Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2004., 19:33   #21
Quote:
trebor kaže:
Oprezno s vađenjem krajnika kod odraslih! Ni u kom slučaju to nije isto kao kod djece!

Rizik tonzilektomije višestruko s povećava kod odraslih. Komplikacije ( krvarenja ) kod odraslih su kud i kamo učestalija nego kod djece. Na žalost, ni letalni ishod i nije toliki raritet.

Svakako se konzultirati ako treba i s više ORL-doktora. Znači ne liječnika opće medicine nego specijalista otorinolaringologije!

Shefe, kako ste vi pametni!!!
Violator is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 22:53   #22
Quote:
Violator kaže:
Shefe, kako ste vi pametni!!!
Kad si reko ono godišnji? U 10 mj.?
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 15:53   #23
Ako imaš izbora, nije li logičnije ne rezati vlastito tijelo?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 16:55   #24
Kako doći do uputnice za operaciju krajnika??

Jel netko zna proceduru?

Netko mi je rekao da bih trebala jedno godinu dana dokumentirati sve što se dogadja s mojim krajnicima kako bih imala argument za operaciju.

Ja to nisam radila, jer mi Ospeni i sl. što dobijem, ne pomaže, a ne da mi se stalno trčati k doktoru i gubiti vrijeme.

Stvar je kronična i trebala bih se riješiti krajnika. Upravo sam promijenila liječnicu pa ne znam ni kako će reagirati i koju "spiku da uvalim" da konačno to obavim.

Tko zna koliko se ranije moram najaviti u bolnicu?
Htjela bih to obaviti do konca godine, svakako!

Moram li prije te operacije obaviti sve moguće pretage koje se već rade prije operacija ???
TsunamiGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 18:07   #25
Mislim da biš ipak trebala trčati doktorici svaki put kad imaš upalu, da ona ima povijest bolesti na osnovu koje će ti dati uputnicu.

Novoj doktorici nemoj "uvaljivat spiku" nego joj lijepo reci da imaš kroničnu upalu krajnika i koliko često i sve kako ide i pitaj je što bi trebalo da se to riješi kirurški. Vjerojatno ćeš joj od stare doktorice prenesti karton pa će imati povijest bolesti i znat će da ne pričaš bez veze. Uostalom tko bi htio ići pod nož bez nekog pametnog razloga?

A za operaciju vjerojatno trebaš napraviti sve pretrage kao i za svaku drugu operaciju. Opet, tvoj liječnik opće prakse bi ti trebao reći.

Koliko ćeš čekati na red za operaciju ovisi o bolnici u koju ideš. Nadam se da ćeš imati sreće.

Samo prvo iskreni razgovor s novom doktoricom...
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 22:19   #26
Najvažnije i nikako ni pod kojim uvjetima ne zaboraviti je pregled kod ORL doktora prije bilo kakve odluke za operaciju krajnika. Po mogućnosti odabati nekog dobrog otorinca ( raspitati se po bolničkim kuolarima ). Tek kada specijalista ORL-a na osnovu pregleda i anamneze odluči da je najbolje operirati onda je to to.
Dakle liječnik opće prakse bez obzira na iskustvo po meni nije kompetentan za odluku da li operirati ili ne. Naročito ako nisi djete jer kod odraslih rizik tonzilektomije značajno raste.
Zar liječnik opće medicine odlučuje treba li netko operirati kamence u bubregu ili žući? Ne. To odlučuje urolog ili abdominalni kirurg. Kod krajnika je ista stvar. Odi zato kod liječnika koji se tim stvarima svakodnevno bavi.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2004., 03:04   #27
Definitivno ovo što trebor savjetuje

