Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2010., 08:54   #1041
Trebala bi prevod jednog,ne predugog, maila, plizzzzzz mogu nekom poslat na PM?
__________________
"Being well adjusted to a sick society is not an indication of health." (Jiddu Krishnamurti)
NekaNovaJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 02:44   #1042
Nuevo Ven 1

Oprostite što vam ovako upadam u temu...

Prodajem Nuevo Ven 1 udžbenik i radnu bilježnicu, novi novcati... Razlog: zeznula sam se oko izbora nastavnog materijala...

Ako ima zainteresiranih, molim vas javite mi na PM...

hoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 10:56   #1043
moze li mi molim vas netko dati link gdje mogu poslusati kako se koja riječ izgovara na španjolskom
__________________
pusti srce da se smije.
bubbly* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 11:23   #1044
Quote:
bubbly* kaže: Pogledaj post
moze li mi molim vas netko dati link gdje mogu poslusati kako se koja riječ izgovara na španjolskom
Imaš na ovoj stranici španjolsko-engleski rječnik.

http://www.wordreference.com/

Utipkaj riječ na španjolskom koja te zanima i dobit ćeš prijevod na engleski, ali i izgovor. Ima mala ikonica kraj koje piše listen. Ne znam jel za sve riječi imaju izgovor, doduše. Nikad mi nije trebalo
__________________
I evo što mi je donijelo vrijeme, još jedan trag ovdje na dlan...
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 13:44   #1045
Meni je ovaj rjecnik malo bolji:

http://dictionary.reverso.net/spanis.../cotill%C3%B3n
__________________
You gotta lick it, Before we kick it
You gotta get it soft and wet, So we can kick it
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 21:31   #1046
Hvala!
__________________
pusti srce da se smije.
bubbly* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 20:23   #1047
Netko je napisao da je seseo nepravilan, evo sto kaze RAE:
Quote:
seseo. 1. Consiste en pronunciar las letras c (ante e, i) y z con el sonido que corresponde a la letra s (→ s, 2); así, un hablante seseante dirá [serésa] por cereza, [siérto] por cierto, [sapáto] por zapato.

2. El seseo es general en toda Hispanoamérica y, en España, lo es en Canarias y en parte de Andalucía, y se da en algunos puntos de Murcia y Badajoz. También existe seseo entre las clases populares de Valencia, Cataluña, Mallorca y el País Vasco, cuando hablan castellano, y se da asimismo en algunas zonas rurales de Galicia. El seseo meridional español (andaluz y canario) y el hispanoamericano gozan de total aceptación en la norma culta.

Diccionario panhispánico de dudas ©2005
Real Academia Española © Todos los derechos reservados
Roatán is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 21:39   #1048
Ima i razlog za to - raširenost. Al pitaj govornike koji razlikuju oba fonema kaj točno misle o tome? Ja sam čul da se više cijeni razlikovanje, nego seseo. Od više ljudi.
A imaš i ceceo, koji nije baš prihvaćen. Zakaj? Nije raširen.
Isto kao i kod nas šta, koje je jako rašireno, dok ča baš i nije. Pa, ajde ti pričaj na televiziji i onda pitaj kaj ljudi misle.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 00:17   #1049
Da, samo sto na HTV ne cujem bas cha, a na TVE svaki peti spiker ima seseo, od kraja 90.ih spikeri rodom iz Andaluzije i Kanara smiju koristiti seseo (ali ceceo ne ).

TVE svasta dopusta, tako ima jedna spikerica mislim sa sjevera Spanjolske, izgovara s kao meko s': dos', cos'as' shushkavo.
Roatán is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 00:20   #1050
Quote:
cosanostra kaže: Pogledaj post
Ima i razlog za to - raširenost. Al pitaj govornike koji razlikuju oba fonema kaj točno misle o tome? Ja sam čul da se više cijeni razlikovanje, nego seseo. Od više ljudi.
De gustibus, u UK je puno opreka otpalo jer se r prestao izgovarati, a onda se smiju Amerima jer oni cuvaju ''zastarjele opreke'' (npr. Britanci jednako izgovaraju saw i sore). Stara opreka which [hwIč] ~ witch [wIč], Wales [weilz] ~ whales [hweilz] danas postoji samo u Skotskoj te na Jugu SADa, i na jugu Novog Zelanda. Hocemo li govornike
koji progutaju h smatrati izopacenim?
Svaka prica ima dvije strane.

