Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2017., 14:16   #141
Mislim da će prvi vanzemaljci koje ćemo 100% susresti biti oni pogonjeni našim programima koji će se u jednom momentu početi ponašati tako da će proći Turingov test.
Oni neće biti svjesni ali će tako dobro ''glumiti'' inteligentno biće da će to biti ''vrst vanzemaljca'' barem po ''koherentnoj logici razmišljanja''.
Ne znam kada će to biti.
Neće za 20-30-50 godina,ali sigurno ne kasnije od 100-200 godina od mog sadašnjeg upisa na forumu .

Stoga pozdravljam buduće čitače ove teme koji će ovo vrtiti za jedno 100 godina



Što se tiče ''pravih vanzemaljaca'' e tu nemam pojma.

Neki kažu da su već tu i skriveni su kao što se i capt. Picard skriva primitivnim civilizacijama
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 05.04.2017., 19:28   #142
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Mislim da će prvi vanzemaljci koje ćemo 100% susresti biti oni pogonjeni našim programima koji će se u jednom momentu početi ponašati tako da će proći Turingov test.
Oni neće biti svjesni ali će tako dobro ''glumiti'' inteligentno biće da će to biti ''vrst vanzemaljca'' barem po ''koherentnoj logici razmišljanja''.
Ne znam kada će to biti.
Neće za 20-30-50 godina,ali sigurno ne kasnije od 100-200 godina od mog sadašnjeg upisa na forumu
Slažem se s tobom. Osim ove priče o 'glumi'. Da kažem tvojim jezikom, da li Komodo glumi da dobro igra šah ili dobro igra šah ?

Quote:
Što se tiče ''pravih vanzemaljaca'' e tu nemam pojma.
Ni ja.

Quote:
Neki kažu da su već tu i skriveni su kao što se i capt. Picard skriva primitivnim civilizacijama
Prime directive.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 09.04.2017., 14:16   #143
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom. Osim ove priče o 'glumi'. Da kažem tvojim jezikom, da li Komodo glumi da dobro igra šah ili dobro igra šah .
Komodo igra vrhunski šah, ali to je i njegov problem.
On igra ''neljudski'' šah'' i svakom expertu je lako prepoznati da je to igralo računalo ,dakle Komodo ne bi prošao Turingov test
ako je jedan od uvjeta Turingovog testa da neutralni ispitivač ne može sa sigurnošću reći je li igrao (razgovarao) sa strojem ili čovjekom ako NE VIDI protiv koga igra.

Ako je kriterij KVALITET igre onda Komodo prolazi Turingov test ali ako uključimo i nivo ''nerazlikovanja '' stroja od čovjeka od Komodo pada jer onako kako Komodo igra PO STILU čovjek tako ne igra.
To ne znači da Carlsen igra slabo ,a Komodo jako dobro ,nego da SVI ljudi igraju drugačije od računala.

Ne znam slikaju li računala i pišu li poeziju ali pretpostavljam da se lako može razlikovati slika i pjesma koju je napisao stroj i koju je naisao čovjek. Tako je i u šahu.



Dakle ako bi neko na nekom Turing suđenju danas dao 10 partija Komoda i 10 partija prvaka svijeta expert svjedok lako bi prepoznao koje partije je igrao čovjek, a koje računalo .

====

U petak 31. ožujka sam se rukovao s Kasparovom. ''Nismo se vidjeli 22 godine'',rekao sam mu i dao mu jedan moj mali poklon
====================



DUBOKO RAZMIŠLJANJE ILI KAKO SURAĐIVATI SA UMJETNOM INTELIGENCIJOM

Početkom svibnja biti će tiskana Kasparovljeva nova knjiga '' Deep Thinking'' (Duboko razmišljanje) koja se bavi perspektivom ljudske i umjetne inteligencije.
https://www.amazon.com/Deep-Thinking...=deep+thinking

Na parsifalovo pitanje o toj knjizi Kasparov je odgovorio: ''Teško je knjigu sažeti u nekoliko rečenica ,ali osnovna ideja knjige je da mi kao ljudi moramo surađivati sa strojevima,jer ondje gdje prestaje ''brutalna sila'' računala nastupa ljudsko stvaralaštvo.'' Kasparov je istaknuo da su njegove dosadašnje knjige najprije bile tiskane u Zapadnoj Europi, ali nova knjiga se najviše traži u Kini, Japanu i Južnoj Koreji gdje su najprije potpisani ugovori o prevođenju i to pokazuje koje nacije najviše zanima razvoj umjetne inteligencije.

