Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2014., 12:59   #81
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Da? Hoces reci da su danas roditelji solidarniji i svi (skoro) misle i disu isto? Ili samo to da se rado bune?
Jer...kako se onda na kraju dogovore?
Ako jedan dio misli da je npr. Prag pre skup, pa da bi bilo dobro da se ide na matrualac u hr, a drugi dio misli da bi najbolje bilo da se ide negdje gdje je 3x skuplje, naravno s avionom....tipa Španjolska, Engleska, Novi Zeland i sl.
Kako i gdje se nadju...a da to nije taj prvi (nametnuti) prijedlog (od razrednika/upravitelja) ako su im misljenja posve suprotna, tko koga kamo povuce?
Solidarniji su nego ikad kad je u pitanju lova , a bune se vrlo rado i spremno protiv svake sitnice pa gdje nece protiv skupog izleta.
Iskustva u nasoj skoli (ne samo u mojim razredima) su gotovo u pravilu takva, cast iznimkama.
Ovako to ide kod nas:
Lova je primarni kriterij kad je rijec o izletima. Ako terenska nastava ima normalnu cijenu, sve je ok, ako kosta previse, uglavnom propadne jer ju nitko ne zeli platiti.
Ali kad se dodje do maturalca, odjednom cijena nije presudna pa onda oni koji su godinu prije stopirali terensku nastavu u NP Krka jer je aranzman bio preskup, sad ne zele u Prag jer nije fora nego u London, Pariz, Spanjolsku avionom, na Maltu ili na kruzer po Mediteranu.
I onda imas dva scenarija: ili svi nekako skucaju lovu za te fensi maturalce, makar ih otplacivali na 150 rata ili na maturalac ide njih 15 iz razreda koji imaju novaca, a ostalih 20 ne ide jer se ne mogu dogovoriti ni za jednu povoljniju destinaciju pa prevagne ova bogatija manjina.

Ma kaos.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 13:04   #82
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ali kad se dodje do maturalca, odjednom cijena nije presudna pa onda oni koji su godinu prije stopirali terensku nastavu u NP Krka jer je aranzman bio preskup, sad ne zele u Prag jer nije fora nego u London, Pariz, Spanjolsku avionom, na Maltu ili na kruzer po Mediteranu.
I onda imas dva scenarija: ili svi nekako skucaju lovu za te fensi maturalce, makar ih otplacivali na 150 rata ili na maturalac ide njih 15 iz razreda koji imaju novaca, a ostalih 20 ne ide jer se ne mogu dogovoriti ni za jednu povoljniju destinaciju pa prevagne ova bogatija manjina.
Ma kaos.
O tome ti pricam. (mozda maturalac nije bas izlet, ali ja sam i njega tu podrazumijevala)
Tako da ovo napisano bas ne stima sasvim.
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ma tako je nekad bilo.
Opcija "ne talasaj " danas skoro da ne postoji.
U ovakvim situacijama vecina ih jedva doceka da grakne. Cak i ako postoji par nezainteresiranih, brzo ih vecina povuce na svoju stranu.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 13:18   #83
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
O tome ti pricam. (mozda maturalac nije bas izlet, ali ja sam i njega tu podrazumijevala)
Tako da ovo napisano bas ne stima sasvim.
Ovaj drugi citat se odnosio na obavezne izlete/terenske nastave gdje su i destinacija i cijena nuzno "nametnuti" pa se roditelji po kratkom postupku solidariziraju, neki zato sto im je cijena previsoka, neki zato jer im se destinacija ne svidja, neki iz oba razloga, a neki tek tako jer se vecina buni, pa sto ne bi i oni.

Maturalci su potpuno druga stvar (koja je ovdje i totalni off, btw)
Tu im se daju potpuno odrijesene ruke po pitanju destinacije, izbora agencije, itinerera, aranzmana, cijene.
I tu se puno cesce razilaze misljenja, puno teze se dolazi do konsenzusa i roditelji se teze solidariziraju, ali ostaje cinjenica da se bune.
Ako nikako drugacije - jedni protiv drugih.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2022., 10:40   #84
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Zašto osmaši moraju u Vukovar slušati o DR, gledati tu klaonicu? Zašto ih ne vode u Dubrovnik, Plitvice...
A gdje idu djeca Vukovara?
prebacila sma ti odgovor s ove teme ovdje

mozda netko odgovori tocnije, ja mislim da klinci iz vukovara idu u posjetu Pakracu na temu domovinskog rata.

