Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2008., 19:03   #21
Kada je službeno ukinuta JNA?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 14.04.2008., 21:12   #22
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kada je službeno ukinuta JNA?
Službeno je ukinuta 20. svibnja 1992. godine.
Doda36 is offline  
Old 14.04.2008., 21:14   #23
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
Ovako sluzio sam JNA zadnja klasa znaci 12.1990 do 2.1992. Na zalost nisam bio u stanju da pobjegnem kao vecina sretnika jer sam bio u kasarni gdje je bilo nemoguc pobjeci bilo je par pokusaja ali nisu uspjeli bas najbolje. Nebi o tome pricao. Mi jadnici Hrvati bilo nas je malo troje. jedan je uspio pobjeci uz moju pomoc oboje smo iz Pule. Nisu nas martretirali fizicki ali psiha je bila na neizdrzljivosti morao sam odguliti 60 dana vise od normalnog vojnog roka.Necu u detalje jer bi napisao knjigu. Cjelo vrjeme cak od onda kada sam se skinuo na nas niko ne misli u Hrvatskoj a nismo bili svojevoljno tamo ja sam imao 18g.A nije nam bilo lako a ima nas X puno. Ja mislim da bi i mi morali imati neka prava ipak nismo mi nista krivi sta smo bili na krivom mjestu u krivo vrjeme.

Mozes li nam reci gdje si sluzio? Grad ?
Doda36 is offline  
Old 14.04.2008., 21:22   #24
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
Ovako sluzio sam JNA zadnja klasa znaci 12.1990 do 2.1992. Na zalost nisam bio u stanju da pobjegnem kao vecina sretnika jer sam bio u kasarni gdje je bilo nemoguc pobjeci bilo je par pokusaja ali nisu uspjeli bas najbolje. Nebi o tome pricao. Mi jadnici Hrvati bilo nas je malo troje. jedan je uspio pobjeci uz moju pomoc oboje smo iz Pule. Nisu nas martretirali fizicki ali psiha je bila na neizdrzljivosti morao sam odguliti 60 dana vise od normalnog vojnog roka.Necu u detalje jer bi napisao knjigu. Cjelo vrjeme cak od onda kada sam se skinuo na nas niko ne misli u Hrvatskoj a nismo bili svojevoljno tamo ja sam imao 18g.A nije nam bilo lako a ima nas X puno. Ja mislim da bi i mi morali imati neka prava ipak nismo mi nista krivi sta smo bili na krivom mjestu u krivo vrjeme.
Znam jednog koji je bio u slicnoj situaciji kao i ti. Ona zadnja grupa koja je otisla taman par dana prije nego se zakuvalo u bosni. Ista prica...nalazio se na takvom mjestu da nije mogao bjezati.

Vama je bilo gadno!...ali bilo pa proslo!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 14.04.2008., 21:26   #25
Quote:
walther-P38 kaže: Pogledaj post
Ko je do 92 bio u JNA zaslužuje ako ništa drugo dobre batine. Da smo malo stroža država trebalo biti suditi zbog izdaje.
:
Budući da nismo baš tako stroga država, mislim da bi jedan vritnjak i par pljuski bili dovoljni.
U JNA se u to vrijeme na odsluženje vojnog roka mogao javiti ili totalni kreten ili neprijatelj Hrvatske. Sad si ti razmisli u koju ćeš se kategoriju svrstati
Nije to bas tako...dosta ekipe koja je u JNA usla pocetkom 91' je zaglavila prakticki sve do sredine 92'...znam poprilicno momaka iz mog susjedstva te generacije koji su bjezali od svukud cijelu jesen 91 pa i pocetkom 92'...jedan ( inace, zanimljivo Srbin ) je klizno cak iz Makedonije!!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 15.04.2008., 18:13   #26
Sluzio sam pokraj Banjaluke.
LIVADE is offline  
Old 16.04.2008., 12:48   #27
Služio sam '90-'91 dva mjeseca u Travniku i deset u beogradu,točnije na Avali...od kraja svibnja do kraja kolovoza imao sam zabranu izlazaka,imao sam punu vojarnu "rezervista" (čitaj četnika),slušao sam četničke pjesme,gledao ražnjeve sa "prasići" i onaj šljam kako loče i huška se međusobno...i kaj sad?
Nije mi bilo bajno,pogotovo što sam tjedan dana prije skidanja skoro završio na vojnom sudu zbog "sabotaže" koja to i nije bila,ali mi nije ni u jednom trenutku palo na pamet ovak nekaj,pogotovo što sam poslije vidio da je to bila dječja pjesma prema onome što je uslijedilo...tak da...zaboravi gluposti od prije skoro 20 godina.
don coyote is offline  
Old 16.04.2008., 13:36   #28
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
Sluzio sam pokraj Banjaluke.
ja u niš sos specijalci koji lete po vazduh
sppamenko is offline  
Old 16.04.2008., 14:43   #29
Kaj ste napali dečka?

