Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2017., 20:36   #341
Kako provjeriti vlasništvo nad zemljištem i nekretninom koja se na njemu nalazi?

Što sve prodavatelj mora podastrti od papira ?

Hvala!
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 11:53   #342
Uvidom u zemljišnu knjigu u nadležnom Općinskom sudu ili na e-izvadak.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 17:44   #343
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Uvidom u zemljišnu knjigu u nadležnom Općinskom sudu ili na e-izvadak.
Znači, isto kao i u slučaju stana...?

Hvala
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 08:38   #344
U Gradski ured provjeri mogucnost gradnje.
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 09:58   #345
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
U Gradski ured provjeri mogucnost gradnje.
Ako je nekretnina već izgrađena?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 11:50   #346
prodaja vikendice

odlučila sam prodati vikendicu u blizini Koprivnice
kuća je zidana prije 68. pa nema građevinsku dozvolu
kuća je prizemnica i nije nadozidavana i nisu rađene promjene na vanjskom izgledu
kad sam radila plinski priključak i instalaciju centralnog grijanja u Komunalcu su me tražili građevinsku i tu smo se malo navlačili dok nije prihvaćeno da je kuća zidana prije 68. - naime na snimkama se vidi da kuća postoji i da je istog oblika kao sada ali mi nisu htjeli izdat potvrdu jer se svaki činovnik boji za svoju guzicu

kad sam kupila kuću, odmah sam ju prijavila na poreznu kao viksu, platila porez, upisala se u zemljišno-knjižni i sve ostalo kaj treba

e sad dal ja mogu kad ispunjavam na njuškalu oglas staviti da imam građevinsku? pa u tekstu napisat da je kuća starija pa ne treba građevinska.

drugo pitanje je vezano za proces prodaje. u kraju postoji samo jedna agencija za trgovinu nekretninama, očajni su i ne želim radit s njima nego ću prodavat direktno.
da li negdje na internetu postoje šprance kupoprodajnog ugovora?
našla sam ovu ali je iz 2012. godine pa ne znam da l ise nešto promijenilo u međuvremenu http://www.savjetnica.com/primjer-ug...ji-nekretnine/

imam tamo sklopljen ugovor s t-comom telefon, internet i maxtv - da li to isto ide u ugovor da se prenosi na novog kupca (ak on to želi naravno)

što od dokumentacije ja trebam imati?

pokušat ću prodat za 40.000 eura - da li može isplata na ruke ili mora biti uplata na moj tekući račun?
u slučaju plačanja na račun, kako se rješava razlika između stvarnog i bankinog tečaja - to podmiruje kupac ili ja gubim?

hvala unaprijed na odgovorima
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 12:25   #347
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
imam tamo sklopljen ugovor s t-comom telefon, internet i maxtv - da li to isto ide u ugovor da se prenosi na novog kupca (ak on to želi naravno)
Ukoliko želi prijenos broja i usluge, onda možeš to naznačiti u ugovoru. Ako ne želi, onda ti gasiš ugovor ili prenosiš nekamo drugamo već prema tome što T-com želi/može ponuditi.
Quote:
da li može isplata na ruke ili mora biti uplata na moj tekući račun?
Kad imaš ugovore, kupac ti može novac dati na ruke kod javnog bilježnika i onda bi tamo trebala prebrojati taj novac. Ima mali zez vezan za to jer kad dođeš u banku s tim novcem, onda je moguće da neka novčanica neće biti ispravna (ako je npr. oprana u vešmašini...) tj. zbog sumnje na krivotvorenje, neće je zaprimiti.
Quote:
u slučaju plačanja na račun, kako se rješava razlika između stvarnog i bankinog tečaja - to podmiruje kupac ili ja gubim?
U ugovoru se navede cijena u kunama do koje se dolazi konverzijom Eura po srednjem tečaju na dan isplate. Znači, u ugovoru stoji kako je kupoprodajna cijena nekretnine 40 000€, ali se isplaćuje protuvrijednost u kunama prema srednjem tečaju HNB-a. Uopće, plaćanje u RH izvodi se plaćanjem u kunama. Kuna je službena valuta.

