Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2010., 14:15   #41
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Trebalo je imati hrabrosti u toj krntiji prkositi brzim lovcima i modernom naoružanju JNA.
O njima bi stvarno trebao biti snimljen film!
ima dokumentarac "Nebeski vitezovi slavonske ravni"
potražite na youtubu...ima u par dijelova
bobi1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 14:51   #42
heroji iz poljoprivrednih zrakoplova su stvarno jedni od najvećih hrvatskih vitezova. Njihova pomoć okruženom Vukovaru je bila nemjerljiva.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 17:47   #43
Quote:
Sutra, 02 12 je 19 godina od obaranja AN 2 9A BOP. Zrakoplov je oboren iznad istočne Slavonije raketom sistema KUB koji je dovučen na taj dio ratišta da se onemoguči djelovanje "bojlerskoj avijaciji". U zrakoplovu su stradali piloti SZVO Mirko Vukusic i Marko Zivkovic te padobranci Rade Griva i Ante Plazibat.

Počivali u miru Božjem

Ja samo mogu reči
NAVIK ON ŽIVI KI ZGINE POŠTENO

Što ti je ironija sudbine. 1991, dakle prije 19 godina su Mirko Vukusic i Marko Zivkovic (u JRV su letjeli na MiG-ovima 29-dakle elita elite) uz pomoč ljudi iz SZVO uspjeli sa AN2 (stari poljoprivredni dvokrilac) napraviti precizno bombardiranje po noči-više puta, uz pomoč GPS-a koji je bio relativno nova tehnologija i priručno izrađenih "bojler" bombi koje nisu bile nikakva tehnologija nego čista kovačija, sve to u ratnim uvijetima dok je na sve strane oko njih gorilo.
Pazite ti ljudi su 1991 pokazali srednji prst Jugoslavenskom Ratnom Vazduhoplovstvu koje je imalo preko 300 operativnih letjelica, i Protuvazdušnoj odbrani koja je imala sisteme SA2, SA6, te bezbroj PA topova 20,30,40 mm , radare itd. U više navrata su protiv njih dizali Mig 29.
Na kraju su ih srušili kad su dovukli bateriju sistema KUB iz Srbije.
Morali su dovuči jeb**u bateriju KUB-a da bi skinuli stari dvokrilac sa neba!

To je dokaz da nije bitno ni kakve uvijete imaš ni kakvu tehniku, ni koliko je jak protivnik. Bitno je imati pamet i muda. A Vukušići Živkovič su imali i pamet i kojones de torro.

Sad zamislite kak bi izgledao HRZ danas da imamo dva čovjeka takvog kalibra na pravim mjestimma, a ne ulizice, kumove, pijance i nesposobne karijeriste koji rade po principu ne talasaj...


Teško je i danas opisati koliko je to što su oni napravili bilo sa jedne strane van pameti, a sa druge strane genijalno.

Inače jako malo ljudi zna da je Marku Živkoviču par mjeseci prije njega brat poginuo u Vukovaru.
Da markov brat Nikola je poginuo u Vukovaru. Koliko mi je poznato jos uvijek se vodi kao nestali. Trojicu (Marka, Plazibata i Grivu) sam poznavao. Kada je rat poceo i kada su nas nadlijetali avioni JNA, mislio sam da je i Marko sa njima. Saznao sam da je na nasoj strani tek kada je srusen njihov avion.

