Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2012., 01:03   #1
'Saptaci vjetra' Domovinskog rata

Kako ste kodirali govor sa kolegama, sa zapovjednistvom, topnistvom, drugim polozajima?

Ne znam kako su interno komunicirale multinacionalne postrojbe pogotovo Cikova, vjerojatno su komunicirale na engleski mozda su kodirali i na spanjolski, njemacki zavisno od sastava ali mene zanima kako su nasi ljudi sifrirali konverzaciju. Ja madjarski nisam puno upotrebljavao jer je medju cetnicima bilo osoba koje ga razumiju pogotovo na pocetku dok je JNA bila 'multietnickija' - u Plocama nam je lik iz kasarne, koji je presretao komunikaciju mene i buraza na madjarskom, psovao mater ustasku - na madjarskom. Dugo nisam htio riskirati cak ni tokom Bljeska ali u Oluji sam mogao jer licki i banijski Srbi nisu znali magyar nyelv tako da se nisam trebao misliti jesu li presreli. Medjimurci iz Puma su uspjesno kuzili madjarski ali ja njihovo lokalno medjimursko narjecje kurca nisam kuzio. Otocane iz 4.grd sam jos donekle razumio ali kada bi i oni ubrzali mislim da ni cetnici ni mudzosi nisu mogli razumjeti. Slicno sam primjetio medju nekim lokalnim domobranskim postorojbama koji su se umjesto standarda sluzili lokalnim narjecjima.

Sa druge strane sve neprijatejske jezike smo uspjesno probijali i makedonski i ruski i albanski i romski i rumunjski i bugarski ali najteze je bilo kontra arapskog i ostalih egzoricnih jezika, mislim da smo na tome izgubili mnogo. Koliko smo god probijali cetnicke sheme, mudzahedinske nismo mogli. Ostaje mi onaj osjecaj da smo imali vise poznavatelja arapskog i turskog da bi se vise spasilo.

(Da li nasi momci pod NATOm u Afganistanu koriste hrvatski u komunikaciji tokom borbi? Vjerujem da to i talibanima stvara problem jer i da znaju ruski, opet je razliciti od hrvatskog)
__________________
ignorancija je kljuc.
son of a gun is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 17:24   #2
Stvarno nitko nema ništa za reći na ovu temu?
Red Leader is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 19:46   #3
Quote:
Red Leader kaže: Pogledaj post
Stvarno nitko nema ništa za reći na ovu temu?
pa izgleda da se puno ratnih filmova gledalo . kakvi jebeni kodovi , kinezi , mađari..... međimurci pričaju mađarski.pa kod mene u brigadi je bilo milion međimuraca ..... razgovarali smo najnormalnije ... kad te hoće prekidati samo sa motorolom dođu na istu frekvenciju i stišću i puštaju ptt . imali smo karte pozicija i bok....
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 20:42   #4
Quote:
Red Leader kaže: Pogledaj post
Stvarno nitko nema ništa za reći na ovu temu?
U početku nismo skoro niti imali radio uređaje, bili su rijetkost. Kasnije smo nabavili YAESU, ALINCO, KENWOOD ... bilo ih je raznih. Ometanje je bilo kao što kaže @Worm. Razgovori su bili po šifrarniku i kodnoj karti.

Negdje 93. nabavili smo nekakve kriptirane mikrofone koje smo koristili na tim radio uređajima. I dalje se koristio šifrarnik i kodna karta, ali moglo se i slobodnije razgovarati jer samo osoba koja je imala s druge strane takav mikrofon i istu šifru ukucanu u njega mogla je jasno čuti razgovor. Svi drugi su čuli samo zavijanje.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 11:39   #5
Imali smo šaptače, kako ne, pravi profesionalci. Evo npr. studio lokalne radio postaje na najvišem katu nebodera, prozuji im pancirno tenkovsko zrno 1 m iznad krova i oni odma u eter: evo upravo su nas promašili za 1 m. 60 sek. poslije ih nisu promašili.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 11:52   #6
Soko zove orla
Mupovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 12:33   #7
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Imali smo šaptače, kako ne, pravi profesionalci. Evo npr. studio lokalne radio postaje na najvišem katu nebodera, prozuji im pancirno tenkovsko zrno 1 m iznad krova i oni odma u eter: evo upravo su nas promašili za 1 m. 60 sek. poslije ih nisu promašili.
e ovakvih situacija je bilo doslovno more . bili su dobri šaptaći...ali očito u krivo uho
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 23:34   #8
U početku su bile 2 metarske radioamaterske radiostanice na kojima se pričalo zagonetnim jezikom, ima li kave, stigli kukuruzi, janje pase, janje zaklano i sve moguće kombincije znane samo nama!
Cisco Kid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:08.