Kad ideš sve to obavljati, potpisivati ugovor, nositi novac u banku... nemoj ići sama.

ps bilo bi najbolje da kupac ide s tobom i u banku dok ne položiš novac na račun jer onda svi mogu mirno spavati...
ppss elegantnije je prebaciti novac elektronički tj. kad banka javi da je novac stigao na tvoj račun, ti se lijepo potpišeš na kupoprodajni ugovor i gotovooo
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 13:24   #348
ja bi bila najsretnija da mi prebace novce na moj račun, ali ljudi često imaju u eurima neku ušteđevinu
a srednji tečaj po HNBu je jako različit od onog realnog kojeg dobiješ u banci ili mjenjačnici

hvala na savjetima
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 15:22   #349
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
ja bi bila najsretnija da mi prebace novce na moj račun, ali ljudi često imaju u eurima neku ušteđevinu
a srednji tečaj po HNBu je jako različit od onog realnog kojeg dobiješ u banci ili mjenjačnici

hvala na savjetima
Vidi... ti možeš sve novce primiti na ruke, u eurima, ali nisam siguran da u ugovoru može stajati baš cijena u €.

Problem s novčanicama koje bi dobila na ruke je u mogućnosti krivotvorina tj. neke (ili zamisli sve) budu krivotvorene

Konačno, oni mogu tebi dati na ruke eure i ti ih položiš na svoj devizni (tako si potvrdiš da sve novčanice vrijede), a u ugovoru i dalje stoji "40000€ u kunskoj protuvrijednosti prema srednjem tečaju HNB-a". Tehnički gledano, ti si mogla primiti kune i po ure nakon prodaje njima kupiti eure koje onda nosiš u banku.

Kako god bilo, nemoj to sve sama obavljati, povedi neku osobu od povjerenja.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 15:50   #350
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Vidi... ti možeš sve novce primiti na ruke, u eurima, ali nisam siguran da u ugovoru može stajati baš cijena u €.

Problem s novčanicama koje bi dobila na ruke je u mogućnosti krivotvorina tj. neke (ili zamisli sve) budu krivotvorene

Konačno, oni mogu tebi dati na ruke eure i ti ih položiš na svoj devizni (tako si potvrdiš da sve novčanice vrijede), a u ugovoru i dalje stoji "40000€ u kunskoj protuvrijednosti prema srednjem tečaju HNB-a". Tehnički gledano, ti si mogla primiti kune i po ure nakon prodaje njima kupiti eure koje onda nosiš u banku.

Kako god bilo, nemoj to sve sama obavljati, povedi neku osobu od povjerenja.
kužim što govoriš, zato i kažem da bi ja najradije da mi uplate na moj račun - ali znamo kakva je situacija kod nas
ugovor bi naravno bio u kunama odn. euri u kunskoj protuvrijednosti...
meni pašu kune na moj račun jer bi kasnije te novce koristila za kupnju stana
osim toga ne pada mi na pamet tolike novce držat doma niti jedan dan...

ali prvo nek ja nađem kupca...
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 17:24   #351
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
ali prvo nek ja nađem kupca...
Bome da. Prvo trebaš naći nekog ko će dati 40 000 eura za vikendicu pokraj Koprivnice, i još stariju od 1968. kad to uspiješ, vidjet ćeš koliko su trivijalni ovi ostali tvoji problemi.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 17:49   #352
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Bome da. Prvo trebaš naći nekog ko će dati 40 000 eura za vikendicu pokraj Koprivnice, i još stariju od 1968. kad to uspiješ, vidjet ćeš koliko su trivijalni ovi ostali tvoji problemi.
ja ju koristim kao viksu, inače je to prava kuća
nije u vikend naselju nego u mjestu u kojem živi oko 1000 ljudi
prošle godine potpuno renovirana, tondach crijep, termo fasada, centralno grijanje na plin, novi prozori....
cijena nije nerealna
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 18:06   #353
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
kužim što govoriš, zato i kažem da bi ja najradije da mi uplate na moj račun - ali znamo kakva je situacija kod nas
ugovor bi naravno bio u kunama odn. euri u kunskoj protuvrijednosti...
meni pašu kune na moj račun jer bi kasnije te novce koristila za kupnju stana
osim toga ne pada mi na pamet tolike novce držat doma niti jedan dan...

ali prvo nek ja nađem kupca...
Vidi, pa ti prodaješ i ti postavljaš uvjete.
Ako želiš kune, onda nek ti daju kune.
To što je netko štedio ovako&onako je osobna stvar, ali prodavatelj je taj koji traži protuvrijednost u nečemu.

Zakon RH nalaže kunu kao platežno sredstvo, a to što netko štedi u vijetnamskoj ili ruskoj valuti, njegov "problem".

ps daj link na pp baš me zanima kako izgleda ta viksa Fala!
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 18:36   #354
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
ja ju koristim kao viksu, inače je to prava kuća
nije u vikend naselju nego u mjestu u kojem živi oko 1000 ljudi
prošle godine potpuno renovirana, tondach crijep, termo fasada, centralno grijanje na plin, novi prozori....
cijena nije nerealna
Shvaćam ja da je to prava kuća i da si ti u nju uložila puno novca i da bi to sad htjela nazad dobiti.