Svi odrasli za koje znam da su to operirali prošli su pravu kalvariju, svima se nešto zakompliciralo
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2004., 11:32   #28
Quote:
trebor kaže:
Najvažnije i nikako ni pod kojim uvjetima ne zaboraviti je pregled kod ORL doktora prije bilo kakve odluke za operaciju krajnika. Po mogućnosti odabati nekog dobrog otorinca ( raspitati se po bolničkim kuolarima ). Tek kada specijalista ORL-a na osnovu pregleda i anamneze odluči da je najbolje operirati onda je to to.
Dakle liječnik opće prakse bez obzira na iskustvo po meni nije kompetentan za odluku da li operirati ili ne. Naročito ako nisi djete jer kod odraslih rizik tonzilektomije značajno raste.
Zar liječnik opće medicine odlučuje treba li netko operirati kamence u bubregu ili žući? Ne. To odlučuje urolog ili abdominalni kirurg. Kod krajnika je ista stvar. Odi zato kod liječnika koji se tim stvarima svakodnevno bavi.
Pa normalno da će prije operacije otić kod specijalista, samo mora prvo kod liječnika opće prakse koji će je onda uputiti specijalistu koji će odlučiti ići na operaciju ili ne - zar ne?
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2004., 00:09   #29
Ma gledaj, u pravu si potpuno. Ovo je samo radi bolje razumljivosti... neće "otići kod otorinca prije operacije" nego će otorinac odlučiti treba li operirati ili ne. U biti se slažemo ali sam samo htio naglasiti stvar. Ono što sam htio reći je da nema potrebe svojoj doktorici, novoj ili staroj "pričati priče" nego tražiti uputnicu, otići s uputnicom u bolničku ORL ambulantu i kada specijalista napravi pregled, prouči anamnezu i napiše na nalazu "indicirana tonzilektomija s terminom tad i tad" samo otići kod svog liječnika po uputnicu za bolničko liječenje. Nema što liječnik opće prakse tada filozofirati nego napisati uputnicu. Jedino, ako nisi dijete, vađenje krajnika odraslima nije nimalo banalna stvar nego zna donjeti svakaka sranja. OPREZ!
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!

Zadnje uređivanje trebor : 07.08.2008. at 23:38.
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 14:26   #30
Vrabac, hvala, imaš pravo, ne bih trebala krenuti s muljanjem nego reći što je. Dvoumim se zato što onda počnu razna okapanja koja u pozadini imaju minimaliziranje liječničkih troškova. Drugim riječima, zašto, kako, bla bla.

Operacija mi je bila savjetovana još kao djetetu, ali starci ju nisu odobravali. Stvar je došla dotle da posljednjih 4-5 mjeseci imam kroničnu upalu grla, gotovo cijelo vrijeme.

Doista ne mislim da mi treba ikakav drugi dokaz.

Čitala sam na webu da uzrok tonzilitisa može biti čak i hormonalni poremećaj i sl. i da treba riješiti uzrok. Ja radim na uzrocima, ali moram eliminirati i posljedice jer mi više ništa ne pomaže. Imam kratere, a ne krajnike.

Tebor, hvala na svajetima, naravno da ću morati obići niz specijalista prije operacije. Uključujući brojne pretrage prije same operacije, procjenu rizika i sl.

Zato sam sve to toliko i odgadjala, jer znam da zahtjeva puno vremena i truda. Ali, očito ću morati.

Jel Šalata najbolje rješenje?
TsunamiGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2004., 18:13   #31
Vadjenje krajnika - vasa iskustva

Eto prije 3 dana sam vadila krajnike i jos sam u laganoj komi, grlo relativno popusta od boli, cak ni analgetike ne pijem od jucer jos ali sve ostalo rastura, celjust, jezik ne mogu pomaknut, potez vrat i prema usima katastrofa, ne jedem naravno, skinula dve kile, u ustima mi je okus gadaaan boze moj... Mislim znala ja da ce tako bit ali ipak... Jedva cekam da sve to prodje...
Kako je vama bilo? I koliko dugo ste se oporavljali?
charlotte is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 00:00   #32
Ja sam krajnike izvadila još dok sam išla u 3,4 razred. Ne sjećam se točno. Ali ja sam se jako brzo oporavila. Naravno, prva dva dana sam samo pila tekućinu a onda sam poslije počela jesti svježi sir pomješan s meko kuhanim jajem (to je mamina izmišljotina i zovemo ju "kad smo bili bolesni") i tako neke mekanije stvari. Za 10-ak dana sam bila ko nova. I nije me ni bolilo, čak ni odmah nakon operacije, jedno kad bi jako htjela otvoriti usta i malo sam teže gutala ali inače nisam pila nikakve tablete, nije bilo potrebno.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 13:26   #33
Djeca uvijek lakše prebrode operaciju.

