Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2012., 15:55   #1
Pitanje skeptika o bioenergiji

Molim moderatora da me ne prebaci na alternativu jer me njihovo objašnjenje ne zanima.
Bio neki dan kao pratilac osobi koja je išla na bioenergiju (Dumančić fore i sl.)
Zanemarimo dali je bioenergija stvarna, lažna, sugestija i sl. Mene zanima nešto drugo.
Između ostalog, tijekom "terapije", podosta "pacijenata" stoji ispred "terapeuta" leđima okrenuti.
Ovaj stoji 2 m iza i rukama ga "vuće, gura ili diže".
"Pacijent" se ponaša ko marioneta. Propinje se na prste ko balerina, naginje su pod kutem koji je apsolutno nemoguć osobi koja nije u najmanju ruku gimnastičar.

Nije mi niš jasno.
Ne radi se samo o jednoj osobi pa definitivno nije njihov igrač. Uostalom to je radio i osobi koju sam dopratio.
Okrenuti leđima, ne vide kada gura, kada diže....
Ima starih ljudi koji se jedva sagnu a opet?
Ostao sam totalno zbunjen.
Logična objašnjenja?
Corvin is offline  
Old 16.04.2012., 16:00   #2
Quote:
Corvin kaže: Pogledaj post
Logična objašnjenja?
Možda zamjena uzroka i posljedice.
Terapeut percipira i predviđa kako će se klijent kretati i ljuljati, pa prema tome određuje i podešava svoje komande.

Ako je dovoljno vješt, moći će mnoge pokrete predvidjeti - npr. ako zna do koje granice se osoba može nagnuti naprijed, netom prije toga će ga "povući nazad".

Test: reći terapeutu da najavi točno kako će upravljati klijentom ili mu reći da 'pomakne klijenta lijevo' i slično.
Aphex is offline  
Old 16.04.2012., 16:27   #3
Nije to.
Stojiš mirno, nitko ti ne govori da se njišeš.
Nema nikakvih predviđanja. I uredno vidiš prvo njegov pokret pa onda reakciju.
I napomenuo sam, kut pod kojim si naget unatrag je ogroman.

Pokušao sam doma simulirati, nisam se ni približno nageo a pao sam na leđa ( u krevet ).
Nisam cvijetak, niti sportski tip ali tamo je bilo poprilično starije ekipe (preko 70) koja je to uredno izvodila.
Jebate, nemogu se toliko popeti ni na prste.

Dođe mi da pomislim da tu ima nekog vraga
Corvin is offline  
Old 16.04.2012., 16:50   #4
Znači tu su dva problema:
1. kako je moguće da (izgleda kao da) klijent radi ono što terapeut naredi, bez verbalne komunikacije;
2. kako je moguće da se izvija u položaje u koje normalno ne bi mogao (ili misli da ne bi mogao).

Ako pretpostavimo da terapeut zaista može kontrolirati klijenta, onda će moći unaprijed najaviti što će napraviti. Kao u biljaru - ako je igrač dobar, točno će ti reći koja kugla ide u koju rupu i onda će to i napraviti (ili vrlo blizu). U ovom slučaju potrebno je predviđanje cijele serije pokreta - npr. prvo će se nagnuti naprijed, pa će se propeti na prste, pa tri puta nazad, pa naprijed.

Kretanje u čudne pozicije bi trebalo testirati u sličnim uvjetima kakvi se događaju tijekom seanse. Osobu dovesti kod terapeuta i kada on počne s upravljanjem, zaustaviti ga i odvesti u drugu sobu, bez da klijent primijeti. Zatim promatrati spontano kretanje klijenta.

E, sad, vrlo je vjerojatno da prosječan bioenergičar neće pristati na takve testove i provjere. Sigurno se mogu smisliti i neki drugi načini. Javim ako mi šta padne na pamet.
Aphex is offline  
Old 16.04.2012., 16:58   #5
Nemoj me krivo shvatiti, ali to moram vidjeti da bi vjerovao, i to samo ukoliko bi taj bioenergetičar izgledao ovako:



Nemam pojma dal to djeluje i kako bi to trebalo djelovati, otišao bi jednom vidjeti, ali mi je žao novaca. S druge strane, i mađioničari izvode trikove koji na prvi pogled izgledaju stvarno, ali se na kraju ipak pokaže da su to samo trikovi.
Werk is offline  
Old 16.04.2012., 17:07   #6
U tome i je problem. Ja sam vidio i još mi ništa nije jasno.
Sve ove gore navedene kombinacije sam preispitao i eliminirao kao neizvedive.
Pazi, bio sam 4 puta po 2-3 sata. Jedino što sam radio je pokušao objasniti kao se to radi i štanga. Nemam logičnog objašnjenja
I nemoraš platiti, samo nagovori nekog da se ide "liječiti" pa odeš sa njim.
Corvin is offline  
Old 16.04.2012., 18:05   #7
Quote:
Corvin kaže: Pogledaj post
U tome i je problem. Ja sam vidio i još mi ništa nije jasno.
Sve ove gore navedene kombinacije sam preispitao i eliminirao kao neizvedive.
Pazi, bio sam 4 puta po 2-3 sata. Jedino što sam radio je pokušao objasniti kao se to radi i štanga. Nemam logičnog objašnjenja
I nemoraš platiti, samo nagovori nekog da se ide "liječiti" pa odeš sa njim.

