Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2008., 20:51   #21
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Uz dužno poštovanje na osobnoj razini, želio bih podsjetiti da je predzadnji zabilježeni slučaj umiranja u borbi za našu stvar, s nečijim imenom na usnama, bio za vrijeme Staljina. Dugo vremena te pojave nije bilo, sve dok neki ( a nije ih baš malo ), nisu s imenom Allahovim na usnama, bombom raznijeli sebe i nedužnu masu ljudi. Svijet to pamti i onda povezuje s prororkom i s većinom nenasilnih muslimana. Nažalost je tako. Je li to taj mač ?
nažalost!
danas ima takvih ljudi koji su kadri svašta.

to je više stvar neinformisanosti, zavedenosti i mržnje, a svaka religija pa i islam je čist od toga.
to što neko ubija civile sa ovim ili onim imenom ne mora značiti ništa.

neko je u ime pravolsavlje pobio oko 8000 srebreničana, neko je srušio WTC neko je na civile bcio a-bombu u ime dobra... poenta je da to nije tražilo pravoslavlje, da to nije tražio Bog i da dobro nije tražilo da postne veće zlo od onoga protiv kojeg se borilo...

i ne to nije taj mač, to je nečiji drugi mač!!!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 21:00   #22
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post

neko je u ime pravolsavlje pobio oko 8000 srebreničana, neko je srušio WTC neko je na civile bcio a-bombu u ime dobra... poenta je da to nije tražilo pravoslavlje, da to nije tražio Bog i da dobro nije tražilo da postne veće zlo od onoga protiv kojeg se borilo...

i ne to nije taj mač, to je nečiji drugi mač!!!
Bravo Gorčine.Ljubav naravno ne ubija.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 21:48   #23
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
nažalost!
danas ima takvih ljudi koji su kadri svašta.

to je više stvar neinformisanosti, zavedenosti i mržnje, a svaka religija pa i islam je čist od toga.
to što neko ubija civile sa ovim ili onim imenom ne mora značiti ništa.

neko je u ime pravolsavlje pobio oko 8000 srebreničana, neko je srušio WTC neko je na civile bcio a-bombu u ime dobra... poenta je da to nije tražilo pravoslavlje, da to nije tražio Bog i da dobro nije tražilo da postne veće zlo od onoga protiv kojeg se borilo...

i ne to nije taj mač, to je nečiji drugi mač!!!
Aha! Znači svemogući/sveznajući bog je totalno zaboravio na ljudsku tendenciju da alegoriju shvate doslovno kad je nadahnuo pisce tih stihova?

Uistinu, nije on kriv...
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 21:58   #24
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Alegorija, kao i sve što ne paše ušima fanatika. Ono što paše, e to je činjenica. Adam i Eva recimo.
A šta znači biti fanatik?? Po tebi?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 01:00   #25
Možda je došao donjieti ćevape
nero is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 12:44   #26
Možda je bio pod utjecajem opijata?
__________________
Armo7.A.
Ma.Gog.7. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 17:40   #27
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Aha! Znači svemogući/sveznajući bog je totalno zaboravio na ljudsku tendenciju da alegoriju shvate doslovno kad je nadahnuo pisce tih stihova?

Uistinu, nije on kriv...

aha!

ne usuđujem se baviti toliko kakve su halove imali pisci evanđelja...

ali u svakom slučaju bit će da su oni zaboravili... nešto... ne znam na šta tačno aludiraš...

što se tiče krivice ne znam opet na koga misliš...

ma znam ali eto da ne bude poslije izvlakuše pojasnider malo
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 10:12   #28
ovo je jad, strašno je pročitati ovaj topić... toliko neznanja i zlonamjernosti na jednom mjestu...

