Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2011., 17:21   #21
ima li tko spoznaje o tocnom broju pripadnika Vukovarske
brigade na tom dijelu ratista ?
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 17:30   #22
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ok tipfeler, i kaj sad...
I da cjela brigada je bila tamo
Nije bila!! 204.brigada je imala 1800 vojnika u vrijeme bitke za Vukovar.Poslije pada Vukovara njeni preživjeli pripadnici su,ili završili u srbijanskim logorima,ili(mnogi)nakon proboja prešli u gardijske brigade(3.i 5.preciznije).Pa po tebi je na Kupresu bilo preko 1000 Vukovaraca,jesi li ti normalan??!!
Ponavljam,na Kupresu je bila postrojba"Žuti Mravi",sastavljena od vukovarskih legendi.To je bila elitna ali malobrojna postrojba.Oni su stradali jer nisu dobro poznavali teren,a nisu imali lokalnog vodiča.Kupres je tada već bio pred padom,pa je vladao kaos.Provjeri malo,prije nego što nešto napišeš.
Ziggy Pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 17:40   #23
meni isto nije poznato da je bio veci broj vukovaraca tada na tome dijelu ratista.
kupres kao grad je 2 dana ranije vec bio pao .,

i proboj tenkova cestom ravno preko polja je bio 2 prodor nakona prodora cestom kroz sumu iz pravca Glamoca.
cestu sam osobno barem 2 puta prelazio
i vidjelo se da je frisko koristena
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 19:44   #24
Quote:
Ziggy Pop kaže: Pogledaj post
Nije bila!! 204.brigada je imala 1800 vojnika u vrijeme bitke za Vukovar.Poslije pada Vukovara njeni preživjeli pripadnici su,ili završili u srbijanskim logorima,ili(mnogi)nakon proboja prešli u gardijske brigade(3.i 5.preciznije).Pa po tebi je na Kupresu bilo preko 1000 Vukovaraca,jesi li ti normalan??!!
Ponavljam,na Kupresu je bila postrojba"Žuti Mravi",sastavljena od vukovarskih legendi.To je bila elitna ali malobrojna postrojba.Oni su stradali jer nisu dobro poznavali teren,a nisu imali lokalnog vodiča.Kupres je tada već bio pred padom,pa je vladao kaos.Provjeri malo,prije nego što nešto napišeš.
Eto kad raspravljaš s djecom....
O kakvom ti vukovaru pričaš i uspoređuješ ljudstvo koje je tamo bilo s 204 brigadom (nastalom tek nakon pada vukovara) koja je došla na teren kupresa...
Dajte se ostavite babskih priča....
Quote:
front kaže: Pogledaj post
meni isto nije poznato da je bio veci broj vukovaraca tada na tome dijelu ratista.
kupres kao grad je 2 dana ranije vec bio pao .,

i proboj tenkova cestom ravno preko polja je bio 2 prodor nakona prodora cestom kroz sumu iz pravca Glamoca.
cestu sam osobno barem 2 puta prelazio
i vidjelo se da je frisko koristena
samo još spomeni i tenkove u stogovima sjena i zakopane i onda bu bajka potpuna.....
Quote:
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
Mali off topic po Dedakovicu i njegovim istomisljenicima na ovom forumu koji mantraju o famoznim hiljdama i hiljdama srpskih vojnika izginulih na Vukovaru ova posada tenka T-55 ne moze biti ziva da ga j.bes.
Nažalos to je jedina posada koja je preživjela, posada drugog tenka i dvije posade samohodki nisu preživjele....