Ali obrati pažnju na ključnu stvar - lokaciju. Upoznat sam jako dobro s mjestima oko Koprivnice. Zato i kažem, svaka čast ako uspiješ naći nekoga ko će ti dati te novce.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 18:42   #355
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Vidi... ti možeš sve novce primiti na ruke, u eurima, ali nisam siguran da u ugovoru može stajati baš cijena u €.

Problem s novčanicama koje bi dobila na ruke je u mogućnosti krivotvorina tj. neke (ili zamisli sve) budu krivotvorene

Konačno, oni mogu tebi dati na ruke eure i ti ih položiš na svoj devizni (tako si potvrdiš da sve novčanice vrijede), a u ugovoru i dalje stoji "40000€ u kunskoj protuvrijednosti prema srednjem tečaju HNB-a". Tehnički gledano, ti si mogla primiti kune i po ure nakon prodaje njima kupiti eure koje onda nosiš u banku.

Kako god bilo, nemoj to sve sama obavljati, povedi neku osobu od povjerenja.
A ti imaš iskustva u kupoprodaji nekretnina? U ugovoru slobodno može stajati cijena u eurima, uz napomenu da je to kunska protuvrijednost prema tečaju na dan taj i taj.

Kupci joj mogu dati eure, a ona ih osobno može staviti na svoj račun, i tu nema baš nikakvih problema (jedino bi trebala biti ista banka. U protivnom se mora šetati do druge banke, pa je to nezgodno, kao i da je primila novce u parku). Dakako da taj dio neće napisati u ugovoru.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 19:28   #356
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Shvaćam ja da je to prava kuća i da si ti u nju uložila puno novca i da bi to sad htjela nazad dobiti.

Ali obrati pažnju na ključnu stvar - lokaciju. Upoznat sam jako dobro s mjestima oko Koprivnice. Zato i kažem, svaka čast ako uspiješ naći nekoga ko će ti dati te novce.
ovo je tema o pravnim pitanjima oko kupnje i prodaje nekretnine pa nema smisla da ju razvodnjavamo s time jesam li dobro procjenila kuću ili ne

da li mi netko može pomoći s ovim pitanjima:

e sad dal ja mogu kad ispunjavam na njuškalu oglas staviti da imam građevinsku? pa u tekstu napisat da je kuća starija pa ne treba građevinska.

drugo pitanje je vezano za proces prodaje. u kraju postoji samo jedna agencija za trgovinu nekretninama, očajni su i ne želim radit s njima nego ću prodavat direktno.
da li negdje na internetu postoje šprance kupoprodajnog ugovora?
našla sam ovu ali je iz 2012. godine pa ne znam da l ise nešto promijenilo u međuvremenu http://www.savjetnica.com/primjer-ug...ji-nekretnine/

što od dokumentacije ja trebam imati?
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 13:28   #357
Ne uspijevam pretraživati po forumu pa da pokušam ovako.

Kupovina nekretnine...

Vlasnik nekretnine nema prijavljenu adresu u HR više od 10 godina. Na svim dokumentima ima adresu u drugoj zemlji. U ZK izvatku stoji njegova posljednja adresa koju je imao u HR.

Može li se obaviti takva kupoprodaja ako odgovaraju OIB, JMBG i svi ostali podaci? Koju adresu napisati u kupoprodajnom ugovoru?
__________________
Besplatno hranim trollove
Loborek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 18:08   #358
Dva pitanja od mene laika:

1) Stavlja li se u ZK aktivna plomba na nekretninu ako netko zatraži upis prava vlasništva na tu nekretninu?
2) Koliko brzo ide stavljanje te plombe? Odmah ili to traje neko vrijeme?
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 18:10   #359
Quote:
gigra kaže: Pogledaj post
Dva pitanja od mene laika:

1) Stavlja li se u ZK aktivna plomba na nekretninu ako netko zatraži upis prava vlasništva na tu nekretninu?
2) Koliko brzo ide stavljanje te plombe? Odmah ili to traje neko vrijeme?
Stavlja se odmah po predaji dokumenata za upis vlasništva. Na netu je vidljiva drugi dan.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 18:17   #360
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Stavlja se odmah po predaji dokumenata za upis vlasništva. Na netu je vidljiva drugi dan.
Hvala
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.