Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2017., 12:29   #381
Quote:
gigranovic kaže: Pogledaj post
STEM != IT
Jep. Samo velika većina poslova koje se u nude u STEM-u spadaju u IT/ICT sektor. Odi npr na moj-posao. Po kategorijama malo baci oko. Staviš IT/ICT-463 oglasa,elektrotehnika-249 ali dobar dio toga isto spada pod it,tj traži se neka vrsta programerskog znanja. S druge strane-farmaceutika i biotehnologija-103 oglasa,od toga većina za prodajne predstavnike ili ljekarnike,jako malo istraživačkih pozicija. Strojarstvo i brodogradnja-268 oglasa,od toga dobar dio otpada na poslove tehničara za održavanje,bravara,montera,nešto sitno je inženjerskih i to većinom izrada dokumentacije u cadu,nešto sitno projektantskih mjesta i ponešto prodaje.

Ovo je samo nabrzinu izvučeno. Nemam volje za dubinski analizirati ponudu poslova,ali i ovako letimično se da uočiti da nije baš nešto reprezentativno stanje. Jedino u ITu je dosta oglasa iz čiste struke. Ostalo je većinom nekakva prodaja ili podrška u prodaji u kojoj je poželjna tehnička pozadina.

Medicinu nisam gledao jer je ta grana kod nas primarno pod državnom kapom.

Ostatak stema je skoro pa nezastupljen. Matematičari i fizičari ionako većinom završe u IT sektoru na ovaj ili onaj način (bilo baš it firme ili it odjeli,nešto ih završi u bankama).
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 14:28   #382
ovaj krnjavi imo nekakav epilepticki napad jutros ? nvm

pazi vako sto se posla tice, jedan lik koji je nama drzao neka predavanja i u to vrijeme radio u jednoj ja bih rekao jacoj firmi ako nista onda barem sto se tice know-how, za mreze i dilanje kojekakve opreme itd, prica nama kako je dosao do tog posla, plus koju placu ima i tako. presaltao je 10 poslova, po mjesec dva tri dok nije dosao tu, jednostavno jer mu nije pasalo ni placa ni posao ni sta god vec. covjek se zainatio nac sebi odgovarajuci posao pa sta god da kosta. nakon svake promjene posla i firme trazio je vise i nekim cudom dobijao. nekima to uspije u hrvatskoj. vecini ne. ali treba se usudit. recimo meni sta je uvijek smetalo je to sto smo (sam) trenirani majmun koji vrti tamo neke skripte ili klika po toolovima a to je sve neko drugi osmislio, moj know-how je nepostojeci, u smislu to bi mogla i moja baba radit da se sjednem s njom 2 tjedna i objasnim joj kojim redoslijedom se sta mora napravit. pa jesam li zato zavrsio faks majke ti ? nemas oko sebe koga pitat jer su svi takvi, niko veze s vezom nema. nikome ne smeta, ne smeta sefovima, ne smeta projektnim bilo nasima bilo strancima ako se radi o nekakvoj vecoj firmi, sve pet, sjedi dje si i vrti te svoje skripte i budi sretan da imas 30% vecu placu od HR prosjeka za to idiotsko sranje od posla. kontam da ljudima to pase, lijepo je sjedit u uredu i ladit jaja, otvoris malo excel pa blejis, otvoris malo neki tool pa blejis, otvoris malo dokumentaciju pa blejis, sve do penzije. ovo je moje sveukupno iskustvo sa HR IT-om, telco sektor, to je to jedno 90% a ostatak je par malih pionira koji gule za firmu po azerbejdzanima i nigerijama svijeta za poneko tapsanje po ramenu. ko je pametan izvuko se na neki zblj projekt vanka i otisao na permanentne dnevnice i cao djaci. koja je tu razlika izmedju tih i mene ? pa jedino sto se ti mogu sutra vratit u HR i ceka ih mjesto i posao a ja si prvo moram trazit sljaku. a nemali broj njih i vise zaradjuje vec ja, placa se slaze na racun u HR a lagodno se zivi na dnevnicama. ali od sve rulje koja je tako izvukla korist, to su sve rodbina, kumovi, uski krug ljudi koji se znaju preko zena muzeva, sa faksa, iz vojske, itd. nema tu ej onaj lik ti je odlican za to i to, njega uzmi ako treba radit taj i taj projekt, nego ej znas imam ti ja kuma on bi isao radit ako ima sta. e pa jebes to.

