-15 godina kasnije, imamo pod morhom 18000 ljudi (od toga valjda 8000 vojnika) više nemamo ni starudiju kojom smo bili opremljeni, a opet skoro sav proračun morha ide na plaće?! a br 3 (znakovit broj ta trica) ide pjena na usta jer je novi ministar obrane- bivši vojnik !!!?

Na takvoj podlozi i leteći mig 21 u 2012 je uspjeh ravan misiji s ljudskom posadom na mars. Još da rtope ne bace u smeće, pa možemo reći da smo doživjeli malo čudo. Sve drugo je, budimo iskreni- nemoguće.
jedan2345678910 is offline  
Old 17.12.2011., 11:05   #1030
Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
Tako da bi sa S-400 u kombinaciji sa već navedenim saabovim sustavom imali totalno sigurno hr. nebo,mislim da saab ide oko 80 km što nije loše jer su to "PAMETNE RAKETE" što je nama strašno potrebno.
Protubrodske rakete RBS-15 (Saab Bofors Dynamics) nemaju veze s obranom neba, namijenjene su protubrodskoj borbi, a u novijim inačicama i napadima na kopnene ciljeve.

Međutim izgleda nemamo ni to:
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...0/Default.aspx

6 aviona je premalo, da bi mogao obavljati što je potrebno. Potrebno je stalno raditi obuku, piloti moraju vježbati, imati sate naleta, održavati ih, a 2 kom. moraju uvijek biti spremna na stajanci za air-policing. To bi moglo jedino u kombinaciji s još nekim drugim zrakoplovom, npr. 10 Mig-21 i 6 Gripena ili slično.
many-m is offline  
Old 17.12.2011., 11:08   #1031
Netajim da nisam glasao za sdp već za hdssb,ali meni se čini odlična stvar stavit "bivšeg vojnika" u ministarstvo obrane,kuži barem osnovne stvari,a ne neke ljude koji su bili ministri samo iz usluge.Ljudi jednostavno nisu imali pojma,čists šmokljani,čak neznam ni koliko ih se izmjenilo.Kad pogledam u prošlost,Šušak je bio najbolji kojeg ja znam,nabavljao je oružje koliko je mogao,jer svi znamo gdje je ostatak novca odlazio,a danas ministri samo idu na smotre i ništa drugo.Dužnost ministra i je SAMO nabavka oružja ,a ne zapovjedanje.Ijoš jedno pitanje:da li bi Josipović bio dobar zapovjednik da izbije rat?
DARIOHOS is offline  
Old 17.12.2011., 11:14   #1032
18 F-16C/D block 52 za Irak, ganc novi, 835m USD. Zadnja isporuka 2018.

(Flight International)

Objavili i listu zemalja i koliko imaju aviona.

Croatia nije trebala bit pod C nego pod S kao Sramota.

Migova 6. Naruceno aviona 0.
Ferrando is online now  
Old 17.12.2011., 11:18   #1033
Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
To bi bila prevelika kalkulacija i nema stručnih ljudi koji bi to izračunali.ha!Još samo nešta u vezi hrz.Istina,bolje i stari migovi nego talijanski amx ili bilo koji drugi na našem nebu,ali skroz tupe o 12 presretača,ali po meni bolje je uzet 6 novih aviona i neki odlični PZO sustav,primjer ruski S-400 i onda imaš totalnu kontrolu ne samo svojeg teritorija nego i ostalih susjeda ako nedo Bog zatreba.Neznam točno podatak,ali mislim da S-300 ima domet nekih 100 km a za S.400 neznam.Tako da bi sa S-400 u kombinaciji sa već navedenim saabovim sustavom imali totalno sigurno hr. nebo,mislim da saab ide oko 80 km što nije loše jer su to "PAMETNE RAKETE" što je nama strašno potrebno.
Samo imaš jedan problem ko će ti prodati sustav S-400,a pogotovo kada rusi znaju što smo izvodili sa onih malo dijelova od S-300.
kopriva-vk is offline  
Old 17.12.2011., 11:24   #1034
Many,u pravu si,ali sve što kažem padne u vodu.Pa mi nismo sposobni koristit tehniku staru 20 godina a kamoli nešta novo novcato.Opet pitanje:ŠTA MI RADIMO U NATO-U,ZAŠTO SE BACA NOVAC NA SLANJE VOJNIKA U ZEMLJE KOJE NI NEZNAJU DA POSTOJIMO I ČINI SE DA SMO SPOSOBNI BIT SAMO TOPOVSKO MESO U BORBAMA PRSA U PRSA.ajde neka mi neko kaže da više ni to nemožemo.
DARIOHOS is offline  
Old 17.12.2011., 11:27   #1035
Ma uredu je to sa protuzračnim raketama,i to je jedna sramota za državu.
DARIOHOS is offline  
Old 17.12.2011., 11:36   #1036
I još jedna od hrvatskih sramota.Koliko ja znam,hrvatski piloti imaju 30 sati leta godišnje,dok ameri dok neratuju imaju 40 sati vožnje tjedno,stoga ako i kupimo avione,statistika je gadno protiv naših pilota,tako da bi morali imat simulatora kao i aviona da barem malo uživaju u svom poslu.
DARIOHOS is offline  
Old 17.12.2011., 11:55   #1037
Quote:
jedan2345678910 kaže: Pogledaj post
Ono što zaboravljate je u kojoj državi živimo i kakav je odnos prema vojsci. Imali smo 60000 vojnika, rekoše- to je puno, opremljeni smo starudijom, većina novca ide na plaće. Smanjićemo vojsku i imaćemo malu vrhunski opremljenu. 10-15 godina kasnije, imamo pod morhom 18000 ljudi (od toga valjda 8000 vojnika) više nemamo ni starudiju kojom smo bili opremljeni, a opet skoro sav proračun morha ide na plaće?! a br 3 (znakovit broj ta trica) ide pjena na usta jer je novi ministar obrane- bivši vojnik !!!?

