Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2017., 13:06   #3401
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
To je pitanje posredovanja. Neposredni apsolut je bitak. A bitak je ništa. Kao apsolutno posredovanje, apsolut je "sve". Kad se sva posredovanja prevladaju, on je ništa. Ali u tom apsolutu su poništene sve suprotnosti. To je naglašavao Schelling, koji je o apsolutu zaključio "Sve je jedno". Što u biti nije različito od gore spomenutog apsoluta kao "neposredne apsolutne nedeterminiranosti" što je Hegelova definicija bitka (ali je kvaka u tome da je to ujedno i definicija nebitka; po tome se bitak i nebitak ne mogu razlikovati, pa se zato i može s pravom reći da je bitak ništa - odnosno da bitak nije ništa).
Što se filozofije tiče, kad već oftopičarimo, zapravo sam zaglavila u Grčkoj, a onda odmah skočila na filozofiju jezika, postmodernizam i te baze. Tako da se kad ovo čitam sjetim Heraklita i njegovog "nema bitka, sve je bivanje". Eto, budući ga da ga je bivanje oslobodilo svih predikata (koje ja seljanka još uvijek više volim zvati atributima), bitak može bez grižnje savjesti biti ništa.

Serem, jelda?


Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pa o pojavnim oblicima toga, tj. duha, Hegel je napisao cijelu knjigu - Fenomenologiju duha. Apsolutna ideja je inteligencija. Logika je inteligencija. A time je inteligencija i metafizika i ontologija (to troje je sve jedno te isto). Duh je ono što je prirodi "drugo", a priroda je "drugo" duhu. Osim toga, Hegel kaže: "supstanca je subjekt." Međutim, priroda sadrži logiku (tj. duh) čak i kad dokida duh. To je "zakon prevladavanja" (Aufhebung-a). S druge strane, znanost vidi kako duh emergira iz prirode, pa to pokazuje da nema radikalne, bitne razlike između prirode i duha.
Da, to dosta vuče na Taoizam, barem u ovoj simplificiranoj verziji. Yin i Yang, jelte. Sviđa mi se i ovo izjednačavanje logike i duha, jer me prilično nerviraju religijske definicije duha i duhovnog. Bog nije nužan za postojanje duha, još manje za duhovno (kulturno) uzdizanje. Zapravo, on je nešto kao slijepo crijevo kolektivne svijesti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Old 02.10.2017., 13:52   #3402
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
mislim da bi informatiku trebalo integrirati s matematikom i fizikom, dakle simuliranje fizike koristeci informatiku i matematiku. gradivo bi trebalo biti poslozeno tako da svo troje napreduje skupa. to bi bio dio informatike koji se tice algoritamskog razmisljanja u principu. znaci ne ono kako baratati officeom i slicno sto se nerijetko smatra pod informatiku. ja sam odrastao radeci igrice, i mogu reci da je ta primjena znanja neprocjenjiva u smislu razumijevana mnogo toga iz matematike i fizikemislim da bi to mogla proci vecina djece kad bi imali prilagodjene alate, da pocnu s nekakvim alatima gdje pisu jednostavan pseudokod pa dalje napreduju. sta mislis ti o takvoj promjeni paradigme? znaci kosi hitac = angry birds i to.
Da, slažem se. Mislim da će stvari ići u tom smjeru, umjesto zbirke zadataka igrica sa zadatcima, pa dobijaš bodove, ideš na višu razinu, ako krivo nešto riješiš vrate te na nižu, itd. Naravno, trebalo bi biti i nešto spajanja na tzv. stvarni svijet, da vide kako to nisu samo modeli nego ima i nekog kontakta s fizičkim stvarima.

Općenito mislim da će nastavnici sve manje imati funkciju prijenosa znanja, jer to mogu obavljati i računala (i moći će sve više), kao što si već napisao, a da će funkcija nastavnika sve više biti bejbisiterska (što već sad uvelike jest) i nekakav couching, dakle psihološko-pedagoško djelovanje, motiviranje i sl.
nitko drugi is offline  
Old 02.10.2017., 14:00   #3403
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Valjda zato što ne žive u nekoj mračnoj pripizdini kao valjda ti, nego na nekom malo ljepšem mjestu.
Oces reci da u RH ne zive fakultetski obrazovani?
Quote:
Iskreno mislim da je svaki od mojih učenika pametniji i pristojniji od tebe.
Uf , onda imas problem. Jbg posto sam ja tako glup i nepristojan ( da se razumijemo, na radnom myestu se obicno pravim pametnim i pristoynim ) pokupio prnje i mazgu vjerojatno ce ovi po defoltu pristojni i pametni, pokupiti samo prnje a mazgu ostaviti doma. Sto ce reci da bi ti u bliskoj buducnosti zbilja mogao zaduziti i kosilicu.
La Baba yaga is offline  
Old 02.10.2017., 14:35   #3404
Samo ti kosi i ne brini, ima po Irskoj trave, dok si god pristojan na poslu. Tu gdje ja živim broj stanovnika raste, doseljavaju se ljudi, imam u školi škotskih, njemačkih, talijanskih, njemačkih prezimena. A u slučaju teške nevolje uvijek mogu objesiti cimer fraj pa onda kao i ti, osmjeh na lice i sve pristojno.
nitko drugi is offline  
Old 02.10.2017., 15:20   #3405
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
imam u školi škotskih, njemačkih, talijanskih, njemačkih prezimena.
zašto si napisao dvaput da imate Nijemaca?