Zadnje uređivanje rezon@tor : 06.04.2011. at 15:21. Reason: spajanje poruka
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 19:54   #25
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
samo još spomeni i tenkove u stogovima sjena i zakopane i onda bu bajka potpuna.....

je koka sve mi je jasno , samo sto kod tebe postoji doza humora samo steta sto vuce na glupost

sto se tice stogova i sl,


nisi bio tamo nego u rilicima te dopusti da se isprica istina ili barem moje iskustvo bez obzira na tvoju superionost

prvi napad prema pumpi nije isao preko polja

a ti ...............
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 20:04   #26
Quote:
front kaže: Pogledaj post
je koka sve mi je jasno , samo sto kod tebe postoji doza humora samo steta sto vuce na glupost

sto se tice stogova i sl,


nisi bio tamo nego u rilicima te dopusti da se isprica istina ili barem moje iskustvo bez obzira na tvoju superionost

prvi napad prema pumpi nije isao preko polja

a ti ...............
Da bio sam u riliću, ostali moji su bili u Malovanu s ostatkom oklopa koji je gore i uništen.
Mojih dvoje ljudi je išlo Puhom na kordinaciju iz Rilića u Šuicu i naletili su na tenkove koji su išli iz Kupresa (puh pogođen ali su se oni uspjeli izvući)...
Pogledaj gdje izlazi cesta iz rilića na cestu Kupres-šuica....
Svi koji su preživjeli su se upravo povlačili iz Malovana u šume prema glamoču i kasnije prema Šuici a ti tvrdiš da je otud došao napad. Nigdje logike, čak su i u svom napredovanju ostavili Adria ski sebi iza leđa punog naše vojske (studenti njih možda i preko 50)....
Napad je išao iz kupresa, sve ostalo su bajke....
I istina napad prema pumpi nije išao preko polja nego po cesti jer je polje i ljevo i desno od ceste bilo minirano i jedino je cesta ostala ne minirana upravo radi komunikacije prema Riliću...
Tek nakon prolaska benziske i linije u podnožju Malovana se njihov kolona razvija i zauzima cjelu visoravan...
Na liniji su bila 2 ZIS-a, 3-4 bestrzajca i sve pripremljeno da se ne dozvoli tenkovski proboj, jedini problem je što na tim oruđima nije bilo posada

Zadnje uređivanje koka36 : 05.04.2011. at 20:09.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 20:07   #27
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Eto kad raspravljaš s djecom....
O kakvom ti vukovaru pričaš i uspoređuješ ljudstvo koje je tamo bilo s 204 brigadom (nastalom tek nakon pada vukovara) koja je došla na teren kupresa...
Dajte se ostavite babskih priča....
Nije mi do svađe.Ti si taj koji je napisao da je na Kupresu bila kompletna "203 brigada".Onda si shvatio kakvu si glupost napisao,pa sada valjda tvrdiš da je bila kompletna 204 brigada.Pišeš nebuloze.Bez uvrede,ali o tvom (ne)znanju dosta govori to da si napisao da je 204. brigada osnovana poslije pada Vukovara!!
Za tvoju informaciju 204 brigada je osnovana 25.rujna 1991.A u službenim dokumentima HV-a vodi se i kao 124 brigada.Kažem,nije mi do polemike.A ti,umjesto da repliciraš meni,obrati pozornost na ovog Tinki Vinkija koji uvijek provocira na ovom forumu.
Ziggy Pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 20:12   #28
tko je imao više poginulih?
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 20:23   #29
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
tko je imao više poginulih?
Kada ????
Oni nisu imali gubitaka kad je bio prodor na kuprešku visoravan jer nije bilo organizirane obrane....
U zauzimanju Malovana je bilo nešto njihovih poginulih (domači iz tih sela) i u samom gradu Kupresu je bio veči broj poginulih prilikom čiščenja grada...
Stvarne brojke naših pa ni njihovih žrtava se neznaju....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 20:28   #30
dobro koka

ja sam bio na adria-ski
hotelu , i nije bilo tenkova na polju ispred nas , benziska pumpa je bila dole desno i garantiram ti da tada nije bilo tenkova na tome pravcu iz smjera Kupresa . Pocelo je povlacenje sa polozaja prvo iznad benziske pumpe ,jer je tada javljeno da su malovani pali te da su tenkovi vec tamo.
Skupili smo se iza hotela , te se uputili prema sumi padinama pararelno sa tadasnjom vucnicom.
tek tada skoro sa samoga vrha (toga brda) su se mogli vidjeti tenkovi kako cestom dolaze iz smjera Kupresa i tada je opet pocelo granatiranje prema nama na brdu.
na motorolu smo dobili obavijest da se ne ide prema suici preko malovana , nego da se obilazi u sirokom luku.
mi smo sami izbili na "sam vrh " Cincara prema Glamocu, snijeg -vjetar i noc.

