Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2014., 20:08   #2001
Jeli ima ovdje ljudi koji su totalno početnici, da se ne osjećam kao jedini u magarećoj klupi?

Kupio sam prošle godine knjigu za učenje španjolskog, ali onda sam odustao jer sam bio previše zaposlen oko posla i nekih u tom trenutku bitnijih stvari. Bilo bi zgodno da svaki dan naučim ponešto čitajući vas ovdje. Samo nastavite ali tu i tamo dajte i nešto najosnovnije za nas sa Level 0.
Robbie MO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 20:11   #2002
Pozdrav svima! Španjolski znam već jako dugo,sve filmove i serije mogu gledati zatvorenih očiju a dvije godine sam i studirala francuski s romanistikom gdje sam imala lektorat iz španjolskog tako da i inace romanski jezici mi dosta leže. Svaki put u SAD-u ili u Španjolskoj pričala sam na španjolskom i jako mi je dobro išlo i dobila sam puno pohvala. Ono što bi ja sada željela je proći ispit iz španjolskog jezika nešto poput FCE diplome iz engleskog jezika koju već imam. Trebam preporuku gdje u Zagrebu bi to mogla položit i kako se zove ta vrsta ispita te ako mi možete preporučit stranice gdje bi mogla izvježbat pisanje španjolskog jezika jer to sam najmanje u životu upotrebljavala i
__________________
" ne daj mi da vidim ovo nije svijet za nas... "
Chocollina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 00:56   #2003
Evo ti ovdje sve o ispitu:

http://www.dele.org/


Koliko ja znam u Hrvatskoj se moze polagati u Zagrebu i Splitu, ali ne znam na kojem faksu. Taj ispit se zove DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera). Datume koje pronadjes na ovoj stranici su datumi u kojima se odrzavaju ovi ispiti u svim gradovima Europe, tako da kada vidis termin koji ti odgovara samo trebas pronaci na kojem faksu u Hrvatskoj se odrzavaju ispiti.
Kazu da je puno lakse poloziti kod nas nego u Spanjolskoj, a i jeftinije je.
Najbolje prirucnici su (bar su meni tako preporucili ovdje) - "Preparacion al diploma de Espanol Nivel B1, B2, C1, C2 (zavisi na koji zelis ici) - nuevo modelo de examen". Izdavac je Edelsa. Postoje i drugi prirucnici, ali su mi rekli da je ovaj od edelse najbolji

Mozda ce zvucati glupo ali za vjezbanje pisanja idi na spanjolske chatove gdje se prica dosta u zargonu, ali jako pomaze, a za gramaticko vjezbanje idi na neki od spanjolskih foruma.
Curt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 19:43   #2004
"En repetidas ocasiones, los votantes echaron a quienes buscaban la reelección, debido a que se encontraban insatisfechos con los derroteros por los que se desplazaba la economía."

jel može netko objasnit ovaj "echaron a quienes" dio?
League of LOL is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 21:30   #2005
Quote:
League of LOL kaže: Pogledaj post
"En repetidas ocasiones, los votantes echaron a quienes buscaban la reelección, debido a que se encontraban insatisfechos con los derroteros por los que se desplazaba la economía."

jel može netko objasnit ovaj "echaron a quienes" dio?
Vjerojatno je prekasno za odgovor, ali: quienes = los que. Dakle, echaron a los que, u prijevodu: izbacili su one koji su tražili ponovne izbore.
sunchica57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 20:02   #2006
nije prekasno, hvala
League of LOL is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 09:15   #2007
Može mala pomoć? ne znam španjolski,ali bih ga definitivno u skoroj budućnosti htjela naučiti. Inače sam fan Nerudine poezije i dosad sam ga čitala na engleskom i hrvatskom al vjerujem da puno bolje zvuči na španjolskom kad ga razumiješ eto i sad ja malo za svoju dušu gledam taj njegov tekst na španjolskom i pokušavam nać smisao služeći se raznim internetskim prevoditeljima i tako to ...

Tal vez no ser es ser sin que tu seas,

Možda ne biti znači biti bez tebe? i sad me muči ovo "seas" ?
__________________
Darling,you're a complete ass.
snarky_fish is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 13:28   #2008
Quote:
snarky_fish kaže: Pogledaj post
Može mala pomoć? ne znam španjolski,ali bih ga definitivno u skoroj budućnosti htjela naučiti. Inače sam fan Nerudine poezije i dosad sam ga čitala na engleskom i hrvatskom al vjerujem da puno bolje zvuči na španjolskom kad ga razumiješ eto i sad ja malo za svoju dušu gledam taj njegov tekst na španjolskom i pokušavam nać smisao služeći se raznim internetskim prevoditeljima i tako to ...

Tal vez no ser es ser sin que tu seas,

Možda ne biti znači biti bez tebe? i sad me muči ovo "seas" ?
Seas je drugo lice jednine konjuktiva (subjuntivo) prezenta glagola ser.
Vjerujem da bi ti ovo moglo pomoći...
https://www.youtube.com/watch?v=Q51F4jtix1M
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 15:07   #2009
Španjolski - udžbenici za početnike

Molim vas za preporuku udžbenika (i radne) za početnike učenja!
Ono što mi je bitno, ako postoji takav udžbenik, jest to, da zadaci imaju rješenja kako bih mogla provjeriti točnost.

