Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2008., 12:49   #41
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nisam ništa zaboravio. Ti si se zaboravio osvrnuti na činjenicu da su apostoli, na kraju Isusova podučavanja, bez po muke predložili da se spali cijelo selo (znaš ono, žene, djeca, starčići, bakice) samo zato jer ih nisu htjeli primiti na konak.

rekoše: "Gospodine, hoćeš li da kažemo neka oganj siđe s neba i uništi ih?"
(Luka, 9,52-54)
A Isus ih je ukorio jer su to predložili. U čemu je problem?

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Znači kad su apostoli i valjda 72 ostala poklonika, sve rasprodali što imaju - čak i višak odjeće, i ispraznili KESU u koje su sakupljali priloge - i kupili si mačeve, to su po tebi samo dva mača.
(Luka 22:35-38) I reče: "Kad sam vas poslao bez kese i bez torbe i bez sandala, je li vam što nedostajalo?" Oni odgovore: "Ništa." Nato će im: "No sada tko ima kesu, neka je uzme! Isto tako i torbu! A koji nema, neka proda svoju haljinu i neka kupi sebi mač jer kažem vam, ono što je napisano treba se ispuniti na meni: Među zlikovce bi ubrojen. Uistinu, sve što se odnosi na mene ispunja se." Oni mu rekoše: "Gospodine, evo ovdje dva mača!" Reče im: "Dosta je!"

U čemu je problem? I koja 72 poklonika? S njima su bili samo apostoli.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To je to intelektualno nepoštenje apologeta i egzegeta i teologa o kojemu govorim. To su "znalci" kako silovati podatke da bi dokazali svoju teologiju. Blaži oblik kreacionizma.
Nije nego ti natežeš Bibliju kako ti paše a obrazovane stručnjake omalovažavaš jer ti se ne sviđa kada si u krivu što je jako često.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Opkolila ih četa naoružanih vojnika. Morali su se predati ili razbježati.
Ne nego se proročanstvo moralo ispuniti.
Chomsky2093 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 13:51   #42
Quote:
Nepoznati kaže:
Nisam ništa zaboravio. Ti si se zaboravio osvrnuti na činjenicu da su apostoli, na kraju Isusova podučavanja, bez po muke predložili da se spali cijelo selo (znaš ono, žene, djeca, starčići, bakice) samo zato jer ih nisu htjeli primiti na konak.

rekoše: "Gospodine, hoćeš li da kažemo neka oganj siđe s neba i uništi ih?"
(Luka, 9,52-54)
Quote:
Chomsky2093 kaže: Pogledaj post
A Isus ih je ukorio jer su to predložili. U čemu je problem?
U tebi. Pročitaj ponovno što sam napisao. Ako je tebi OK da učenici predlažu spaljivanje cijelog sela samo tako, onda je stvarno problem u tebi. Mem deluzije ...

Quote:
(Luka 22:35-38) I reče: "Kad sam vas poslao bez kese i bez torbe i bez sandala, je li vam što nedostajalo?" Oni odgovore: "Ništa." Nato će im: "No sada tko ima kesu, neka je uzme! Isto tako i torbu! A koji nema, neka proda svoju haljinu i neka kupi sebi mač jer kažem vam, ono što je napisano treba se ispuniti na meni: Među zlikovce bi ubrojen. Uistinu, sve što se odnosi na mene ispunja se." Oni mu rekoše: "Gospodine, evo ovdje dva mača!" Reče im: "Dosta je!"

U čemu je problem?
U tome da su za sve živo kupili samo dva mača. Jesu li to svi mačevi, ili su mu donijeli još dva mača (čemu uopće mačevi - oružje - miroljubivim učenicima ??????!!!), pa je rekao: dosta je. ne treba više.

