Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2012., 14:59   #21
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Mislim da mu je to prije bio izgovor, zanima me koliko konzervativaca posjeduje ili ima udjele u farmaceutskoj industriji???
Oni koji imaju udjele u farmaceutskoj industriji brzo će se prebaciti u nove vode.
Problem je, osim onih koji misle da smo božje djelo i da ne smijemo previše čačkati po njemu, da će zamjenom organa, tretmanima matičnim stanicama i liječenjem karcinoma, ljudi u prosjeku jako ostarjeti. Pitanje je hoće li moći raditi i kako s 80 godina, a prosječno će živjeti 120 godina.
Tko će to plaćati kad se već danas zdravstveni sustavi bogatih (dugovječnih) država urušavaju zbog prevelikih troškova.

Pobornici regenerativne medicine naglašavaju da je ona ta koja će izvaditi zdravstveni sustav iz financijskih problema jer je mnogo jeftinija i efikasnija ali dugoročno gledano netko mora raditi i za te stare.

Vrlo brzo bi se moglo dogoditi da ovi omjeri postanu obrnuti.

__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 15:39   #22
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Oni koji imaju udjele u farmaceutskoj industriji brzo će se prebaciti u nove vode.
Problem je, osim onih koji misle da smo božje djelo i da ne smijemo previše čačkati po njemu, da će zamjenom organa, tretmanima matičnim stanicama i liječenjem karcinoma, ljudi u prosjeku jako ostarjeti. Pitanje je hoće li moći raditi i kako s 80 godina, a prosječno će živjeti 120 godina.
Tko će to plaćati kad se već danas zdravstveni sustavi bogatih (dugovječnih) država urušavaju zbog prevelikih troškova.

Pobornici regenerativne medicine naglašavaju da je ona ta koja će izvaditi zdravstveni sustav iz financijskih problema jer je mnogo jeftinija i efikasnija ali dugoročno gledano netko mora raditi i za te stare.

Vrlo brzo bi se moglo dogoditi da ovi omjeri postanu obrnuti.

Ako ce se moci regenerirati tkiva i organi, onda bi bilo logicno da ces moci i sa 80 godina raditi kao i sa recimo sada sa 50 jer iako ce ti "karoserija" biti sva stara i razlupana, imati ces nove "dijelove" u sebi koji ce ti omoguciti da radis duze, isplatis i preplatis sve svoje eventualne bolnicke troskove... Sto se tice ove statistike, trebalo bi malo preispitati gdje se sve trosi novac poreznih obveznika kada ga stalno fali??? Ovo su pretpostavljam americke statistike, bas me zanima koliko su novca poreznih obveznika ulupali na kojekakve hladnoratovske projekte i koliko su ti projekti vratili novca u proracun??? te koliko su ih kostali ratovi od 1930. do 2010. i koliko su ti isti ratovi vratili novca u proracun??? Naravno takve statistike neces naci vjerojatno nigdje... Ovo mi izgleda kao skretanje problema na one koji su manje krivi...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 20:44   #23
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
ja sam čuo za jednog čovjeka kojemu su izrasli treći zubi, ili treći zub. Uglavnom, treći!
Treći zubi? Nadam se da se šališ.
Opteron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 10:11   #24
Quote:
Opteron kaže: Pogledaj post
Treći zubi? Nadam se da se šališ.
Za sada je tako nesto u ranim stadijima istrazivanja...

http://www.abc.net.au/news/2011-07-1...-tooth/2792592
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 11:34   #25
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Ako ce se moci regenerirati tkiva i organi, onda bi bilo logicno da ces moci i sa 80 godina raditi kao i sa recimo sada sa 50 jer iako ce ti "karoserija" biti sva stara i razlupana, imati ces nove "dijelove" u sebi koji ce ti omoguciti da radis duze, isplatis i preplatis sve svoje eventualne bolnicke troskove... Sto se tice ove statistike, trebalo bi malo preispitati gdje se sve trosi novac poreznih obveznika kada ga stalno fali??? Ovo su pretpostavljam americke statistike, bas me zanima koliko su novca poreznih obveznika ulupali na kojekakve hladnoratovske projekte i koliko su ti projekti vratili novca u proracun??? te koliko su ih kostali ratovi od 1930. do 2010. i koliko su ti isti ratovi vratili novca u proracun??? Naravno takve statistike neces naci vjerojatno nigdje... Ovo mi izgleda kao skretanje problema na one koji su manje krivi...
Jasno je da kad jednom krene, regenerativnu medicinu neće ništa moći zaustaviti. Želim samo naglasiti da će to povući za sobom i niz ostalih promjena uslijed povećanja prosječne dobi i ukupnog broja ljudi na Zemlji kao što su drugačija energetska strategija, prehrana, odnos prema okolišu, socijalno-politička pitanja,...
Ako još tome dodamo genetsku medicinu tj. prenatalnu zamjenu loših gena (za bogate) ili mnogo fetusa od kojih biramo genetski najbolji (za siromašne), morati će doći do velikih promjena.