===

btw
postoje mnoge šahovske pozicije u kojima računala iskazuju autizam i ne mogu ih riješiti a prosječan igrač može.

npr ova

http://en.chessbase.com/post/compute...vs-brute-force

==
pitao sam ga o gou i kako komentira činjenicu da je nedavno korejanac dobio go računalni program tj ljudi su uzvratili udarac strojevima u gou.

Kasparov ne misli da je go složeniji od šaha nego osnovna snaga računala -a to je brute force ne prolazi kod goa ,ali prolazi kod šaha.
Dakle go je po kasparovu drukčije strukturirana igra od šaha i primitivna brute force ne prolazi dobro u gou kao što prolazi u šahu.
==
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 09.04.2017. at 14:28.
parsifal is offline  
Old 09.04.2017., 23:03   #144
Zanimljivi komentari, ali nemaju baš veze s temom.
Grupa Queen is offline  
Old 15.04.2017., 22:09   #145
Šansa da smo sami u smislu da nema druge inteligencije je vrlo mala. Mislim da sva biološka inteligencija s vremenom razvije tehnologiju koja preraste u nebiološku inteligenciju koja zapravo može preživljavati na minimalnim resursima i tako u nedogled.
Velika je vjerojatnost da se trenutno u svemiru negdje nalazi nebiološka inteligencija kojoj je svrha samo preživljavati i prikupljati resurse.
KrasniPajdo is offline  
Old 17.04.2017., 23:33   #146
Quote:
KrasniPajdo kaže: Pogledaj post
Šansa da smo sami u smislu da nema druge inteligencije je vrlo mala. Mislim da sva biološka inteligencija s vremenom razvije tehnologiju koja preraste u nebiološku inteligenciju koja zapravo može preživljavati na minimalnim resursima i tako u nedogled.
Velika je vjerojatnost da se trenutno u svemiru negdje nalazi nebiološka inteligencija kojoj je svrha samo preživljavati i prikupljati resurse.
Nemamo pojma uopće kako nastaje život. Na osnovu čega onda iznosiš ovakve tvrdnje o šansama da smo sami?
Essegg is offline  
Old 18.04.2017., 09:31   #147
Quote:
KrasniPajdo kaže: Pogledaj post
Šansa da smo sami u smislu da nema druge inteligencije je vrlo mala. Mislim da sva biološka inteligencija s vremenom razvije tehnologiju koja preraste u nebiološku inteligenciju koja zapravo može preživljavati na minimalnim resursima i tako u nedogled.
Pitanje je da li na Zemlji postoji inteligentan oblik života. Neki dan sam gledao dnevnik i pola sata su se izmjenjivali popovi, biskupi, nadbiskupi, svećenici, patrijarhi, pape, mufđije i ostali tipovi u haljinama. Ne može tehnologija toliko brzo napredovati koliko se budale mogu brzo razmnožavati.

Quote:
KrasniPajdo kaže: Pogledaj post
Velika je vjerojatnost da se trenutno u svemiru negdje nalazi nebiološka inteligencija kojoj je svrha samo preživljavati i prikupljati resurse.
Možemo se jedino nadati da će nas pronaći na vrijeme.
vamvam is offline  
Old 18.04.2017., 11:40   #148
Quote:
KrasniPajdo kaže: Pogledaj post
Velika je vjerojatnost da se trenutno u svemiru negdje nalazi nebiološka inteligencija kojoj je svrha samo preživljavati i prikupljati resurse.
Meni se čini da je to tipično ljudska projekcija svrhe. Ako su vanzemaljska nebiološka inteligentna bića iole pametnija od nas onda valjda njihova svrha nije samo preživljavanje i prikupljanje resursa.
Jednostavko is online now  
Old 18.04.2017., 16:00   #149
Pitam se, sto ako nas nadje neka napredna civilizacija koja je daleko ispred nas, ali koja je manje sposobna od nas sto se tice razvoja tehnologije. Drugim rijecima, za nas napredak u zadnjih 100 godina, od newtonske fizike do kvantne mehanike i manipulacije gena, njima je trebalo 1000 godina. Manje su inteligentni, ali recimo, bilosko uvjetovano vise disciplinirani tako da su u stanju odrzati znanje i koristiti ga, makar jako polako napredovali.