Quote:
I koja 72 poklonika? S njima su bili samo apostoli.
Za zauzimanje Jeruzalemskoga hrama i proglašenje Isusa Mesijom tj. Kristom, trebalo je malo više pobunjenika od 12 + potpora u narodu. Mislim, malo je glupo izvoditi svu tu smiješnu predstavu, apostoli prestrašen i razbježali se, kad ono, Isus je od početka planirao da se razbježu i da bude uhićen i razapet. Koja je to logika? Izveli dramu na otvorenom? Isus se u brk smijao kako ih je sve zeznuo? Apostole, jer su mislili preuzeti vlast u Jeruzalemu, a RImljane jer su se naoružali za borbu, a on Isus, od početka je znao da će se predati bez borbe. Ludnica. Alegorija za prikazivanje poput grčkih drama...

Isus je slao u vrbovanje vjernika po selima još 72 učenika:

Nakon toga odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći.

Quote:
Nije nego ti natežeš Bibliju kako ti paše a obrazovane stručnjake omalovažavaš jer ti se ne sviđa kada si u krivu što je jako često.
Ne nego se proročanstvo moralo ispuniti.
Znači cijela farsa je radi nekog starog "ispunjenja proročanstva", da Isus mora biti uhićen kao razbojnik? ... ... ... Kako te ne zaboli mozak? Iskreno pitam.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 17:21   #43
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Dodatak egzegeta i teologa (apologeta)

http://cf.blueletterbible.org/lang/l...17AA0D811B5353
Click Here for the Rest of the Entry


Ipak mislim da je "manje voljeti" umjesto mrziti, apologetsko izvlačenje i navlačenje, koje je uvijek moguće sa svakom riječju i svakim prijevodom. To se posebno vidi iz drugih novozavjetnih citata gdje je Isus jasno spominjao mržnju npr. prema Mamonu.
Nije uopšte reč o izvlačenju, no mrzi me da objašnjavam kada već imaš tako primitivan stav o svemu tome. Sve što se ne bi uklapalo u tvoj koncept je apologetsko izvlačenje i slično? Izvoli pa studiraj klasični grčki, hebrejsku misao i hebrejski jezik, antropologiju i sociologiju društva onoga vremena, i još razna čuda, pa će ti biti jasnije da ne možeš sve i svašta svrstat u apologetsko izvlačenje. Koliko ja vidim, ti isto radiš, samo na svoj način, tako da je svako od nas ovdi na forumu, neko manje neko više, apologeta. Jedino što je neko spremniji da uvaži ono što je rečeno, drugi pak nije. Klatno nikad ne valja ići ni na jednu ni na drugu stranu, znaj i to.

Quote:
Možda bi bila bolja riječ gnjev, pravednički gnjev, ali zašto bismo išli ublažavati Isusove riječi, kad na drugim mjestima isto tako rabi oštar govor prepun krvavih aluzija u prispodobama (smaknite ga, rasijecite, odrežite ruku, iskopajte oko, mlinski kamen oko vrata i baci u vodu, plač i škrgut zubiju u paklu, gradovi koji će se strovaliti u pakao, bit će im gore nego Sodomi, sinagoga sotonina, bjež od mene Sotono itd.)
Zašto Isus nije pričao engleskim jezikom?? Velika zamerka Isusu s moje strane jeste što nije pričao engleskim jezikom.

Eto na tako nešto mi liči ovo što si gore kazao. Mislim, u I veku AD, oni koji su slušali Isusa nikada nisu bili opsednuti idejom da je Isusov govor prepun krvavih aluzija. To možemo čitati mi koji smo udaljeni čitavih 19 vekova od Njega, ali Njegovim savremenicima bilo je jasno što On ima na umu kada rabi takve slike. Nema potrebe da ublažavamo Njegove reči, ja to ne volim, ali ne volim ni kada se harikiraju iste. Zašto? Zato što se već ima jedan unapred formiran stav, pa tako prihvaća sve što se uklapa u taj zaključak, bez obzira je li to ispravno ili neispravno razumevanje? Niko nikada od Njegovih savremenika Ga nije optuživao za slično, rabini takođe, jedini je poent razumeti što je hteo da kaže. A ako se fokusiramo vankontextualno na Njegove "govore mržnje" dobićemo svašta, što je van svake pameti bilo kom normalnom čitaocu texta.