znaci ili ides glavom kroz zid i prosetas se kroz 10tak jacih firmi u HR, naravno moras iza sebe imat certifikate, znanje, preporuke, itd, ne ide to samo tako ja bi kod vas radio. plus svi spaljeni mostovi (pun intended) koje takvi ostavljaju za sobom. ili se uvezes sa ekipicom koja je vec vani i pici na dnevnice. nemam rjeci da opisem tupilo ekipe koja ostaje sjedit po hrvatskim uredima, pa i za 30% vecu placu od HR prosjeka dok im dojucerasnji kolega otpirjava na 300% vecu placu od HR prosjeka, upitnik iznad glave zasto on a ne ja, zivotinjski smijesak sve sa zubima pogodnog debila kojemu je upravo sjekira pala u med dok placa zadnju kavu u prciji i pali na zapad a vi se jebite drugovi. i ja sa strane koji to sve promatram i mislim se pa ne bi ja ni tako tupo izgledao ni tako pokazivao zube, imam nekakvog obraza i samopostovanja jebemu mater.

tako da ja nisam vidio tu neki super izbor, osim da ako je to vec neko rjesenje, te dnevnice i strana placa, pa odo brate drito, postenije je.
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 15:59   #383
Jebale vas dvevnice i gledanje drugom u tanjur. Budite najbolji, nemojte biti uredski stakori koji rade dosadan posao i kojeg svatko suta.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Taroth is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 16:30   #384
pa ne mogu ja da budem najbolji - zbog sebe. ne vidim razloga da budem lumen na radnom mjestu gdje to nije potrebno. znaci u HR ili bilo gdje, radim za pare. para nema, nema ni nacina da steknes neko znanje da bi mi cijena porasla (osim naravno cuvene krilatice "radi na sebi", how yes no evo sve letim), ako i skupis neko znanje nemos to naplatit ili naprosto ne treba, lose-lose ako uopce postoji bolji primjer. gore po liniji ne mozes jer je to vec sve rezervirano vise manje, mozes izmislit neko novo cudo pa postat tehnicki za neki novi projekt, a i tu treba imat vise srece nego pameti. ako odes vanka imas i pare i jare, ali si vanka, nekakav win-lose scenarij. eventualno ako stvarno odjebes HR i smjestis se negdje onda ispadne win-win ali evo ne mora bit IT, koja je sansa da se ode bilo gdje u svijetu i da se covjek tamo smjesti ko da je doma ? vrlo mala. zato su dnevnice zakon. samo moras bit supak i nema problema.
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 16:47   #385
Supak moze biti samo onaj kojem je ta karakteristika urodjena.
Kombinacina supak + whimp je najcesca

Taroth is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 17:23   #386
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
postani odmetnik, umjetnik, rusitelj korumpiranog sistema :Lenjin: ...

mozda si nesudjeni arhitekt? ili direktor svemira?
možemo se podijeliti. ti prof emeritus, ja direktor svemira

prikladno
Old 11.05.2017., 19:15   #387
tesko ti je bit direktor svemira
puno je bolje bit prof. emeritus
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 23:21   #388
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
... sve pet, sjedi dje si i vrti te svoje skripte i budi sretan da imas 30% vecu placu od HR prosjeka za to idiotsko sranje od posla. kontam da ljudima to pase, lijepo je sjedit u uredu i ladit jaja, otvoris malo excel pa blejis, otvoris malo neki tool pa blejis, otvoris malo dokumentaciju pa blejis, sve do penzije.
Pa ja sam se isprobao u kopanju kanala, manualno. Priroda i cvrkut ptica, ali mi baš i nije išlo. Problem je bio ili u falš tehnici ili zbog krhkih fizičkih gabarita.

Lađenje jaja u uredu mi je puno bolje išlo. Ili u montažnom kontejneru. Gdje mogu to potpisati do penzije?