Dogodilo se da su mi dijete i muž jedan za drugim bili na opercaiji krajnika, pa je muž gotovo iskrvario jer ga bilo valjda sram da teže podnosi od djeteta.

Na kraju smo morali hitno duboko u noći u dežurnu bolnicu da mu zaustave krvarenje i odležao je još oko tjedan dana dok se nije sve smirilo.


Ja sam nikad nisam operirala krajnike, ali mi je jednom prilikom rečeno da ih ni nemam! Valjda su istrulili od silnih prehlada, kad nikom nije padalo na pamet da me pošalje na operaciju. Takva bila vremena.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 15:36   #34
Ja bih imala konkretno pitanje- kako uopće doći do faze operacije? Tko mi može dati uputnicu, gdje se to može obaviti, koliko dana si bila u bolnici, jel bila puna anestezija i koliko te koštalo?

Ako te što tješi frendica je s 25 operirala krajnike i poslije toga godinama nije bila bolesna. Strpi se, sigurno se isplatilo!

Hvala i pozdrav
TsunamiGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 17:10   #35
A do operacije dolazi iz razlicitih razloga, kod mene konkretno jer sam imala ceste gnojne angine, a jos iz djetinjstva su mi krajnici koma jer sam ko mala isto imala gnojne angine i tako, pa mi je doktorica nakon zadnje lijepo rekla da bi bilo lijepo da odem kod specijaliste i vidim dal je to za izvadit jer da bi si kasnije mogla navuc kakvu reumu (streptokok je vrlo opasan ako se prosiri moze izazvat upale zglobova a cak i srcane ovojnice cini mi se a to nikako nije dobro). I uglavnom odes kod specijaliste on ti odredi dal je to za vadit, onda ako je obavljas pretrage krvi, i internisticko-kardioloski pregled, to zbog narkoze i tako.
Troskove operacije pokriva zdravstveno osiguranje, a ako bas zelis ic kod privatnika morat ces odvojit cini mi se 6500 kn, tako sam ja cula. U svakom slucaju nepotrebno jer i u bolnicama ima dobrih kirurga koji ce to rijesit.
U bolnicu dodjes prvi dan, drugi si operiran, treci doma. Opca anestezija, osim ako zbog nekih stvari ne smijes dobit, onda si pod lokalnom.
A evo o oporavku ti ne mogu nis previse napisat osim da ga prozivljavam i nije bas lako...
charlotte is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2004., 19:48   #36
Samo bih napomenuo da operacije krajnika kod djece i tonzilektomija kod odraslih nikako nije ista stvar.
Kod odraslih rizik značajno raste i pojava komplikacija pa čak i onih koje mogu koštati glave puno je česća kod odraslih nego u djece.
Stoga, odrasli koji oćete izvadit krajnike, povjerite se dobrom i iskusnom otorincu a ne nekom bezveznjaku.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 09:33   #37
charlotte, iste probleme sam i ja imala od rođenja
svaki mjesec sam imala gnojne angine sa temperaturom
svi su govorili da trebam izvadit mandule ali me je bilo strah
konačno sa 18 godina mi je pozlilo na tjelesnom
radi slabosti na jednoj školskoj utrci i pregleda krvi sam bila oslobođena tog najdražeg predmeta
odlučila sam se na operaciju koju su jedva uspjeli obaviti između stalnih upala. anestezija je bila lokalna, dobila sam onu injekciju od koje sam se samo cerekala makar sam umirala od straha
posjeli su me u stolicu, vezali ruke uz rukohvate i još mi dali da držim nekakav bijeli metalni tanjur u obliku velikog graha