Quote:
Apologeti bi rado nekako od Isusa napravili milosrdnog, blagog i miroljubivog iscjelitelja i zaštitnika nemoćnih, ali, kao i Jahve u "Starom zavjetu", tako ni Isus nije daleko od "svoga Oca".
Apologeti bi rado od Njega napravili ubicu, lažova, prevaranta, etc. Ista priča, samo druga strrana.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 17:30   #44
Quote:
Chomsky2093 kaže: Pogledaj post
"Aplogeti" ništa tu ne rade nego se tebi digne tlak kada ti se po stoti pokaže da o egzegezi, mrtvim jezicima i semitskoj kulturi nemaš blage veze a izvlačiš se na jeftini ad hominem.
Ni grčki ni jevrejski jezik nisu mrtvi jezici. Bar ih ja tako ne doživljavam. Mrtvi su, šta znam, akadski, ugaritski, feničanski, sumerski, etc.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 17:32   #45
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Za zauzimanje Jeruzalemskoga hrama i proglašenje Isusa Mesijom tj. Kristom, trebalo je malo više pobunjenika od 12 + potpora u narodu. Mislim, malo je glupo izvoditi svu tu smiješnu predstavu, apostoli prestrašen i razbježali se, kad ono, Isus je od početka planirao da se razbježu i da bude uhićen i razapet. Koja je to logika? Izveli dramu na otvorenom? Isus se u brk smijao kako ih je sve zeznuo? Apostole, jer su mislili preuzeti vlast u Jeruzalemu, a RImljane jer su se naoružali za borbu, a on Isus, od početka je znao da će se predati bez borbe. Ludnica. Alegorija za prikazivanje poput grčkih drama...


Znači cijela farsa je radi nekog starog "ispunjenja proročanstva", da Isus mora biti uhićen kao razbojnik? ... ... ... Kako te ne zaboli mozak? Iskreno pitam.
Jaoj, di je Isus planirao bilo što, gerilski pokreti i sl., neverovatno što sve neču čuti. No svaka čast na kreativnosti misli-to cenim, kako god.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 17:41   #46
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
U tebi. Pročitaj ponovno što sam napisao. Ako je tebi OK da učenici predlažu spaljivanje cijelog sela samo tako, onda je stvarno problem u tebi. Mem deluzije ...
Za to što su predložili Isus ih je ukorio ili malo jasnije: razljutio se što im je to palo na pamet. Koji dio ne razumiješ?

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
U tome da su za sve živo kupili samo dva mača. Jesu li to svi mačevi, ili su mu donijeli još dva mača (čemu uopće mačevi - oružje - miroljubivim učenicima ??????!!!), pa je rekao: dosta je. ne treba više.
Ponavljam opet. To su bila DVA mača nikakvih stotinu, jedino što se dogodilo je da je Petar odsjekao uho svečeničkom slugi koje je Isus zacijelio i zapovijedio da se spusti mač.

A ti "mačevi" su židovski kratki mačevi, bodeži namjenjeni za zaštitu od divljih životinja i lopova. Smatrani su toliko nužnima da su se mogli nositi na Sabat. Daleko od učinkovitih oružja protiv Rimljana.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Za zauzimanje Jeruzalemskoga hrama i proglašenje Isusa Mesijom tj. Kristom, trebalo je malo više pobunjenika od 12 + potpora u narodu. Mislim, malo je glupo izvoditi svu tu smiješnu predstavu, apostoli prestrašen i razbježali se, kad ono, Isus je od početka planirao da se razbježu i da bude uhićen i razapet. Koja je to logika? Izveli dramu na otvorenom? Isus se u brk smijao kako ih je sve zeznuo? Apostole, jer su mislili preuzeti vlast u Jeruzalemu, a RImljane jer su se naoružali za borbu, a on Isus, od početka je znao da će se predati bez borbe. Ludnica. Alegorija za prikazivanje poput grčkih drama...