Nije ti argument povjerovati zato što si vidio

Ja sam na svoje oči vidio tako nevjerojatno uvjerljive trikove od mađioničara amatera koji ih je izvodio mrtav pijan. Ja i prijatelji smo gledali i analizirali više puta i opet nismo sigurni kako to izvodi...

Ovo ti nije za pitati ovdje, nego nekoga tko se razumije u trikove.
wand_1 is offline  
Old 16.04.2012., 18:17   #8
Štos je da moraš skupit noge i zatvorit oči te se "opustit", šta u prevodu samo znači da ne smiješ imat kinetičke misli, o tome kako bi se kretao ovamo ili onamo, jer u tom slučaju mozak računa kako ti tijelo stoji te šta treba napravit da tamo stigneš.
Sve ovo skupa rezultira time da ti je anesteziran osjet ravnoteže te ćeš gubit ravnotežu (jer stojiš visoko nad malom bazom), a tek kad počneš padat reagirat će nesvjesni um pa ćeš posrnut, zakoračit, zateturat. Ili ako si samo nagnut, napregnut određene mišiće da barem zadržiš taj debilni položaj umjesto da iskoračiš ili se ispraviš, jer ti je lik rekao da "trebaš bit opušten i stajat mirno".
Sve šta on treba radit je magično mahat rukama i samouvjereno plesat oko tebe onako kako ti gubiš ravnotežu, kako bi izgledalo da te on vuče ili gura ili prevrće, šta već.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 16.04.2012., 18:45   #9
Dok nisam vidio potpuno isto sam razmišljao i objašnjavao drugima kako se to "radi", čime se manipulira i slično.

Sada moram priznati da sam u najmanju ruku zbunjen.
Ne postoji zalud ona narodna "lagano je tuđim gloginje lupat"
Treba mi netko tko je "nevjernik" kao i ja a da je bio prisutan.
Sva dosadašnja ponuđena objašnjenja mi ne drže vodu.
I ja mogu lagano reć, ljudi se opuste, njišu propinju na prste a tip samo čarobira, ali nije to.
Osobno, kada bi god bio opušten (uglavnom uslijed alkohola) nikad se nisam propinjao na prste.

Zadnje uređivanje Corvin : 16.04.2012. at 18:53.
Corvin is offline  
Old 16.04.2012., 19:25   #10
Pa ja sam prisustvovao i više nego jednom, a nevjernika teško da ćeš nać većeg od mene. Kažem ti u čemu je štos. Probaj opet foru s krevetom kako si opisao, ali na istu šemu kao i kod bioenergetičara, ne misli na krevet i naginjanje nego štajaznam, na publiku oko tebe i td. Zapravo krevet malo i smeta jer mozak pamti da je tu krevet, eliminiraj to. Najbolje prazna soba. I jelda, prazne misli, "stoj mirno i opušteno". Nećeš past kad znaš da nema kreveta da te dočeka.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 16.04.2012., 19:32   #11
Sto bi tek rekao na ovaj video:

http://www.youtube.com/watch?v=0NiBN...ailpage#t=357s

Mozes i sam probati doma samo stani usko i prepustise.
http://www.youtube.com/watch?v=1NNgHhaxhWg


Moc sugestije i citanje body languaga. Pogledaj i ostale stvari sto lik radi po youtubu. Da lik ne priznaje da stvarno mulja proglasili bi ga novim Isusom taj cas.
JozoFranderberg is offline  
Old 16.04.2012., 19:33   #12
Quote:
Corvin kaže: Pogledaj post
Dok nisam vidio potpuno isto sam razmišljao i objašnjavao drugima kako se to "radi", čime se manipulira i slično.

Sada moram priznati da sam u najmanju ruku zbunjen.
Ne postoji zalud ona narodna "lagano je tuđim gloginje lupat"
Treba mi netko tko je "nevjernik" kao i ja a da je bio prisutan.
Sva dosadašnja ponuđena objašnjenja mi ne drže vodu.
I ja mogu lagano reć, ljudi se opuste, njišu propinju na prste a tip samo čarobira, ali nije to.
Osobno, kada bi god bio opušten (uglavnom uslijed alkohola) nikad se nisam propinjao na prste.

Preformulirat ću pitanje. Jesi li kad razmišljao kako Copperfield izvodi one svoje predstave? Ili pokojni Sai Baba ?