Sad, najsposobniji medju njima predvide da cemo ih prestici za od prilike 200 godina, i da cemo tu negdje i stici u kontakt snjima (recimo robotima koje saljemo van u galaksiju). Bi li oni nas preventivno unistili?

Ajmo reci hipotetski, na planinama u sumama nekih otoka nove guineje slucajno otkrijemo neku vrstu homo, prosjecni IQ 150, samo 3% njih ispod 130. Einstein ili von Neumann je kod njih prosjek a najmanje sposobni kod njih bi kod nas jos uvijek bili medju najsposobnijima. Ima ih oko 100.000 i brzo rastu, prije 20 godina su od drvenog koplja presli na kameni, pa u samo 5 godina na zeljezni i broncani, istovremeno uveli pismo i skuzili da smo na trecoj planeti koja se vrti oko sunca. Prije par godina su poceli pucati sa barutom, prije par dana otkrili relativnost prostora i vremena te kvantnu mehaniku. Skuzili su rano, da sa nama jos ne smiju stupiti u kontakt. Imaju sve resurse (i uran). Inzenjerstvo im ne ide tako brzo kao znanost, ali puno brze nego nase.

Sad ih mi slucajno otkrijemo. Otkrijemo da su prije godinu-dvije osvojili susjedni otok i tamosnje primitivno pleme od par tisuca ljudi istrijebili silom u par dana. Znamo, da ce oni u 10 godina imati avione od kvalitete nasih a vjerojatno i hidrogensku bombu. Za 25 godina ce biti ispred nas na svim podrucjima toliko da im vise ne mozemo nista.

Bi li mi njih unistili? Sto ako je vrsta homo? Recimo, neka koja se odvojila jos od homo habilisa i sada fenotipski dosta "ruzna", ocigledno skroz druga vrsta od nas. Bas druga vrsta, dakle ne mozemo s njima stvoriti potomce kako bi ih silom razdijeljeno po cijelom svijetu asimilirali u nase drustvo. Bi li mi njih unistili? Vjerojatno bi, koliko god humanisti cvilili, da se radi o vrsti homo. Sto ako bi oni bili dinosauroidi (neka prezivjela vrsta dinosaura, sada inteligentna)? Mi bi njih unistili taj cas, makar zemaljci.

Bi li ta vanzemaljska civilizacija unistila nas? Bi.
C. F. Gauss is offline  
Old 18.04.2017., 16:36   #150
jako inteligentni život i svijest su jako rijetki. ima jako puno života na razini mikroba, bakterija. složenijih organizama ima jako puno manje nego jednostavnijih. Isto je tako s civilizacijama.

pitanje je ima li uopće nekih ultra naprednih civilizacija koje rade svemirske autoputeve.
TheGreatestWall is offline  
Old 18.04.2017., 16:46   #151
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Bi li ta vanzemaljska civilizacija unistila nas? Bi.
Kada bi to bilo tako onda bi pametni ljudi sistematski ubijali glupe. Na žalost to nije tako. Pogledaj oko sebe ako ne vjeruješ
vamvam is offline  
Old 18.04.2017., 17:18   #152
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Kada bi to bilo tako onda bi pametni ljudi sistematski ubijali glupe. Na žalost to nije tako. Pogledaj oko sebe ako ne vjeruješ
Pametni ljudi ne ubijaju glupe, ali tehnoloski napredne civilizacije ili kulture uniste manje napredne. Vidjeno dosta puta na zemlji.
C. F. Gauss is offline  
Old 18.04.2017., 18:58   #153
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Sad ih mi slucajno otkrijemo. Otkrijemo da su prije godinu-dvije osvojili susjedni otok i tamosnje primitivno pleme od par tisuca ljudi istrijebili silom u par dana. Znamo, da ce oni u 10 godina imati avione od kvalitete nasih a vjerojatno i hidrogensku bombu. Za 25 godina ce biti ispred nas na svim podrucjima toliko da im vise ne mozemo nista.

Bi li mi njih unistili?
Uz pretpostavku takve agresivnosti, definitivno.
MrBlc is offline  
Old 18.04.2017., 20:33   #154
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Pametni ljudi ne ubijaju glupe, ali tehnoloski napredne civilizacije ili kulture uniste manje napredne. Vidjeno dosta puta na zemlji.
Meni se to čini kao jedan plitak i nemaštoviti način razmišljanja koji kopira stereotipe iz popularnih filmova.
vamvam is offline  
Old 18.04.2017., 21:07   #155
Židovi su, ako je vjerovat Bibliji, potaracali daleko naprednije od sebe seleći u obećanu zemlju. Rimljani su potaracali boktepita koliko naprednijih od sebe da bi stvorili carstvo. Koje su im zatim potaracali nazadniji od njih. Pa Huni, Goti, Avari, koga su oni sve potaracali. A tek Mongoli eej oni su potaracali više nego iko ikad pa sve skupa, a smrdljivci najobičniji nepismeni nekulturni
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 18.04.2017., 21:20   #156
Ali da od milijardu stvari koje možeš s nekim inteligentnijim od sebe raditi ne pomisliš na ništa drugo nego tko će koga prvi zaklati?????