Isus je slao u vrbovanje vjernika po selima još 72 učenika:

Nakon toga odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći.



Znači cijela farsa je radi nekog starog "ispunjenja proročanstva", da Isus mora biti uhićen kao razbojnik? ... ... ... Kako te ne zaboli mozak? Iskreno pitam.
Ako tvrdiš da je Isus bio neki revolucionar onda je to divlja spekulacija bez ikakvih dokaza. Za to Isus nije došao na Zemlju.
Chomsky2093 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 17:42   #47
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Ni grčki ni jevrejski jezik nisu mrtvi jezici. Bar ih ja tako ne doživljavam. Mrtvi su, šta znam, akadski, ugaritski, feničanski, sumerski, etc.
Mislio sam na jezike onog doba ne ove suvremene.
Chomsky2093 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 17:43   #48
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Jaoj, di je Isus planirao bilo što, gerilski pokreti i sl., neverovatno što sve neču čuti. No svaka čast na kreativnosti misli-to cenim, kako god.
Prije je tvrdio da Isus uopće nije postojao, sada je Isus gerilac. Ipak nekakav napredak.
Chomsky2093 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 19:33   #49
Quote:
Chomsky2093 kaže: Pogledaj post
Za to što su predložili Isus ih je ukorio ili malo jasnije: razljutio se što im je to palo na pamet. Koji dio ne razumiješ?
Zašto je Isus nastavio ići s ljudima kojima je na umu spaljivanje cijeloga sela? Zašto nije otpustio te potencijalne palikuće i ubojice? (u alegoriji o dobrome Isusu)

(Lk 9:55) No on se okrenu i prekori ih.

To je sve? Odakle ti to da se On razljutio? Iz malog prsta? Ne čini li ti se da je njegova reakcija na apostolsku želju za uništenjem seljana preblaga? Nedostojna učitelja mira i ljubavi prema svim ljudima?

Quote:
Ponavljam opet. To su bila DVA mača nikakvih stotinu, jedino što se dogodilo je da je Petar odsjekao uho svečeničkom slugi koje je Isus zacijelio i zapovijedio da se spusti mač.

A ti "mačevi" su židovski kratki mačevi, bodeži namjenjeni za zaštitu od divljih životinja i lopova. Smatrani su toliko nužnima da su se mogli nositi na Sabat. Daleko od učinkovitih oružja protiv Rimljana.
"Prodajte sve i kupite si mačeve. Nisam došao donijeti mir na zemlju nego rat."
Po tebi, radi se o kratkim nožićima za rezanje mrkve i obranu od razbojnika.
Da mi je znati odakle ti podaci o tome? Od apologeta?
Mogu samo lolati na to.

Quote:
Ako tvrdiš da je Isus bio neki revolucionar onda je to divlja spekulacija bez ikakvih dokaza. Za to Isus nije došao na Zemlju.
Ponavljam: recimo da Isus nije bio revolucionar. Ali apostoli su bili - naime očekivali su da Isus zauzme Jeruzalemski hram i postane Mesija religijsko-politički vođa. Rimljani su se pak naoružali i opkolili te pobunjenike, očekujući nemire i da će ih narod slijediti i pobuniti se i zbaciti rimske okupatore.
Pratiš?
Ali Isus je znao da od toga neće biti ništa i da će se predati da ga uhite i razapnu bez otpora.

Znači sve ih je za*ebavao. I apostole, i 72 sljedbenika i narod židovski, i Rimljane. Cijelo vrijeme je znao da je sve to farsa, a ovi pobrojani da su u zabludi. Po evanđeljima, tek nakon njegova povratka iz groba, on im po prvi puta objašnjava cijelu priču. Prije toga apostoli su mislili da idu na Jeruzalem po vlast!

*
Cijeli taj cirkus samo je bila predstava "da se ispune nekakva proročanstva" da će Mesija biti ubrojan u razbojnike? Logika i pol.
Podsjeća me na alegorijske drame koje zapliću radnju da se postigne klimaks.