Krist reče: "Nemojte misliti da sam došao donijeti na zemlju mir! Nisam došao da donesem mir, nego mač. Da, došao sam da rastavim sina od njegova oca, kćerku od njezine majke, ......Čovjeku će biti neprijatelji njegovi ukućani. Tko više ljubi oca ili majku više od mene, nije me dostojan. Tko čuva svoj život, izgubit će ga, a tko zbog mene izgubi svoj život sačuvat će ga."
(Mt 10.34-39)


bilo koja novina koja inspirira ljude na bilo koji način je mač jer dijeli ljude na pobornike novine i protivnike... svojedobno je primjerice rock n' roll bio mač jer je dijelio ljude na "za" i "protiv"... i baš je dijelio ljude onako kako piše evanđelje, roditelji su bili protiv, a djeca za... ali isus ide dalje, on je sam ta ideja i traži da ga se prigrli u potpunosti, bezrezervno, možda čak previše za ovaj naš svijet...

evo jedno drugo razmišljanje sa stranice http://www.taize.fr/hr_article171.html?date=2004-12-01

Jednoga je dana stariji naučavatelj Biblije morao prevesti djeci strašni stih iz Matejeva evanđelja: «Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir nego mač.» (10,34). Kako da prenese djeci značenje tih Isusovih riječi? Dugo je o tome razmišljao i konačno se osjetio vjernim tekstu prevodeći da: «Došao sam donijeti mir kojeg nitko ne želi jer je za sve.» Ono što dijeli, mač, je činjenica da je Isus tu za sve. On se ne može odreći onoga što stoji u središtu njegova poziva. Kao Sin, on je odraz Oca, koji želi da se ni jedan ne izgubi (Matej 18,14). Ne misli da će biti na tvojoj strani i isključiti drugog čovjeka.

Biti tu za sve znači biti razapet. Zato je križ Isusa, koji je naš mir, kako pisac poslanice Efežanima kaže (2,14), znak mirotvorca: ruku raširenih kako bi primile sve, bez zadrške.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 11:32   #29
Quote:
Vilson kaže: Pogledaj post
"Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. 35 Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine; 36 i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi.

Ovo su Isusove riječi iz Mateja 10:34

Čemu ovakve riječi od proroka ljubavi.
Što je njegova poruka?

Poziv na rat?

Krist je došao donijeti ne mir nego rat?

Što mislite, što je mislio s tom izjavom?
Zaratiti nas?

Vaše mišljenje?
u pitanju je alegorija.....
pol biblije je preneseno znacenje...
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 21:10   #30
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To nisu nikakve riječi "Isusa", jer taj najvjerojatnije nije niti postojao. To su smislili grčki pisci evanđelja, daleko od Izraela, ispunjeni mržnjom protiv Židova.

Uzeli su Židovima njihove spise da bi konstruirali svoga mitskog Junaka. Židovi su to plitko kopiranje ismjehavali, pa je nastala jaka mržnja među tim židovsko-kršćanskim sektama i Židovima. Zato "Isus" kaže da će ih Židovi progoniti po sinagogama. Zato "kaže" da će dovesti razdor u obiteljima - zavaditi ljude poradi vjere u "Krista". Rana kršćanska sekta se nadala da će mnogi Židovi prihvatiti njihovu vjeru u Mesiju, ali do toga nije došlo.

Svako projiciranje tih ratobornih riječi na naše vrijeme ili budućnost (armagedon) su prozirna crkvena apologetika.
Uzeli su židovima njihove spise? Ajme meni.....
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 22:38   #31
Quote:
Nepoznati kaže:
To nisu nikakve riječi "Isusa", jer taj najvjerojatnije nije niti postojao. To su smislili grčki pisci evanđelja, daleko od Izraela, ispunjeni mržnjom protiv Židova.

Uzeli su Židovima njihove spise da bi konstruirali svoga mitskog Junaka. Židovi su to plitko kopiranje ismjehavali, pa je nastala jaka mržnja među tim židovsko-kršćanskim sektama i Židovima. Zato "Isus" kaže da će ih Židovi progoniti po sinagogama. Zato "kaže" da će dovesti razdor u obiteljima - zavaditi ljude poradi vjere u "Krista". Rana kršćanska sekta se nadala da će mnogi Židovi prihvatiti njihovu vjeru u Mesiju, ali do toga nije došlo.