Gledala sam malo po stranici Algoritma, ali prije svega tamo se ne snalazim nikako jer im je stranica zbrkana, a ono što sam našla ne znam kakvo je...
Nuevo Ven 1 Libro del Alumno 1

ili npr. ¡VIVA EL VOCABULARIO! INICIAL A1-B1


Svaka preporuka za jasne materijale opećnitog znanja španjolskog je dobrodošla
__________________
No heroes, villains, one to blame, while wilted roses fill the stage... ♥
♫Books♪
miss-rebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 15:55   #2010
preporučam

http://www.algoritam.hr/?m=2&p=proiz...=509&id=162977

i

http://www.algoritam.hr/?m=2&p=proiz...509&id=162978#


(knjiga i radna bilježnica sa cd-om i pravim esp naglaskom,
postoje rješenja i lijepa gramatička sistematizacija sa tabilcama,
inače prisma pokriva sve a1-c2 pa biraš koji stupanj ti paše)
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=FXEf_pSM7i4 :cerek:
kylma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 15:59   #2011
i za čitanje i vokabular nije loše možda

http://www.edu.mec.gub.uy/biblioteca...de%20Esopo.pdf

ezopove basne i tako svi znaju pa možeš probat riječi usvajati
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=FXEf_pSM7i4 :cerek:
kylma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 20:49   #2012
Me puede alguien traducir en croata 'espejo azogado'?
Gracias :-)
black_diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 20:50   #2013
Me puede alguien traducir en croata 'espejo azogado'?
Gracias :-)
black_diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 21:06   #2014
Quote:
black_diamonds kaže: Pogledaj post
Me puede alguien traducir en croata 'espejo azogado'?
Gracias :-)
el azogue es el nombre vulgar que se da al mercurio.

mercurio = živa (mercury, quicksilver).
nekada korištena za ... pokositrenje ogledala.
entonces: "pokositreno ogledalo" bi valjda bilo to.

al koliko sam shvatila, ta se tehnologija više ne koristi zbog štetnosti po zdravlje. ili sam sve krivo shvatila.
(u francuskoj, versailles npr. ima takva ogledala).
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 16:19   #2015
muchas gracias
lo sabia que es el azogue pero no pude encontrar la palabra para azogado en croata
black_diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 04:02   #2016
A evo, ima puno primjera i ovdje na forumu, a i na ostalim mrezama koliko su nasi klinci, odnosno danasnji mladi totalno nepismeni. Pogotovo se to moze vidjeti u komentarima na faceu.
Ali nisu samo nasi klinci nepismeni. Stavit cu ovdje jednu poruku koju
sam danas na wats upu procitao pa me zanima da li se srecete sa ovakvim primjerima (oni koji su u kontaktu sa Spanjolcima). Tu ne mislim na satrovacki govor nego bas na nesto sto bi meni kao laiku za ova jezik bilo nepismenost:

emos estao asta terrcer tiempo por encima
iluego lode siempre
undesastre todo
mil entradad alavez
lazona tarde
sin falta en los extremos...fallos basicos
kenos acen perder de2 ode 3 siempre

naravno de se moze razumjeti sve, ali....
Vidjeh do sada da se jako puno mladih upravo na ovaj nacin pismeno izrazava. Meni osobno je to cudno i ne svidja mi se jer im je jezik lijep i smatram da ga ne trebaju osakacivati na ovaj nacin.
Curt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 03:06   #2017
moram na putovanje za par mjeseci i trebao bi imati osnovno znanje spanjolskog
da upisem tecaj (koliko bi to trajalo?) ili da probam sam preko interneta + knjige?
wwiii is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 10:42   #2018
Hola todos!
Es mi primera vez aquí.
Yo estoy aprendiendo español por cinco meses y tengo que decir que español es muy divertido y no es difícil si habla inglés, y yo hablo.
Yo terminé una programa "Fluenz", y en mi opinión (y la opinión de "toptenreviews" sitio) es el mejor programa para aprender idiomas nuevas.
Entoces, yo vine aquí para practicar, y todos pueden enviarme un mensaje si quieren.
Tengo algunas preguntas:
-Da li svi glagoli mogu biti reflexive u SPA?
-Kakav je ono izraz koji sam čuo u SPA filmovima que tal?

Mislim mogu i odgovore na ova pitanja naći na google-u ali čisto da malo dođem u doticaj ovdje sa ljudima koji uče.
Hvala
creatine is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 10:33   #2019
Hola!!! Como estais? Vamos a vaiajar!!!!!
espanol is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 18:15   #2020
Quote:
creatine kaže: Pogledaj post
Hola todos!
Es mi primera vez aquí.
Yo estoy aprendiendo español por cinco meses y tengo que decir que español es muy divertido y no es difícil si habla inglés, y yo hablo.
Yo terminé una programa "Fluenz", y en mi opinión (y la opinión de "toptenreviews" sitio) es el mejor programa para aprender idiomas nuevas.
Entoces, yo vine aquí para practicar, y todos pueden enviarme un mensaje si quieren.
Tengo algunas preguntas:
-Da li svi glagoli mogu biti reflexive u SPA?
-Kakav je ono izraz koji sam čuo u SPA filmovima que tal?

Mislim mogu i odgovore na ova pitanja naći na google-u ali čisto da malo dođem u doticaj ovdje sa ljudima koji uče.
Hvala
Es como en croata. Hay verbos que son reflexivos y hay que no son. Y hay que pueden ser.

Que tal es como kaj ima, kako ide. Pero tambien depende de contexto. Que tal tu mama? (si esta enferma o algo) o que tal barcelona? (si tu amigo esta alla y te interesa como le gusta)
toto tamuz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:12.