Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2005., 15:19   #1
Question Prehrana tinejdžera

Naime..da ih pustit da jedu sta hoce..jer je to uzaludna borba..a nemozes nekome zabraniti ili narediti da jede sta ti hoces....

ili pokusati utjecati na njihov izbor...i KAKO.... .?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 15:48   #2
Hm. Hm.

Pa ovako, jer su mi teen godine još u sjećanju vrlo dobro.

Moja majka je vrsna kuharica. Meni. Uvijek bila. I ona mi je od najranijih dana usadila neke norme od kojih ja nikad, ali nikad nisam ni u najgorim trenucima gladi odstupila.

Dakle, recimo. Moje cure i ja vani. One u Ham ham, obrstit sve što se da. Ja sjedim s njima, ali ni u ludilu ne klopam tamo (ili na sličnim mjestima). Zakaj? Jer mi ništa vani nije bilo fino. Odnosno, radije sam bila tih par sati gladnjikava i guštala se na pomisao kaj ću papati kad dođem doma, nego da saspem tamo u sebe bilo što prženo, pečeno, pohano i osjećam se kasnije lajk šit iz in maj stomak.

Tak da utjecati na prehranu tinejđera u biti nije teško, ako to radiš sustavno godinama prije
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 15:52   #3
Hmmmm....hvala na odgovoru....

mada u pravilu i ja volim ono sta moja mama spremi....ali ne bas sve...

A sta se tice usadjivanja navika...blabla...slazem se..djeca uce iz primjera...
no kvaka je u tome sta ova curka o kojoj je rijec, ima prehrambene navike koje ne potjecu iz "ove" obitelji...cak ni ovog kontinenta..

i sad trebalo u stvari "raditi" od pocetka...uvjetno receno..
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 16:46   #4
Quote:
happygoose kaže:
Hmmmm....hvala na odgovoru....

mada u pravilu i ja volim ono sta moja mama spremi....ali ne bas sve...

A sta se tice usadjivanja navika...blabla...slazem se..djeca uce iz primjera...
no kvaka je u tome sta ova curka o kojoj je rijec, ima prehrambene navike koje ne potjecu iz "ove" obitelji...cak ni ovog kontinenta..

i sad trebalo u stvari "raditi" od pocetka...uvjetno receno..
Uf to je jebada Ali kako je vec napisano-primjerom. Ne znam jel to pises o rodjakinji ili nekome tko zivi kod tebe bas ali recimo ti skuhas nesto fino i zdravo za veceru i ponudis to. Cipseva i gluposti ne kupujes pa se ni ne dolazi u napast. Jel bi ti da ta osoba jede zdravije ili ima i problema s kilama? Ako su kile problem onda je zdrava hrana dodatni motvi da bi se bolje izgledalo. Ako je slank i uz pomoc junk-a, eh onda je vec teze motivirati...
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 17:02   #5
Quote:
dodouprolazu kaže:
Uf to je jebada Ali kako je vec napisano-primjerom. Ne znam jel to pises o rodjakinji ili nekome tko zivi kod tebe bas ali recimo ti skuhas nesto fino i zdravo za veceru i ponudis to. Cipseva i gluspoti ne kupujes pa se ni ne dolazi u napast. Jel bi ti da ta osoba jede zdravije ili ima i problema s kilama? Ako su kile problem onda je zdrava hrana dodatni motvi da bi se bolje izgledalo. Ako je slank i uz pomoc junk-a, eh onda je vec teze motivirati...

Pisem o djevojki koja zivi sa nama nije mi rod.

Stjecajem okolnosti, ja sam kod kuce, pa se kuha svaki dan..tim vise sta imam vremena, recimo, sastaviti jelovnik i otici vanka i kupit dobre namirnice i tako to....
Cipsevi i gluposti se kupe jedanput na tjedan, i to u jako ogranicenim kolicinama.....(dvije vrecice cipsa, dva mala pakovanja keksa)...

E sad , gazirana pica(coca cola)....i tu me ni moja bolja polovica ne ferma...i redovno se kupuje paket od sest boca x 2L, sta mene ne dira jer rijetko je i pijem, a maloj( kikenzi od 2 godine) se ne daje ni u ludilu.U pravilu njih dvoje to sliste za pet dana, znam da je ona u stanju popiti 2L u jednom danu....