Najjača priča iz tih vremena mi je od frenda s tekmi koji je glumio napadaj slijepog crijeva, srećom je bio u Dalmaciji, pa su ga dva Srbina vojna murijaka vodila u Split u bolnicu, on se pred bolnicom digao s nosila, obojicu lagano nokautirao i pojegao u prvu muriju. Ali jebiga, nisu svi supermeni, neki se boje i vlastite mame u tim godinama, i kaj sad?

Mene recimo isto zanima zašto se o tim sudbinama ne priča više?

I općenito o sudbinama ljudi koji su zadnjih godina služili JNA, pa i Slovencima, Albancima... Mislim da to ne odgovara našim jugonostalgičnim medijima koje Jugu nastoje prikazat kao raj na zemlji.
sjekira is offline  
Old 16.04.2008., 16:39   #30
Ok vidim da ima puno razlicitih razmisljanja cak sa cudom i pozitivnih.Volio bi da bude ova tema otvorena i da se javljaju iste sudbine koje su to prosle. Samo ne zelim cuti da smo mi bili okupatori mislim na nas Hrvate koji smo bili tamo. A sta se tice muda za pobjeci ljudi moji sta bi ste vi napravili da vas je troje i da samo jedan moze pobjeci napisao sam prije kako se to odigralo isto se desilo sa stacjonarom i bjegom.Nakon toga ja i moj kolega smo imali X ispitivanjaali nisu mogli nista dokazati bili smo tvrdi.
LIVADE is offline  
Old 16.04.2008., 18:39   #31
Sve je to ok, ali mi još nisi odgovorio o kakvim pravima govoriš, odnosno kakva prava očekuješ? I dalje mi nije jasna tema o kojoj bismo trebali diskutirati ovdje.
Simba-OS is offline  
Old 16.04.2008., 21:31   #32
Inače evo ja sam bio u Senti 9-11 90
A poslije 12 90-9 91 u Sarajevu
U 5mj 91 išao čak u"oslobađanje" Mostara"
I kada bolje razmislim osječao sam se ugroženo i kao da sam u zatočeništvu.

Da bi stvar bila smješnija poslije kada sam čuvao lijepu našu 300 km dalje fronte
igrajuči briškulu i trešete,pijuči vino,pečuči meso,gledajuči tv i mjenjajuči televiziji "kanal"
zaradio sam 1,99 udjela koje moram ove dane unovčit.(neki su čak konzumirali i travu)

I da vas sve pokosim Livade stvarno ima problema zbog rata jer ga poznam(barem mi se čini)
Livade nadam se da si se obratio stručnoj osobi iako tu nemaš kome

I zamislite i ja mislim da bih trebao imati tu lovu zbog zatočeništva a ne zbog toga jer sam roštiljao
Cibertron is offline  
Old 16.04.2008., 22:32   #33
Kakvog zatočeništva?
Simba-OS is offline  
Old 16.04.2008., 23:20   #34
ja bio i uroševcu (kosovo) od 6 mj 1990 do 02.1991..onda tri mjeseca zbog hepatitisa u vojnoj bolnici u skoplju i točno za 01. 5.1991 sam bio doma....za praznik rada....malo bio doma ..brijao okolo i 1992 pravac bosanska posavina koraće,bijelo brdo,bos.brod..rokanje
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Old 17.04.2008., 15:56   #35
I moja prva destinacija je bila Senta mi smo bili protupozarci bili smo par dana tamo i dobili prekomandu u Brcko tamo smo bili tri mjeseca pa dobio prekomandu pokraj Banjaluke u vukojebinu. Volio bi da se neko javi od Decenbarske klase 1990 sta je sluzila u Brckom protupozarci. A sta se tice zdravstvenih problema nemam frke sve ok jedino me kile jebu hahahahahaha. Samo nebim htijeo da se nezna i za nas jer niko ne spominje nas.
LIVADE is offline  
Old 17.04.2008., 21:20   #36
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
I moja prva destinacija je bila Senta mi smo bili protupozarci bili smo par dana tamo i dobili prekomandu u Brcko tamo smo bili tri mjeseca pa dobio prekomandu pokraj Banjaluke u vukojebinu. Volio bi da se neko javi od Decenbarske klase 1990 sta je sluzila u Brckom protupozarci. A sta se tice zdravstvenih problema nemam frke sve ok jedino me kile jebu hahahahahaha. Samo nebim htijeo da se nezna i za nas jer niko ne spominje nas.
Vjerovatno sam te zamjenio za nekog drugog.
Cibertron is offline  
Old 18.04.2008., 01:15   #37
ja sam čuo za slučaj albanca koji je htio pobjeći pa su ga izrešetali dok je bježao i bio je primjer ostalima koji su namjeravali učinit isto. to je bilo za vrijeme kratkog rata u sloveniji. hrvatima su davali oružje bez metaka.