Ono sto je zanimljivo je to da se Spanjolci ponekad rugaju Hispanoamerikancima i/ili ih optuzuju za razlike, a zaboravljaju, da nema nista u Hispanoamerici sto ne postoji u Spanjolskoj:

1) seseo se koristi u Extremaduri, Andaluziji, Kanarima, te u valencijskoj regiji i Kataloniji
2) preterit se koristi mnogo vise od perfekta u Galiciji, Asturiji, i na Kanarima (¿Qué pasó vs ¿Qué ha pasado?)

Dakle, vecina ''hispanoamerikanizama'' su u osnovi poluotocni regionalizmi.

Za acá i entrar a (umjesto aquí i entrar en) ne znam, koje spanjolske regije su rodile ove ''hispanoamerikanizme''.
Bilo bi zanimljivo doznati.

Zadnje uređivanje Roatán : 30.03.2010. at 00:32.
Roatán is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 09:31   #1051
Istina je da je seseo jednako španjolski koliko i hispanoamerički, a kaj se tiče perfekta (preterito perfecto), on se u pojedinim regijama ne koristi zato što te regije u svojim jezicima (galješki, asturijski) nemaju složena vremena, tako da ti ljudi baš i ne razlikuju previše upotrebu.

A jedna je teorija da su Španjolci, kada su naseljavali J. Ameriku "pojednostavili" svoj jezik kako bi ga domoroci lakše mogli usvojiti.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 12:01   #1052
ja sam rođen u argentini možda mogu vam pomoći
MarkoHrv is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 17:36   #1053
tu eres uno dogo argentino jajajajajajajajaja
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 18:02   #1054
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
tu eres uno dogo argentino jajajajajajajajaja
Deja de hacer el capullo...


MarkoHrv, que seas bienvenido!
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 18:25   #1055
yo solamente chisto

me espanol esta mierde
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.

Zadnje uređivanje poštar4 : 03.04.2010. at 18:34.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 10:28   #1056
jajajajajaja xD ta bien gracias
MarkoHrv is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 14:40   #1057
Quote:
MarkoHrv kaže: Pogledaj post
ja sam rođen u argentini možda mogu vam pomoći
que bien, claro que nos puedes ayudar y lo podras hacer si escribes algo en espanol porque eso es lo que hace falta a este foro
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 14:46   #1058
Quote:
MarkoHrv kaže: Pogledaj post
ja sam rođen u argentini možda mogu vam pomoći
que bien, claro que nos puedes ayudar y lo podras hacer si escribes algo en espanol porque eso es lo que hace falta a este foro
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 15:18   #1059
que son formas de añadir a mi vocabulario y que son muy efectivos?
no dime "yo leo libros" porque yo intento pero no funcionado porque no entiendo nada que lei, muchas palabras no tienen significado por el contexto y mi conocimiento del latin o otras idiomas no es bueno

que formas son muy efectivos para ti?
esta pregunta es para todos
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 17:01   #1060
Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
que son formas de añadir a mi vocabulario y que son muy efectivos?
no dime "yo leo libros" porque yo intento pero no funcionado porque no entiendo nada que lei, muchas palabras no tienen significado por el contexto y mi conocimiento del latin o otras idiomas no es bueno

que formas son muy efectivos para ti?
esta pregunta es para todos
hay varias cosa que pdoes hacer: mirar peliculas sin subtitulos aunque no entiendas, y verlas muchas veces, cambiar facebook, msn, etc al español, e ir traduciendo lo que no sabes, escuchar música en español, etc...
MarkoHrv is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:32.