Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2011., 15:44   #121
Ideja jedne moje prijateljice je da oformi web portal za pomoć djeci sa posebnim potrebama..Ona je to mislila napraviti tako da osnuje firmu i da sve radi preko firme..zanima me zar joj ne bi bilo isplativije i lakše za početak da taj portal radi kao Udruga za pomoć djeci sa posebnim potrebama..na njemu bi se nalazili ustvari oglasi za sve ono što bi bilo vezano za tu temo. Udruga ili firma ovisno što bi pokrenula zarađivala bi ustvari na prodaji oglasnog prostora svima onima koji bi se htjeli malo komercijalnije oglašavati..da li bi to bilo ok raditi tako da osnuje udrugu?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 16:06   #122
R2/R1 račun

Pozdrav svima po prvi puta. Odmah se ispričavam što ne znam baš previše o računovodstvu budući da sam tek krenula tim putem. Trenutno sam član jedne neprofirne org. pa imam problem sa računima. Naime ako je nešto vezano uz djelovanje organizacije plačeno karticom i pritom nije zatražen R1 račun, postoji li mogućnost da se taj R2 račun nekako pretvori na legalan način u R1 i potom proknjiži u knjige org.?
aoleon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 16:44   #123
R1 i R2 su isto "važeći" računi u smislu troškova. R2 je oznaka da je račun izdao obrtnik. Da ne duljim s objašnjenjima.
Jedini problem ti je ako nisi zatražila R račun, a to naknadno teško da će ti prodavatelj moći ispostaviti, ali nije problem pitati
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 23:40   #124
Kao prvo, hvala svima koji su odgovorili u ovom threadu jer ima zaista jako puno korisnik informacija...
No, imam jedno pitanje na koje nisam pronašao odgovor u ovom postu, a to je: ako sam ja npr predsjednik udruge koja se bavi nečim, bilo čim, i zbog nekog posla sklopim ugovor s firmom u kojoj sam direktor, npr za usluge web dizajna s čim se moja frima bavi... firma obavi taj posao, udruga joj plati, i stvar rješena...

Postavlja se pitanje sukoba interesa, odnosno da li se takvo nešto može nazvati sukobom interesa, da li to netko od državnih službi provjerava i da li će postaviti pitanje oko toga?

OK, možemo reći da skupština može odlučivati o tome tko će i kada raditi neki posao, ali dobro znamo da je u skupštini od troje ljudi (koliko je potrebno za udrugu) moguće dogovarati sve i svašta - za pretpostavit je da će to biti troje ljudi koji se poznaju, ne?

S jedne strane i meni se samom čini da se radi o sukobu interesa, ali opet, udruga ima potrebu, firma radi ono što udruga treba, ugovor se napravi uredno, plaćanje uredno, svi porezi plaćeni... da li je moguće da kod takvog posla bude problema?
Zamzung is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 10:21   #125
udruga

zanima me da li se udruga može upisati u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava i tako ostvariti pravo na poticaje. Isto me interesira koliko iznose poticaji za lavandu. Lani su bili 14000 kn/ha obrađene površine
pruske is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 10:46   #126
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ideja jedne moje prijateljice je da oformi web portal za pomoć djeci sa posebnim potrebama..Ona je to mislila napraviti tako da osnuje firmu i da sve radi preko firme.. ......da li bi to bilo ok raditi tako da osnuje udrugu?
firma (obrt, do.o.o. itd.) se osniva zarad stjecanja profita iz obavljanja registrirane djelatnosti, a udruga se osniva zarad ostvarivanja nekih općih ciljeva koji su neprofitnog karaktera (zaštita i promocija npr. djece sa posebnim potrebama). znači, udruga nije firma preko koje se može raditi kao da je firma, a osnovala bi se udruga jer je to jeftinije, brže i nema obveznih davanja državi. to se zove nelojalna konkurencija, a pored toga to nije po zakonima. dalje, udruga može obavljati gospodarsku djelatnost do visine 84,000kn izdanih računa u jednog fiskalnoj godini, ali to ne može biti jedini i osnovni prihod udruge. najveći postotak prihoda mora doći iz donacija i projekata (EU, ministarstva, županija, grad, općina, fizičke osobe, pravne osobe itd.), a tek manji dio iz vlastite djelatnosti za koju izdajete račune.