Neće moći više ovako.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 11:56   #26
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Za sada je tako nesto u ranim stadijima istrazivanja...

http://www.abc.net.au/news/2011-07-1...-tooth/2792592
Znam za to istraživanje, samo još je to prilično daleko od toga da "čovjeku izrastu treći zubi" u praksi.

Upis koji sam komentirao me podsjetio na izjave da ljudima nakon što im ispadnu trajni zubi znaju nekad izrast "treći" zubi. To bi zapravo bili "drugi" zubi, obično prekobrojni ili pak impaktirani i zapravo nemaju veze s temom jer se u tom slučaju ne radi ni o kakvoj regeneraciji. To sam htio reći
Opteron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 15:51   #27
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Jasno je da kad jednom krene, regenerativnu medicinu neće ništa moći zaustaviti. Želim samo naglasiti da će to povući za sobom i niz ostalih promjena uslijed povećanja prosječne dobi i ukupnog broja ljudi na Zemlji kao što su drugačija energetska strategija, prehrana, odnos prema okolišu, socijalno-politička pitanja,...
Ako još tome dodamo genetsku medicinu tj. prenatalnu zamjenu loših gena (za bogate) ili mnogo fetusa od kojih biramo genetski najbolji (za siromašne), morati će doći do velikih promjena.

Neće moći više ovako.
Ovo je zanimljiv dio i mislim da su cak neke stvari moguce vec sada, naravno za one sa malo debljim dzepom... Nije nesto ekstra, ali je zanimljiv pocetak...

http://singularityhub.com/2009/02/25...ere-they-come/
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 15:55   #28
Quote:
Opteron kaže: Pogledaj post
Znam za to istraživanje, samo još je to prilično daleko od toga da "čovjeku izrastu treći zubi" u praksi.

Upis koji sam komentirao me podsjetio na izjave da ljudima nakon što im ispadnu trajni zubi znaju nekad izrast "treći" zubi. To bi zapravo bili "drugi" zubi, obično prekobrojni ili pak impaktirani i zapravo nemaju veze s temom jer se u tom slučaju ne radi ni o kakvoj regeneraciji. To sam htio reći
Sve 5... Inace, dobar je izbor ne upisati stomatologiju ako se ono gore pojavi...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 20:06   #29
Evo nekih novosti na koje sam slucajno naletio...

http://www.voanews.com/english/news/...139531913.html
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 10:56   #30
Potencijal ove teme je puno veci od njenog naslova, sto je ocito iz posljednjih postova. Ovisno o vama mozemo staviti novi naslov. Sugeriram Autotransplantacija ili Autologna transplantacija maticnih stanica.

Link koji si prilozio zanimljiv je ali to je tek jedan segment onog sto stem cell autotransplantation obecava.
Jednostavno iz infomativnih razloga evo jedan mali summary onog sto daje wiki na temu Stem cell treatments. Mislim da je to odlicno stivo za pocetak. Ono sto nam mora biti jasno da uz jako malo trenutnih primjena takvih tretmana, vecina studija su na trial razini. I sto ljudi cesto zaborave, regeneracija ili repopulacija je puno sirok termin od onog nama vizualnog.
Iako naziv stem cell, no sto se radi je najcesce reprogramiranje stanice u nekakvu pre-cell ili pro-cell ovisno o target populaciji. Smatram da su postignuca u ovom podrucju jednostavno dokaz fascinantnog svijeta biologije stanice kao i inteligentnog pristua znanosti tim mehanizmima.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.

