Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2017., 09:57   #5421
Ja danas idem po nalaz guk profila na VV, baš me zanima kakav će biti..
Jučer sam predala te epruvetice, sve su se sestri činile ok, osim zadnje (moožda premalo nakapana,ali misli da će i to ok bit)..
Samo da ne drame da opet za 2 tjedna moram..
minipanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 12:55   #5422
Pozdrav ženice

Ja sam danas bila na pregledu kod svog ginekologa a pošto mi je oGTT bio loš dala mi je uputnicu za Endokrinologa za Vuk Vrhovac za GUK profil
Moje pitanje je, dali neka od vas zna dali se za to naručuje ili se samo dođe jer koliko vidim na njihovoj stranici samo piše da se dođe ili da ipak nazovem?
I pošto dr. na uputnici traži GUK profil nalaz i mišljenje zanima me kako se to radi?
martina-20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 14:55   #5423
Stigla presuda:
Nataste 4.3
120 min 8.3

Soc. Gyn kaze da sam ok.
Al vec vidim da ce me prije ili kasnije netko trazit da ponovim jer je ovaj na 120 min "granicni" a 60 min nismo mjerili. Mozda nece... Vec sam dogurala do 28 tj. A u bolnicu nebum prije 30-i-nekog tjedna.

Za sada smatram da sam se izvukla od guk profila i sluzbene dijagnoze i nastavljam po svojoj nesvijesnoj GD dijeti. Sladoled je vec pojeden, iako nakon svega danas imam osjecaj da sam pojela secera koliko ga pojedem u tjedan dana.
Uj fuj tekucinica bez limunske kiseline. Drugi put nosim svoju sa sobom za svaki slucaj.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 15:36   #5424
Meni su na dan ogtt rekli da taj dan smanjim secer radi tog jutarnjeg udara

Super za nalaz i nek te vise nitko ne trazi ponavljanje
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 09:21   #5425
Quote:
martina-20 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ženice

Ja sam danas bila na pregledu kod svog ginekologa a pošto mi je oGTT bio loš dala mi je uputnicu za Endokrinologa za Vuk Vrhovac za GUK profil
Moje pitanje je, dali neka od vas zna dali se za to naručuje ili se samo dođe jer koliko vidim na njihovoj stranici samo piše da se dođe ili da ipak nazovem?
I pošto dr. na uputnici traži GUK profil nalaz i mišljenje zanima me kako se to radi?
Ne moraš se naručivati, svaki radni dan oko 12-12:15 dođi gore na VV, sa uputnicom i nalazima najbolje, i čekaj ispred sobe 301 (1. kat), bit će još žena, neke su došle samo po nalaze a neke vjerojatno na predavanje za guk profil (traje 30 ak min, objasne ti kako šta)..
Nakon predavanja dobiješ 4 epruvetice i 4 iglice, i kad odlučiš (čitaj: kad malo provedeš dijetu par dana npr.) jedan dan puniš epruvete, 1.natašte,2.nakon zajutraka,3.nakon ručka,4.nakon večere, i sutradan ujutro to nosiš (do 8 odneseš da dođeš na red) i onda sutradan po nalaz odeš..

Ja sam se zeznula pa prvi put otišla bezveze ujutro a nitko mi nije preko telefona rekao da se samo dođe tjekom tjedna oko pola 1 čekat na to predavanje i onda dalje kako slijedi.

Jučer pokupila svoj nalaz, dobar. Za 4. tjedna kontrola opet.
minipanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 19:44   #5426
Quote:
minipanda kaže: Pogledaj post
Ne moraš se naručivati, svaki radni dan oko 12-12:15 dođi gore na VV, sa uputnicom i nalazima najbolje, i čekaj ispred sobe 301 (1. kat), bit će još žena, neke su došle samo po nalaze a neke vjerojatno na predavanje za guk profil (traje 30 ak min, objasne ti kako šta)..
Nakon predavanja dobiješ 4 epruvetice i 4 iglice, i kad odlučiš (čitaj: kad malo provedeš dijetu par dana npr.) jedan dan puniš epruvete, 1.natašte,2.nakon zajutraka,3.nakon ručka,4.nakon večere, i sutradan ujutro to nosiš (do 8 odneseš da dođeš na red) i onda sutradan po nalaz odeš..

Ja sam se zeznula pa prvi put otišla bezveze ujutro a nitko mi nije preko telefona rekao da se samo dođe tjekom tjedna oko pola 1 čekat na to predavanje i onda dalje kako slijedi.