Quote:
Zamzung kaže: Pogledaj post
... ako sam ja npr predsjednik ... zbog nekog posla sklopim ugovor s firmom u kojoj sam direktor, npr za usluge web dizajna s čim se moja frima bavi... firma obavi taj posao, udruga joj plati, i stvar rješena...

Postavlja se pitanje sukoba interesa, odnosno da li se takvo nešto može nazvati sukobom interesa, da li to netko od državnih službi provjerava i da li će postaviti pitanje oko toga?

OK, možemo reći da skupština može odlučivati o tome tko će i kada raditi neki posao...

... da li je moguće da kod takvog posla bude problema?
ovako, recimo tvoja udruga LEPTIR, gdje si ti predsjednik, sklopi posao o izradi web stranice u vrijednosti 10,000kn sa firmom DIZAJN, gdje si ti direktor. DIZAJN udruzi LEPTIR uredno izda račun, LEPTIR uplati novce na račun DIZAJNA, svaka pravna osoba to knjiži u svom knjigovodstvu i stvar je riješena. sve je zakonski pravilno urađeno, tu ne vidim problema.

e sad, postavlja se drugo pitanje. naime, da li je to sukob interesa? u neku ruku jeste, jer ispada da si sam sebi namjestio posao. dalje, postavlja se pitanje odakle ti novac za izradu web stranice, tj., od koga je LEPTIR dobio novac da izradi web stranicu? recimo da je LEPTIR napisao projekt i zatražio novac od grada, pa je grad donirao tih 10,000kn. u slučaju opisanog scenarija LEPTIR-->DIZJAN bi nakon što podnesete financijsko izvješće gradu, odgovorna osoba iz grada mogla postaviti neugodna pitanja. skupština ne odlučuje o takvim stvarima, nego osoba za zastupanje i predstavljanje udruge (ovdje je to predsjednik LEPTIRA), pa čak i da skupština donese odluku o angažmanu DIZAJNA, situacija je malo triki.

najčistije bi bilo da se pismeno obratite donatoru sredstava, u mom primjeru grad, i obrazložite da želite angažirati firmu DIZAJN za izradu web portala, ali da ste u dilemi jer je i u LEPTIRU i u DIZAJNU odgovorna osoba ista. objasnite zašto želite angažirati firmu DIZAJN. recimo: "s obzirom da je tržišna vrijednost izrade web stranice prosječno 15,000kn što smo saznali prikupivši 3 različite ponude, a mi smo dobili donaciju od 10,000kn, firma DIZAJN je pristala posao odraditi za taj manji iznos, a iznos od 5,000kn donira kroz volonterski rad zaposlenika firme DIZAJN." nakon što dobijete pismeno mišljenje/očitovanje donatora, pa ako on kaže okej, nema frke.

da se razumijemo, možeš to sve uraditi bez da pitate ikoga, ali ostaje ona primisao o sukobu interesa, koja jednog dana može da se potegne od strane donatora (ili nekog trećeg).

Quote:
pruske kaže: Pogledaj post
zanima me da li se udruga može upisati u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava i tako ostvariti pravo na poticaje. Isto me interesira koliko iznose poticaji za lavandu. Lani su bili 14000 kn/ha obrađene površine
udruga nije OPG jer je osnovana je prema zakonu o udrugama i ne može se upisati u spomenuti upisnik, niti ostvarivati poticaje. udruga se može javljati na natječaje ministarstava, grada, županije, može ostvarivati poticaje preko ministarstva turizma, ministarstva gospodarstva i preko zavoda za zapošljavanje (javni radovi).