Ja biram mineralnu i 100% vocne sokove....Uostalom pijem vodu, i ja i mala.

Ja bih voljela da ona jede i pije uravnotezeno.....

Sta je problem, bez obzira na moje kuhanje...njezini se obroci uglavnom sastoje od tjestenine, krumpira, salame, povrce jako rijetko, i samo crveno meso , puretina(mozda) i eventualno riba(bijela riba, ima samo jedna vrsta koju voli, plus panirane riblje stapice iz trgovine) te kruh( koji smo konacno uspjeli zamjeniti integralnim umjesto bijelim).

Ja ne znam da li klinci u tim godinama opcenito jedu puno i vole puno ugljikohidrata.....ili bi to trebalo uravnoteziti...


Ona svjesno ignorira obroke, a ako i jede, obicno pola stvari se nadje zgurano na kraju tanjura.....

Mislim ,i nije tako lose od kada je s nama, kad samo pomislim kako se hranila kad je bila doma preko velike bare. i da nije uopce htjela pojesti zelenu salatu bez dresinga, a sad je hoce pojesti samo sa maslinovim uljem i octom..




mozda samo panicarim bez veze...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 17:13   #6
Moja je pozicija... jednostavno kuham onako kako i prije...kvalitetne i balansirane namirnice...ne idem u neke krajnosti...mediteranska prehrana..kakva se vecinom i jede ovdje na jugu fra.

Mislim si da ce se ona vec nekako uklopiti i to prihvatiti.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 19:46   #7
MA TASKO TI JE TO, NAJBOLJE DA JU OSTAVIS DA JEDE STO HOCE. MOZDA POSLIJE SHVATI STO JE PRAVA PREHRANA I POCNE SE BOLJE HRANITI, A MOZDA NE.

PRETPOSTAVLJAM DA PISES O KCERI SVOJEGA MUZA IZ PRVOGA BRAKA. ZNAM DA SI VEC JEDNOM SLICNO PISALA, ALI O KRETANJU...

(SORRY NA OVIM SLOVIMA, NIJE NAMJERNO, NE DEREM SE, KADA SAM SKUZILA DA SU VELIKA, NIJE MI SE DALO VISE BRISATI.)
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 21:13   #8
Quote:
FFE kaže:
MA TASKO TI JE TO, NAJBOLJE DA JU OSTAVIS DA JEDE STO HOCE. MOZDA POSLIJE SHVATI STO JE PRAVA PREHRANA I POCNE SE BOLJE HRANITI, A MOZDA NE.

PRETPOSTAVLJAM DA PISES O KCERI SVOJEGA MUZA IZ PRVOGA BRAKA. ZNAM DA SI VEC JEDNOM SLICNO PISALA, ALI O KRETANJU...

(SORRY NA OVIM SLOVIMA, NIJE NAMJERNO, NE DEREM SE, KADA SAM SKUZILA DA SU VELIKA, NIJE MI SE DALO VISE BRISATI.)
da upravo onjoj......
evo veceras sam je pustila da sama napravi veceru za sve nas....
ugodno iznenadjena.....mjesana salata sa piletinom, vocem,povrcem...i tak....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 21:26   #9
Quote:
happygoose kaže:


E sad , gazirana pica(coca cola)....i tu me ni moja bolja polovica ne ferma...i redovno se kupuje paket od sest boca x 2L, sta mene ne dira jer rijetko je i pijem, a maloj( kikenzi od 2 godine) se ne daje ni u ludilu.U pravilu njih dvoje to sliste za pet dana, znam da je ona u stanju popiti 2L u jednom danu....





A di ce Amer pa da ne pije Colu. Moram priznati da i aj pijem puno tog sranja, ali light, da se ne zdebljam. Ali niti u ludili ne bih dala svojemu djetetu. Dijete mi pije samo vodu. Sokove nece, i zbog toga sam bas tuzna. Tak' bih mu rado pravila prirodne sokove, ali nece.

