Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2009., 23:37   #141
Kucni red i buka-glasna glazba i televizija

Vidjela sam se neki zale na lajanje pasa, i cirkulare i slicno, ali mene zanima sto je sa onom "normalnom, svakidasnjom" bukom? I, sto ako sam ja osoba koja buci...?
Pogledala sam i linkove koje je Vojky dao na drugim temama, ali sam se skroz izgubila u brdu clanaka i brojki.
Dakle, da pojasnim na svojem primjeru, i nadam se da ce mi netko moci pomoci...
Koliko sam shvatila, nocni mir je od 22 do 6, i tad nema bucenja, jer ljudi kao spavaju. Pa ajde, tad niti ne bucim. ...inace zivim u stambenoj zgradi, u nimalo tihom dijelu grada (centar Zg).
E sad, ako se probudim oko 6-7 (boli svojevoljno ili jer moram), volim glasno odvrnuti glazbu, da se razbudim, dan mi lijepo pocne, itd... I sad mi se susjedi prijete policijom (jer im klinci zavijaju oko 3-4 ujutro, pa bi onda valjda po danu htjeli spavat).
Pa me zanima, mogu li oni doista pozvati policiju, iako kucni red poslije 6 ujutro vise nije "na snazi"? Ako mogu...gdje je granica? Koliko tocno decibela ili cega vec ja smijem odvrnuti glazbu, a da oni ne mogu nista? I kako ustanoviti glasnocu? (a da po mogucnosti ne trebam kupovati neke fancy sprave za mjerenje...mogu li ja to nekako sama vidjeti, naime, nemam niti liniju, niti neki veliki surround sa pojacalom i slicno, vec samo komp i minijaturne kompjuterske zvucnike-15cm visine i 6cm sirine . Pa, jel mogu preko kompa vidjeti koliko glasno nesto slusam, i da nisam "prekrdasila"?)

I bila bih izuzetno zahvalna kad bi mozda kojim slucajem se nasla neka dobra dusa da mi zakone i clanke malo sazme, pojasni i objasni, a ne citira...dakle, od toliko i toliko sati, toliko i toliko decibela, a to ces izmjerit tako i tako, ili to je otprilike toliko glasno...pliz!
__________________
"I don't think you know where the truth ends and your lies begin." [..] "For what it's worth, I've loved you since Tuesday."
Varla is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 09:52   #142
Quote:
Varla kaže: Pogledaj post
E sad, ako se probudim oko 6-7 (boli svojevoljno ili jer moram), volim glasno odvrnuti glazbu, da se razbudim, dan mi lijepo pocne, itd... I sad mi se susjedi prijete policijom :


kako bi te ja zadavila, sorry. ako to radis, nemas ni trunke pristojnosti i obzira prema drugima.
o pravu necu govoriti.
nekad je pravo mozda na tvojoj strani, al kultura bas i ne.

maksimalno se trudim ne zagorčavati zivot svojim susjedima jer ja ne bih htjela da oni meni to rade. kad je vece druzenje, obavijeste se susjedi. i oni nas uglavnom. kad se spremaju radovi u stanu (tipa bušenje zidova u 8 ujutro, jer majstori eto vole početi odmah rano), dan ranije se obavijeste susjedi. to ne moram uraditi po zakonu, al po nekoj kulturi moram. jer ne zivim sama i jer ne bih htjela da mene netko maltretira bušilicom u 8. kad najavis, ocekuju to i nema bune. znaju da ce i oni kad-tad morati bušiti zidove.

a gospodji s prvog posta, sto se bebe tiče, mogu samo reci da mi je zao sto nemaju susjede koji ne mogu razumjeti da beba zivi svoj zivot i da ih roditelji ne mogu prisiliti da ne zaplaču...
pretrčavanje po stanu je druga stvar. posebno ako klinci imaju više godina pa ih se moze iskontrolirat.

nama su u splitu susjedi iznad imali troje djece koji su po pločicama igrali na franje (špekule)...e da samo znate kako je to umobolno iritantno..onaj zvuk kad kuglica padne o pločicu pa tak tak tak pa udarac o drugu...i deranja, utrkivanja, skakanja...al oni su dosli svjeze sa sela, iz kuce, u gradski stan zbog posla jednog od roditelja.i jednostavno su sve navike iz kuce gdje su zivjeli solo preselili u stan.a to nije isto.
godinama su bili susjedi iz pakla, dok djeca nisu odrasla. mama je bila prepristojna da ide na njih vikati pa je pila tablete za glavu i pokušavala buku te djece "zaboravit", dok sam ja izluđivala pokusavajuci učiti u sobi dok mi je iznad glave bio kaos i lupanje.
ima zaista odvratno nepristojnih ljudi.
__________________
cute but psycho. things even out.