Brijem da ce Dubrovnik biti vecini Hrvata nedostupan. Nakratko, tko je uspio u zadnje dve pandemijske godine, to ako i je za maturalac ili izlet, je za djecu koja su u blizini, pa kratko odu na jedan dan i to u zimskim mjesecima.
Plitvice isto.


a sto se izleta u Vukovar tice, on je "besplatan" za osmase. Pod navodnicima, jer to placamo svi mi kroz drzavni proracun.
postao je besplatan jer roditelji nisu htjeli djecu slat na to ispiranje mozga i podijele, pa su rekli da nemaju novaca pa je neki ministar zakljucio da se to djeci mora omogucit, pod svaku cjenu. pa sad, tko nece, treba javno rec zasto nece...
za razliku od drugih izleta; koji nisu besplatni, nemaju tako "veliku edukativnu vrijednost" pa ih financiraju roditelji. ili ne financiraju jer je skupo.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2022., 14:26   #85
Odlično, Ovčara i Pakračka poljana.
A ima tako lijepih i edukativnih jednodnevnih aranžmana koji nisu skupi, djeci bi bilo lijepo, zabavno...
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2022., 17:11   #86
a jbg, to je drzavna mitologija, i ipak je ima.puno manje nego kad smo mi bili klinci.
kaj je sad, samo taj izlet?
nas su svake godine prali s filmovima, izletima*, smotrama, minutama sutnje..

*ali, dan danas se sjecam kak me lik u nekom muzeju ratnom pustio da sjednem.u avion
umrla sam od srece
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 08:22   #87
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a jbg, to je drzavna mitologija, i ipak je ima.puno manje nego kad smo mi bili klinci.
kaj je sad, samo taj izlet?
nas su svake godine prali s filmovima, izletima*, smotrama, minutama sutnje..

*ali, dan danas se sjecam kak me lik u nekom muzeju ratnom pustio da sjednem.u avion
umrla sam od srece
Mi morali ići u Jasenovac, tam nam isto drvili, ja klinka, pojma nemam što je pričao, a iskreno nije me u tim godinama niti zanimalo
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 09:57   #88
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a jbg, to je drzavna mitologija, i ipak je ima.puno manje nego kad smo mi bili klinci.
kaj je sad, samo taj izlet?
nas su svake godine prali s filmovima, izletima*, smotrama, minutama sutnje..

*ali, dan danas se sjecam kak me lik u nekom muzeju ratnom pustio da sjednem.u avion
umrla sam od srece
ja imam osjecaj da smo mi isli na vise izleta nego klinci danas. nis se ne sjecam te mitologije, iako znam da je bilo likova u uniformama. al nama je bilo do druzenja. nemam pojma, mi smo isli u Pionirac bar jednom godisnje, isli smo po Zagorju (kumorovec, krapina, stubica)
cak i za vrijeme rata, vodili su nas u Istru na maturalac.

ono sto je meni ostalo u sjecanju da je skola imala blgajanu za djecu koja to ne mogu platiti, i nismo imali profesionalne vodice i agencije nego su bili samo profesori, cesto je i ravnatelj isao s nama. brijem da je on organizirao bus i sve ostalo. mama mi kaze da nije bilo roditeljskih sastanaka s nekakvim "ponudama" nego smo dobili obavijest da skola ide na izlet i kuda ide. i nikakve suglasnosti roditelja dal dijete smije ili ne smije ici.
bila su to neka, bezbrizna vremena...
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 11:07   #89
Quote:
Monstera kaže: Pogledaj post
ja imam osjecaj da smo mi isli na vise izleta nego klinci danas. nis se ne sjecam te mitologije, iako znam da je bilo likova u uniformama. al nama je bilo do druzenja. nemam pojma, mi smo isli u Pionirac bar jednom godisnje, isli smo po Zagorju (kumorovec, krapina, stubica)

cak i za vrijeme rata, vodili su nas u Istru na maturalac.