Zadnje uređivanje aqualung : 21.02.2012. at 11:02.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 19:18   #31
Shvacam da je to samo jedan segment, no medicinska tehnologija se upravo ovim malim segmentima probija u jednu posve novu dimenziju buduce medicine... Slicna je stvar bila i sa racunalima... Od ogromnog smeca sa 4 matematicke funkcije obavljanja osnovnih operacija do gotovih algoritama za samostalnu automatiku najslozenijh procesa... Jedina razlika je u tome sto ovdje covjek sam otkriva stvari koje vec postoje i uci ih modificirati u svoju korist... Inace podrzavam ideju za novu temu...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 19:44   #32
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Evo nekih novosti na koje sam slucajno naletio...

http://www.voanews.com/english/news/...139531913.html
Svaki dan čujem ili pročitam nešto novo na tu temu i sigurno je da će to biti jedno od hit područja u budućnosti.
Kad se još pridodaju nanobotovi koji bi mogli pametno čistiti od zakrečenih žila i okoštavanja pa do složenih degenerativnih oštećenja uslijed starosti, mislim da im primat može oduzeti jedino otkriće genske terapije.

Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Shvacam da je to samo jedan segment, no medicinska tehnologija se upravo ovim malim segmentima probija u jednu posve novu dimenziju buduce medicine... Slicna je stvar bila i sa racunalima... Od ogromnog smeca sa 4 matematicke funkcije obavljanja osnovnih operacija do gotovih algoritama za samostalnu automatiku najslozenijh procesa... Jedina razlika je u tome sto ovdje covjek sam otkriva stvari koje vec postoje i uci ih modificirati u svoju korist... Inace podrzavam ideju za novu temu...
Mislio je samo naslov za novu temu.

Nadam se da će biti razloga za otvaranje još mnogo sličnih tema.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 20:36   #33
Ja bih rekao da ce se genska terapija paralelno razvijati, no ici ce dosta sporije... Mnogi ce reci suprotno, ali ipak to je prezanimljivo podrucje da bi bilo ostavljeno na miru... Ako genska terapija zazivi onda cemo prakticki imati racunalne softvere za modifikaciju gena, vrsenje kojekakvih proracuna i simulacija za pocetak, odnosno predvidjanja kakve promjene bi mogle biti ocekivane prije same implementacije modificiranog gena... Naravno najvazniji dio je sacuvati kod izvornog DNA ako dodje do pogresaka kod copy/paste-a...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 10:31   #34
Ne znam sto zelis tocno reci o gene therapy?
Jedna metoda ne iskljucuje drugu, naprotiv. Najveci progresi su upravo kombinacija. Dok direktan gene therapy se koristi za druge patologije. Ovisno o tome koji je finalni cilj.
Ja to ne bih nikako mjesao.

Sto je najvaznije, kad novi gene je unesen u organizam krucialno je pitanje kako zaobici immune reaction, sto je jednako vazno pitanje kod transplantacije, time autologna transplantacija je optimalna. Sto nas vraca na koristenje stanica individue koja je tretirana. Najpotencialnije stanice su ponovo maticne, no one takodjer su prisutne u vise stupnjeva. No ponavljam ovisi o kakvoj patologiji pricamo.

Da budem jasniji mogu navesti ti primjere. Jedna od novijih prica je upravo izljecenje HIV, gdje su se koristile allogeneic hematopoetic stem cells od donora koji su imali gene koji ih cini imunima na HIV. Sto je na kraju jednako gene therapy, jer ti unosis novi gene sa stanicama. Link.
Drugi primjeri su slicni za lymphoid ili myeloid immunodeficiencies. Sto se radi u tom slucaju je upravo transplantacija improved cells tj gene transfer into hematopoietic precursor cells.
Evo par likova ako zelis znati vise.
Correction of ADA-SCID by stem cell gene therapy combined with nonmyeloablative conditioning
Sustained correction of X-linked severe combined immunodeficiency by ex vivo gene therapy
Gene therapy of X-linked severe combined immunodeficiency by use of a pseudotyped gammaretroviral vector
Gene therapy of human severe combined immunodeficiency (SCID)-X1 disease
Correction of X-linked chronic granulomatous disease by gene therapy, augmented by insertional activation of MDS1-EVI1, PRDM16 or SETBP1

Nadam se da si shvatio koncept.
To je konkretno za immunodeficiencies, no postoje i primjeri za cancer treatmet. Gdje putem gene therapy educiras stanice imunoloskog sustava da te obrane od tumora. Metoda je ista. Uzmes stanice od subjekta, genetski ih modificiras ex vivo, te ih ponovo uneses u pacijenta. Koncept je slican, no ovdje produciras cells genetically retargeted to attack the cancer cells.
Cancer Regression in Patients After Transfer of Genetically Engineered Lymphocytes

Sve sto sam naveo je vrhunska znanost i publikacije u najprestiznijim casopisima. Jasno mi je da terminologija moze biti manje jasna, stoga pitanja su dobrodosla.
Ono sto bih zelio je da ljudi postanu svjesniji koji su advances in biomedical science, te na kojem stupnju smo danas, te koliko su esencijalna znanstvena istrazivanja upravo da bi prikupili vise znanja.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 11:29   #35
Nekako mi se cini da je najveci problem u svemu tome stalno neko opravdavanje na moralne prozivke pojedinaca... Ne znam da li iza tih prozivki stoje stvarno moralisti ili klasicni placenici farmaceutske industrije kojoj se nece svidjeti ove nove promjene, posto ce im se obujam posla debelo smanjiti...

