Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2013., 08:11   #21
Quote:
gringo1 kaže: Pogledaj post
Nidze veze, potenciram da temperatura nije nista do brzina interakcije molekula...Nista odvojeno, nista samo, nista misticno, nista od sebe...
A bas u ovoj raspravi rijesenje je u shvatanju ovog sto sam napisao...
T = konst · Ek
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 02:24   #22
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Da, nema kristalizacije, jasno, ali što je sa latentnom toplinom? Kad je ona odvedena, ako poremećajem dolazi do skoro trenutne kristalizacije?

Btw, kila je kila, ali vaganjem se ne mjeri masa nego težina, a ona ipak ovisi i o uzgonu
Gle ovak, ne postoji temperatura ledišta, samo temperatura tališta. Zajebano, znam

Stvar je u tome da voda homogeno kristalizira (sama od sebe) tek na oko -48 stupnjeva. Od 0 do -48 može postojati "superhladna" (suppercooled) voda, koja je i dalje u tekućem stanju. Međutim, kod prisutnosti nečistoće ili dovođenja vanjske energije, pokreće heterogena kristalizacija. To je onaj poznati "rast kristala".

Tekuća voda ima više unutarnje energetsko stanje na danoj temperaturi od leda. Znači, za prijelaz iz leda u vodu moramo dovesti tu unutarnju toplinu. Kod suprotnog prijelaza događa se nešto zanimljivo-ta toplina se oslobađa i suprotstavlja se našoj namjeri odvođenja topline! Zato moraš vodu konstantno hladiti da bi cijela postala led, moraš odvoditi toplinu koja se oslobađa prelaskom iz vode u led.

Međutim, kad imaš superhladnu vodu, rekao bih da je stvar sljedeća-imaš superhladnu vodu na -20, recimo, i pokreneš kristalizaciju. Toplina oslobođena kristalizacijom dovest će do zagrijavanja, naravno nedovoljnog da otopi novonastali led.

S druge strane, ne može postojati "supertopli" led, led se uvijek tali na 0 stupnjeva. Zato postoji temperatura tališta

Nisam kemičar i to je prilično laičko objašnjenje. Stvar je u naravi, koliko shvaćam, još nešto kompliciranija
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 09:14   #23
Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
Gle ovak, ne postoji temperatura ledišta, samo temperatura tališta. Zajebano, znam

Stvar je u tome da voda homogeno kristalizira (sama od sebe) tek na oko -48 stupnjeva. Od 0 do -48 može postojati "superhladna" (suppercooled) voda, koja je i dalje u tekućem stanju. Međutim, kod prisutnosti nečistoće ili dovođenja vanjske energije, pokreće heterogena kristalizacija. To je onaj poznati "rast kristala".

Tekuća voda ima više unutarnje energetsko stanje na danoj temperaturi od leda. Znači, za prijelaz iz leda u vodu moramo dovesti tu unutarnju toplinu. Kod suprotnog prijelaza događa se nešto zanimljivo-ta toplina se oslobađa i suprotstavlja se našoj namjeri odvođenja topline! Zato moraš vodu konstantno hladiti da bi cijela postala led, moraš odvoditi toplinu koja se oslobađa prelaskom iz vode u led.

Međutim, kad imaš superhladnu vodu, rekao bih da je stvar sljedeća-imaš superhladnu vodu na -20, recimo, i pokreneš kristalizaciju. Toplina oslobođena kristalizacijom dovest će do zagrijavanja, naravno nedovoljnog da otopi novonastali led.

S druge strane, ne može postojati "supertopli" led, led se uvijek tali na 0 stupnjeva. Zato postoji temperatura tališta

Nisam kemičar i to je prilično laičko objašnjenje. Stvar je u naravi, koliko shvaćam, još nešto kompliciranija
Ne znam, taj dio gradiva nisam savladao, očito. Malo je problem sa tom latentnom toplinom, a mislio sam da je ona otprilike konstantna (334 KJ/kg). Ta ista toplina koju je potrebno dovesti ledu na točki tališta, kad imamo dvofaznu mješavinu, dovoljna je da vodu zagrije sa 0 na cca 80 °C.

I kako sad uklopiti u priču pothlađenu vodu kojoj je temperatura "samo" -3°C? Ako se kristalizacijom oslobađa latentna toplina, a trebala bi, onda nešto ne štima.

Naravno, ako se nešto događa, sigurno postoji objašnjenje, samo ga ja ne vidim.

EDIT: Možda je smrzavanje ipak samo prividno, tj. smrzne se vrlo mala količina pothlađene vode, ali taj led zarobi ostatak vode u svojoj strukturi. Tako barem razmišljaju ovdje.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything

Zadnje uređivanje sonata-LPG : 30.10.2013. at 09:30.
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 17:49   #24
Jednom kad smrzavanje superhladne vode zagrije ostatak koji se još nije smrznuo (i led koji je nastao) na (malo iznad) 0 stupnjeva, zamrzavanje prestane. To bi bil moj logični zaključak. Zato bi i rekel da u frizu kad zamrzavaš vodu, na početku smrzavanja još možeš primjetiti mjehuriće nesmrznute vode u kockama leda. Zato jer friz odvodi toplinu prilično sporo.
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:19.