Zadnje uređivanje NoWa : 27.01.2009. at 10:00.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 12:41   #143
Quote:
Varla kaže: Pogledaj post
E sad, ako se probudim oko 6-7 (boli svojevoljno ili jer moram), volim glasno odvrnuti glazbu
....
I bila bih izuzetno zahvalna kad bi mozda kojim slucajem se nasla neka dobra dusa da mi zakone i clanke malo sazme, pojasni i objasni...
Ako ti voliš da je glasno i znaš da je glasno, budi sigurna da je susjedima preglasno (i prerano!). Preglasno je ako ti oni kažu da je preglasno.

Dan si uljepšavaj sa slušalicama ili u autu.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 14:30   #144
pročitah izvjestan broj postova pa mi je jasno kako su 'obje' strane zastupljene (ona koja 'zagorčava' život drugima i ona trpna strana), što je zapravo dobro jer otvara prostor dijalogu. ja osobno spadam u trpnu kategoriju, iako sam malo poradio na tom pitanju o čemu će biti riječi.
naime, živim u relativno novoj zgradi (izolacija boli glava!!!) u kojoj je 6 stanova, ali su naseljena samo dva - ja i susjedi iznad mene. radi se o manjem turističkom mjestu koje je zimi kaotično glasno, a zimi savršeno tiho. ta mi tišina paše, ali je problem što se onda sve čuje, kada se zvuci proizvedu. ne spomenuh kako je obitelj iznad mene tročlana - imaju curicu od 5 godina. obitelj je blago rečeno socijalni slučaj - tata ne radi, ili radi 2 dana pa ne radi 60, mama skuplja boce tijekom ljeta, a dijete umjesto da se igra i razvija u svakom pogledu, s mamom skuplja boce, ne druži se s drugom djecom itd, da ne davim.
eh sad, ti moji divni susjedi su nezaposleni jelte, a ja bih se usudio reći i ljenčuge, ali to sad nije tema. ono što mene sablažnjava je bioritam te obitelji, s naglaskom na curicu od 5 godina koja ne ide spavati prije 1 sat iza ponoći, što je meni za zatvor, a ne za osudu. mislim da ne treba objašnjavati. drago dijete ima neke kuglice koje baca po podu što meni tupka točno iznag glave, ali još gore, izgleda kako se obožava igrati tako što povlači lakše komade namještaja po pločicama. slaba izolacija, mrtva tišina, ja pokušavam čitati u tišini, ili jednostavno spavati a ova gore tandrči s tim stolicama, pa malo kuglice, pa malo trči u nekakvim klompama, pa se malo dere, pa onda tata malo jebe majku nekome jer je biće nervozan, pa se mama uključi, pa je onda šou!
a ja se dižem u 7 sati ujutro nenasdpavan i cijeli dan trebam biti intelektualac!
prvi put sam kao usput spomenuo pater familiasu, a on će meni da žena nešto sprema!
u pola dvanaest!?
svaku noć!?
nakon toga sam ih opet lovio i lijepo zamolio da ne vuku namještaj po pločicama nakon 22h, bacaju kuglice i deru se, moleći boga da će me poslušati. u protivnom, bio sam spreman kupiti nove zvučnike i svako jutro bi svi skupa slušali neku muziku ranom zorom. dragi susjedi, veliki radnici jasno spavaju do 11.
srećom, ljudi su valjda shvatili i malo skulirali
izgleda da ipak imam sreće, ali sam se zbog njih zaista zamislio kako je ljudima koji godinama rpe zbog majmuna i tzv hiperaktivne djece, poput noWe čija je majka gutala tablete!!!
ma molim vas, jedno je beba koja plače usred noći, ali već poveliko dijete koje povlači stolice i urla u ponoć nije ista kategorija. jebiga, ja sam išao u krevet nakon crtića,a nije da imam 100 godina!
dakle, ljudi dragi, morate malo zauzdati djecu, a ne se pravdati nekim pop sranjima moderne kvazipsihologije.
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 16:42   #145
Uznemiravanje glazbom (neuobičajena situacija)

Dva kata iznad mene su se doselili neki novi stanari koji često puštaju muziku. Muzika je dovoljno glasna da je ja čujem dva kata niže, iako se kod mene više ne čuje glasno.