E, moj Darwine....
vamvam is offline  
Old 18.04.2017., 22:13   #157
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
A tek Mongoli eej oni su potaracali više nego iko ikad pa sve skupa, a smrdljivci najobičniji nepismeni nekulturni
To ide samo uz brojcanu nadmoc i relativno malu tehnolosku razliku.

Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Ali da od milijardu stvari koje možeš s nekim inteligentnijim od sebe raditi ne pomisliš na ništa drugo nego tko će koga prvi zaklati?????

E, moj Darwine....
Ja razmisljam o puno stvari sto bi mogli raditi, ali ja ne vodim odluke vec ljudi poput Trumpa ili Putina. Moze se naci naprednija civilizacija od nas koju vodi idiot. Moze doci do dekadencije, tako da neka vrsta sama svoju tehnologiju vise ne kuzi, samo ju koristi (a ona se sama odrzava) odnosno samo daje naredbe. Sve je moguce.

Inace, nije samo prirodno vec i racionalno da prvo pomislis, dali ti ta civilizacija moze biti opasna gledajuci samu egzistenciju. Tako ce svaka civilizacija, koja ce nas naci, reagirati. A ako dodju do zakljucka, da cemo ih jednog dana prestici onako, da se nebi mogli obraniti da ih hocemo unistiti, oni ce sprijeciti nas razvoj ili ako hoceju ici na sigurno, unistiti nas.

Moglo se bi mislisti, da je vjerojatnost, da jedna civilizacija nadje drugu, a da su tehnoloski blizu, jako mala. Vjerojatno su minimum par milijuna godina jedna od druge, a jos vjerojatnije je nekoliko stotina milijuna godina. No, mozda postoji neki tehnoloski rub preko kojeg ne mozes, koja svaka civilizacija stigne, recimo nakon 100.000 godina tehnologije (u slucaju eksponencionalnog napredka tehnologije mozda i ranije). Onda nebi bila neka velika razlika izmedju civilizacije stare 12 milijuna godina i jedne od 250.000 godina (tehnoloski, prostorsko sirenje civilizacije naravno je ograniceno na c).

Zasto bi neka civilizacija, koja prva u galaksiji (ili cak u lokalnoj grup pa i dalje) stigne tehnoloski rub (ako takav postoji) i absolutnu moc, dozvolila drugim civilizacijama da stignu tu razinu? Ok, iz etickih razloga - no tvrdim da ako ce jedna civilizacija stici technoloski rub (ako takav postoji), da postoji mogucnost da drugima nece dopustiti istu razinu ako ne postoji tehnoloska mogucnost da budes teoretski i prakticno absolutno siguran od svakog napada.
C. F. Gauss is offline  
Old 18.04.2017., 23:29   #158
ne samo da smo sami u svemiru, nego je i svemir sam u nama.

cjeli svemir samo je rezultat biokemisjkih reakcija u mozgu. I kao takav on je sam u nama. svatko od nas je sam svoj svemir.

A čak možemo i pretpostaviti da je samo jedan jedini i da su svi ostali također samo rezultat biokemisjke reakcije tog jednog jedinog čovjeka koji postoji
josip-presvetli is offline  
Old 19.04.2017., 00:14   #159
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Ja razmisljam o puno stvari sto bi mogli raditi, ali ja ne vodim odluke vec ljudi poput Trumpa ili Putina. Moze se naci naprednija civilizacija od nas koju vodi idiot. Moze doci do dekadencije, tako da neka vrsta sama svoju tehnologiju vise ne kuzi, samo ju koristi (a ona se sama odrzava) odnosno samo daje naredbe. Sve je moguce.
Kako ti zamišljaš putovanje Svemirom:
Svemirski broj Ljubavi i Zabave putuje među zvijezdama. Na njemu stalno trešti muzika ali to nikome ne smeta jer se zvuk ne širi vakumom. Stalno su neki tulumi, zabava, sex, alkohol... Onda se dođe do nekog planeta, pa ga se raznese u 1000 dijelova. Svi vrište od uzbuđenja, a pičke se navlaže od ljepote prizora...