putem kroz sumu samo na barem dva mjesta presjecali sumsku csetu , na kojoj su mogli vidjeti tragovi gusjenica .

e sada pisem dogadjaje iz prve ruke a ne iz prepricavanja , jer sam masu puta cuo sasvim razlicite "dogadjaje" o istim dogadjajima

putem smo maznuli neku hranu iz kolibe
e sada da ti pricam da smo u svoju prtinu u snijegu ostavljali one rucne bombe kucne izrade , i da sam jeo snijeg i neki usrani dvopek jos od austro ugarske ...................

vec sam ti se jednom zahvalio na pomoci
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 21:01   #31
Quote:
front kaže: Pogledaj post
dobro koka

ja sam bio na adria-ski
hotelu , i nije bilo tenkova na polju ispred nas , benziska pumpa je bila dole desno i garantiram ti da tada nije bilo tenkova na tome pravcu iz smjera Kupresa . Pocelo je povlacenje sa polozaja prvo iznad benziske pumpe ,jer je tada javljeno da su malovani pali te da su tenkovi vec tamo.
Skupili smo se iza hotela , te se uputili prema sumi padinama pararelno sa tadasnjom vucnicom.
tek tada skoro sa samoga vrha (toga brda) su se mogli vidjeti tenkovi kako cestom dolaze iz smjera Kupresa i tada je opet pocelo granatiranje prema nama na brdu.
na motorolu smo dobili obavijest da se ne ide prema suici preko malovana , nego da se obilazi u sirokom luku.
mi smo sami izbili na "sam vrh " Cincara prema Glamocu, snijeg -vjetar i noc.

putem kroz sumu samo na barem dva mjesta presjecali sumsku csetu , na kojoj su mogli vidjeti tragovi gusjenica .

e sada pisem dogadjaje iz prve ruke a ne iz prepricavanja , jer sam masu puta cuo sasvim razlicite "dogadjaje" o istim dogadjajima

putem smo maznuli neku hranu iz kolibe
e sada da ti pricam da smo u svoju prtinu u snijegu ostavljali one rucne bombe kucne izrade , i da sam jeo snijeg i neki usrani dvopek jos od austro ugarske ...................

vec sam ti se jednom zahvalio na pomoci
Dakle samo potvrđuješ moje riječi, oni su prošli i vas ostavili iza. Vi niste ni znali šta se dešava kad se se počeli izvlačiti....
Vjeruj mi došli su cestom iz Kupresa.
Što se tiče vašeg povlačenja to sam čuo jer je među vama bilo par mojih prijatelja iz Zagreba koji u mi to kasnije prepričavali.....Mislim da ste i neke zarobili usput.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 22:59   #32
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Kada ????
Oni nisu imali gubitaka kad je bio prodor na kuprešku visoravan jer nije bilo organizirane obrane....
U zauzimanju Malovana je bilo nešto njihovih poginulih (domači iz tih sela) i u samom gradu Kupresu je bio veči broj poginulih prilikom čiščenja grada...
Stvarne brojke naših pa ni njihovih žrtava se neznaju....
tih 15-ak dana.
mislim da nisi u pravu kad pišeš da su srbi imali malo poginulih.
s njihove strane postojao je popis poginulih
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 08:58   #33
Hrvatski gubici u borbama za Kupres bili su vrlo veliki. Za tjedan dana borbe poginulo
je oko 160 ljudi. Od toga 29 pripadnika Kupreške bojne i 19 civila.94 Svi ostali poginuli
bili su s drugih područja. Gubici u materijalno-tehničkim sredstvima također su bili
veliki. Oklopna polusatnija koju su hrvatske snage izvele na visoravan gotovo je cijela
izgubljena. Dva tenka T-55 i dvije samohotke M-36 nisu se vratile na polazne postave.
Uspjelo je to samo posadi BVP M-80. Hrvatski stambeni fond u kupreškim selima
potpuno je uništen. Sva sela su opljačkana i spaljena. Nisu pošteđeni ni vjerski objekti,
koji su sravnjeni sa zemljom. U najvećem kupreškom selu Zloselima, postrojbe HVO-a
u studenom 1994. krov su zatekle samo na školskoj zgradi.