Situacija je, međutim, specifična: moj stan i njihov stan dijele zid od stubišta. Oni glazbu sviraju s pojačanim "basovima", koji se kroz stubište prenose kao kroz zvučničku kutiju.

Efekt toga je da meni ritmični basovi njihove muzike tako reći "lupaju po glavi" - radi se o vrsti zvuka koji je nemoguće ignorirati, tj. "utopiti" u pozadinsku buku.

Nažalost, zvuk se čuje baš u mojoj radnoj sobi, a kako ga ne mogu "isključiti", dok oni "sviraju", ja moram "slušati" ritam njihove glazbe. Susjed koji se nalazi iznad mene je skoro gluh, pa on niti ne zna za problem.

---

Ja sam ih već dva puta upozorio. No, radi se o klincima, a roditelje uopće još nisam vidio, tako da mi je situaciju nejasna u tome smislu.

Naravno da ću stvar pokušati nekako riješiti strpljenjem i uvjeravanjem, a planiram i razgovarati s drugim stanarima koji su odmah oko i iznad stana u pitanju, ali imam par pitanja da znam gdje uopće stojim u svojim pravima.

Zahvaljujem na konkretnim odgovorima.

---

Moja pitanja:

1. Vidim da se u mjeriteljstvu buke (npr. na predavanjima na FER-u), kao buka definira "svaki neželjeni zvuk koji čujemo".

-> Da li i zakonodavac tako definira buku? Na što bih se po tome pitanju mogao pozvati?

2. Vidim da predložak kućnog reda GSKZ-a, koji je upravitelj moje zgrade, navodi: "Nije dozvoljeno vikom, glasnom uporabom uređaja za reprodukciju slike i zvuka (TV, radio, hi-fi i sl.) i drugim sličnim postupcima narušavati mir u zgradi, posebno u razdoblju od 14,00 do 17,00 sati te od 22,00 do 06,00 sati."

-> Mislim da u našem ulazu nikada nije donešen kućni red potpisivanjem od strane većine stanara. Koji se kućni red u toj situaciji primjenjuje, ako i jedan?

---
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 00:14   #146
Angry Susjed iz pakla

Ako se iz susjednog stana čuje glasna glazba, to je još dobro. Što učiniti u sljedećem slučaju? :
Doselio sam se u jedan stan prije jedno 4 mjeseca, kao podstanar. Nisam ni znao za probleme koje imaju stanari u toj zgradi.
Susjed kat iznad mene se često zna odnekud vratiti kući oko 9 navečer, uključiti TV, poprilično ga pojačati, i tako ostaviti cijelu noć da radi. Često čujem da nešto bubne kod njega u stanu, kao da prenosi ormare pa mu ispadnu. Ali je samo početak. Iz njegovog stana smrdi kao da je tamo nešto umrlo (ili netko?), ljeti kad otvori vrata stana zasmrdi cijelo stubište. Koliko čujem od drugih, u stanu je skupio gomilu smeća. Prošle godine mu se stan i zapalio (!), on od tada još nije stavio nova stakla na prozore, niti promijenio vrata (još se vidi nagoreno), ukratko, uopće se ne brine ni za stan, ni za zdravlje i život sustanara. da ne govorim o tome da ga se ne može vidjeti bez boce piva u ruci, i da je često pijan i zna se narogušiti ako mu se išta prigovori.
Zbog neplaćanja računa su mu već nekoliko puta isključivali i vodu i struju, ali kad god mu isključe struju, on se spoji na stubišne instalacije.
Susjedi su zvali policiju toliko puta da su prestali i brojati, kad se nazove policiju i kaže se prezime i adresa, ovi samo uzdahnu. Bio je i u zatvoru, kad ga odvedu, onda je neko vrijeme mir, ali kad ga puste, on se vrati, razbije bravu na ulaznim vratima u zgradu (jer nema ključeve), razvali bravu i ponovo uđe u stan.
Već je protiv njega provođen postupak izbacivanja iz stana, međutim on očito ne j**e vlasti, jer je još uvijek u stanu. Što je najbolje, stan je (koliko čujem) MORHov, a on je socijalni slučaj. A predstavnik stanara je očito nesposoban za svoj posao, jer ne zna što napraviti s njim (ili mu se ne da i samo kupi pare).