Quote:
a ostatak je par malih pionira koji gule za firmu po azerbejdzanima i nigerijama svijeta za poneko tapsanje po ramenu. ko je pametan izvuko se na neki zblj projekt vanka i otisao na permanentne dnevnice i cao djaci. koja je tu razlika izmedju tih i mene ?
Letio sam uvijek iz Zagreba, i popio kavu sa kolegama iz studentskih dana. I jedan mi je predložio da tu lovu s kojoj se vraćam, posudim njemu da okrene / oplodi na ladionici. Ja sam njemu predložio da spakuje kofer i ode sa mnom na koju ekskurziju. Sam zaradi pare za kladionicu, pod mojim kišobranom na pitomoj destinaciji. Nije htio. Koja je razlika između njega i mene?

Najveći gušt mi je bio raditi s kolegama koji uživaju u poslu i slažu si doktorat nasađen na to. Bez tapšanja ramena, sa dnevnicama bliže 500 jura. Normalno, oni koji nisu bili turistički tipovi, su se dogovorili s klijentom i ostali na nekoj pitomoj lokaciji. Oladili jaja u uredu za masnu lovu.

Kazahstan mi je bio jedna od najdražih destinacija, pa je moguće da si sa Azerbejdžanom malo fulao. Možda si mislio na Pakistan i Indiju.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 00:05   #389
Quote:
smoothjazz kaže: Pogledaj post
Pa ja sam se isprobao u kopanju kanala, manualno. Priroda i cvrkut ptica, ali mi baš i nije išlo. Problem je bio ili u falš tehnici ili zbog krhkih fizičkih gabarita.

Lađenje jaja u uredu mi je puno bolje išlo. Ili u montažnom kontejneru. Gdje mogu to potpisati do penzije?

Letio sam uvijek iz Zagreba, i popio kavu sa kolegama iz studentskih dana. I jedan mi je predložio da tu lovu s kojoj se vraćam, posudim njemu da okrene / oplodi na ladionici. Ja sam njemu predložio da spakuje kofer i ode sa mnom na koju ekskurziju. Sam zaradi pare za kladionicu, pod mojim kišobranom na pitomoj destinaciji. Nije htio. Koja je razlika između njega i mene?

Najveći gušt mi je bio raditi s kolegama koji uživaju u poslu i slažu si doktorat nasađen na to. Bez tapšanja ramena, sa dnevnicama bliže 500 jura. Normalno, oni koji nisu bili turistički tipovi, su se dogovorili s klijentom i ostali na nekoj pitomoj lokaciji. Oladili jaja u uredu za masnu lovu.

Kazahstan mi je bio jedna od najdražih destinacija, pa je moguće da si sa Azerbejdžanom malo fulao. Možda si mislio na Pakistan i Indiju.
izvini a gdje ne mozes to potpisat ? pa to svi rade. pa radio sam sigurno sa 50 ljudi po raznim timovima sveukupno, plus ekipa iz drugih timova, brat bratu 300 ljudi kod koji sam mogao snimit sta i koliko rade. to je penzija, sa 30 godina zavrsis u penziji i cekas ili da umres ili da te izbace van.

sto se tice para, pa i ja bi na dnevnice. al zato sto sam sposoban a ne podoban. i pogotovo ne da budem pedro kad negdje zagori. u principu ja bi ladio jaja negdje al za njemacke pare recimo, ne bi se bunio. plus da jos imam neko znanje za tu neku poziciju pa da me se ne moze sutirat samo tako. znaci cisti win-win, za mene naravno. sto se tice kazahstana, pazi vako, svugdje je lijepo 2 tjedna, i u alepu i damasku i bejrutu je lijepo dva tjedna. ne sumnjam da je u kazahstanu lijepo, dapace. ali ljepse je recimo u rimu ili barseloni, ili u americi ili generalno nedgje gdje ima civilizacije, na 6 mejseci ili 3 ili 5 godina. ili do penzije ili par godina pred penziju. a pare ne bacam na igre na srecu. prvo nemam srece a drugo mrzim radit za pare, tako da bacit ih u vjetar....nope.

e sad sta je izvedivo, nekad moras u kazahstan, dobro da i to ima, nekad se sramotis ispred customera jer je tebe tako zapalo, drugi put ce neko drugi, nekad sjedis u uredu dvije godine i skuzis da si tupina, da vrijeme prolazi a ti stojis. ali onda prodje neko vrijeme i razmislis i pitas se mora li bas tako, moze li to malo bolje. kontam da nekom sa strane svasta moze izgledat ovako ili onako ali prvo bi se trebalo prosetat u necijim cipelama. a moje bi sad nosio svaki od bivsih kolega ali tesko izac iz tog ureda, a ni kazahstan ne zvuci lose.