ono sto je meni ostalo u sjecanju da je skola imala blgajanu za djecu koja to ne mogu platiti, i nismo imali profesionalne vodice i agencije nego su bili samo profesori, cesto je i ravnatelj isao s nama. brijem da je on organizirao bus i sve ostalo. mama mi kaze da nije bilo roditeljskih sastanaka s nekakvim "ponudama" nego smo dobili obavijest da skola ide na izlet i kuda ide. i nikakve suglasnosti roditelja dal dijete smije ili ne smije ici.

bila su to neka, bezbrizna vremena...
Moja od 1-4 išla dosta po izletima, 2x godišnje sigurno + kino ili kazalište ili muzej. Ali više zato jer je učiteljica bila hiper.
Onda 5,6 r. ništa. Corona.
Eto sutra konačno idu na jednodnevni izlet, svi sedmaši.
Inače se po razredu uvijek osigura jedno besplatno mjesto kod nas. Dakle za 4 učenika konkretno.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 11:27   #90
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Moja od 1-4 išla dosta po izletima, 2x godišnje sigurno + kino ili kazalište ili muzej. Ali više zato jer je učiteljica bila hiper.
Onda 5,6 r. ništa. Corona.
Eto sutra konačno idu na jednodnevni izlet, svi sedmaši.
Inače se po razredu uvijek osigura jedno besplatno mjesto kod nas. Dakle za 4 učenika konkretno.
da, ja imam osjecaj da se ide manje jer jbg, njima je korona sjebala 3 skolske godine. a fakat su bila dva izleta godisnje u nizim
kazalista i muzeje, cak i cesce, i to smatram pod normalno jer bi fakat bila sramota za skolu da ih ne vodi, a sve je dostupno.

iako znam da ima po skolama ucitlejia kojima se to ne radi i djeca ne idu. cak ni u skolu u prirodi koju financira grad i roditelji participiraju nekom sicom. tipa 100kn za 5 dana.

kod mene u osnovnoj je sigurno bilo vise ucenika koji nisu mogli platit i isli su. doduse, bilo nas je 32 u razredu, a kad su dosle izbjeglice i 39....
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 12:12   #91
monstera, ja sam malo starija pa sam do 5. bila u starom sistemu, svake godine se gledao bosko buha, sutjeska i neretva

ne sjecam se u os nikoga da nije migao platiti, ali moguce da nisu to uopce s djecom raspravljali.
u srednjoj smo imali pa smo skupljali za izlete svi lovu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 12:54   #92
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
monstera, ja sam malo starija pa sam do 5. bila u starom sistemu, svake godine se gledao bosko buha, sutjeska i neretva

ne sjecam se u os nikoga da nije migao platiti, ali moguce da nisu to uopce s djecom raspravljali.
u srednjoj smo imali pa smo skupljali za izlete svi lovu
pa mi smo Boska Buhu gledali u Pionircu, prije skolskih igara, a sjecam se da su nas i u lokalno kino (koje je propalo) vodili gledat SFRJ ratne filmove.
i dolazili su nam likovi u uniformama u skolu, nosili poklone, mi im recitirali

Bilo smo i u Kumrovcu i imali lektiru Djecak sa SUtle, a i moja skola je nosila ime po nekom tipu kojeg su mucili u podrumu skole pa smo na dan skole, i tjedan prije i tjedan poslije, pricali i pisali samo o njemu
onda se naziv promjenio pa su to sve zaboravili.

ja ne volim ratne teme i nekako sam mislila da nasi klinci nece morat slusat o ratu kolko smo mi slusali (istina, pisu manje sastavaka na te teme, iako se crtao vukovar u nizim razredima i obiljezavao, tak da nisu bili postedjeni toga. al srecom nisu za lektiru citali ono literarno smece mali ratni dnevnik ).

stvarno poznam puno roditelja koji nisu htjeli da im klinci idu na izlet u vukovar, pa su govorili da nemaju novaca. zadnjih 7-8 godina to je na racun drzave i ak bas neces, trazis druge izgovore. meni je to s novcem nekak najlakse.
i jbg, mislim da bi bolje bilo da su na racun drzave Plitvice, kopacki rit ili Dubrovnik,a Vukovar tko zeli.
pogotovo ovako kako je sada organizirano.
a znam da neke skole vode klince i u karlovac, u muzej domovinskog rata.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 14:10   #93
Ne znam kakav je točno plan tog putovanja u 8. razredu, ali u Vukovaru je izvrstan Muzej vučedolske kulture, a i sam Memorijalni centar Ovčara je vrlo decentno a opet potresno napravljen.