Svako projiciranje tih ratobornih riječi na naše vrijeme ili budućnost (armagedon) su prozirna crkvena apologetika.
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Uzeli su židovima njihove spise? Ajme meni.....
Odakle "Stari zavjet" u kršćanskoj Bibliji? Pao s neba ili uzet od Židova?
Odakle riječi koje "izgovara" Isus Mesija? Odakle pojam "Mesija - Krist?"

Pavlinisti su sve lijepo preuzeli od Židova i isprotumačili kako njima odgovara.
Podlo i nezahvalno. A onda su u evanđeljima popljuvali te iste Židove od kojih su sve pokupili.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 22:59   #32
Quote:
croatish7 kaže: Pogledaj post
u pitanju je alegorija.....
pol biblije je preneseno znacenje...
Je li i ovo preneseno značenje?

Oni odoše i uđoše u neko samarijansko selo da mu priprave mjesto. No ondje ga ne primiše jer je bio na putu u Jeruzalem. Kada to vidješe učenici Jakov i Ivan, rekoše: "Gospodine, hoćeš li da kažemo neka oganj siđe s neba i uništi ih?"
(Luka, 9,52-54).

Ili ovo:

" Nato će im: "No sada tko ima kesu, neka je uzme! Isto tako i torbu! A koji nema, neka proda svoju haljinu i neka kupi sebi mač "
(Po Luki 22.38)

Simbolika?

"Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik!
Luka 14,26

Zašto je upotrijebljena riječ MRZI (grčki= misos) ? Moglo je stajati: ljubi duh/istinu više nego sve drugo ili nešto slično.

Tko nije sa mnom, protiv mene je.
Matej 12,30

"Pomalo" fundamentalistički, zar ne?

(34) "Kažem vam, one će noći biti dvojica u jednoj postelji: jedan će se uzeti, drugi ostaviti. (35) Dvije će mljeti zajedno: jedna će se uzeti, druga ostaviti." (36) # (37) Upitaše ga na to: "Gdje to, Gospodine?" A on im reče: "Gdje bude trupla, ondje će se okupljati i orlovi."

Jedan/jedna će završiti u Paklu, vječnom škrgutu zubiju i plaču, a drugi/druga u Raju s Isusom? Malo brutalno za one prve, zar ne?
Pola ljudi Isus šalje u Pakao.

Valjda je to samo alegorija i simbolika punine Božje ljubavi...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 23:12   #33
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Simbolika?

"Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik!
Luka 14,26

Zašto je upotrijebljena riječ MRZI (grčki= misos) ? Moglo je stajati: ljubi duh/istinu više nego sve drugo ili nešto slično.
Nije "misos", nego glagol μισέω, 'miseo,' koji ne znači samo 'mrziti' onako kako mi posmatramo stvari, već označava i 'manje voleti.' Čista opaska.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 23:41   #34
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Nije "misos", nego glagol μισέω, 'miseo,' koji ne znači samo 'mrziti' onako kako mi posmatramo stvari, već označava i 'manje voleti.' Čista opaska.
Imaš li argumenata za to da miseo ne znači mrziti, nego "manje voljeti"?

Ja se služim ovom referencom:
http://cf.blueletterbible.org/lang/l...gs=G3404&t=kjv

Tu kažu stručnjaci:

Root Word (Etymology) = from a primary misos (hatred)
- misos je mržnja - to je korijen riječi miseō; (a ne "manje voljeti")

Outline of Biblical Usage
1) to hate, pursue with hatred, detest
2) to be hated, detested

Niti ovdje ne vidim značenje "manje voljeti".