Kako bi stvarno putovanje moglo izgledati:
1000 godina putuješ pravocrtno. Oko tebe nema ništa. Imaš više nego dovoljno vremena za meditaciju. Apsolutno ništa se ne dešava. Nadaš se da te neće pogoditi neka stijena brzinom od 5 km/s. Uz malo sreće dođeš negdje. Tamo također nema ničeg posebno zanimljivog. Neka zvijezda i mrtve planete koje se oko nje vrte. Onda promijeniš smjer i opet 1000 godina putuješ pravocrtno...

Sve u svemu, mislim da bi vanzemaljci bili više nalik indijskim mudracima koji su zadovoljni sa ovo malo što imaju nego neki hiperaktivni zajebanti koji rade sranja iz dosade.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Inace, nije samo prirodno vec i racionalno da prvo pomislis, dali ti ta civilizacija moze biti opasna gledajuci samu egzistenciju. Tako ce svaka civilizacija, koja ce nas naci, reagirati. A ako dodju do zakljucka, da cemo ih jednog dana prestici onako, da se nebi mogli obraniti da ih hocemo unistiti, oni ce sprijeciti nas razvoj ili ako hoceju ici na sigurno, unistiti nas.
Ovdje si "racionalno" zaključio da bi napredni vanzemaljci imali desnu političku orijentaciju i pripadnost nekoj rasi bi ima bila jako bitna, pa će pripadnike druge rase smatrati trajnom prijetnjom samo zato jer su druge rase. U tom slučaju očekujem da nas vanzemaljci prvo kontaktiraju i pitaju nas čiji smo, iz kojeg sela potječemo, kako su nam se zvali preci i iz kojih su kuća jer možda se i znamo. Pozvati ćemo ih da vide piramide u Visokom. Drago Plečko će ih pozdraviti i reći im da je znao da će doći.

Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Moglo se bi mislisti, da je vjerojatnost, da jedna civilizacija nadje drugu, a da su tehnoloski blizu, jako mala. Vjerojatno su minimum par milijuna godina jedna od druge, a jos vjerojatnije je nekoliko stotina milijuna godina. No, mozda postoji neki tehnoloski rub preko kojeg ne mozes, koja svaka civilizacija stigne, recimo nakon 100.000 godina tehnologije (u slucaju eksponencionalnog napredka tehnologije mozda i ranije). Onda nebi bila neka velika razlika izmedju civilizacije stare 12 milijuna godina i jedne od 250.000 godina (tehnoloski, prostorsko sirenje civilizacije naravno je ograniceno na c).

Zasto bi neka civilizacija, koja prva u galaksiji (ili cak u lokalnoj grup pa i dalje) stigne tehnoloski rub (ako takav postoji) i absolutnu moc, dozvolila drugim civilizacijama da stignu tu razinu? Ok, iz etickih razloga - no tvrdim da ako ce jedna civilizacija stici technoloski rub (ako takav postoji), da postoji mogucnost da drugima nece dopustiti istu razinu ako ne postoji tehnoloska mogucnost da budes teoretski i prakticno absolutno siguran od svakog napada.
A zašto misliš da bi jedna takva civilizacija neku drugu smatrala prijetnjom? Zar ne bi to bilo kao da ti svaku osobu na cesti smatraš prijetnjom? Po čemu bi se pripadnici jedne takve civilizacije uopće razlikovali od drugih i kako bi se prepoznavali? Po boji kože? Po jeziku? Po tri prsta u zraku/vakuumu? Misliš li da bi te civilizacije njegovale neki oblik nacionalne i rasne pripadnosti?
vamvam is offline  
Old 19.04.2017., 18:01   #160
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
A zašto misliš da bi jedna takva civilizacija neku drugu smatrala prijetnjom?
Racunajuci samo perad, govece i svinje, mi zakoljemo 100 milijuna zivotinja dnevno, oko 1000 svaku sekundu, bez da bi neko od onih, ko bi to mogao zaustaviti, okom trepnuo. Dodaj nevjerojatan broj od 3 milijarda riba, dnevno. Jos ubijamo godisnje 50.000.000 kraljeznake za znanstvene i "znanstvene" (na primjer kosmeticke) potrebe, oko 15.000 na dan, medju njima i naseg najblizeg rodjaka. Ovi brojevi su tocni, nisam nigdje greskom dodao nulu.