I jel' spika mala francuski? I kako joj ide?
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 21:33   #10
ovak....zadnje vrijeme kupi rijeci....sam tak...ali to je kod nje tak zmjesano..te hrvatski, te engleski te francuski..i znas sta je najbolje...sve kuzi....

"au revoir" ali onak kako ona izgovori je tak slatko...zvuci nesto kao "ooova"...

a tvoj decko....kak njemu ide..?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 21:44   #11
Ajoj, moj maleni prica neki mix od tri jezika, ja ga nis' ne kuzim. Prica i prica kao navijen, tu i tam skuzim koju njemacku rijec koje je pokupio s djecom u vrticu, pa onda tu i tam neku hrvatsku...engleski..ma... Uglavnom je na njemackome jeziku jer vecinu vremena preko dana ipak provodi s djecom. Tjesim se da bude zato odlicno naucio njemacki, i to ovaj hard-core-domorodacki.


Ups, ja sam skrenula s teme.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2005., 09:33   #12
Quote:
happygoose kaže:
Sta je problem, bez obzira na moje kuhanje...njezini se obroci uglavnom sastoje od tjestenine, krumpira, salame, povrce jako rijetko, i samo crveno meso , puretina(mozda) i eventualno riba(bijela riba, ima samo jedna vrsta koju voli, plus panirane riblje stapice iz trgovine) te kruh( koji smo konacno uspjeli zamjeniti integralnim umjesto bijelim).

Ja ne znam da li klinci u tim godinama opcenito jedu puno i vole puno ugljikohidrata.....ili bi to trebalo uravnoteziti...
mozda samo panicarim bez veze...
Ne znam za druge, ali moj mali 9 god. nakon treninga pojede dupkom puni tanjur pašta-šute i poslje normalno večera.
Izgleda da ta tjestenina njima jako fali u prehrani - mislim da ima neke veze sa nadoknađivanjem energije. (nisam do sad to smatrala lošom navikom).
Isto je malo kratak s povrćem, ali zato rado pojede voće, pa gledam da tog ima u kući.
Grickalice i kolu na voli, ali ovo gore je otprilike i njegov najdraži jelovnik.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2005., 10:25   #13
Moja mlada dama najradje nebi nista jela. Jedino sto voli je tjestenina na razno-razne nacine i voce, a od kolaca jedino Ledeni vjetar. Sve ostalo jede bez volje, al pojede.
Trudim se da jede raznovrsnu hranu jer se u zanje vrijeme pocela naglo razvijat, a bavi se i sportom pa je trebam sopati.
Sreca da je da nije tvrdoglava i da me poslusa dok mislim da cu sa ovo drugo dvoje imati vise problema jer njih nitko nemoze natjerati na nista...
__________________
... protiv snage ljubavi u vrtovima ne raste lijek ...
Cvitak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2005., 02:24   #14
Ja sam svog sina svojevremeno uhvatila kako šećeri Coca Colu...

Bio je i ostao dosta kompliciran što se tiče hrane. Zapravo, trkeljam gluposti - nije uopće kompliciran - daj mu pizzu i McDonalds i on zadovoljan. Sve drugo je jeo preko volje.

Kad je bio mali, tj. kada je usvajao prehrambene navike, ja sam bila premlada da znam što je ok s klincima, a što ne. Znala sam neke generalne stvari, ali kako sam i sama bila teenagerica, nije se uz mene ni dobro najeo, ni što pametno čuo o hrani. Kasnije je bilo kasno.
On recimo, moju prehranu naziva "zečjom", a da se razumijemo, uopće nisam vegetarijanac.
(Meso i krumpir su zakon, a salata je valjda za zečeve).

No, kod bake je uvijek jeo sve - s radošću!
Pa se ti sad dobro osjećaj u svojoj koži...

No, ima pravde na ovome svijetu.
Sad je između škole i faksa, živi sam i he-he, peče hamburgere u McDonaldsu! Veli da su mu se zgadili za čitav život...


PS. Ja volim McDonalds. Jednom mjesečno.
__________________
If it weren’t for a good horse, a woman would be the sweetest thing in the world.
Virtuela
Virtuel@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.