Srbi su na Kupreškoj visoravni imali su 85 poginulih i 154 zarobljene osobe.


Ovako piše Davor Marijan u svom znanstvenom radu o bitci na 40 stranica.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 10:18   #34
Quote:
vlastimir kaže: Pogledaj post
Hrvatski gubici u borbama za Kupres bili su vrlo veliki. Za tjedan dana borbe poginulo
je oko 160 ljudi. Od toga 29 pripadnika Kupreške bojne i 19 civila.94 Svi ostali poginuli
bili su s drugih područja. Gubici u materijalno-tehničkim sredstvima također su bili
veliki. Oklopna polusatnija koju su hrvatske snage izvele na visoravan gotovo je cijela
izgubljena. Dva tenka T-55 i dvije samohotke M-36 nisu se vratile na polazne postave.
Uspjelo je to samo posadi BVP M-80. Hrvatski stambeni fond u kupreškim selima
potpuno je uništen. Sva sela su opljačkana i spaljena. Nisu pošteđeni ni vjerski objekti,
koji su sravnjeni sa zemljom. U najvećem kupreškom selu Zloselima, postrojbe HVO-a
u studenom 1994. krov su zatekle samo na školskoj zgradi.

Srbi su na Kupreškoj visoravni imali su 85 poginulih i 154 zarobljene osobe.


Ovako piše Davor Marijan u svom znanstvenom radu o bitci na 40 stranica.
To je otprilike to. Veliki gubici. Najviše poginulih je imala kupreška bojna i teritorijalna obrana Tomislavgrada. Studentska bojna iz Zagreba, da netko ne bi pomislio da su to zagrepčani, to su bili momci mahom iz Tomislavgrada koji su studirali gore. Oni su zalutali u Glamoč i tamo nastradali. Bilo je poginulih i ranjenih..
Mauron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 12:35   #35
"Bitka za Kupres", autora Davora Marijana, možete preuzeti u PDF formatu

LINK: http://www.hercegbosna.org/dokumenti...8191549220.pdf

Zadnje uređivanje Labrador20 : 06.04.2011. at 12:43.
Labrador20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 15:02   #36
Bitka za Kupres - učesnici sa hrvatske strane, u kratkim crtama za koku36 i druge slične padobrance.

- Ogromna većina naših snaga bili su Kupreška bojna i TO (teritorijalna obrana) Tomislavgrada. HVO tada još nije bio dobio ime, već se sve podvodilo pod teritorijalnu obranu po općinama.

- Zatim TO iz jednog dijela Hercegovine (Posušje, Grude i Ljubuški).

- Studentska bojna iz Zagreba (ekipa iz Kupresa, Livna i Tomislavgrada koja je bila na faxu u Zagrebu).

- Vukovarski veterani-dragovoljci, većinom ekipa iz tih krajeva (Robert Zadro-Grude, Andrija Marić-Rama itd). Oni su došli na bojište tek treći dan, kada su pokušali postaviti neku očajničku crtu obrane na čistini u polju, ispod hotela Adria-ski. Tenkovi ih počistili kao na dlanu.