Da su Zivkovic i Vukusic ostali zivi, vjerojatno bi ih poslali u mirovinu, jer bi u HRZ-u smetali onima sto su cekali tko ce pobijediti kako bi se mogli prikljuciti pobjednickoj vojsci.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 19:05   #44
da su ti ljudi živi danas nam avioni nebi padali sami.čuo sam da su sa bojler bombom uništili četnički štab u šodolovcima,a u VUKOVARU pogodili i ubili generala bratića.
sarvaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 19:15   #45
Ne, Bratić je poginuo u tenku od protuoklopnog oružja.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 19:20   #46
Za Bratica sam cuo vise verzija. Veca je vjerojatnost da je poginuo od protuoklopnog oruzja dok je bio u nekom oklopnom vozilu.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 19:24   #47
Da, veća je vjerojatnost za protuoklop u tenku, nego za snajper na tenku.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 17:29   #48
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Za Bratica sam cuo vise verzija. Veca je vjerojatnost da je poginuo od protuoklopnog oruzja dok je bio u nekom oklopnom vozilu.
protuoklop ili minobacačka (naša) mina. Jedno od tog dvoje 99,99%
dinokarlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 17:31   #49
Clanovi HNK "Radnicki" Borovo n. - Vukovar koji su izgubili život za vrijeme srpske agresije I991.g. bili su zaposleni u Kombinatu Borovo, Željeznici, Vjesniku i Vupik-u, dok su nezaposleni pohadali školu.
Vecina njih se aktivno ukljucila u obranu poslije stradanja policajaca u Borovu selu, kao rezervni sastav i kao pripadnici ZNG-a po mjesnim zajednicama, a dio njih koji su bili zaposleni u Borovu angažirani po ratnim planovima poduzeca. Tako je pocela obrana od srpske agresije, Formiranjem 204.brigade sve te postrojbe usle su u sastav brigade, tako daje vecina clanova Kluba bila ukljucena kroz 3. bojnu 204. brigade, jedan pri logistici, dvojica pri zapovjednistvu, Jedan Mard i jedan ratna bolnica.

Kako su borbe bivale sve žesce tako je i zrtava bilo sve više. Na prostoru Borova naselja borbe su vodjene od 04.07.91.g. i svakodnevno su branitelji bili izlozeni vatrenom djelovanju srpskog agresora, a samim tim sve više je trebalo ljudi na bojisnici, kako bi zamjenili ranjene i poginule branitelje.

Prvi je poginuli clan Kluba 27.08.'91. KapoŠi Ivica, u toku rujna 91. poginuli su t Pleckovic, Draganic i Jurcic, u toku listopada '91. Marendic, u studenom 91. prije pada Vukovara Kopic,Mijatovic i Sablic, u studenom '91.

Poslije pada Vukovara ubijeni su Barbir, Batarelo, Bobeta, Gojun, Miljak, Plazibat, Radic, Radivojevic, RaŠic, Šestan, Turkalj i Vrgovic, a u logoru Stajicevo 26.11.'91 ubijen je Kunac.

Od navedenih clanova HNK "Radnicki" Borovo n. - Vukovar koji su poginuli 1991-g., još osmorica nisu pronadjena (Bobeta, Gojun, Jozicic, Miljak, Radic, Sablic, Šestan i Vrgovic) i nadamo se da ce ih uskoro pronaci kako bismo i za njih znali gdje im je pocivalište.

Izvod iz knjige ZIVOT ZA DOMOVINU (Danijel Rehak prof.)

pa sad pobrojite koliko nam je članova kluba poginulo za vrijeme borbi a koliko nakon završetka i predaje.
dinokarlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 17:44   #50
Čiatm da se povela rasprava u kojem dijelu grada je moglo biti obrane u ranijim mjesecima a u kojima ne.

Pa malo da rasčistimo oko toga.

Dijelovi (kvartovi u Vukovaru) Borovo Naselje, Mitnica, Sajmište, Novi Vukovar i Lužac.