:::
ako imate dodatnih pitanja, pošaljite mi PP.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 17:43   #127
Knjigovodstvo neprofitnih organizacija - ljudi pomagajte!

Uvod:

Nedavno osnovana udruga - neprofitna organizacija. Prema zadnjim izmjenama i dopunama zakona/uredbe...blablabla....dužni smo voditi dvojno ili dvostavno knjigovodstvo.

E sad, za plaćati knjigovodstveni servis - nemamo para. Jer smo jebena NEPROFITNA organizacija i financiramo se gotovo isključivo iz članarina. Za zaposliti knjigovođu - ista stvar. A svi se u udruzi razumijemo u knjigovodstvo koliko i u atomsku fiziku.

Dakle, što nam je činiti? Kako? Ja bih to vodio kad bih znao kako. Ali nemam pojma o knjigovodstvu. Nešto sam malo naučio googlajući i čitajući, no i dalje ne kužim što je to dvostavno knjihovodstvo i po čemu se razlikuje od jednostavnog, te što bih i kako trebao raditi. Dakle, pomagajte za Boga miloga.
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 18:59   #128
Žao mi je što ću ti ovo reči ali zaista trebate knjigovođu i to ne bilo kojeg knjigovođu, nego nekoga tko ima iskustva u vođenju udruga
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 22:28   #129
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Žao mi je što ću ti ovo reči ali zaista trebate knjigovođu i to ne bilo kojeg knjigovođu, nego nekoga tko ima iskustva u vođenju udruga
Znam, ali gdje ga naći. Ne možemo od nekoga tražiti da nam radi besplatno. Po običaju, zakonodavac nije razmišljao o posljedicama onoga što propisuje, ali što je tu je. Jel postoji kakav tutorijal, uvod u knjigovodstvo ili slično negdje na netu? Barem osnove, za početak. Bitno mi je da skontam logiku i princip knjiženja. Reče mi jedan da jednom kad skužiš - dalje je pjesma. Jer sva daljnja knjiženja radiš uvijek iznova na isti način, ništa nije drugačije. Uvijek isto.
Kako funkcionira blagajna sam skužio, to je najmanji problem. Ono što još ne znam je od čega se sastoji glavna knjiga i na koji se način vodi. Ne vjerujem da je nešto posebno komplicirano, jer mi kao udruga zapravo nemamo ništa osim prihoda i rashoda. Prihodi po osnovi članarine, te donacije, a rashodi trenutno se svode na troškove sitnog inventara, izrada zastave udruge i nekoliko vijenaca u cvijećarnici. Jedan žiro račun i jedna blagajna. Koliko komplicirano može biti?


I još jedno pitanje: može li mi itko reći na koji se broj konta knjiži podizanje gotovine s računa (uplata u blagajnu), a na koji broj konta se knjiži uplata na račun (isplata iz blagajne)? Evo gledam kontni plan i ne mogu naći. Ili sam ćorav ili sam glup ili nešto treće...

Zadnje uređivanje Simba-OS : 07.05.2011. at 22:45.
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 17:34   #130
Ako je netko koristio npr. vlastiti mobitel ili privatno vozilo, a za potrebe obavljanja djelatnosti udruge, da li mu se može refuntirati takav trošak i može li se to tako i knjižiti?
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 10:17   #131
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Uvod: Nedavno osnovana udruga - neprofitna organizacija. Prema zadnjim izmjenama i dopunama zakona/uredbe...blablabla....dužni smo voditi dvojno ili dvostavno knjigovodstvo. E sad, za plaćati knjigovodstveni servis - nemamo para. Jer smo jebena NEPROFITNA organizacija i financiramo se gotovo isključivo iz članarina. Za zaposliti knjigovođu - ista stvar. A svi se u udruzi razumijemo u knjigovodstvo koliko i u atomsku fiziku. Dakle, što nam je činiti? Kako? Ja bih to vodio kad bih znao kako. Ali nemam pojma o knjigovodstvu. Nešto sam malo naučio googlajući i čitajući, no i dalje ne kužim što je to dvostavno knjihovodstvo i po čemu se razlikuje od jednostavnog, te što bih i kako trebao raditi. Dakle, pomagajte za Boga miloga.
hajde javi mi se na PP.