Jučer pokupila svoj nalaz, dobar. Za 4. tjedna kontrola opet.
Hvala ti puno minipanda, nadam se najboljem 😁
martina-20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 21:23   #5427
U našem Domu zdravlja su za OGTT vadili krv natašte I samo nakon 120 minuta (I meni je bilo čudno), no nitko mi nikad nije radio probleme oko toga tako da se ne brini, ti si napravila sve što je trebalo i nalaz je super.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 13:39   #5428
Izgleda da je na kraju didabetolog imao pravo! Stvarno trebam inzulin! Uspjela sam povezati.jutarnju slabost i.malaksalost s visokim secerom! Poslije dorucka skace i kad jedem po.ps-u Jedno jutro pojedem identicno ko i veceru,samo stavim.malo.maslaca i dva sata nakon obroka preko 7 Jednom pojacam za jednu snitu kruha samo i ode preko 8 a oni nedaju da je vise od 7.6!
S tim da ja vjerujem da instant kava isto dize ,aki opet miskim da to nema veze s hranom jer ako izbacim surni namaz i umjesto njega stavim maslac ja vjerujem da nemoze bit toliko drasricna razlika! Jer ako za rucak pojedem krem juhu i unutra one kuglice i jos tjesto sa saftom a secer je u normali kako jedna snita kruha moze tako utjecat da su rezultati drasticni!
nety is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 13:42   #5429
nety, koji kruh jedeš?

Meni bijeli stravično digne šećer. A kukuruzni mi je super

Znači tebi je najveći problem 2h od doručka? Jesu rekli zašto, što misle?
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 14:42   #5430
Ola!
Htjedoh samo napisati nesto ...sto ce se izgubiti u bespucima teme.. Al upravo rucah i muz pere sudje pa mi je dosadno.
Dakle, ispravite me ak sam kaj krivo rekla ali....
Imamo ugljikohidrate (zrnje (psenica, kukuruz, jecam, zob.....) krumpir (posebno isticem zbog visoke razine skroba) secer (i glukoza i fruktoza i agavin sirup i med i sve te mjesavine)

Imamo proteine ( meso, jaja, aj mlijeko al tu ima vise masnoca, tj neki komad zivotinje. Ukljucujuci ribu. Da znam da i neki biljni proteini postoje al ajmo sad pojednostaviti pricu)

I imamo masnoce (biljnog i zivotinjskog podrijetla)

Imamo i vitamine i vlakna i ostale sitnicice iz hrane.

E sad ak sam ja dobro shvatila svaka od tih grupa se na razliciti nacin razgradjuje u crijevima i kasnije iskoristava u tijelu.
Kod ugljikohidrata najvazniju ako ne i najvecu ulogu ima inzulin. Pojedes nekaj ugljikohidratasto tijelo to pretvori u glukozu koja se brzo iskoristava ali jednako tako je i nepozeljno da dugo bude u krvotoku pa tu nastupa inzulin da ju brzo eleminira u sigurnije spojeve (masnoce) da ne napravi stetu.
Masnoce se obradjuju kroz jetrene enzime.. Za proteine iskreno nemam pojma jer nisam pratila., al uglavnom nemaju veze s naglim ispustanjem glukoze ili inzulina.

Vratimo se na uglikohidrate. Sto su jednostavniji i prethodno vise obrađeni (secer, neintegralni psenicni i ini proizvodi i krumpir koji je prakticki instant skrob i vocke (vecina)) to brze dospjevaju u krv i odjednom glukoze u krvi kolko hoces i vise nego tijelo moze i treba iskoristiti a gusteraca (inzulin )ne radi dovoljno dobro i nemre pratiti navalu.
Pa secer raste pa se osjecate ocajno a gusteraca pokusava ocajnicki popraviti situaciju.

Da se razumijemo ugljikogidrata ima i u mrkvi i u gasku i u kupusu i u paradajzu. Ali nisu preradjeni i ima dosta vlakana i samim time tijelo treba vise vremena da izvuku te ugljikohidrate iz te hrane i samim time se ne povecava naglo razina glukoze i samim time nemate toliko pizdarija koje se događaju i gusteraca stigne napraviti dovoljno inzulina da smanji utjecaj glukoze.

E sad.
Vi tu pricate da vam nije jasno da ako pojedete tjesteninu, kruh, neku vocku, krumpir... Da vam se secer digne?
Pa da naravno da se je digao. Pojele ste upravo glavni izvor problema.

Dakle meso - moze nema problema
Masnoce - moze ali ne pretjerivati da jetra ne nastrada
Ugljikohidrati - da naravno da moze stovise mora jer tijelo zivi od toga ali izbjegavati psenicu, krumpir, cisti secer, jako slatko voce (lubenica, marelice i sl)....