Blizu je Ilok, ugl ima se što posjetiti, što god netko mislio o političkim razlozima posjete (a sve zemlje svijeta imaju svoja mjesta pijeteta i ovo nije izmišljeno), po meni ne mora biti promašeno putovanje, a i posjeta jednom dijelu Hrv u koje se najmanje ide (Dubrovniku zaista ne nedostaje posjetitelja).

Vukovar je i puno puno jeftiniji, a smještaj i hrana sigurno puno bolji nego bi za te novce dobili drugdje.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 14:18   #94
Naši trećaši idu ovaj tjedan već na drugu predstavu i na izletu su bili u Aquatici i na nekom seoskom gospodarstvu - lijepo bas

U prvom su išli odmah na jesen na izlet pa su bar to imali
LingerMaggie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 14:49   #95
Quote:
Monstera kaže: Pogledaj post
pa mi smo Boska Buhu gledali u Pionircu, prije skolskih igara, a sjecam se da su nas i u lokalno kino (koje je propalo) vodili gledat SFRJ ratne filmove.
i dolazili su nam likovi u uniformama u skolu, nosili poklone, mi im recitirali

Bilo smo i u Kumrovcu i imali lektiru Djecak sa SUtle, a i moja skola je nosila ime po nekom tipu kojeg su mucili u podrumu skole pa smo na dan skole, i tjedan prije i tjedan poslije, pricali i pisali samo o njemu
onda se naziv promjenio pa su to sve zaboravili.

ja ne volim ratne teme i nekako sam mislila da nasi klinci nece morat slusat o ratu kolko smo mi slusali (istina, pisu manje sastavaka na te teme, iako se crtao vukovar u nizim razredima i obiljezavao, tak da nisu bili postedjeni toga. al srecom nisu za lektiru citali ono literarno smece mali ratni dnevnik ).

stvarno poznam puno roditelja koji nisu htjeli da im klinci idu na izlet u vukovar, pa su govorili da nemaju novaca. zadnjih 7-8 godina to je na racun drzave i ak bas neces, trazis druge izgovore. meni je to s novcem nekak najlakse.
i jbg, mislim da bi bolje bilo da su na racun drzave Plitvice, kopacki rit ili Dubrovnik,a Vukovar tko zeli.
pogotovo ovako kako je sada organizirano.
a znam da neke skole vode klince i u karlovac, u muzej domovinskog rata.
Moja morala čitati Mali ratni dnevnik prošle godine.
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ne znam kakav je točno plan tog putovanja u 8. razredu, ali u Vukovaru je izvrstan Muzej vučedolske kulture, a i sam Memorijalni centar Ovčara je vrlo decentno a opet potresno napravljen.

Blizu je Ilok, ugl ima se što posjetiti, što god netko mislio o političkim razlozima posjete (a sve zemlje svijeta imaju svoja mjesta pijeteta i ovo nije izmišljeno), po meni ne mora biti promašeno putovanje, a i posjeta jednom dijelu Hrv u koje se najmanje ide (Dubrovniku zaista ne nedostaje posjetitelja).

Vukovar je i puno puno jeftiniji, a smještaj i hrana sigurno puno bolji nego bi za te novce dobili drugdje.
Naravno da u tom djelu Hrvatske ima lijepih mjesta, izletišta, muzeja i super bi bilo da djeca to vide. Ali baš se forsira Vukovar u kontekstu DR.
Quote:
LingerMaggie kaže: Pogledaj post
Naši trećaši idu ovaj tjedan već na drugu predstavu i na izletu su bili u Aquatici i na nekom seoskom gospodarstvu - lijepo bas

U prvom su išli odmah na jesen na izlet pa su bar to imali
Baš lijepo. Aquatica mi je odlična, puno bolje nego akvarij u Crikvi.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 15:01   #96
nasi su citali djecaka u prugastoj pidjami umjesto ratnog dnevnika
ni sekunde prerano rekla bih, obzirom na naci ikonografiju koju poveci dio razreda crta po biljeznicama
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 15:57   #97
Mojoj je Vukovar bio užas. Smještaj jadan, "predavanja" davež, i na kraju su ih još navečer odvukli u nekakav cajka-disko.