Ovdje se isto tako koristi riječ: mrzi - miseo. Mat 6:24

(24) "Nitko ne može služiti dvojici gospodara. Ili će jednoga mrziti, a drugoga ljubiti; ili će uz jednoga prianjati, a drugoga prezirati. Ne možete služiti Bogu i bogatstvu."

Ovdje se jasno razdvajaju dvije suprotnosti: ili voli ili mrzi, ne može "malo manje i malo više voljeti". Po tebi bi to trebalo prevesti sa:

(24) "Nitko ne može služiti dvojici gospodara. Ili će jednoga manje voljeti, a drugoga ljubiti; ili će uz jednoga prianjati, a drugoga prezirati. Ne možete služiti Bogu i bogatstvu."

Šta kažeš?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 00:43   #35
No Nick

Pa imam, naravno, nisam to izmislio. Poznajem i čitam veoma dobro κοινὴ grčki, i znam što pričam. Pravo da ti kažem, mrzi me previše da tražim reference, a osim toga-našao sam i na netu jedan rečnik koji nešto slično veli-to love less.

Pored toga, Analytical Lexicon of the Greek New Testament by Barbara Friberg, Timothy Friberg and Neva F. Miller daju drugo značenje koje sam i naveo, (2) Hebraistically, requiring single-minded loyalty in discipleship prefer less, love less (LU 14.26), sa textom kao primer upravo onaj iz Luke 14:26.

A Greek-Englsih Lexicon of the New Testament, Grimm's Wilke's Clavis Novi Testamenti kaže "the signification to love less, to postpone in love or esteem, to slight, through oversight of the circumstance that `the Orientals, in accordance with their greater excitability, are accustomed both to feel and to profess love and hate where we Occidentals, with our cooler temperament, feel and express nothing more than interest in, or disregard and indifference to a thing'".

BDAG (skraćenica od Walter Bauer, F. W. Danker, W. F. Arndt, and F. W. Gingrich, A Greek-English Lexicon of the New Testament and Other Early Christian Literature) kaže "to be disinclined to, disfavor, disregard".

Ovo su samo neki, ima ih još. Neki polaze od starozavetne pozadine i jevrejske reči שנא, ali vidiš, najlakše je uzeti neki jednostavni rečnik i dati neke definicije, a mnogo je teže ući u misao-što su oni mislili kada su kazali ovo ili pak ono, jer definitivno nije ista naša i njihova misao.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Imaš li argumenata za to da miseo ne znači mrziti, nego "manje voljeti"?

Ja se služim ovom referencom:
http://cf.blueletterbible.org/lang/l...gs=G3404&t=kjv

Tu kažu stručnjaci:

Root Word (Etymology) = from a primary misos (hatred)
- misos je mržnja - to je korijen riječi miseō; (a ne "manje voljeti")

Outline of Biblical Usage
1) to hate, pursue with hatred, detest
2) to be hated, detested
Trebao si tamo ući gde piše Click Here for the Rest of the Entry, onda bi našao to što ti pričam.

Ja ne polazim samo od suvih reči, jer κοινὴ grčki ima specifičnost semitizma, to jest brojnih hebraizma, te se tako razlikuje u nekim stvarima od običnog κοινὴ grčkog, kao i od klasičnog grčkog. A upravo takva semitska misao dozvoljava ideju "manje voleti", mada-čak i da stvarno nije tako, ja s tim textom nemam problema.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 01:24   #36
Mrzio ili manje voljeo, potpuno je jasna poanta, smisao, koji je na slikovit način dat i potkrepljen s nekoliko ponavljanja.
Kad bi se malo našalili, pogledavši na prošle vjerske, ili manje vjerske ratove, u kojima je vjera(religija) sudjelovala, Isus je pogodio, istinu rekao. Lijepe ratove je kreirala njegova ideologija.
miha-ang is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 09:30   #37
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Pa imam, naravno, nisam to izmislio. Poznajem i čitam veoma dobro κοινὴ grčki, i znam što pričam. Pravo da ti kažem, mrzi me previše da tražim reference, a osim toga-našao sam i na netu jedan rečnik koji nešto slično veli-to love less.