A priča o Isusu najvjerojatnije to i jest bila, alegorijska drama koju je netko napisao, a pisci/teolozi pretvorili nebeskog/gnostičkog Isusa u čovjeka od krvi i mesa.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 21:14   #50
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
A priča o Isusu najvjerojatnije to i jest bila, alegorijska drama koju je netko napisao, a pisci/teolozi pretvorili nebeskog/gnostičkog Isusa u čovjeka od krvi i mesa.
A po tvom mišljenju, kada su mogle nastati te alegorije, od čije strane, povod znam, kakvih dokaza iz istorije u vezi toga imamo? Mislim-ne moram se slagati s tobom, ali mi ni najmanje ne smeta da vidim kakav stav imaš, ti ili bilo ko, osim kada se krene pljuvat na ličnom nivou.

Eto, pitam te jer me zanima, dosta sam pričica čuo o tome, pa da vidim ima li što novoga što već nije viđeno.

__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 21:18   #51
Quote:
Chomsky2093 kaže: Pogledaj post
Mislio sam na jezike onog doba ne ove suvremene.
Ok. Samo sam hteo sugerirati da koine, iako starogčki, ima izvesnih sličnosti sa modernih, hebrejski isto tako. Aramejskim pričaju veoma malo njih, permda je sličan sa hebrejskim. Ali u pravu si, gotovo svi semitski jezici su izumrli i mnogima su nepoznati.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 14:29   #52
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
U tebi. Pročitaj ponovno što sam napisao. Ako je tebi OK da učenici predlažu spaljivanje cijelog sela samo tako, onda je stvarno problem u tebi. Mem deluzije ...



U tome da su za sve živo kupili samo dva mača. Jesu li to svi mačevi, ili su mu donijeli još dva mača (čemu uopće mačevi - oružje - miroljubivim učenicima ??????!!!), pa je rekao: dosta je. ne treba više.



Za zauzimanje Jeruzalemskoga hrama i proglašenje Isusa Mesijom tj. Kristom, trebalo je malo više pobunjenika od 12 + potpora u narodu. Mislim, malo je glupo izvoditi svu tu smiješnu predstavu, apostoli prestrašen i razbježali se, kad ono, Isus je od početka planirao da se razbježu i da bude uhićen i razapet. Koja je to logika? Izveli dramu na otvorenom? Isus se u brk smijao kako ih je sve zeznuo? Apostole, jer su mislili preuzeti vlast u Jeruzalemu, a RImljane jer su se naoružali za borbu, a on Isus, od početka je znao da će se predati bez borbe. Ludnica. Alegorija za prikazivanje poput grčkih drama...

Isus je slao u vrbovanje vjernika po selima još 72 učenika:

Nakon toga odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći.



Znači cijela farsa je radi nekog starog "ispunjenja proročanstva", da Isus mora biti uhićen kao razbojnik? ... ... ... Kako te ne zaboli mozak? Iskreno pitam.
Oprosti, ali možda bi te moderator trebao upozoriti da već jednom prestaneš terorizirati ljude svojim neznanjem i .......! Ustvari, žalit ću se na tvoje gluposti.
To je već netko i trebao učiniti, i ne znam zašto nije!
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 17:30   #53
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali možda bi te moderator trebao upozoriti da već jednom prestaneš terorizirati ljude svojim neznanjem i .......! Ustvari, žalit ću se na tvoje gluposti.
To je već netko i trebao učiniti, i ne znam zašto nije!
Ja ću ti rado odgovoriti na svaki tvoj upit. Ne znam što želiš komentirati.
O Isusovim apostolima sam napisao da mi je ružna njihova želja da spale neko selo (Isusu svaka čast, ukorio ih je za to, ali i dalje je čudno zašto je išao s njima dalje).