Ko odredi kad je neko "civiliziran" a kad nije? Ako kuzi napraviti vatru? Teoriju relativnosti? Da u nekoj sumi zivi homo erectus, a mi bi tu sumu htijeli posjeci posto treba napraviti cestu - bi ga pitali? Bi imao ljudska prava? Vjerojatno bi, mozak mu je dosegao vecinu, koju neki ljudi imaju i danas. Sto da se radi o populaciji homo habilisa? Nesto, sto bi nam na neki pogled izgledalo ko majmun, a na drugi kao covjek. Bi li ga potjerali iz sume kao lisicu, posto ima okolo dovoljno suma gdje moze biti? Bi li pogledali, da li zna koristiti vatru ili na koji nacin reagira, da mu ubijemo blizeg?

Zasto bi oni (vanzemaljci) u nama vidli nesto drugo nego mi u simpanzama ili homo habilisu? Sto je njihova granica, ako kod njih svako dijete od dvije godine samo zakljuci teoriju relativnosti, a druge sfere njihovog razmisljanja su za nas toliko shvatljive, kao simpanzama matematika? Jesmo na sigurnom, posto letimo helikopterima? Nismo si svijesni, koliko svakodnevno taj evolucijski ugradjen mehanizam pravo jacega diktira nase ponasanje i hladno ubijanje preko 3 milijarde kraljeznika dnevno, makar dokazali higgsov boson. I koliko naivno smatramo, da nasa civilizacija uvjetuje da vanzemaljci neceju gledati na nas kao mi na svinje. Mozda bi oni unistenje nase civilizacije cak smatrali kao eticki cin? Dovoljno je pogledati, kako se svinja zaveze da ne moze ni mrdnuti pa jednu minutu izlaga vatri plamenikom, kako se bi istrazivale posljedice opekotina (posto jadna svinja nazalost ima kozu slicnu nasoj). Ne biste mogli zamisliti, koliko glasno i koliko dugo svinja moze cviliti, sto radi okrutna bol i strah u zivom, svijesnom bicu. To se ljudskoj vrsti cini normalnim cinom, to je bioloski ugradjeno pravo jacega, nesto sto se jednostavno napravi.

Kvalitet straha i bolova u zivotinji nije manji nego kod nas. To sto znamo, sto "znaci" smrt, nema aman nikakve veze, evolucija je strah i bol svima programirala u mozak istom kvalitetom, jedini nacin da se osigura prezivljavanje vrste. Sto ako je njihova definicija civilizacije ona, da se ne ubija a pogotovo ne muce slabija bica, a ne da se leti helikopterima? Zasto bi nas smatrali civiliziranim i zasto nas nebi unistili ako nas ne smatraju civiliziranim, jos nikad nisam cuo ni jedan argument.

Zamisli da su vanzemaljci dosli na zemlju 53e. Zele vidjeti na koji nacin razmisljaju najinteligentniji medju nama. Tvrdim da je tada jedan od najinteligentnijih i najsposobnijih bio John von Neumann. Od stotine znanstvenika, koji su radili na bombi, ni jedan nije na toliko razlicita nacina doprinosio realizaciji kao on (razvoj racunala, izvodjenje simulacija na njemu, konstrukcija detonacijske sprave), a da ne govorimo jos o njegovim doprinosima kvantnoj mehanici, matemetici itd. Sad, nakon sto su uspijesno palili hidrogensku bombu 52e, von Neumann je u vise navrata visokim predstavnicima vojske i politike ozbiljno savjetovao, da Sovjetski savez treba unistiti SADA, prije nego sto ce oni za 3-5 godina imati hidrogensku. On je to mislio ozbiljno, imao interview gdje kaze, da "sto ranije to bolje, ako me pitate da li vec sutra, ja cu reci bolje danas." Radilo se o ljudskoj civilizaciji. A "oni" nisu ljudi, niti su sa zemlje.

Pa dovoljno je da razmisljaju ko von Neumann: "Ako je vjerojatnost, da im neko preuzima kontrolu nad tehnologijom ili da im izmakne kontrola nad vlastitom umjetnom inteligencijom samo 0.001 na godinu, u sljedecih 1000 godina nas mogu napasti gotovo sigurno. Bolje ici na sigurno...".

Zadnje uređivanje C. F. Gauss : 19.04.2017. at 18:21.
C. F. Gauss is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:26.