Pored toga, Analytical Lexicon of the Greek New Testament by Barbara Friberg, Timothy Friberg and Neva F. Miller daju drugo značenje koje sam i naveo, (2) Hebraistically, requiring single-minded loyalty in discipleship prefer less, love less (LU 14.26), sa textom kao primer upravo onaj iz Luke 14:26.

A Greek-Englsih Lexicon of the New Testament, Grimm's Wilke's Clavis Novi Testamenti kaže "the signification to love less, to postpone in love or esteem, to slight, through oversight of the circumstance that `the Orientals, in accordance with their greater excitability, are accustomed both to feel and to profess love and hate where we Occidentals, with our cooler temperament, feel and express nothing more than interest in, or disregard and indifference to a thing'".

BDAG (skraćenica od Walter Bauer, F. W. Danker, W. F. Arndt, and F. W. Gingrich, A Greek-English Lexicon of the New Testament and Other Early Christian Literature) kaže "to be disinclined to, disfavor, disregard".

Ovo su samo neki, ima ih još. Neki polaze od starozavetne pozadine i jevrejske reči שנא, ali vidiš, najlakše je uzeti neki jednostavni rečnik i dati neke definicije, a mnogo je teže ući u misao-što su oni mislili kada su kazali ovo ili pak ono, jer definitivno nije ista naša i njihova misao.

Trebao si tamo ući gde piše Click Here for the Rest of the Entry, onda bi našao to što ti pričam.

Ja ne polazim samo od suvih reči, jer κοινὴ grčki ima specifičnost semitizma, to jest brojnih hebraizma, te se tako razlikuje u nekim stvarima od običnog κοινὴ grčkog, kao i od klasičnog grčkog. A upravo takva semitska misao dozvoljava ideju "manje voleti", mada-čak i da stvarno nije tako, ja s tim textom nemam problema.
Dodatak egzegeta i teologa (apologeta)

http://cf.blueletterbible.org/lang/l...17AA0D811B5353
Click Here for the Rest of the Entry


Ipak mislim da je "manje voljeti" umjesto mrziti, apologetsko izvlačenje i navlačenje, koje je uvijek moguće sa svakom riječju i svakim prijevodom. To se posebno vidi iz drugih novozavjetnih citata gdje je Isus jasno spominjao mržnju npr. prema Mamonu.

Možda bi bila bolja riječ gnjev, pravednički gnjev, ali zašto bismo išli ublažavati Isusove riječi, kad na drugim mjestima isto tako rabi oštar govor prepun krvavih aluzija u prispodobama (smaknite ga, rasijecite, odrežite ruku, iskopajte oko, mlinski kamen oko vrata i baci u vodu, plač i škrgut zubiju u paklu, gradovi koji će se strovaliti u pakao, bit će im gore nego Sodomi, sinagoga sotonina, bjež od mene Sotono itd.)

Apologeti bi rado nekako od Isusa napravili milosrdnog, blagog i miroljubivog iscjelitelja i zaštitnika nemoćnih, ali, kao i Jahve u "Starom zavjetu", tako ni Isus nije daleko od "svoga Oca".
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 11:10   #38
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Je li i ovo preneseno značenje?

Oni odoše i uđoše u neko samarijansko selo da mu priprave mjesto. No ondje ga ne primiše jer je bio na putu u Jeruzalem. Kada to vidješe učenici Jakov i Ivan, rekoše: "Gospodine, hoćeš li da kažemo neka oganj siđe s neba i uništi ih?"
(Luka, 9,52-54).
Zaobravio si sljedeći stih:

(Lk 9:55) No on se okrenu i prekori ih.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ili ovo:

" Nato će im: "No sada tko ima kesu, neka je uzme! Isto tako i torbu! A koji nema, neka proda svoju haljinu i neka kupi sebi mač "
(Po Luki 22.38)

Simbolika?
Ovaj pasus se tiće samo dva mača nikakvog ratovanja a jedino što se dogodilo se da je Petar odrezao uho svečenikovog slugu.