Jasan mi je otprilike koncept, kuzim programiranje pa mi je jasan koncept prckanja po kodu i implementacije promjena, modifikacija drivera(immune system ) da ga hardware ne odbaci... Iznenadio bi se koliko su ljudi i racunala slicni...

Ono sto mene zanima jest, da li karcinom ima svoj DNA??? Da li je taj DNA, mutirani DNA nekada zdrave verzije istoga??? Da li svaki karcinom ima drugaciju vrstu mutacije odnosno drugacije mutirani DNA??? I najvaznije, da li je karcinom i kojom brzinom u stanju stvarati modifikacije i privikavati se na novu terapiju te samim time stvarati imunost sto nas opet vraca na pocetak???

Jasno mi je da neke vrste karcinoma kod nekih ljudi dobro reagiraju na terapiju, karcinom se povuce i ljudi pozive normalan zivot dok neki se vidno izvuku dozive cak i naizgled potpunu remisiju i onda nakon nekoliko godina losa dijagnoza, ali ovaj put nema izvlacenja... Treca skupina su oni ciji karcinom se prosirio u rekordnom roku potpuno nezapazen i ne reagiraju na nikakve terapije vec prakticki cekaju smrt(odredjene vrste karcinoma gusterace npr.)...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 16:08   #36
Jedna ideja koju bolje da ju ne čitaju oni s kršćanskim memom.

Koliko sam shvatio, problem je kako naći odgovarajuće matične stanice koje tijelo neće odbaciti.
Što bi se dogodilo ako bismo uzeli vlastitu stanicu, klonirali ju i napravili abortus nakon 2-3 mjeseca kada je pun matičnih stanica i te matične stanice iskoristili u terapiji. Konkretno, čovjek slomi kralježnicu, kloniramo ga, uzmemo matične stanice fetusa i regeneriramo leđnu moždinu.

Ima li tu nekih zapreka osim eventualno zakonskih?
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 17:09   #37
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Jedna ideja koju bolje da ju ne čitaju oni s kršćanskim memom.

Koliko sam shvatio, problem je kako naći odgovarajuće matične stanice koje tijelo neće odbaciti.
Što bi se dogodilo ako bismo uzeli vlastitu stanicu, klonirali ju i napravili abortus nakon 2-3 mjeseca kada je pun matičnih stanica i te matične stanice iskoristili u terapiji. Konkretno, čovjek slomi kralježnicu, kloniramo ga, uzmemo matične stanice fetusa i regeneriramo leđnu moždinu.

Ima li tu nekih zapreka osim eventualno zakonskih?
Navodno su najbolje stanice one uzete od tek rodjenog djeteta iz pupkovine i sacuvane za njegovo "ne daj Boze", no mislim da bi i sada vlastite dobro dosle... Valja dok je covjek zdrav spremiti vlastiti uzorak stanica ako mu zatreba jednog dana... Postoje li takvi centri???

Sto se tice klonova, mislim da sam negdje cuo da niti klon nije 100% identican originalu sto je i jako logicno posto klon dobiva gene i od surogata(bioloske majke) i samim time sto kopija nije ista moguce su nezeljene komplikacije... 100% kopija sebe si ti sam... Inace, mislim da sam negdje procitao neku operaciju mladog Izraelca koji je razvio tumore, jbg. nova znanost otkriva svoje negativne strane... Potrebno je jos dosta raditi da se otkrije kako izbjegavati ovakve stvari...