Mitnica cca 5000 stanovnika čisto hrvatsko naselje, obrana od prvog do zadnjeg dana kako je i mogla biti.
Novi Vukovar cca 10 000 stanovnika, naslanja se na Sajmište na Borovo Naslje(Priljevo)te Lužac, te prirodna obrana rijeka Vuka. Obrana u Kidričevoj ulici ostala do zadnjeg dana , tu su ljudi i u proboj išli.
Lužac cca 3000 stanovnika mješovito stanovništvo. Ključno čišćenje Lužca u srpnju mjesecu, postavljena obrana koja je izdržala do 02.11.
Borovo Naselje cca 18 000 stanovnika, mješana stanovništvo. Kjučno čišćenje u srpnju mjesecu. Crta koja je postavljena manje više zadržana do samog pada, znači do kraja.
Sajmište cca 10 000 stanovnika, mješano stanovništvo. Plus vojarna. Nikad nije napravljeno čišćenje.
Evo tu je ključ gdje je napravljena zakašnjela reakcija , a sve zbog neorganiziranosti dijela našeg hrvatskog puka, na tom dijelu.
Kod nas u Borovu su to Merčep, Nikolašević i Zadro pravodobno reagirali. Zapravo već sam pričao da smo mi još od svibnja ratovali, dok je vukovar bio turistički raj.(zbog specifičnog duguljastog oblika grada).
dinokarlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 21:19   #51
kad smo kod sajmišta pričao mi je jedan branitelj kad su se povlačili prilikom napada 14.09. od pruge prema vuteksu da je na njih pucano sa leđa odnosno otvarana je vatra od strane takozvanih "spavača" odnosno srba koji se nisu ni počemu isticali do tog trenutka a do tada su glumili jugoslovene.....a što se tiće akcije čišćenja da su naši krenuli prema petrovoj gori mislim da bi se u roku par minuta pojavila kolona tenkova iz vojarne i tko zna kako bi to završilo....
dekameron2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 21:57   #52
Dinokarlo. Dobro napisano, to je bit obrane.
Dosle su kolone tenkova i u Borovo Naselje, bilo je i tamo spavaca. Cesto je po nasim braniteljima pucano iz zgrada.
Sjecam se situacije na zeljeznickoj stanici. U kasnim popodnevnim satima na vratima (sjeverna strana) je stajao jedan od nasih vojnika. Vani je bilo dosta mirno, nije bilo vecih borbi, osim sto su se cule sporadicna pucnjava. U jednom trenutku cuo se udarac u okvir vrata. Vojnik se sklonio u zgradu. Najprije smo pretpostavljali da je pucano iz kuca sa druge strane pruge.
Kasnije smo vidjeli rupu u nadstresnici iznad vrata i povezujuci je sa onom u okviru vrata zakljucili smo da je pucano negdje iz solitera.
Toga je bilo i u kasnijim fazama rata.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 22:06   #53
na sajmištu je bila najveća koncentracija srba. b. naselje je imalo barem tu sreću što se dogodio 4.7. a kad smo kod čišćenja opet mislim da je trebalo biti provedeno još u 5. mj. i u selima sa srpskim stanovništvom. a ne u selima istočno od vu koja su ionako bila pod hr kontrolom

zulu, u srpnju ste ih malo pohvatali jer su prek dana dobili dojavu što im se sprema. zanimljivo tko im je priskrbljivao takve inf.!

Zadnje uređivanje rezon@tor : 10.12.2010. at 15:52. Reason: uzastopne poruke spojene
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 23:57   #54
Quote:
dekameron2009 kaže: Pogledaj post
a što se tiće akcije čišćenja da su naši krenuli prema petrovoj gori mislim da bi se u roku par minuta pojavila kolona tenkova iz vojarne i tko zna kako bi to završilo....
kad se čsitio Lužac nijedan tenk nije izašao, kad se čistilo B. Naselje ( ulice nova i stara Banijska i vrhovi Ličke i Kozaračke) nijedan tenk nije došao.

Sajmište ( ljudi koji tamo žive) nisu bili organizirani tih dana, jer je Merčep ustrojio obranu, tu di živiš tu se organiziraj.
Na Sajmištu su se kasno uključili, kad je već kasno bilo.

Nikakvi tenkovi ne bi izašli.

Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
okviru vrata zakljucili smo da je pucano negdje iz solitera.
Toga je bilo i u kasnijim fazama rata.
O da. Mene se gađalo ja pretpostvaljam iz one žute zgrade s fasadnom ciglom, preko nadvožnjaka bivšeg pa preko puta benzinske.
I to dok sam se vozio po stazici kod RAdničkog

Zadnje uređivanje rezon@tor : 10.12.2010. at 15:53. Reason: koristiti multiquote
dinokarlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 00:09   #55
@dinokarlo

Zašto na Sajmištu nisu na vrijeme organizirali obranu?
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 14:31   #56
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
@dinokarlo

Zašto na Sajmištu nisu na vrijeme organizirali obranu?
nisu imali ljude u to vrijeme koji su shvaćali sutuaciju, koji su bili voljni to napraviti, i nisu bili organizirani da bi postavili straže, barikade i radili kontrole prometa i ljudi.
Recimo mi u Borovu smo imali one koje su nas organizirali, imali ljude koji su se bili voljni odazvati i to proveli u djelo nakon Borova Sela.
Sajmište nije bilo organizirano, razlog ne znam. Vjerujem da je hrvatski puk disao hrvatski, ali da li mislili da nije potrebno ne znam.
Ne znam ni zašto Merčep dok je još tamo bio nije to napravio, valjda nije znao ko bi čuvao sve to ako nije bilo ljudi autohtonih dosta po ulicama.
dinokarlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 21:14   #57
Quote:
dinokarlo kaže: Pogledaj post
kad se čsitio Lužac nijedan tenk nije izašao, kad se čistilo B. Naselje ( ulice nova i stara Banijska i vrhovi Ličke i Kozaračke) nijedan tenk nije došao.

