Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2013., 09:55   #1
Munja!

http://www.youtube.com/watch?v=yKqxp7Gfumg

Quote:
Lightning strikes mother and daughter! Lightning strikes mother and daughter! Lightning strikes mother and daughter!
The lightning hit two pedestrians. The 28-year-old mother and her six-year-old daughter were hospitalized with first and second degree burns. Looks like lightning hit their umbrella.
čisto znanstveno, nekoliko stvari tu ne štima:

1. 2 debele munje su prošle kroz tijela ljudi, kako to da su prošle samo sa opekotinama?
2. kako to da se ništa nije zapalilo?
3. mnogo kraći put su stabla na lijevo, zašto nije tamo udarilo?
4. ako komadić željeza privlaći munju, zašto nije udarilo neki oda autiju.
5. sve navedeno se dogodilo s 2 udara munje što je statistički još nevjerojatnije
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:46   #2
1. zato jer im nisu prošle kroz srce il mozak
2. zašto bi se išta zapalilo ?
3. drveče je predaleko
4. željezo ne privlači munje... manje više
5. elektro magnetski teoretski skoro nemoguće, praktički još manje

http://what-if.xkcd.com/16/
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 16:29   #3
vidi se da nisu dva udara munje, pogledaj usporeni dio, ali se vidi i u neusporenom kad gledaš auto desno.
pionir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 00:15   #4
Širina munje prilikom udara varira o tisuću i jednom parametru, o zraku, vlazi, oborini, okolišu, odjeći onoga kojeg pogodi, snazi i jačini munje.....ma ima za 345postova nabrajat kaj sve može utjecat.

Samo ću ti reći ovo, udarila je u kamen 30m ispod vrha brda, 10m od mene, na sebi sam imao metal, uz mene su bila stabla, padala je kiša i ona su bila vodiči, na vrhu brijega je komad metala i bar tri drvena kolca zapiknuta u zemlju. Nama ništa, kamen je izgledao kao da ga je netko opalio macolom.
Primjer dva. U gradu, iz stana fotkam nevrijeme. Uključujem snimanje filma i u jednom trenu udara munja. Mjesto udara je nekih 150m od mene...na usporenom filmu se vidi kako je uz glavnu munju širine par metara išlo ješ pet-šest manjih munja, dvije udaraju u zemlju ostale nestaju i gase se u zraku a jedna je udarila u moju zgradu metar ispod prozora u limeni podest. Niti sam što osjetio, niti sam primjetio osim na snimci.
Velika munja


ona koja se vidi tek na snimci

Auto uz to što ima gume koje su izolator (zato i električari nose cipele s gumenim potplatom) predstavlja Faradayev kavez te ti u autu čak i da ga pogodi ne bi trebalo biti ništa posebno. No s obzirom da je na izolatoru, auti nisu mjesta gdje će opaliti, prije će u znak ili semafor.
Gledajući film vidi se kako je prva munja opalila u kišobran i tek dijelom prošla kroz dršku (inače bi drška bila ugljen) a glavninom je s kišobrana zrakom "skliznula" u tlo. Druga je ponovo opalila ali, kako je i odjeća ljudi bila mokra, glavnina snage nije išla kroz tijelo nego po njemu i zato su opekline ali ne i smrt. No kako god bilo imale su puuuuno sreće.

Zadnje uređivanje monty-zg : 20.06.2013. at 00:24.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 10:51   #5
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Širina munje prilikom udara varira o tisuću i jednom parametru, o zraku, vlazi, oborini, okolišu, odjeći onoga kojeg pogodi, snazi i jačini munje.....ma ima za 345postova nabrajat kaj sve može utjecat.

Samo ću ti reći ovo, udarila je u kamen 30m ispod vrha brda, 10m od mene, na sebi sam imao metal, uz mene su bila stabla, padala je kiša i ona su bila vodiči, na vrhu brijega je komad metala i bar tri drvena kolca zapiknuta u zemlju. .
Znači ukratko, munja može odabrati i duži put za pražnjenje.
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 12:45   #6
Quote:
9009 kaže: Pogledaj post
Znači ukratko, munja može odabrati i duži put za pražnjenje.
Put manjeg otpora. I kad jednom izbuši kanal (ionizira zrak, jelte) kroz njega mlatne nekoliko munja uzastopce. Toliko o tome na ne lupa dvaput u isto mjesto.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 18:39   #7
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Put manjeg otpora. I kad jednom izbuši kanal (ionizira zrak, jelte) kroz njega mlatne nekoliko munja uzastopce. Toliko o tome na ne lupa dvaput u isto mjesto.
di to ?
nebi li trebalo bit baš obrnuto; da (nabijena) munja izbjegava negativno nabijene stvari
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 22:54   #8
čak i meterelozi savjetuju ako vidite oluju da je bolje izbor auto nego osamljeno drvo
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 23:02   #9
Nije nužno ovako, al da riješimo nedoumice kako to izgleda:

http://vimeo.com/28457062
BobyThePolicman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 10:39   #10
Quote:
BobyThePolicman kaže: Pogledaj post
Nije nužno ovako, al da riješimo nedoumice kako to izgleda:

http://vimeo.com/28457062
odlična snimka, potvrđuje da jednom kada nađe put udara po tom mjestu.