operirao me je primarius Foretić sa anesteziologom. rekao mi je da zinem, stavio mi u usta nekakve škare kojima je jedan krak bila u obliku žlice, valjda da u nju padne odrezano. samo su pričali o tome kako uopće nema krvi i da je sve trulo. za čas je izvadio te škare. odmah sam im rekla da se jako bojim na što mi je odgovoreno da ne smijem govoriti jer je operacija gotova. odvezali su mi ruke i uzeli "tanjur" a ja sam ustala da odem na wc i osjetila da su mi noge ko kuhani makaroni
probudila sam se navečer u bolničkoj sobi sa odvratnim okusom u ustima i gladna ko vuk ali nisam ništa mogla jesti iako su mi dali nekakvu juhicu sa slamkom. drugo jutro su mi starci donesli banane ali isto nisam mogla gutati. kad su otišli izdržala sam još par sati i u pidžami zbrisala na taxi pa doma gdje su me na preporuku liječnika šopali su me Fortevitima (3x2) za one koji ne znaju to je neki mix vitamina.
dugo sam mami govorila da mogu jesti samo puding i sladoled dok me nije pročitala
kad je rana zarasla u jednom danu sam pojela kao cijeli mjesec prije operacije.
upale grla i dalje uredno imam ali samo jednom godišnje i to mi je previše.
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 00:13   #38
Quote:
charlotte kaže:
U bolnicu dodjes prvi dan, drugi si operiran, treci doma. Opca anestezija, osim ako zbog nekih stvari ne smijes dobit, onda si pod lokalnom.
Totalna anestezija za krajnike? Čak i za odrasle osobe? Nisam znala.
Moj buraz će sad u 30-oj godini morat na operaciju krajnika. Naime, ima godišnje gnojnu upalu po 2-3 puta. Doktor mu je još prije par godina govorio da ih treba vaditi, ali je on odgađao. Sad mu je već dopizdilo i odlučio je to jednom za svagda riješit. Planira ići na Šalatu (tamo sam i ja lani operirala sinuse, okej su mi doktori), al me sad malo zbunjuje ovo s totalnom anestezijom.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 20:25   #39
Evo meni je proslo tjedan dana od vadjenja krajnika i mogu reci svima samo neka dobro razmisle prije nego to naprave, ja sam jos u komi, jedva pijem, jedem samo pudinge i za to mi treba nekih pola sata i u totalnoj sam komi. Operirao me najbolji operater u rijeckoj bolnici (bar tako kaze jedna njegova kolegica) i tako, na kontroli su mi rekli da je sve ok, ta zena me isto dosla pogledat (i ona je otorinac) kao sve u redu... I svi pricaju istu pricu - ma za dva dana ce bit super, moras jest, nemoj lezat stalno, pricaj normalno... A meni je sve to dojadilo jer nije kao da ja ne zelim jest ali jednostavno ne mogu, totalni uzas... Valjda ljudi misle da se ja zbilja mogu natjerat da jedem ali koliko god se trudila NE IDE. Kaze ta doktorica da su mi vjerovatno povrijedili zdrijelo (jer valjda ti guraju nesto unutra nemam pojma) da me zato pece i sve...
Ma ne znam vise. Stalno se trudim nac cvrte razloge da sam stvarno trebala ic vadit ali jako ih je tesko nac...
A sta se tice narkoze, ja znam da samo ljudi koji iz nekog posebnog razloga ne smiju dobiti narkozu dobivaju lokalnu, to je normalno.
Uvijek cu proklinjati dan kad je otorinac rekao mojoj mami kad sam bila mala da ih je bolje ostaviti... Uvijek...
charlotte is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 22:08   #40
dižem ovu temu jer trenutno razmatram opciju da obavim preglede i vidim da li su moji krajnici za operaciju
pa me zanima kakva iskustva imate sa bolnicama, tj. gdje je najbolje otići, koliko se čeka na operaciju i ako imate bilo kakvu drugu preporuku gdje je to najbolje obaviti da napišete
hvala
__________________
"Zbog slabog interesa bolje sutra se otkazuje"
žirafica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:39.