I što učiniti u ovakvom slučaju? Lako za mene, ja se mogu preseliti dalje (ostao sam i ovoliko zbog prečih stvari koje sam trebao riješiti), ali što sa ljudima koji posjeduju stanove i žive u tom ulazu?
__________________
HERE! COME! THE DRUMS!
UserFriendly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 21:28   #147
Katastrofa!
__________________
In the end love is the only thing that counts
isazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 22:35   #148
ajme, sad vidim da kod mene i nije tako grozno...
no vec me neko vrijeme muci kako pristupiti problemu buke. sad je subota pola 11 navecer, doma sam pred TV sa upalom grla. a susjedi iznad mene, kao i svako popodne do navecer, lupaju, kao da stalno premjestaju namjestaj, zena ima fetis na visoke potpetice kojima nemilice hoda po parketima, naravno, tepisoni im ne padaju napamet! u stanu zive ona i muz (usput je kosarkas, pa si mozete zamisliti kako je kad ta hrga krene trcati po stanu), mala koja je potpuno hiperaktivna i pas. naravno da je prijavljena samo jedna osoba, koga briga za racune za vodu, no to je drugi problem.
mene muci kako a da ne ispadnem zanovijetalo, objasniti da su bezobrazno prebucni? kuzim da se dijete igra, nista protiv toga, ali hodanje u visokim petama ne spada u nesto sto se ne da izbjeci, ili? vec sam pokusala na stubistu onako usput nesto pripomenuti, ali nakon dva dana opet sve po starome.
jedna opaska vezana uz kucni red - u mojoj zgradi ne visi nista tome slicno, to bi upraviteljica trebala staviti?
bluebell1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 23:29   #149
ni kod mene nema kućni red
ali sam ga ja zato skinula s interneta i metnula na vrata babetini iznad mene koja ima pojačan televizor cijelu noć
i kad kažem pojačan mislim stvarno pojačan tako da ja točno znam šta gleda
i kad sam se žalila na nju usudila se reć da to nije ona nego dečko iznad nje.... ko da sam ja luda i ne znam šta sam čula, uostalom, ne spava cijelu noć, čujem ju kad hoda gore usred noći, kolko sam se puta dizala usred noći i išla do njezinih vrata da se uvjerim da je to stvarno njezin televizor da ne tužakam nekog upraviteljici ako nije kriv. i recite mi molim vas koji to normalan dečko gleda sapunice u 5 ujutro i kako ja mogu čut njegov televizor a 2 kata je iznad mene.... mislim, nemam riječi
ak ne čuje nek si kupi jebeni slušni aparat, nije sama na svijetu, neki bi i spavali po noći, ak ona ne spava ne znači da ja ne moram

Zadnje uređivanje Mademoiselle X : 07.02.2009. at 23:36.
Mademoiselle X is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 20:45   #150
ajde molim te stavi link di si to skinula. sinoc su lupali do 3 ujutro, sad opet krecu. strasno
bluebell1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 20:57   #151
citati ove vase tekstove je bez misleno

ja samo mogu reci da bi stao na stranu onog tko pravi buku... jer se pokazalo da oni koji sam zanovjetaju su ustvari 3 PUTA GORI od onog sta radi
supher mali is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 08.02.2009., 22:02   #152
bas me zanima kako bi mislio nakon par dana slusanja buke iz stana iznad.
bluebell1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 01:28   #153
Quote:
bluebell1 kaže: Pogledaj post
ajde molim te stavi link di si to skinula. sinoc su lupali do 3 ujutro, sad opet krecu. strasno
ne sjećam se stvarno gdje sam skinula, ali nemam cijeli, imam samo jednu A4 stranicu i zaokružen crvenim markerom članak koji se odnosi na buku... to ti je članak 9..... malo sam proguglala, ima ovdje ---> http://www.gskg.hr/default.asp?ru=1&...2&sid=&jezik=1
sretno