- Jedan vod bojne Zrinski (također većinom momci iz tih krajeva, Filipović & co)

- Nekoliko momaka iz IV gardijske brigade, također većinom iz tih krajeva.

- Jedna bojna iz Bugojna i jedna bojna iz Uskoplja.


Nekakav organizirani oblik pojačanja u vidu HV-a i ostalih postrojbi je došao tek kada su Srbi zauzeli cijelu kuprešku visoravan i kada su došli iznad Šujice.
Ogromna većina poginulih tih dana je bio iz TO Tomislavgrad i domaće Kupreške bojne.
Labrador20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 15:12   #37
Quote:
Labrador20 kaže: Pogledaj post
Bitka za Kupres - učesnici sa hrvatske strane, u kratkim crtama za koku36 i druge slične padobrance.
....
treba dodati jos HOS iz TG-a ........
__________________
اللعنة عليك الأم

Zadnje uređivanje rezon@tor : 06.04.2011. at 15:26.
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 15:16   #38
Quote:
Labrador20 kaže: Pogledaj post
Dečki, ignorirajte ovog tipa koji piše pod nickom koka36. Ne postoji niti jedan hrvatski forum na netu gdje se ovaj nije pojavio pod nickom kokos ili slično.

Tip rata i puške nije vidio. Piše sakupljajući podatke i neke nepovezane cjeline po internetu.
I sam sa nekoliko puta razišao u mišljenjima sa koka36 . Ali ići reči da čovjek ni8je bio u ratu je suludo .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 15:34   #39
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
I sam sa nekoliko puta razišao u mišljenjima sa koka36 . Ali ići reči da čovjek ni8je bio u ratu je suludo .
Pričati o cijeloj vukovarskoj brigadi (1000-4000 ljudi) na kupreškom bojištu, samo 4-5 mjeseci poslije vukovarske tragedije i stradanja, može samo neki tinejdžer koji je rođen poslije 1990. godine.

Ja ovog koku ili kokosa (kako se već predstavlja) pratim već dobre 2-3 godine po raznim forumima i jedino gdje je on možda došao u dodir sa Kupresom 1992. godine je preko nekog njegovog rođaka ili poznanika, koji je na labudici dovezao kakav tenk ili BOV do Šujice u tim događanjima.

Čovjek cijelo vrijeme ustrajno i sustavno omalovažava te ljude i mučenike, koji su izginuli u ogromnom broju u neravnopravnoj borbi, maltene goloruki, na visoravni, protiv jedne cijele već dobro uhodane motorizirano-oklopno-topničke mašinerije. Cijelo vrijeme omalovažava tadašnje pripadnike TO (budući HVO) i priča basne o nekakvim brigadama i postrojbama HV-a.

Kakve crne brigade i postrojbe HV-a te 1992. godine na Kupresu? Naveo sam lijepo gore sve što je od naših tada hodalo po toj visoravni. Komu trebaju takve laži i provokacije?

Dajte, ljudi, ne budimo djeca!

Zadnje uređivanje Labrador20 : 06.04.2011. at 15:44.
Labrador20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 17:08   #40
Snimak pripadnika bojne Zrinski-Frankopan na kupreškoj bojišnici, oko mjesec dana nakon pada Kupresa i kupreške visoravni.
http://www.youtube.com/watch?v=P4aECR_SKrk

Oboreni srpski zrakoplov, okolica Šujice, travanj 1992. godine
http://www.youtube.com/watch?v=YArrBx7tjQ4

Ovdje imate Facebook stranicu posvećenu heroju domovinskog rata, Andriji Mariću, sa mnoštvom fotografija.

Andrija je bio u toj ekipi Žutih Mrava koji su poginuli 10. travnja 1992. godine na Kupresu.http://www.facebook.com/group.php?gi...1924629&v=wall

Zadnje uređivanje rezon@tor : 07.04.2011. at 09:32.
Labrador20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:42.