putni troškovi - osobni automobil u službene svrhe se može refundirati (uz putni nalog i ostale papire koji trebaju biti uredno popunjeni), max. 2kn po kilometru.
mobitel - ako kupujete recimo simpa kartice u dućanu, R1 račun mora glasiti na ime udruge kako bi moglo biti refundirano. ako je mobitel na pretplatu, a račun glasi na fizičku osobu, ništa.

načelno, ako ne znate voditi knjigovodstvo - morate to dati nekom knjigovođi. imate li možda nekog u članstvu tko to zna, pa da odradi volonterski?

:::::::::::::::::::::::::::::::
Uputama Ministarstva financija od 1. travnja 2009. godine (klasa: 400-06/09-01/100; Urbroj: 513-05-02/09-1) te dodatnim uputama na web stranici Ministarstva, udruge koje su:
- osnovane u 2006. godini i ranijim godinama, a prihodi i imovina su u 2006., 2007. te u 2008. godini manji od 100.000,00 kn nemaju obvezu vođenja dvojnog knjigovodstva te sastavljanja i predavanja financijskih izvještaja za 2009. godinu,
- osnovane u 2007. godini, a prihodi i imovina su u 2007. i u 2008. godini manji od 100.000,00 kn nemaju obvezu vođenja dvojnog knjigovodstva te sastavljanja i predavanja financijskih izvještaja za 2009. godinu,
- osnovane u 2008 godini, a prihodi i imovina su u 2008. godini bili manji od 100.000,00 kn nemaju obvezu vođenja dvojnog knjigovodstva te sastavljanja i predavanja financijskih izvještaja za 2009. godinu,
- osnovane u 2009. godini dužne su voditi dvojno knjigovodstvo te sastavljati i predavati financijske izvještaje slijedeće tri godine neovisno o visini prihoda i imovine.

.......................................

OBVEZNICI IZRADE I PREDAJE POLUGODIŠNJEG FINANCIJSKOG IZVJEŠTAJA
Sukladno čl. 2. st. 1. Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija (Narodne novine, br. 10/08 i 7/09) obveznici izrade i predaje financijskih izvještaja jesu:
• udruge i njihovi savezi,
• strane udruge,
• zaklade,
• fondacije,
• ustanove,
• političke stranke,
• komore,
• sindikate,
• vjerske i druge zajednice,
sve druge pravne osobe kojima temeljni cilj osnivanja i djelovanja nije stjecanje dobiti/profita, i za koje iz posebnih propisa proizlazi da su neprofitne organizacije i koje su upisane u Registru neprofitnih organizacija. Sindikati, političke stranke i druge neprofitne organizacije s organizacijskim dijelovima (podružnicama) koji nemaju pravnu osobnost (svoj matični broj) podnose jedan financijski izvještaj na razini pravne osobe. Poslovanje podružnica bez pravne osobnosti i matice mora biti obuhvaćeno jednim financijskim izvještajem, stoga organizacijski dijelovi (podružnice) bez pravne osobnosti ne podnose polugodišnji financijski izvještaj FINA-i.

Prema članku 71. Uredbe Obrazac: PR-RAS-NPF nisu obvezne sastavljati niti predavati neprofitne organizacije:
• čija je vrijednost imovine uzastopno u prethodne tri godine manja od 100.000,00 kuna na razini godine i
• godišnji prihod uzastopno u prethodne tri godine manji od 100.000,00 kuna na razini godine.

Detaljne Upute o primjeni članka 71. Uredbe nalaze se na web stranicama Ministarstva financija (www.mfin.hr Državna riznica Računovodstvo Neprofitno računovodstvo - Uputa o primjeni članka 71. Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija).