(Lk 22:51) Isus odgovori: "Pustite! Dosta!" Onda se dotače uha i zacijeli ga.
Chomsky2093 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 11:21   #39
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Dodatak egzegeta i teologa (apologeta)

http://cf.blueletterbible.org/lang/l...17AA0D811B5353
Click Here for the Rest of the Entry


Ipak mislim da je "manje voljeti" umjesto mrziti, apologetsko izvlačenje i navlačenje, koje je uvijek moguće sa svakom riječju i svakim prijevodom. To se posebno vidi iz drugih novozavjetnih citata gdje je Isus jasno spominjao mržnju npr. prema Mamonu.

Možda bi bila bolja riječ gnjev, pravednički gnjev, ali zašto bismo išli ublažavati Isusove riječi, kad na drugim mjestima isto tako rabi oštar govor prepun krvavih aluzija u prispodobama (smaknite ga, rasijecite, odrežite ruku, iskopajte oko, mlinski kamen oko vrata i baci u vodu, plač i škrgut zubiju u paklu, gradovi koji će se strovaliti u pakao, bit će im gore nego Sodomi, sinagoga sotonina, bjež od mene Sotono itd.)

Apologeti bi rado nekako od Isusa napravili milosrdnog, blagog i miroljubivog iscjelitelja i zaštitnika nemoćnih, ali, kao i Jahve u "Starom zavjetu", tako ni Isus nije daleko od "svoga Oca".
"Aplogeti" ništa tu ne rade nego se tebi digne tlak kada ti se po stoti pokaže da o egzegezi, mrtvim jezicima i semitskoj kulturi nemaš blage veze a izvlačiš se na jeftini ad hominem.
Chomsky2093 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 12:28   #40
Quote:
Nepoznati kaže:
Je li i ovo preneseno značenje?

Oni odoše i uđoše u neko samarijansko selo da mu priprave mjesto. No ondje ga ne primiše jer je bio na putu u Jeruzalem. Kada to vidješe učenici Jakov i Ivan, rekoše: "Gospodine, hoćeš li da kažemo neka oganj siđe s neba i uništi ih?"
(Luka, 9,52-54).
Quote:
Chomsky2093 kaže: Pogledaj post
Zaobravio si sljedeći stih:

(Lk 9:55) No on se okrenu i prekori ih.
Nisam ništa zaboravio. Ti si se zaboravio osvrnuti na činjenicu da su apostoli, na kraju Isusova podučavanja, bez po muke predložili da se spali cijelo selo (znaš ono, žene, djeca, starčići, bakice) samo zato jer ih nisu htjeli primiti na konak.

rekoše: "Gospodine, hoćeš li da kažemo neka oganj siđe s neba i uništi ih?"
(Luka, 9,52-54)

Quote:
" Nato će im: "No sada tko ima kesu, neka je uzme! Isto tako i torbu! A koji nema, neka proda svoju haljinu i neka kupi sebi mač "
(Po Luki 22.38)
Quote:
Ovaj pasus se tiće samo dva mača nikakvog ratovanja a jedino što se dogodilo se da je Petar odrezao uho svečenikovog slugu.
Znači kad su apostoli i valjda 72 ostala poklonika, sve rasprodali što imaju - čak i višak odjeće, i ispraznili KESU u koje su sakupljali priloge - i kupili si mačeve, to su po tebi samo dva mača.

To je to intelektualno nepoštenje apologeta i egzegeta i teologa o kojemu govorim. To su "znalci" kako silovati podatke da bi dokazali svoju teologiju. Blaži oblik kreacionizma.

Quote:
(Lk 22:51) Isus odgovori: "Pustite! Dosta!" Onda se dotače uha i zacijeli ga.
Opkolila ih četa naoružanih vojnika. Morali su se predati ili razbježati.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:05.