više voliš Angelu Merkel nego Andreja Plenkovića?

više voliš Franka-Waltera Steinmeiera od Kolinde Grabar Kitarović?
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 02.10.2017., 15:54   #3406
Angela Merkel sere

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Tu gdje ja živim broj stanovnika raste, doseljavaju se ljudi, imam u školi škotskih, njemačkih, talijanskih, njemačkih prezimena.
imas ovakvih talenata?
addx is offline  
Old 02.10.2017., 16:09   #3407
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
zašto si napisao dvaput da imate Nijemaca?
Provjeravam pratiš li.

Di je stradao addx? Jel' zbog Angele Merkel?
nitko drugi is offline  
Old 02.10.2017., 16:16   #3408
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Di je stradao addx? Jel' zbog Angele Merkel?
Čini se da je Angela doista "najmoćnija žena Europe"
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 02.10.2017., 16:24   #3409
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Serem, jelda?
Pomalo. Ali ako ništa drugo to znači da si se uklopila u forum.


Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sviđa mi se i ovo izjednačavanje logike i duha, jer me prilično nerviraju religijske definicije duha i duhovnog. Bog nije nužan za postojanje duha, još manje za duhovno (kulturno) uzdizanje. Zapravo, on je nešto kao slijepo crijevo kolektivne svijesti.
Da. Prema Hegelu, religija je samo jedna od manifestacija apsolutnog duha, u kojoj se neke istine izriču u obliku slika i alegorija.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 02.10.2017., 18:59   #3410
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Samo ti kosi i ne brini, ima po Irskoj trave
I ti kuzis vidim, potencijal travnjaka za biznis.....mada ja ti preferiram germane.....jbg ....ne znam hoce li Irac razumijeti ako cu mu zgodimice....desi se jel.....pokazivati rukom prema gradu i uvjerljivom verbalnom ekspresijom objasnjavati "dajn bule ist feršvunden"......
Quote:
dok si god pristojan na poslu.
e to, to to ...ja sam pri tom skroz ono ljubazan i pokusavam smijuci se sve skrenuti na humor.....treba prvi dan na poslu ostaviti dobar doyam
Quote:
Tu gdje ja živim broj stanovnika raste, doseljavaju se ljudi, imam u školi škotskih, njemačkih, talijanskih, njemačkih prezimena.
Kuzim, njemaca je 2x vise. Jbg ja mislim da je pojedinim njemcima i talijanima....a o skotima da i ne govorim.....dosta domicilnih geypraydeva.
La Baba yaga is offline  
Old 02.10.2017., 19:47   #3411
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da, to dosta vuče na Taoizam, barem u ovoj simplificiranoj verziji. Yin i Yang, jelte. Sviđa mi se i ovo izjednačavanje logike i duha, jer me prilično nerviraju religijske definicije duha i duhovnog.
Velis, ovako feministicama iz klike zvuci manje sektaški.
La Baba yaga is offline  
Old 02.10.2017., 21:43   #3412
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Provjeravam pratiš li.

Di je stradao addx? Jel' zbog Angele Merkel?
Uginuo je na politici, tema o napadu u SAD.
Templarski red is offline  
Old 02.10.2017., 23:28   #3413
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa evo, ja to radim, i jedino što me je strah da netko ne skuži koliko mi je dobro pa da mi ne natovare više posla ili daju manju plaću. Realno govoreći četiri-pet sati posla dnevno uz barem tri mjeseca praznika, praktički bez ikakvog nadzora nad time što radim (u 17 godina staža u školi nadzor mi je bio na satu 0 (nula) puta), ne znam na što bih se žalio.
Haha, poznajem taj strah.