Napomena: Neprofitne organizacije osnovane nakon 1. siječnja 2009.g. (dakle i one koje su osnovane u 2010.g.) dužne su voditi dvojno knjigovodstvo i sastavljati te predavati financijske izvještaje sljedeće tri godine neovisno o visini prihoda i imovine.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 20:25   #132
mina_jasmina, hvala na odgovoru. Za financijska izvješća znam, na našu žalost. Evo ja se učim, čitam, pitam, pa probam, pa opet čitam i pitam....nemamo trenutno drugu mogućnost.

Imam još jedno pitanjce. Što je to prijelazni račun i za što služi? Imam iz kontnog plana slijedeće:

Novac u banci i blagajni
Novac u banci
1111 Novac na računu kod tuzemnih poslovnih banaka
1112 Novac na računu kod inozemnih poslovnih banaka
1113 Prijelazni račun
Izdvojena novčana sredstva
1121 Izdvojena novčana sredstva
Novac u blagajni
1131 Glavna blagajna


E sad, imam podizanje gotovine sa žiro računa, a to se automatski knjiži i kao prihod blagajne. Da li to na uplatnici pišem u korist konta 1131?
U slučaju uplate sredstava iz blagajne na žiro račun pišem isplatnicu u korist konta 1111 ili 1113?
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 15:55   #133
simba, ovo oko knjiženja ja ne znam, nije bio moj posao. radila sam deset godina u nvo sektoru, imali smo i po 12 zaposlenih, tako da je to radio knjigovodstveni servis. u ofisu smo imali administratoricu koja je radila i blagajnu, putne troškove blabla, dok je knjiženja, obračun plaće, bilance itd. radio servis. znam da na uplatnice/isplatnice nismo pisali koji je broj konta. to je servis knjižio kako je mislio. vjerojatno imam negdje skenirano kontne planove i bilance, ako hoćeš mogu pogledati. znači, sve što te zanima u vezi financijskog i administrativnog poslovanja tu mogu dati odgovor, ovo stručno kako se knjiži ovo-ili-ono, ne bih se upuštala. postavi pitanje na drugoj temi, di su knjigovodje. e da, mi smo prijelazni račun imali kada smo dobijali donacije iz inozemstva, recimo u eur. to je leglo na taj prijelazni, pretvorena lova u kn bi legla na redovni žiro račun. možda je to u pitanju? kažem, s tim se nisam zamarala, bili su plaćeni ljudi iz servisa da to rade.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 22:52   #134
Ok, hvala ti na odgovoru. Idem tražiti kakvog knjigovođu negdje.
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 14:48   #135
Simba, strašno mi je drago vidjeti te ovdje

Ontopik, stvarno bi trebalo sve velike ekonomiste koji su pozavršavali po Remetincima natjerat da pro bono vode knjige za udruge... kako bi se brzo onda zakoni mijenjali i pojednostavljivale obveze
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 11:27   #136
Hay, imam jedno pitanjce. Da li udruge moraju knjigovodstvo voditi preko knjigovodstvenih servisa ili im to može raditi i neka fizička osoba koja unutar udruge obavlja recimo administrativne poslove i koja se razumije u knjigovodstvo?
Čula sam od jedne cure da mora ići preko knjig. servisa pa me zanima da li je to točno.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 23:22   #137
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Hay, imam jedno pitanjce. Da li udruge moraju knjigovodstvo voditi preko knjigovodstvenih servisa ili im to može raditi i neka fizička osoba koja unutar udruge obavlja recimo administrativne poslove i koja se razumije u knjigovodstvo?
Čula sam od jedne cure da mora ići preko knjig. servisa pa me zanima da li je to točno.
Ne vidim razloga da to MORA biti knjigovodstveni servis, važno je da osoba koja vodi papire zna koje obrasce treba predati, a tko predaje to nema veze, papitre potpisuje predsjednik udruge.
Jedino može biti da ukoliko stavite stavku knjigovodstvo u proračun za donatora da donator očekuje račun od knjigovodstvenog servisa kao dokaz utrošenih sredstava.
IPS SERVIS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 23:24   #138
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
mina_jasmina, hvala na odgovoru. Za financijska izvješća znam, na našu žalost. Evo ja se učim, čitam, pitam, pa probam, pa opet čitam i pitam....nemamo trenutno drugu mogućnost.