Što se tiče pohoda na Jeruzalem, i sami apostoli su priznali da očekuju Mesiju političko-vjerskog vođu Izraela koji će ih osloboditi od Rimljana :

"A mi se nadasmo da je on onaj koji ima otkupiti Izraela. Ali osim svega toga ovo je već treći dan što se to dogodilo. "

Nadam se da ti je sada jasniji moj stav.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 00:08   #54
Njegove riječ su apsolutno nevažne u cijeloj priči.
Niti jedan mesija ili prorok tijekom povijesti nije donio sa sobom mir. Iza svakoga je došao samo novi rat i novi sukobi.
Mesije su donosile promjene društva na političkoj razini, ali ne i duhovnu promjenu čovjeka kao čovjeka.
Samim time, mesija u pravom smislu nije još niti došao. A vjerojatno niti neće.
Ne postoji religija koja poznaje pojam mesije, a ne povezuje ga sa spasiocom. Vrlo vjerojatno spasiocom ljudi od ovakve stvarnosti. Ne sječam se da je ikoji mesija kroz povijest spasio ljudsku vrstu, samo je uvjetovao mijenjanju oblika rata i sukoba.
Jesu li samim time te mesije doista bile mesija? Čini li vam se da su u samoj svojoj biti onda kontradiktorni samima sebi?
Jeli "Krist" onda doista bio Krist i mogu li se njegove riječi tumačiti ne obaziruči se na metafore?
__________________
Armo7.A.
Ma.Gog.7. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 01:02   #55
Quote:
Ma.Gog.7. kaže: Pogledaj post
Njegove riječ su apsolutno nevažne u cijeloj priči.
Niti jedan mesija ili prorok tijekom povijesti nije donio sa sobom mir. Iza svakoga je došao samo novi rat i novi sukobi.
Mesije su donosile promjene društva na političkoj razini, ali ne i duhovnu promjenu čovjeka kao čovjeka.

Samim time, mesija u pravom smislu nije još niti došao. A vjerojatno niti neće.
Ne postoji religija koja poznaje pojam mesije, a ne povezuje ga sa spasiocom. Vrlo vjerojatno spasiocom ljudi od ovakve stvarnosti. Ne sječam se da je ikoji mesija kroz povijest spasio ljudsku vrstu, samo je uvjetovao mijenjanju oblika rata i sukoba.

Jesu li samim time te mesije doista bile mesija? Čini li vam se da su u samoj svojoj biti onda kontradiktorni samima sebi?
Jeli "Krist" onda doista bio Krist i mogu li se njegove riječi tumačiti ne obaziruči se na metafore?
Židovi bi se složili s tvojom tezom. Naime oni Mesiju i dalje čekaju, jer, prema njihovim "Svetim spisima" jedan od glavnih znakova da je došlo Mesijansko doba jest da je zavladao mir. Kako se to još nije desilo u povijesti čovječanstva koju poznajemo, oni i dalje čekaju ...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 18:02   #56
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
O Isusovim apostolima sam napisao da mi je ružna njihova želja da spale neko selo (Isusu svaka čast, ukorio ih je za to, ali i dalje je čudno zašto je išao s njima dalje).

Što se tiče pohoda na Jeruzalem, i sami apostoli su priznali da očekuju Mesiju političko-vjerskog vođu Izraela koji će ih osloboditi od Rimljana :

"A mi se nadasmo da je on onaj koji ima otkupiti Izraela. Ali osim svega toga ovo je već treći dan što se to dogodilo. "
Zaboravio sam napomenuti još jednu reperkusiju apostolskog neznanja o Isusovoj misiji, tj. uvjerenja da je došao spasiti Izraela u smislu Mesije političkog oslobodioca.

Iz toga proizlazi da i 72 izaslanika koji su propovijedali po selima također nisu bili načisto s time zašto je Isus došao (tek poslije smrti im je to pojasnio).