To što smo mi morali čitati ili gledati Sutjesku i Boška Buhu ne znači da se vremena nisu trebala promijeniti. Ovako imamo isti drek, samo je drugačiji narativ. I uopće to ne bih uspoređivala sa pričama o zlu nacizma.

Ove godine su in odvukli na jednodnevni izlet u špilju Lokvarku i potom na slobodno lutanje Opatijom. U Opatiju su stigli blatni, prljavi, nikakvi, popizdili su na cijene kave i na kraju stali u Meku negdje na nekom odmorištu, autoputu, gdje li, tamo uvijek staju, reklo bi se da turističke agencije ubiru neku proviziju. Eh da, zo se zvalo "nastava u prirodi".
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2022., 14:19   #98
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Naravno da u tom djelu Hrvatske ima lijepih mjesta, izletišta, muzeja i super bi bilo da djeca to vide. Ali baš se forsira Vukovar u kontekstu DR.
Jasno mi je zašto se forsira, samo se trudim gledati pozitivno
Šta baš ništa u sklopu putovanja ne vide osim Ovčare?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2022., 14:42   #99
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Jasno mi je zašto se forsira, samo se trudim gledati pozitivno

Šta baš ništa u sklopu putovanja ne vide osim Ovčare?
Ne znam moju to čeka iduće godine. Ali nadam se da bude i nešto osim Ovčare.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2022., 23:28   #100
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ne znam kakav je točno plan tog putovanja u 8. razredu, ali u Vukovaru je izvrstan Muzej vučedolske kulture, a i sam Memorijalni centar Ovčara je vrlo decentno a opet potresno napravljen.

Blizu je Ilok, ugl ima se što posjetiti, što god netko mislio o političkim razlozima posjete (a sve zemlje svijeta imaju svoja mjesta pijeteta i ovo nije izmišljeno), po meni ne mora biti promašeno putovanje, a i posjeta jednom dijelu Hrv u koje se najmanje ide (Dubrovniku zaista ne nedostaje posjetitelja).

Vukovar je i puno puno jeftiniji, a smještaj i hrana sigurno puno bolji nego bi za te novce dobili drugdje.
dio klinaca (a sada vec imam staza i kontakata s mnogo njih) taj izlet dozivljava kao mjestu gdje su srbi ubijali hrvate.
i da srbe treba mrzit.ne kaze im nitko tim rjecima, to se nametne ko njihov zakljucak svega sto su vidli i culi.
drugi dio ne dozivi apsolutno nista jer im je fora da su se makli od kuce i da se druze u razredu (i to je super i ja bih potpisala odmah ovo da je jeftiniji smjestaj) osim ako ne nabasas na ludog profesora koji te tlaci prije i poslije puta ratnim/povijesnim detaljima.

mi smo stvarno puno putovali s djetetom (i nije zakinuta ako ne ide na neki izlet), mogu procjient sto joj je zabavno a sto dosadno, dam ruku u vatru da i ak joj je super na nekom mjesto, s razredom to mozda i nece pokazat (nece se zainteresirat za vodica) jer su im neke druge stvari na pameti kad su skupa. i meni je to ok. bitno je da se klinci maknu iz razreda i idu negdje s prof, da su u nekoj drugoj atmosferi i okolini. i neka neutralna, a edukativna mjesta, tipa nacionalni parkovi ili bilo koja priroda po meni su daleko bolji izbor nego vojne utvrde ili muzeji domovinskog rata s oruzjem i tenkovima.

jbg, mislim da je bolje da dozive prirodu i budu u prirodi i na zraku, povijesti ionak imaju dosta 4 (a vecina jos 4) godine u skoli.
sto se dubrovnika i sl tice, nekak bih htjela vjerovat da bi nam obrazovanje trebalo omogucit da djeca ipak nekad vide ta top mjesta,odnosno da se izleti ne bi trebali planirati po tome nedostaje li nekom mjestu posjetitelja, nego da se dejci (koju roditelji ne zele il ne mogu) omoguci dolazak na neko mjesto putem terenske nastave (u sklopu koje bi ulaznica za skolarce trebala bit besplatna, a smjestaj i hrana placeni od ministarstva)
mnogima je tesko platit kartu za Plitvice za cijelu obitelj ili Brijune, i to je neko mjesto (ak vec prodajemo turizam) da se dejci uzivo prikaze.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:48.