Evo ove godine mi godišnji trajao od 29. 06. do 04. 09. i onda kad sam došla su nam produžili do 25. 09.s tim da ja nemam apsolutno nikakvih obaveza preko ljeta, ni sjednica niti ništa.
Ali iza ovih dodatnih tri tjedan sa krije nemar poslodavca, nije mi osigurao radni materijal, nije imao vremena preko ljeta
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 03.10.2017., 09:31   #3414
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Ali iza ovih dodatnih tri tjedan sa krije nemar poslodavca, nije mi osigurao radni materijal, nije imao vremena preko ljeta
Ha, pa i njima su bili praznici.
nitko drugi is offline  
Old 03.10.2017., 09:58   #3415
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Provjeravam pratiš li.
nemoj ti meni prodavati te učiteljske škole.
znakovito je da učenike koji nose naša, hrvatska prezimena uopće nisi ni spomenuo.
to je taj podanički mentalitet kojem su strani učenici važniji i bolji od domaćih i kojem su raznorazni Seinfeldi bolji od Bitangi i princeza.

Quote:
Di je stradao addx? Jel' zbog Angele Merkel?
ne znam.
mogu postati moderator pa provjeriti, što ovisi o tome jesi li voljan platiti (i ovaj put neću nasjesti i pristati prije nego što mi novci sjednu na račun).
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 03.10.2017., 19:26   #3416
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ha, pa i njima su bili praznici.
E, a vidi sad ovo?

http://www.jutarnji.hr/vijesti/obraz...tm_campaign=db

Šalu na stranu, nije problem u nastavniku/profesoru, nego sistemu.

Ja bih recimo voljela intenzivnije raditi, ali naravno da ne nailazim na razumijevanje među kolegama. Sablazan je to htjeti. Hrvati imaju problem, mogu to otvoreno reći jer imam i nešto međunarodnog iskustva (Austrija, Mađarska, Francuska) i na moju se profesiju može primijeniti ovaj članak. Naravno, osjeti se enormna razlika u kvaliteti finalnog proizvoda, da tako to nazovem. U mom segmentu Hrvatska je loša, među najlošijima u Europi, isključivo zbog loše planiranog radnog vremena, neodgovornosti i nekompetentnosti nadređenih (politika, nepotizam) ali i lijenosti radnika vulgaris, kakav sam ja i zato profesionalaci iz moje branše bježe van, ozbiljno, bježe van kvalitetnije raditi. Naši najbolji profići rade u velikim europskim kulturnim institucijama i veliki su autoriteti, neki su čak stvarali europsku kulturu.

To je jako tužno.

Uhljebi nas vuku na dno. Davimo se. A imamo kvalitetnog kadra za izvoz.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 03.10.2017., 19:45   #3417
Po mom mišljenju, previše je socijalizma zaostalo u prosvjeti i kulturi.
Ok, nisam niti za kapitalistički pristup američkog tipa, ali od zapadne Europe, prvenstveno Njemačke i Austrije, koje su kolijevka europske moderne kulture (od Luthera naovamo) imamo puno naučiti.

Ali ne, mi kopiramo samo negativne europske trendove

Imam super iskustvo, koje zorno pokazuje mentalitet kulturno/prosvjetnog života u Austriji:

Kao redovna studentica kod jednog od najvećih majstora mog zanata kod kojeg sam učila u Grazu u jednom periodu sam poželjela naučiti nešto bečke klasike i stupila sam u kontakt, privatno, s profesorom iz Beča i članom bečke filharmonije. Ne samo da me nije odbio, nego je bio potpuno fleksibilan prilagoditi se mom rasporedu (!?). Kad sam došla k njemu u Beč imali smo privatnu nastavu, a kad sam na kraju htjela platiti privatni sat, rekao je da nije potrebno jer je on za to već plaćen.

Eto, u takvom odnosu prema svom poslu krije se uspjeh i kvaliteta.

To u Hrvatskoj nikad nitko nije doživio. Niti neće.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 03.10.2017., 19:57   #3418
Haha, slično iskustvo imam i u Francuskoj, samo mi je taj francuski profesor rekao da sam platila skupu kartu da dođem k njemu i još mi ja dao čokoladni bombon, da otklonim u startu kakve seksualne aluzije, ovaj Francuz je peder

Evo ga:

https://youtu.be/l5IyamggT5E

Ovaj je u stanju besplatno dijeliti tajne svog neviđenog, nečutog, i nikad nadmašenog virtuoziteta, sa desertom za kraj, a kod nas će svaki priučeni kapelnik u vatrogasnoj glazbi svoju uslugu procijeniti u tisućama kuna.

To je razlika između velikih i malih.

Također imamo primjer velikog rumunjskog dirigenta Celibidachea koji nikada nije naplaćivao svoju nastavu.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...

Zadnje uređivanje Floverka : 03.10.2017. at 20:09.
Floverka is offline  
Old 03.10.2017., 21:02   #3419
Francuz vjerojatno ima dovoljnu placu da moze komotno volontirat, a kapelnik treba za gemist
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 03.10.2017., 21:04   #3420
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Francuz vjerojatno ima dovoljnu placu da moze komotno volontirat, a kapelnik treba za gemist
Šta jel gemišt nije dio inventara?
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:47.