Ja iskreno nemam pojma kako oni to rade, ali ni u jednom trenutku nisam pomislio da je to neki natprirodni fenomen
wand_1 is offline  
Old 17.04.2012., 04:08   #13
Quote:
JozoFranderberg kaže: Pogledaj post
Moc sugestije i citanje body languaga. Pogledaj i ostale stvari sto lik radi po youtubu. Da lik ne priznaje da stvarno mulja proglasili bi ga novim Isusom taj cas.
Jebeni genijalac
Aphex is offline  
Old 17.04.2012., 13:13   #14
Quote:
JozoFranderberg kaže: Pogledaj post
Sto bi tek rekao na ovaj video:

http://www.youtube.com/watch?v=0NiBN...ailpage#t=357s

Mozes i sam probati doma samo stani usko i prepustise.
http://www.youtube.com/watch?v=1NNgHhaxhWg


Moc sugestije i citanje body languaga. Pogledaj i ostale stvari sto lik radi po youtubu. Da lik ne priznaje da stvarno mulja proglasili bi ga novim Isusom taj cas.
Auuu, da. Derren Brown, najjači "mindfuck" mađioničar. Pogledao skoro sve od njega, radi nevjerojatne stvari. Koga zanimaju takve stvari, obavezno pogledati. Nakon toga, više u ništa nećete vjerovati, garantirano .
svejednokajgod is offline  
Old 20.04.2012., 13:08   #15
Tip (DB) je stvarno čudo
Bavim se mišlju da žrtvujem nešto vremena (i love) i da odem na "terapiju"
Godinama me pere visoki tlak pa ako to uspiju riješiti svaka im dala.
Placebo mi sigurno nebu niko uvalil.
Odavno se uvjeravam da to nije od suhog mesa i pive ali ne šljaka
Ako odem javim rezultate
Corvin is offline  
Old 20.04.2012., 16:02   #16
DB je odlican, ali ipak uzmite u obzir da je to show i da nije sve uzivo bas jednako kao pred kamarema, tj da se ne salju u eter recimo neuspjeli pokusaji...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 20.04.2012., 16:43   #17
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
DB je odlican, ali ipak uzmite u obzir da je to show i da nije sve uzivo bas jednako kao pred kamarema, tj da se ne salju u eter recimo neuspjeli pokusaji...
Baš to.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Old 21.04.2012., 00:19   #18
Quote:
Corvin kaže: Pogledaj post
Molim moderatora da me ne prebaci na alternativu jer me njihovo objašnjenje ne zanima.
Bio neki dan kao pratilac osobi koja je išla na bioenergiju (Dumančić fore i sl.)
Zanemarimo dali je bioenergija stvarna, lažna, sugestija i sl. Mene zanima nešto drugo.
Između ostalog, tijekom "terapije", podosta "pacijenata" stoji ispred "terapeuta" leđima okrenuti.
Ovaj stoji 2 m iza i rukama ga "vuće, gura ili diže".
"Pacijent" se ponaša ko marioneta. Propinje se na prste ko balerina, naginje su pod kutem koji je apsolutno nemoguć osobi koja nije u najmanju ruku gimnastičar.

Nije mi niš jasno.
Ne radi se samo o jednoj osobi pa definitivno nije njihov igrač. Uostalom to je radio i osobi koju sam dopratio.
Okrenuti leđima, ne vide kada gura, kada diže....
Ima starih ljudi koji se jedva sagnu a opet?
Ostao sam totalno zbunjen.
Logična objašnjenja?
Ja sam u ono doba imao isto takvo iskustvo kao i ti: https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=1395

Ako je to tako, trebao bi se bioenergetičar znanstveno ispitati. Napraviti eksperimente pred neutralnom komisijom sa više kamera , te jednim mađioničarem kao savjetnik. Ne bi bilo loše koristiti i EEG te EKG. Ili još bolje, i pacijenta i terapeuta spojiti na poligraf.

A ne bi bilo loše napraviti prezentaciju gdje imamo strunjače sve u krug, a prvih nekoliko "pacijenata" je lažnih i svi padaju na naprijed (a ne na nazad). Pa vidjeti kako će sada padati pravi pacijenti kada dođu na scenu.

Inače sam danas bio na kavi sa svojom davnom kolegicom iz srednje škole. Ona se bavi patogenim zračenejm. Evo članka o njoj, a moj je pomentar pri kraju:http://www.narodni-list.hr/articles/1cVPTnPvA5g
krena is online now  
Old 27.04.2012., 00:40   #19
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Pa ja sam prisustvovao i više nego jednom, a nevjernika teško da ćeš nać većeg od mene. Kažem ti u čemu je štos. Probaj opet foru s krevetom kako si opisao, ali na istu šemu kao i kod bioenergetičara, ne misli na krevet i naginjanje nego štajaznam, na publiku oko tebe i td. Zapravo krevet malo i smeta jer mozak pamti da je tu krevet, eliminiraj to. Najbolje prazna soba. I jelda, prazne misli, "stoj mirno i opušteno". Nećeš past kad znaš da nema kreveta da te dočeka.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=1128
Radon is offline  
Old 27.04.2012., 01:01   #20
heh, jednom sam stajala savijena unazad pod kutem a po svim zakonima fizike sam trebala pasti ravno na glavu...
U prostoriji nije bilo covjeka
i sto sad?
hehe
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.