edit: o indiji i pakistanu veze nemam jer nikad nisam isao tako daleko
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 09:09   #390
Quote:
izvini a gdje ne mozes to potpisat ? pa to svi rade. pa radio sam sigurno sa 50 ljudi po raznim timovima sveukupno, plus ekipa iz drugih timova, brat bratu 300 ljudi kod koji sam mogao snimit sta i koliko rade. to je penzija, sa 30 godina zavrsis u penziji i cekas ili da umres ili da te izbace van.

sto se tice para, pa i ja bi na dnevnice. al zato sto sam sposoban a ne podoban. i pogotovo ne da budem pedro kad negdje zagori. u principu ja bi ladio jaja negdje al za njemacke pare recimo, ne bi se bunio. plus da jos imam neko znanje za tu neku poziciju pa da me se ne moze sutirat samo tako. znaci cisti win-win, za mene naravno. sto se tice kazahstana, pazi vako, svugdje je lijepo 2 tjedna, i u alepu i damasku i bejrutu je lijepo dva tjedna. ne sumnjam da je u kazahstanu lijepo, dapace. ali ljepse je recimo u rimu ili barseloni, ili u americi ili generalno nedgje gdje ima civilizacije, na 6 mejseci ili 3 ili 5 godina. ili do penzije ili par godina pred penziju. a pare ne bacam na igre na srecu. prvo nemam srece a drugo mrzim radit za pare, tako da bacit ih u vjetar....nope.

e sad sta je izvedivo, nekad moras u kazahstan, dobro da i to ima, nekad se sramotis ispred customera jer je tebe tako zapalo, drugi put ce neko drugi, nekad sjedis u uredu dvije godine i skuzis da si tupina, da vrijeme prolazi a ti stojis. ali onda prodje neko vrijeme i razmislis i pitas se mora li bas tako, moze li to malo bolje. kontam da nekom sa strane svasta moze izgledat ovako ili onako ali prvo bi se trebalo prosetat u necijim cipelama. a moje bi sad nosio svaki od bivsih kolega ali tesko izac iz tog ureda, a ni kazahstan ne zvuci lose.

edit: o indiji i pakistanu veze nemam jer nikad nisam isao tako daleko
Eh sinko da bi ladio jaja za njemačke pare imaš krivo državljanstvo i još krivlje ime i prezime. Još najbolje da će platiti neku blijedu crnčugu s balkana isto kao i Švabu. How, yes, no. Ne ide ti to baš tako. Oženi Amerikanku ili Kanađanku.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 09:14   #391
Ma on bi da ga dobro plate kao da ima neko znanje, ali u znanje ne bi htio uloziti. Pa od nekih 7 mlrd ljudi na ovom svijetu, barem 6.5mlrd ima isti takav stav. Jedina je razlika da su u hrv takvima drugi krivi za njihovu sudbinu

Taroth is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 10:23   #392
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Ma on bi da ga dobro plate kao da ima neko znanje, ali u znanje ne bi htio uloziti. Pa od nekih 7 mlrd ljudi na ovom svijetu, barem 6.5mlrd ima isti takav stav. Jedina je razlika da su u hrv takvima drugi krivi za njihovu sudbinu