a čekaj, kakvu to buku rade? .... jel ako preuređuju nešto tu ništa ne možeš moraju ljudi stan sredit
Mademoiselle X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 01:36   #154
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
citati ove vase tekstove je bez misleno

ja samo mogu reci da bi stao na stranu onog tko pravi buku... jer se pokazalo da oni koji sam zanovjetaju su ustvari 3 PUTA GORI od onog sta radi
ma da?
pa oćeš da se mjenjamo pa ću te onda pitat
nije istina da sam 3 puta gora, ni ne čuje me se, neki dan sam se vozila liftom sa ženom koja je na istom katu ko i ja, vrata do vrata smo, rekla je da nije imala pojma da u tom stanu nekog ima, da je mislila da nije iznajmljen.... a ja tu već godinu dana.... toliko o tome
i gle, nemam ja ništa protiv toga što lupa sa usred noći, struže s ko zna čim po podu, šta se kupa u 4 ujutro itd, to mi uopće ne smeta, nisam bas osjetiljiva na sve živo, znam da živim u zgradi sa ljudima, da se te stvari događaju i da ne mogu očekivati mrtvu tišinu 24/7, ali ako nešto ne podnosim onda je to pojačani televizor usred noći, i to pojačan da se cijeli kat trese, i kažem, godinu dana sam tu, nisam se niti jednom požalila, ali šta je previše previše je, i moje strpljenje ima granice
Mademoiselle X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 15:34   #155
Quote:
Mademoiselle X kaže: Pogledaj post
ne sjećam se stvarno gdje sam skinula, ali nemam cijeli, imam samo jednu A4 stranicu i zaokružen crvenim markerom članak koji se odnosi na buku... to ti je članak 9..... malo sam proguglala, ima ovdje ---> http://www.gskg.hr/default.asp?ru=1&...2&sid=&jezik=1
sretno

a čekaj, kakvu to buku rade? .... jel ako preuređuju nešto tu ništa ne možeš moraju ljudi stan sredit
hvala!!!!!!!!!!!!
ne, ne preuređuju ništa, nego jednostavno samo buče. žena bez prestanka hoda u štiklama, usisavaju u nedjelju navečer oko 10, i stalno lupaju, kao da pomiču namještaj.
bluebell1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 20:39   #156
Kućni ljubimci

da li susjeda ima pravo držati psa i 5 mački bez naše dozvole i kome ju tužiti jer cijeli hodnik smrdi po mačkama!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 21:52   #157
u zgradi ili...?
Mary Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 22:16   #158
Quote:
Marija073 kaže: Pogledaj post
u zgradi ili...?
zajednička kuča, 2 stana, dijelimo hodnik i zajednički ulaz!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 13:58   #159
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
da li susjeda ima pravo držati psa i 5 mački bez naše dozvole i kome ju tužiti jer cijeli hodnik smrdi po mačkama!
Pa u zajednickim dijelovima zgrade ih ne smije drzati bez vase dozvole. A sto se tice ostaloga, ako nema sanitarne opasnosti, gdje bi dosli kada bi za svaku zivotinju morao imati pristanak susjeda.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 14:58   #160
problemi sa susjedom!!!!

Kao što sam i naveo u naslovu imam susjeda sa kojim stalno problema. Kao: 1.) Truje mi mačke. Najviše dok sam bio mali, znao je prijetiti telefonom a onda bi mačka kroz koji dan nestala, ali i pred jedno par mjeseci sam našao mrtvu mačku na svom dvorištu (na žalost nisam ju vodio na obdukciju), kako dokazati da mi truje ljubimce?
2.) Po ljeti dok boravimo vani na terasi otvara svoje svinjce iz kojih izlazi smrad, a udaljeni su nekih 5m od "meje" (točka gdje završava moje zemljište ili gdje počinje njegovo zemljište) jel ima pravo na to? a sad tvrdi da će gnoj navoziti nekih 1m od "meje", čak je jednom dok smo tek napravili bazen bacio štakora unutra.....
3.) Tvrdi da dim iz mojeg dimnjaka ide na njegovu kuću i da će me prijaviti (dosad se grijali na ložulje a sad na drva pa od kad smo na drva jače dimi),jel ima pravo na to?
4.) Priča se da si je kupio mirovinu (pred nekih 10g.), zanima me jel to mogu ikako dokazati?
hondaCBR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:32.