ne kužim ove što se ismijavaju i što pitaju kakvo je to zatočeništvo. pa kako nije zatočeništvo ako si prisilno u nekoj vojsci koja je napala tvoj narod i tamo te šikaniraju i nadziru čekaju kad ćeš pokušat pobjeć da te mogu ubit.

neki ljudi ovdje kao da su s marsa pali pa se kao nesjećaju što se tada događalo. ja sam tad bio dijete ali sjećam se tih događaja. zato ne kužim ove starije
markozzz is offline  
Old 18.04.2008., 04:06   #38
Kada sam se ja vratio iz JNA covjek u zgradi iz mojeg ulaza dao mi je pusku i rekao da ako mi na vrata pokuca nepoznata faca da prvo pucam a onda pitam tko je. Skinuo sam se s potvrdom da idem na upis na faks. Taj papir su nama priznavali i temeljem toga nas pustali doma u to doba iako su znali da je masa vec upisana na fakultet.

Za ove sto su popljuvali ovog sto je otvorio temu - vremena su bila jebena, glava se gubila i za manje od bijega iz JNA.
__________________
Gdje ima volje, ima i nacina :-)
XeiX is offline  
Old 18.04.2008., 04:09   #39
A ja znam jednoga koji nije iz Beograda mogao doma i tamo je doslovno bio zatocen u pritvoru zajedno sa zarobljenim hrvatskim braniteljima. Govorio je kako ih je molio da ne pjevaju domoljubne pjesme i ne izazivaju. Jer svaki puta kada su prkosno poceli pjevati, strazari su ih dosli razlupat. I njega zajedno s njima.
__________________
Gdje ima volje, ima i nacina :-)
XeiX is offline  
Old 18.04.2008., 09:24   #40
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
Ovako sluzio sam JNA zadnja klasa znaci 12.1990 do 2.1992. Na zalost nisam bio u stanju da pobjegnem kao vecina sretnika jer sam bio u kasarni gdje je bilo nemoguc pobjeci bilo je par pokusaja ali nisu uspjeli bas najbolje. Nebi o tome pricao. Mi jadnici Hrvati bilo nas je malo troje. jedan je uspio pobjeci uz moju pomoc oboje smo iz Pule. Nisu nas martretirali fizicki ali psiha je bila na neizdrzljivosti morao sam odguliti 60 dana vise od normalnog vojnog roka.Necu u detalje jer bi napisao knjigu. Cjelo vrjeme cak od onda kada sam se skinuo na nas niko ne misli u Hrvatskoj a nismo bili svojevoljno tamo ja sam imao 18g.A nije nam bilo lako a ima nas X puno. Ja mislim da bi i mi morali imati neka prava ipak nismo mi nista krivi sta smo bili na krivom mjestu u krivo vrjeme.
Daj molim te ne traži kruha preko pogače!

To što bi ti neka prava to je smiješno i žalosno. Čime si zaslužio ta dodatna prava? Time što si bio u JNA u vrijeme kad je to bilo obavezno? Ne vidim da si time na neki način zadužio RH.

Imaj na umu da ti ovo pišem kao čovjek koji je isto tako odslužio tu JNA u jednoj od zadnjih generacija (01.09.1990.-30.08.1991.), na moju sreću u Makedoniji.

Po tvojoj logici bi svi koji su odslužili vojsku trebali imati neka prava, s time da bi dečki koji su služili HV po logici stvari trebali imati veća prava jer je to ipak HV.
__________________
U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!
Korto is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:33.