a ne bata je svoj ceh platio. ja sad imam i znanje i pare, problem je sto u hrvatskoj nisam imao ni jedno ni drugo a imao sam solidnu placu, ali nisam bio zadovoljan, dok mnogi oko mene jesu i dan danas. zato navijam na jedan zesci slom hr gospodarstva, jer smatram da to tako ne moze, ne moze se lezat i bit u 10% place u drzavi. a sta bih ja htio.....a sta bih ja htio a da drugi ne bi ? da sam imao veze i poznanstva sad bi ladio jaja u hr za 15k kuna i sutio. i nisu mi krivi ti koji eto to sve imaju a ja eto nemam, ali ih mrzim svejedno. mrzim generalno lucky bastards, jer sam ja sasvim suprotan slucaj, i ne zanima me da li se radi o "zasluzili pa imaju" ili "nisu zasluzili ali svejedno imaju". meni to sve isto, oni imaju a ja nemam. e ne moze tako, ne zbog njih vec zbog sebe. pogotovo ne u drzavi premrezenom kriminalom i korupcijom, gdje moram vrlo precizno gledat i ove koji su kao nesto u zivotu zasluzili, jer nikad ne znas kad ce nesto izletit. ima toga i u svabiji i drugdje naravno, ljudi su svi isti svugdje. samo je drzava veca, veci broj ljudi, veca ekonomija, industrija, ima dzepova di se moze uspjet bez prezimena, stranke i kumova. a meni ni ne treba vise.
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 11:01   #393
I to je bit svega. Mi zovemo to veze i poznanstva,stranci zovu networking. Mi zovemo korupcija,vani to zovu lobiranje. U samoj srži,svede se na isto. Svugdje je same shit. Ima šupaka,neradnika,uhljeba i srećkovića. No što je veća bara,to je manje šansa da uplivaš u drek. @Bata nije zdravo mrziti. Vodi do ogorčenosti,ogorčenost vodi do čira na želucu. Gledaš sebe i svoje dupe,a za ove druge te boli dupe. Je,nije fer da netko lošiji ima više za manje rada i truda,ali jebat ga,nije život fer. Pomiriš se i ideš dalje.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 11:42   #394
Onaj tko ima novca a htio bi biti financijski zbrinut da ne mora ništa raditi, treba imati muda i tu lovu uložiti u nešto. Svi lovatori su lovu prvo uložili, riskirali i uspjeli ili propali. Bez rizika nema ništa. Ako nisi za to onda šuti i čkomi i budi zadovoljan sa time što imaš.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 12:05   #395
Quote:
a ne bata je svoj ceh platio. ja sad imam i znanje i pare, problem je sto u hrvatskoj nisam imao ni jedno ni drugo a imao sam solidnu placu, ali nisam bio zadovoljan, dok mnogi oko mene jesu i dan danas. zato navijam na jedan zesci slom hr gospodarstva, jer smatram da to tako ne moze, ne moze se lezat i bit u 10% place u drzavi. a sta bih ja htio.....a sta bih ja htio a da drugi ne bi ? da sam imao veze i poznanstva sad bi ladio jaja u hr za 15k kuna i sutio. i nisu mi krivi ti koji eto to sve imaju a ja eto nemam, ali ih mrzim svejedno. mrzim generalno lucky bastards, jer sam ja sasvim suprotan slucaj, i ne zanima me da li se radi o "zasluzili pa imaju" ili "nisu zasluzili ali svejedno imaju". meni to sve isto, oni imaju a ja nemam. e ne moze tako, ne zbog njih vec zbog sebe. pogotovo ne u drzavi premrezenom kriminalom i korupcijom, gdje moram vrlo precizno gledat i ove koji su kao nesto u zivotu zasluzili, jer nikad ne znas kad ce nesto izletit. ima toga i u svabiji i drugdje naravno, ljudi su svi isti svugdje. samo je drzava veca, veci broj ljudi, veca ekonomija, industrija, ima dzepova di se moze uspjet bez prezimena, stranke i kumova. a meni ni ne treba vise.
g. bata, jal je dan od pokretaca evolucije
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 11:07   #396
cemu onda - STEM ?

zasto ne bi studirali "networking" ili to famozno "investiranje" ?

ali u principu kao sto rekoste, jebe se meni ja se snaso. da se mene pita ja bi proterao autobus ovuda. ja sam i tako vec s druge strane
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 13:47   #397
Mi imamo ,da prostiš,kurac,a ne STEM. Tj imamo privid istoga. Na STEM karti svijeta smo nebitna mala točkica. Tko god je i napravio nešto u tom polju kod nas,otišao je van i tamo tek razvio svoj puni potencijal,pogotovo kad pričamo o čisto znanstvenom radu ili poljima iz stem područija koja nisu direktno tržišno profitabilna.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 14:23   #398
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Onaj tko ima novca a htio bi biti financijski zbrinut da ne mora ništa raditi, treba imati muda i tu lovu uložiti u nešto. Svi lovatori su lovu prvo uložili, riskirali i uspjeli ili propali. Bez rizika nema ništa. Ako nisi za to onda šuti i čkomi i budi zadovoljan sa time što imaš.
Ovo je najbliže istini, no potrebno je malo pojasniti. Postoje dvije vrste poslova, neskalabilni i skalabilni.