Što je onda najbolje činiti ako hodate širokim putem gdje su stabla sa strane?

Hodati po stredini puta na otvorenom i riskirati direktni udar ili hodati pored stabla riskirajući indirektni udar?
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 18:19   #11
Ma kod munja se dešavaju udari i povratni udari, i to se dešava nekoliko puta, u prosjeku 5-6 puta i to po vodljivom kanalu. To je fizika plazme i naboj se prazni duž streamera dok lieder pravi put kada se prostor jonizira. Uglavnom o ovome bi se moglo jako puno pisati i mislim da su ova dosadašnja objašnjenja sa slikicama i videima sasvim dovoljna za forum.
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 18:33   #12
Quote:
9009 kaže: Pogledaj post
odlična snimka, potvrđuje da jednom kada nađe put udara po tom mjestu.

Što je onda najbolje činiti ako hodate širokim putem gdje su stabla sa strane?

Hodati po stredini puta na otvorenom i riskirati direktni udar ili hodati pored stabla riskirajući indirektni udar?
Mah ko će ti to sa sigurnošću reći... Sve je vrlo nepredvidivo i ima popriličan broj radova koji dokazuju da Franklinov štap nije djelotvoran... Opet ima i radova koji pokazuju da je Franklinov štap djelotvorniji od ESE (Early Streamer Emission), a koliko se sjećam to je jedan Malezijac dokazivao (Z.A. Hartono)... Metal NE PRIVLAČI munje, a niti su nekadašnji munjobrani sa radioaktivnim izvorom na vrhu bili efikasni i korisni u tom smislu. Samo su onečišćavali okoliš i podizali nivo radijacije i zato su svojevremeno zabranjeni. Postoje i sistemi ESE kako sam već napisao, ali njihov utjecaj je nikakav i dokazano je da to ne fercera u prirodi i da nije efikasno. Ti ESE sistemi su ionizirajući izvori kada se na vještački način pravi jako električno polje koje ionizira zrak i prostor oko "štapa" koji "hvata" munju. Znači da rezimiramo, nekadašnji radioaktivni hvatači munja su zabranjeni jer su opasni za zdravlje (da i to je neka vrsta ESE sistema), a dokazano je i da je ionizacija zraka oko takvog štapa nedovoljna da privuče munju. Ukoliko se čovjek nađe na otvorenom prostoru gdje nevjerovatno često "pucaju" munje, najbolje je da nađe neki zaklon (objekat) gdje će se skloniti, a u slučaju da ga uhvati panika najbolje je čučnuti i sklupčati se, a ne leći na zemlju jer u slučaju bliskog udara munje nastaju lokalne razlike potencijala (naponski lijevak) koji može uzrokovati smrt. Tijelom se premoste tačke sa velikom razlikom potencijala (napon koraka je to ustvari). Malo sam koristio i stručne izraze pa se nadam da ćeš shvatiti. Uglavnom najbolje je "uhvatit se noge" i pobjeći u kuću, zgradu, auto (tu je najsigurnije jer je to praktično idealni Fradejev kavez)...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 09:25   #13
Sta bi bilo potrebno konstruirati da se energija munje moze iskoristiti ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 12:40   #14
Nije ti to bogznakakva energija... Snaga je impresivna, ali trajanje kratko...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 10:34   #15
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
Ukoliko se čovjek nađe na otvorenom prostoru gdje nevjerovatno često "pucaju" munje, najbolje je da nađe neki zaklon (objekat) gdje će se skloniti, a u slučaju da ga uhvati panika najbolje je čučnuti i sklupčati se, a ne leći na zemlju jer u slučaju bliskog udara munje nastaju lokalne razlike potencijala (naponski lijevak) koji može uzrokovati smrt.
Ok, govorimo o situaciji gdje nema zaklona i izbor je:

1. hodanje po otvorenom prostoru
2. hodanje ispod drveća
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 11:00   #16
pitanje - zašto munje privlače usamljena stabla?!
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 17:47   #17
Quote:
9009 kaže: Pogledaj post
Ok, govorimo o situaciji gdje nema zaklona i izbor je:

1. hodanje po otvorenom prostoru
2. hodanje ispod drveća
Sasvim svejedno, treba se uhvatiti moge i tražiti zaklon u vidu kuće...


Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pitanje - zašto munje privlače usamljena stabla?!
Ne privlače, to je samo mit...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 20:57   #18
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pitanje - zašto munje privlače usamljena stabla?!
Zato jer su stabla na kiši vodiči i na potencijalu zemlje. Isturena su i ponašaju se kao pomalo tupi ali ipak šiljak i stvaraju jače električno polja od flachlanda.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 23:28   #19
ništ, krivo čitam
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 23:37   #20
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Zato jer su stabla na kiši vodiči i na potencijalu zemlje. Isturena su i ponašaju se kao pomalo tupi ali ipak šiljak i stvaraju jače električno polja od flachlanda.
To el. polje je mizerno, čak štaviše praktično ga i nema tako da nema znanstvenih podataka da je tačno da se tako privlače munje. Ima toliko primjera gdje ni "jonizirajući" šiljci ne privlače munje te je stoga ESE u većini zemalja neprepoznat kao znanstveno dokazan i preporučljiv sistem...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:30.