Sajmište ( ljudi koji tamo žive) nisu bili organizirani tih dana, jer je Merčep ustrojio obranu, tu di živiš tu se organiziraj.
Na Sajmištu su se kasno uključili, kad je već kasno bilo.
petrovu goru i vojarnu doslovno povezuje jedna ulica (Radnička) a lužac i borovo naselje su udaljeni nekoliko kilometara od vojarne....a što se tiče organiziranosti ili neorganiziranosti obrane možemo to gledati i na drugi način da su možda srbi bili bolje organizirani u samome startu na sajmištu nego u nekom drugom dijelu grada a to se pokazalo kad su u samo dva dana osvojili ogroman dio sajmišta izvršivši udar na naše branitelje iz tri pravca (negoslavci, vojarna, petrova gora)

Zadnje uređivanje rezon@tor : 13.12.2010. at 14:57. Reason: popravak citata
dekameron2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 22:07   #58
Quote:
dekameron2009 kaže: Pogledaj post

petrovu goru i vojarnu doslovno povezuje jedna ulica (Radnička) a lužac i borovo naselje su udaljeni nekoliko kilometara od vojarne....a što se tiče organiziranosti ili neorganiziranosti obrane možemo to gledati i na drugi način da su možda srbi bili bolje organizirani u samome startu na sajmištu nego u nekom drugom dijelu grada a to se pokazalo kad su u samo dva dana osvojili ogroman dio sajmišta izvršivši udar na naše branitelje iz tri pravca (negoslavci, vojarna, petrova gora)
za boldano - kakve to veze s svibnjem, lipnjem, srpnjem kolovozom 91...
ama baš nikakve...
kakve veze ima udaljenost od vojarne.
JNa tenkovi su bili 300 metara u Borovu Selu koja je za toliko udaljena od Nove Banijske, ma i manje i šta...ništa. Dolazili su kroz cijeli grad da bi ultimativno (mislim 12 tenkova) stali pod silos Đergaj i tražili da ZNG napusti silos, pa nismo popustili... i kakve to veze ima sad s naseljem Petrova Gora ili sl...
to što spomninješ ima veze za od 25.08. nadalje, a ja pričam o organiziranosti u vrijeme prije i nakon događaja u B Selu pa sve do 25.08. i otvorenog sukoba s JNA.

A što se tiče >Srba bili su organizirani onoliko koliko smo im dopustili da budu organizirani, ništa više niti manje.
dinokarlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 14:53   #59
Kutina jel ovaj dokumentarac igrao na Htv-u ?

Bitka za Vukovar

Vidim da je iz 2009. godine i redatelj Eduard Galić

ima ga u max-tv videoteci

http://www.tportal.hr/maxtv/fset.html

Nalazi se pod dokumentarcima

Nije povezan sa Herojima...jer vidim da su oni posebno stavljeni

Zadnje uređivanje bobi1980 : 13.12.2010. at 15:00.
bobi1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 17:03   #60
Quote:
bobi1980 kaže: Pogledaj post
Kutina jel ovaj dokumentarac igrao na Htv-u ?

Bitka za Vukovar

Vidim da je iz 2009. godine i redatelj Eduard Galić

ima ga u max-tv videoteci

http://www.tportal.hr/maxtv/fset.html

Nalazi se pod dokumentarcima

Nije povezan sa Herojima...jer vidim da su oni posebno stavljeni
Ne, ovaj dokumentarac nije igrao. Naslovnica i slika na njoj, je inače moj kum Paša, Hosovac, i to je iz naše arhive koju smo dali njima na upotrebu za serijal Heroji Vukovara, ali za ovo što je, ne znam. Hvala na info, pitat ću što je to.
HOS-Kutina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:36.