http://www.stem-cells-news.com/1/201...-year-old-boy/

http://www.israel21c.org/health/rese...ll-cancer-link

Zadnje uređivanje Josey_Wales : 22.02.2012. at 17:14.
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 19:05   #38
Za pocetak, mozemo ovako.
Carcinom nije sigurno termin koji zelis koristiti. Naime carcinom je kao prvo rak (a malignant neoplasm) koji derivira iz epithelial cells. To jeste cesto no to je daleko od tocnog termina ako zelim pricati o tumorima, koje je u biti sinonim za neoplasmu, tj. an abnormal mass of tissue .
Tumor ima svoj DNA, i da taj DNA jeste mutirana verzija nekad zdravog DNA. Razlicite vrste tumora imaju razlicite mutacije, no mutacije su najcesce u slicnim genima.
Znaci geni koji kontroliraju slicne stanicne processe. Samim time, jedna od porodica gene koja je mutirana su upravo gene za DNA repair, kad su oni mutirani svaki tumor vrlo lako nakuplja nove mutacije.
No, mozemo se sad koncetrirati na cancer, jer to je malignat tumot, te biti ce lakse.
Uz navedene gene additional level of control je takozvana cancer immunosurveillance.
Te da bi se razivo rak, skupljaju se mutaciji i u tim genima, koje ukljucuju imunoloski sustav, koji se inace bori protiv takvih stanica.
Znaci u trenu kada produciras modificirane stanice, ti jednostavno kreiras enhanced immune response, koja naravno moze biti targeted. Tj pruzas u ovom slucaju immune response koje ja na neki nacin bila izbjegnuta zbog mutacija stanica.
Zatim ti pitas da li taj target unite moze biti izgubljen naknadim mutacijama, u principu da ali to se ne dogadja. Zasto, zato jer svaki rak ima u biti nekakvu hallmark mutation koju ces ti koristiti kao target unite. Nadalje mutacije su beneficial do odredjenog nivoa jer organizam moze ponovo reagirati i obraniti se od neceg novog. Cijeli skup stanica u raku je u biti stoga dosta raznolik, no imaju odredjen nivo sinkronizacije sto se tice mutacija, jer su prvnestveno clonally related.

Primjer koji sam ti ja dao je bio melanoma, i video si ukratko koji su rezultati.
Meni kolega, djelimo cak i ured, radi konkretno na myeloma i imaju odlicne resultate no kako se mi bavimo basic science pricamo jasno o animal models.

Nadam se da sam uspio odgovoriti.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 19:26   #39
Dobar odgovor... I naslutio sam da je nesto tako... Pitao sam za maligne mase iz razloga sto su one i najveci problem... Lako se obracunati sa necim sto ti ne predstavlja zdravstvenu i zivotnu opasnost... Ono sto sam uspio nadam se ne krivo zakljucio jest kada se modificiraju stanice i kada se postigne taj targeted enhanced immune response, da li te modifikacije ostavljaju kakve posljedice na imunosni sustav??? kako se ce imunosni sustav ponasati nakon sto unisti primarni karcinom skupa sa metastazama??? Da li postaje onaj "stari" ili je sada definitivno enhanced??? Ako ostaje pojacan, da li postoji mogucnost od razvoja kakvih autoimunih bolesti???
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 20:37   #40
Jasno mi je sto si pitao zato sam i pricao o raku generalno radije nego samo o karcinomu.

Ovo je samo jedan od metoda cancer therapy a tako samo i jedan o metoda cancer immunotherapy, zelim to specificirati, da bude jasno, jer ovo za sada se koristi samo u iznimnim slucajevima.
Te pricamo o cell based immunotherapy, sto u biti i nije novost. Takav adoptive transfer se vrsi nakon immunodepletion, tj prakticki imunoloski sustav je zamjenjen. Autoimmunity je samo po sebi nesto drugo te uz ovakav preduvijet ne moze biti generirana, barem po onom sto znamo danas.
Vecina istrazivanja danas su za sada samo u animal models, i nazalost morat cemo pricekati outcome od raznih trials da bi imali krajnje odgovore, no pocetni rezultati su obecavajuci.
Stanice koje se transferiraju su u biti stanice pacijenta, tako da rizik je minimalan, ono na ceme se trenutno radi je upravo kako jos usavrsiti ove stanice, jer zadnja istazivanja pokazuju da su stabilne no cilj je upravo administrirati optimalnu immune response putem njih.
Immune response ako je chronic moze upravo stvoriti idealan cancerogenic envirioment. No do toga ne dolazi u ovom slucaju, jer naime imuno sustav je potpuno uniste.
Postoji vise faktora ukljuceno u taj cijeli proces.

Ukratko, smisao je educirati i specificirati imunoloski sustav izvan organizma, te na tome se i radi. Pitanja koja postavljas nisu jedinstveno related za takav tretman, ali su a potential issue do odredjene granice.
Moras na to gledati kao na autotransplantaciju.

Sto se tice autoimmunity, mislim da drugi aspekti su involvirani, iako teorija za sada ako bi ista rekli bile bi spekulacije.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.

Zadnje uređivanje aqualung : 12.03.2012. at 20:32.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:28.