Dakle imajuci to sve u vidu
Vecera i dorucak koji se razlikuju u dodatku maslaca ujutro - mislim da je veci problem u tome da se gusteraca izmorila s proizvodjom inzulina navecer pa kad je za dorucak opet trebala reagirati - nije mogla jer su zalihe iscrpljene - nego da je problem u maslacu.

I na temu kruha - sto je teze probavljiv (integralni, razeni i kukuruzni donekle i neke mjesavine svog tog zrnja) to ce sporije dignuti secer i dati vremena inzulinu da se proizvede.

Eto.
Ja sam sad za rucak pojela komad piletine i jedan veci pradajz i pol snite kruha kukuruznog. Racunam da sam potrebu za ugljikohidratima zadovoljila kroz paradajz i ovo malo kruha.
Secer nakon cca 60 min mi je 7. Isla mjeriti samo za potrebe ove rasprave.

A ak vas tjesi. Prvih mjesec dva takve prehrane je najteze. Problem je da dok se tijelo navikne na promjene vec prestanete biti trudne tak da zapravo ispadne da se namucis tih par mjeseci i onda ti vise ne treba.
Jesam pomogla nekome? Ne?
Nema veze... I ovak tipkam da mi brze prodje dan.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 14:51   #5431
Ali ista namirnica različitim ženama drugačije digne guk.
Jer mi doma mjerimo guk, ne inzulin, ne znam kakve to ima veze u toj kemiji. Ja sam u sklopu testiranja za pcos imala uredan guk i ogtt, ali mi je inzulin bio malo povišen nakon 2 h.

I kako trudnoća napreduje, isto se čini mi se mijenja to dizanje šećera. Kažu da beba kasnije "pokupi" više šećera pa mama ima manje u krvi. Zato je granica 5,1, jer se računa da na to ide još dio koji je kod bebe
A jesam pojasnila

Inače ja sam jednom mjerila guk 2h nakon sladoleda od čokolade i bio je nešto iznad 5. Znači sve super

Ja sam danas doručkovala kukuruznu kajzericu, sendvič narezak i čokoladno mlijeko. Želja. Velika
Ručak domaća juha, komad mesa i prilog od tkivica i paradajza
Ostalo mi još priloga, to ću i za večeru. Za međuobrok još nisam sigurna, jabuka bude sigurno. I par keksića. Jer sam skužila da ne moram ekstra jako paziti, a to mi i endica rekla. Jer sam zapravo i jako malo kg dobila do sad
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 17:18   #5432
Opet. Snitu kruha moras gledati u kontekstu.
Ili ok aj uzmi mrkvu. Pojedi samo 200 g mrkve. I pojedi 200 g mrkve s 400 g kupusa. I pojedi 200g mrkve i 400 g kupusa nakon sto si pojeo pred 2 sata komad cokoladne torte.
Garantiram da ce biti razlicita razina secera. (guk tj glukoze u krvi) A relano je ista kolicina ugljikohidrata pojedena.
Razina guk-a nece ovisiti samo o toj mrkvi nego i hrani uz tu mrkvu i ono sto si jeo pred sat dva tri i opcenito kak se vec tjednima hranis i koliki ti je fizicki napor uostalom.
Zamisli da jedes prehranu bogatu ugljikohidratima tjednima. Gusteraca na izmaku snaga radi koliko moze al jednostano ne uspjeva proizvesti dovoljno inzulina. Onda naglo prestanes i pojedes nesto relativno nevino. A secer dvoznamenkasti. Pa kak? Jbg. Kontekst.

Jer ak pojedes i sat vremena trcis po parku za malim dijetetom garant ces potrositi hrpu glukoze i bez inzulina u cijeloj prici. (zato se uostalom nesmijemo ni micati tijekom ogtt)
Nije samo inzulin u igri.
Daleko do toga.
Zato nekome mrkva ili kruh digne secer, a nekome ne i razlicitim situacijama.

A inzulin i pcos - to je inzulinska rezistencija. To je drugi dio price. Zato curke koje ne paze na secer i ne krecu se imaju vjerojatno skembicu jer se zbog viska inzulina sva glukoza brzo pretvara u masnoce, a posto se brzo pretvara u masnoce ne ode puno dalje od crijeva tj trbuha. I zapravo se opet vracas na istu prehranu s manje ugljkohidrata. Jer manje njih - manji odgovor gusterace, manje stvaranje inzulina, manji utjecaj na jajnike i sve ostale organe kojima pak opet smeta previsoka razina inzulina.

I da.. ubaci na sve to i bebu i njenu velicinu i tjedan trudnoce.