Na takvoj podlozi i leteći mig 21 u 2012 je uspjeh ravan misiji s ljudskom posadom na mars. Još da rtope ne bace u smeće, pa možemo reći da smo doživjeli malo čudo. Sve drugo je, budimo iskreni- nemoguće.
Vrijedi podsjetiti:

1999:
Proračun MORH-a: 6,04 milijarde Kn
BDP: 137,6 milijardi Kn
Prosječna plaća: 3055,00 Kn
Državni proračun: 45 mlijardi Kn

2010:
Proračun MORH-a: 4,74 milijarde Kn (-21.6%)
BDP: 330,0 milijardi Kn (+139.8%)
Prosječna plaća: 5415,00 Kn (+77.3%)
Državni proračun: 120 milijardi Kn (+166.7%)

Dakle od 1999 do 2010, kao što se vidi iz ovih podataka, imali smo takvu krizu, da nije bilo moguće ulagati u vojsku i obnoviti HRZ, jednostavno nije bilo novaca! Gnjusno, jadno i tragikomično.
many-m is offline  
Old 17.12.2011., 12:23   #1038
Quote:
Ferrando kaže: Pogledaj post
18 F-16C/D block 52 za Irak, ganc novi, 835m USD. Zadnja isporuka 2018.

(Flight International)

Objavili i listu zemalja i koliko imaju aviona.

Croatia nije trebala bit pod C nego pod S kao Sramota.

Migova 6. Naruceno aviona 0.
Nije li cijena cijelog paketa sa zrakoplovima (F-16 Block 52), obukom za pilote i prateće osoblje, rezervne dijelove, nešto naoružanja i prilagodba infrastrukture procijenjena na 3 mlrd. USD.

Link: http://www.cbsnews.com/stories/2011/...20112723.shtml

Za sličan paket sa 12 zrakoplova bi vjerojatno trebalo izdvojiti oko 1,5 mlrd. USD. naravno da ne moramo uzeti odmah sve u paketu (npr. manje rezervnih dijelova ili naoružanja), no ako se to napravi onda se kupuje po nešto povoljnijim cijenama. E sad pitanje je čime su zrakoplovi opremljeni (koji radari, sistemi za ometanje npr.) i što mogu nositi. Kupuje li Irak i AIM-120 u paketu ili će uzimati samo Aim-9 (razlika u cijeni po komadu je oko i do 300 000 USD po komadu ovisno o verziji). Nama bi vjerojatno bila dovoljna i "light" verzija F-16 sa Aim-9 recimo.

Zadnje uređivanje Buck : 17.12.2011. at 12:37.
Buck is offline  
Old 17.12.2011., 12:37   #1039
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Nije li cijena cijelog paketa sa zrakoplovima (F-16 Block 52), obukom za pilote i prateće osoblje, rezervne dijelove, nešto naoruđanja i prilagodba infrastrukture procijenjena na 3 mlrd. USD.

Link: http://www.cbsnews.com/stories/2011/...20112723.shtml

Za sličan paket sa 12 zrakoplova bi vjerojatno trebalo izdvojiti oko 1,5 mlrd. USD. naravno da ne moramo uzeti odmah sve u paketu (npr. manje rezervnih dijelova ili naoružanja), no ako se to napravi onda se kupuje po nešto povoljnijim cijenama. E sad pitanje je čime su zrakoplovi opremljeni (koji radari, sistemi za ometanje npr.) i što mogu nositi. Kupuje li Irak i AIM-120 u paketu ili će uzimati samo Aim-9 (razlika u cijeni po komadu je oko i do 300 000 USD po komadu ovisno o verziji). Nama bi vjerojatno bila dovoljna i "light" verzija F-16 sa Aim-9 recimo.


Ta je cifra konkretan iznos vrijednosti ugovora koji je LM prijavio americkim vlastima radi izdavanja izvozne dozvole a ne procijena. Kako CBS procijenjuje prilagodbu iracke infrastrukture nemam pojma, sto je posebni apsurd s obzirom da su iracke baze koristili a i jos uvijek koriste Ameri.
Ferrando is online now  
Old 17.12.2011., 12:52   #1040
Znači u pravu sam kada mislim da mi možemo priuštiti F-16 Block 50 sa standardnom opremom, sposobnog nositi Aim-9. Koliko ćemo još naoružanja i opreme uzeti uz njih to je onda naša stvar. Sve sam više ubjeđen da i u ovom slučaju vrijedi izreka "Kad se hoće, tad se može". Tome govori i ona usporedba o BDP-u koji je višestruko porastao između 1999. i 2010.g. Sada me više nitko ne može ubjediti da se to nije moglo napraviti do sada. F-16, Gripen ili F-18 (jeftiniji od F-16) sve su to zrakoplovi koji za državu poput Hrvatske nisu nedostižni, no nitko se ne osjeća odgovornim.
Buck is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:18.