Imam još jedno pitanjce. Što je to prijelazni račun i za što služi? Imam iz kontnog plana slijedeće:

Novac u banci i blagajni
Novac u banci
1111 Novac na računu kod tuzemnih poslovnih banaka
1112 Novac na računu kod inozemnih poslovnih banaka
1113 Prijelazni račun
Izdvojena novčana sredstva
1121 Izdvojena novčana sredstva
Novac u blagajni
1131 Glavna blagajna


E sad, imam podizanje gotovine sa žiro računa, a to se automatski knjiži i kao prihod blagajne. Da li to na uplatnici pišem u korist konta 1131?
U slučaju uplate sredstava iz blagajne na žiro račun pišem isplatnicu u korist konta 1111 ili 1113?
prijelazni račun vam koristi kao spona - veza između izvoda i blagajne.

Podizanje gotovine sa žiro računa knjiži se na 1113 / 1111

Dok se uplatnica u blagajnu knjiži kao 1131 / 1113

na kraju godine prijelazni računi MORAJU biti na nuli !!!
IPS SERVIS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 12:09   #139
Quote:
IPS SERVIS kaže: Pogledaj post
Ne vidim razloga da to MORA biti knjigovodstveni servis, važno je da osoba koja vodi papire zna koje obrasce treba predati, a tko predaje to nema veze, papitre potpisuje predsjednik udruge.
Jedino može biti da ukoliko stavite stavku knjigovodstvo u proračun za donatora da donator očekuje račun od knjigovodstvenog servisa kao dokaz utrošenih sredstava.
Hvala ti puno na odgovoru.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 20:33   #140
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Hay, imam jedno pitanjce. Da li udruge moraju knjigovodstvo voditi preko knjigovodstvenih servisa ili im to može raditi i neka fizička osoba koja unutar udruge obavlja recimo administrativne poslove i koja se razumije u knjigovodstvo?
Čula sam od jedne cure da mora ići preko knjig. servisa pa me zanima da li je to točno.
Poštovana,

Ovlaštena osoba udruge (predsjednik udruge ili Skupština udruge) donosi pismenu odluku o tome tko će voditi računovodstvo za udrugu. Dio te odluke je i računovodstvena politika udruge u kojoj se odlučuje o načinu kako će udruga voditi računovodstvo i još drugi važni detalji.

Knjigovodstvo za Vašu udrugu može voditi knjigovodstveni ured (firma ili obrt), ili fizička osoba (član udruge, vanjski suradnik i slično).

Ako ste se odlučili za knjigovodstvenu firmu ili obrtnika, savjetujem Vam da sa njima sklopite ugovor o računovodstvenim uslugama u kojem će te ugovoriti međusobna prava i obaveze. Naravno, knjigovodstveni servis će Vam za izvršenu uslugu ispostaviti račun R-1 ili R-2. Taj račun se evidentira kao trošak Vaše udruge.

Ako ste odlučili da knjigovodstvo Vaše udruge vodi fizička osoba na temelju ugovora o djelu, morate znati da ste u prekršaju. Zašto ? Zato jer je vođenje knjigovodstva kontinuirani posao, koji se obavlja redovito i u jednakim vremenskim intervalima (mjesečno ili kvartalno). Takav posao se treba regulirati ugovorom o radu na određeno ili neodređeno vrijeme (može i na dva sata dnevno).
Ako Vam nadležna inspekcija pronađe da ste sklopili ugovor o djelu za vođenje knjigovodstvenih usluga, mogli bi Vas novčano kazniti.
sunta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:25.