Dakle ako su najbliži Isusovi učenici bili neobaviješteni, a to se jasno vidi nakon raspeća, kada čak ne žele niti pogledati Isusov grob kad su im žene javile da je prazan (rekli su da bulazne), što onda reći o židovskom narodu? Oni su povicima Hosana očito slavili dolazak Mesije osloboditelja i ni na kraj pameti im nije bilo da Isus namjerava osloboditi sve ljude od grijeha po svojoj žrtvi.

Zar onda treba čuditi da su se gorko svi razočarali, kada je Isus uhićen? Shvatili su da su prevareni i da su mogli gadno nastradati da su se priključili apostolima i podržati ih u "ustoličenju Mesije u hramu". Kada je još i sramotno smaknut, svako povjerenje prema tom Isusu se rastopilo kao maslac na suncu.

Onda odjednom puče glas da je Isus uskrsnuo. Tko je još u to mogao povjerovati nakon takve "prjevare"? Uskrsnuće ionako nitko nije vidio, a apostolima nitko nije više vjerovao radi gornjeg razloga.

Zar je cijela stvar iscenirana od strane Boga da Židovi namjerno ne povjeruju, kao neka vrsta kazne? Ili se ipak radi o alegoriji, dramatskoj pričici, koju su kasnije krivo shvatili da se stvarno zbila?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 18:53   #57
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Zar je cijela stvar iscenirana od strane Boga da Židovi namjerno ne povjeruju, kao neka vrsta kazne? Ili se ipak radi o alegoriji, dramatskoj pričici, koju su kasnije krivo shvatili da se stvarno zbila?
jahve je dao rimljanima da mu ukokaju sina na dan-dva pa nije čudno što je odlučio ukokati pomoću rimljana i milijun ostalih židova u slijedećih sto godina koji su također umirali s njegovom imenom na usnama, ipak je izgleda na kraju odlučio i da mu treba jedna prava nebeska kraljica protiv kojih je onomade sipao drvlje i kamenje pa makar i samo kao sluškinja.tako ti je to kad ti žena zavrti mozak al izgleda da mu u zadnje vrijeme ipak češće fali malo starog dobrog mira u kući pa ju potjera tj. pošalje na mirovni zadatak u međugorje i sl.
možda je i to razlog što stari toliko odugovlači s ponovnim slanjem sina i četvorice jahača jer može bit da stvarno u cijelom svemiru zasad nema mogućeg sličnog mirovnog zadatka za svemirsku kraljicu a to bi (tek je nedavno izgleda skužio) za njegov duševni i mir u kući (znamo da mu malo treba da plane) bilo vrlo pogubno,o utjecaju na već dogovoreni i potpisani plan spasenja univerzuma da i ne govorimo.

Zadnje uređivanje ursamajor : 18.04.2008. at 20:17.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 21:54   #58
Dobar mit, sviđa mi se.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 23:45   #59
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
i.


Zar je cijela stvar iscenirana od strane Boga da Židovi namjerno ne povjeruju, kao neka vrsta kazne? ?
Tako nekako.No mislim da u pitanju nije kazna već blagoslov.
Misliš li da je bilo lako biti izabran od Boga i ponijeti vjeru? Nečim su Židovi zaradili taj teret. Što misliš je li to bilo čisto srce?

Isus je bio Židov.
Imaju i blagoslov i buntovništvo.
Mislim da pomalo dolazi vrijeme za kraj pobune.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 10:41   #60
Quote:
Nepoznati kaže:

Zar je cijela stvar iscenirana od strane Boga da Židovi namjerno ne povjeruju, kao neka vrsta kazne? ?
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Tako nekako.No mislim da u pitanju nije kazna već blagoslov.
Misliš li da je bilo lako biti izabran od Boga i ponijeti vjeru? Nečim su Židovi zaradili taj teret. Što misliš je li to bilo čisto srce?

Isus je bio Židov.
Imaju i blagoslov i buntovništvo.
Mislim da pomalo dolazi vrijeme za kraj pobune.
O "nečistom židovskom srcu" bih raspre prepustio antisemitima. Oni najbolje o tome "znaju".
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:41.