Neskalabilni su poslovi koje nije moguće skalirati, koliko sati radiš toliko zaradiš. Primjer, pravnik, računovođa, programer itd. Hrvatska je zemlja neskalabilnih poslova, zato većina ne iskače iz financijskog prosjeka zarade niti to može. EU je također zemlja neskalabilnih poslova, samo je prosjek zarade veći.

Prednost neskalabilnih poslova je da je relativno lako uspjeti jer se traži određeno znanje koje se prodaje i koje nije moguće zamijeniti. Nedostatak je da nikada ne možeš zaraditi puno jer nema velikih odstupanja od mediana (što ogromna većina naših ljudi ne kuži).

Skalabilni poslovi su oni gdje ista količina truda i uloženih sati može donijeti neusporedivo više zarade. Primjer glumac, pisac, autor glazbe, filmski producent, osnivač startupa itd. Isti trud u pisanju knjige npr može donijeti par tisuća EUR ali i par desetaka milijuna. Amerika je zemlja skalabilnih poslova.

Prednost skalabilnih poslova je neograničeni potencijal uspjeha i zarade. Nedostatak je da samo mali broj uspijeva dok većina životari i nema uspjeha. Ne ovisiš o svom znanju nego više o sreći. Pa tako većina slavnih i bogatih glumaca, pisaca, producenata i startupera nije puno bolja od istih takvih koji su imali manje sreće ili im se nije poklopilo. Kako uspjeti u takvim poslovima nije ovdje tema.

To je glavni razlog zašto Amerika ekonomski vlada Europom a i dalje će vladati. Skalabilna Amerika osmisli (Apple, Tesla, FB, Google itd), Azija jeftino napravi a EU inženjeri svojim znanjem naprave dijelove. Americi naravno ostane velika većina zarade.

Problem sa Hrvatskom i Europom je da danas živimo u 'ekstremistanu' tj skalabilnom društvenom uređenju gdje manjina zarađuje enormno više od većine, a Hrvatsko i EU društvo je 'normalistan' tj većina je neskalabilnih poslova.

U ekstremistanu neskalabilni poslovi nemaju šanse nadmetati se sa skalabilnima i otud svi (budući) ekonomski problemi EU i Hrvatske. Da je socijalizam bilo bi drugačije, no ekstremistan je svima nama realnost.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 20:54   #399
Da malo oživimo temu, baš naletio na ovaj članak. http://hr.n1info.com/a196103/Biznis/...ola-manje.html
Čini se da ipak ne stoji prognoza o manjku od 900 000 ICT stručnjaka 2020. u EU, nego je ta brojka znatno manja. Uvijek sam i imao neki feeling da se manjak stručnjaka u ICTu prenapuhuje i bojim se da su razlozi tome da se obori cijena rada te da kojekakve privatne škole profitiraju na prodaji tečajeva. Kako vi ovo komentirate?
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 23:42   #400
Quote:
gigranovic kaže: Pogledaj post
Da malo oživimo temu, baš naletio na ovaj članak. http://hr.n1info.com/a196103/Biznis/...ola-manje.html
Čini se da ipak ne stoji prognoza o manjku od 900 000 ICT stručnjaka 2020. u EU, nego je ta brojka znatno manja. Uvijek sam i imao neki feeling da se manjak stručnjaka u ICTu prenapuhuje i bojim se da su razlozi tome da se obori cijena rada te da kojekakve privatne škole profitiraju na prodaji tečajeva. Kako vi ovo komentirate?
jos dok je u svijetu vladala zadnja kriza procitao sam jedan clanak o nezaposlenosti. clanak je bio o nezaposlenosti vezano za krizu, ali i kao posljedica buduce sve vece automatizacije. zakljucak clanka je bio: kad svi zavrse na burzi, bez para, jadni, depresivni i nikakvi, zadnji koji ce izvuci posljednje novce od tih ljudi ce biti ovi sto drze kojekakve tecajeve i skole. onda ce apsurd i deprimiranost biti potpuni; skolovan i bez posla, a cijelo vrijeme su ti prodavali pricu da je za posao potrebno biti "obrazovan". toliko o tome. kad vidim facu vlasnika algebre sa geliranim rezancima, sto predstavljaju kosu, svaki puta se sjetim toga clanka; ne znam ni sam zasto
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.