Malo kompleksnija tema od toga koji kruh jesti
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 17:57   #5433
Da, to primijetim i na sebi. 2 mj već pazim i guk mi je lijep i nizak. Jedno jutro čak 3,9 doma na aparatiću. Tako da sad mogu nekad biti i opuštenija, kad je uglavnom sve u normali i tijelo se ne muči
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 19:04   #5434
Snow
Da ,problem je u rom dva sata poskije.dorucka! Doma sam.jela one crne zemljane ali tj na moru nisam bas imala izbora! Medutim graham pecivo navwce i identicno ujutro a razlika nebo i zemlja..ujutro 7.6 navece u normali! I.hodam ja,narocito.kad smo.na moru! Svaki dan na vrh brda i dolje! I kad je poskije inzulina isto bio visi pojela sam identicno kao.dan prije jer sam htjeka utvediti gradivo,ali sam daka prije obeoka inzulin i jos smo.prehodali prwko km i.pol uzbrdo i nazad..cxa sat vrenena! Kila sam s 5 tt imala 71 sad sam na 67
S tim da sam povezala opcu slabost ,malaksalost i crne fkejice pred ocima s visim secerom i s tim da prije teudnoce vec neko vrijeme imam probleme s vidom u smislu crnih fkeka.pred.ocima a dva okulista su potvrdila da je ocna pozadina uredu i da s obzirom na dioptriju ja dobro vidim (-9)
Malo surfanja me navelo da se zamislim da bihe taj dijabetes bio u niskom startu vec prije trudnoce! Sutra nosim na vuk v sve sto.sam.mjerila a u 90% skucajeva u 10 dana sam kompletni guk plus noc pa.cu vidjet
nety is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 19:30   #5435
Quote:
BlackBerry kaže: Pogledaj post
Opet. Snitu kruha moras gledati u kontekstu.
i opcenito kak se vec tjednima hranis i koliki ti je fizicki napor uostalom.
)
Poanta je u tome da su oni mene stavili na inzulin jer je jutarnji konstantno povišen, a ja sam cijelo vrijeme bila na moru! Ne jedem slatko, kruh jedem u minimalnim količinama i to tamni,ne kedem slatko, kolače sam mozda dva puta , sladoled mozda jednom ili dvaput i i to u mj i pol...dakle puno ribe povrća, malo kruha i ugljikohidrata!
Da bi mi sad kad sam uvela aparatić postalo jasno da je ta jutarnja malaksalos povezana s secerom koji ide preko 7 cak i preko 8..ali samo za taj jutarnji obrok! Ručak koji se sastoji od tjestenine ili krumpira ili čega već ako je u granicama normale ne dize nego konstantno je ispod dozvoljenog!
Ako sam prošla put od 20-30 min hodanja uzbrdo..pritom mislim baš vrh brda, ne blagu uzbrdicu, nije baš da sam bila statična! Pritom i vikanje na petogodišnjaka koji je sve samo ne miran isto nešto troši
Ja se cijelo ljeto hranim dobro, ne važem ali trudim se ne sprežderavati, ne jsti grickalice slane ili slatke..beba nezna kaj je čokolada , ona se na ribu rita, mislil valjda da je to
nety is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 08:12   #5436
Evo da još malo pomognme onima koji se muče oko jelovnika kao i ja! Još sma u fazi istraživanja, ali nap zaprška je big no! Dok recimo paradajz umak zgusnut s rižinim brašnom prolazi! Ćufte u koje se stavi bulgur umjesto riže nisu tvrde nimalo , i ne dižu šećer! otkrila sam i da pečeno meso može ali ako se peče u onoj vrečici za pečenje! Još uvijek sam na -4..nije da se žalim, lakše mi je dok sam mršavija , ali sad kako sam doma napokon sam utažila taj osjećaj gladi!
nety is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 10:17   #5437
Meni zaprska ne dize guk. Redovno jedem variva sa zaprskom.
Bas je svakome razlicito
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 16:46   #5438
Ja sam sad pojela kremsnitu jednu. Al ne pamtim kad sam slatko zadnji put... Al se sad bas osjecam krivo..
minipanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 08:17   #5439
meni u 8./9 tj glukoza natašte bila 4.1, zasad (19ti tj) mi doktor ne spominje OGTT...doduše, on nije spominjao ni KKS koji treba napraviti na početku, morala sam ga podsjećati
__________________
toliko puno reflektirajucih povrsina, a toliko malo vremena by Barca
Scissors. is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 09:28   #5440
Quote:
Scissors. kaže: Pogledaj post
meni u 8./9 tj glukoza natašte bila 4.1, zasad (19ti tj) mi doktor ne spominje OGTT...doduše, on nije spominjao ni KKS koji treba napraviti na početku, morala sam ga podsjećati
Meni je rekla na iducoj kontroli (na punih 21t idem) dati uputnicu pa da cemo se za to dogovoriti. Stigne ti jos spomenuti
__________________
cura
beba
profesorka87 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.