Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2009., 21:54   #1061
Quote:
Marec kaže: Pogledaj post
Švicarska je najbolja država za život na svijetu. Treba li što dodati?

Treba. Daj malo podkrijepi argumentima ili primjerima izrečeno- najbolja država za život. Kako si to mislio?
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 22:42   #1062
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Ovo ne mogu potvrditi. Kad mi treba neka informacija, nazovem odgovarajuči odjel u opčinskoj upravi, i dobijem ju. Sa poreznim inspektorom koji je odgovoran za moju firmu sam već više puta razgovarao, tip ne samo da je kompetentan, nego i želi pomoći. Čak sam već i sa federalnom upravom u Bernu imao posla, ako nisu znali pomoći odmah, nazvali su me slijedeći dan. Dobro ste čitali, oni su mene nazvali. Ajd' to pokušaj u Italiji.

Da, na žalost je to tako, ali mislim da ni u Hrvatskoj nije drukčije, ili će uskoro biti isto tako. Poslijedica je to ne-tolerancije prema greškama, te težnje perfekciji. U mojem kantonu je prije nekog vremena umrla djevojčica, nakon što su ju u bolnici poslali na kučnu njegu. Drugdje ili u Švici prije 20 godina bi se prešlo preko toga, nesretan slučaj, što se može. Danas se mijenjaju postupci, bolesna djeca će se duže zadržavati u bolnici, vršit će se više pretraga, a informacije na telefonu više uopće ne možeš dobiti. Mene su time dobro zeznuli, jer sam se vikendom, kad bi bilo problema, znao telefonski obratiti dežurnom ili dežurnoj. A znajući što moje djete sada čeka, dva put ću razmisliti dali ću se uputiti u bolnicu ako mi dijete bude imalo 39° temperature.

Ne zaboravi spomenuti da su bitno skratili radno vrijeme bolničkog osoblja, nema više dežurstva od 80 sati itd. Međutim, oni mikro-faktori koji odlučuju o zadovoljstvu na radnom mjestu su svugdje na svijetu isti: Susjeda upravo završava specijalizaciju za anesteziju i oduševljena je, jer ima šefa koji puno više toga radi nego što je uobičajeno, pa joj je posao zanimljiviji. Njezin muž (oftalmolog, šef odjela) je upravo promjenio radno mjesto da bi se upucao u operiranje, ali ga šef koći. Sad razmišlja o odlasku u Afriku, gdje bi se kao stažist ispraksao. I ovdje vrijedi: Koliko se snalaziš, toliko ti je dobro.
Ne kužim što misliš, pogotovo onaj dio o analnoj i kompliciranoj državi. Kao da drugdje možeš na lijepu riječ dobiti građevinsku dozvolu, ili kao da za poreznu deklaraciju daješ časnu riječ ... Birokracija je svugdje u upravi, ali kod švicarske inačice cijenim što recimo dosta toga mogu obaviti putem interneta.
ma dobro, istina je da ako ti treba neka informacija da ces ju i dobiti. nazvati ces telefonom, i dobiti ces ju. no vremena su se promijenila, dobiti ces ju i u HR. neki dan sam zvala opcinu u HR zbog jedne informacije, i to je bilo prvi puta da sam u zadnjih 8 godina zvala iz CH hrvatsku. dobila sam bez problema, zenska je bila bas ljubazna. uostalom, u danasnje vrijeme interneta sve nadjem na netu, ne treba mi nikakva tel. informacija, srecom jer ne volim bas telefonirati. ako mi nesto treba i ne znam, nazvala bum, i dobila bum, prije toga ce me deset puta presaltavati jer nitko nije zustaendig (ha ha, kako titpicno za CH: ich bin nicht zustaendig)
sto se tice 80 sati, dezurstva su skracena, srecom, no i dalje radis otprilike toliko. ja radim od 60 do 80 sati tjedno, ovisno o dezurstvu vikendom. sve je to lijepo/krasno sroceno, no posao mora biti zavrsen, i nitko te ne pita kako. tako da je onih 50 sati tjedno samo na papiru, u zbilji je puno vise. ovisi naravno i gdje radis, i sto radis. psihijatri rade manje, ali zato i nemaju pojma, kirurzi rade puno vise, a internisti su tu negdje...
sto se tice birokracije...da, ona je na zalost nemoguca. ne kazem da je u HR bolje, nije. ali covjek ocekuje od jedne razvijene zemlje da je jednostavnije. ne znam za gradj. dozvolu, ali znam kako je u zdravstvu. od piskaranja pisama koja su 08.15 forma (ti dobro znas sto ovo znaci), do desetaka formulara koja se moraju samo za jednoga pacijenta (govorim o onome sto ja radim, ne jos i drugi, kao npr. sestra, administracija itd.) ispunjavati. birokracija je sama sebi svrha, sve ono sto je kafka opisivao u svojemu procesu, to se moza ovdje dozivjeti, u realnosti. cesto se sjetim njegovih opisivanja... konkretan primjer samo za kindergarten mojega djeteta: pisanje pisama i zamolbi da ide u ovaj, a ne u onaj u selendri gdje zivimo, jer mi radimo i jer ne moze netko ostati kuci zbog kindergartena, do odgovaranja nakon mjesec i pol (yeah, samo), te onda njihovoga zivkanja i trazenja da im posaljem bestaetigung da nece ici u njihov vec ovaj drugi, ha ha, te mojega ignoriranja na njihove gluposti, ma fuck off sa svojima bestatigung, nemam vremena za njihove gluposti, imam pametnijega posla za raditi.

anyway...ima dobrih stvari, ima negativnih stvari, kao i svugdje, uostalom
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 22:45   #1063
Quote:
Marec kaže: Pogledaj post
Švicarska je najbolja država za život na svijetu. Treba li što dodati?
ovisi sve iz kojega kuta ju gledas
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 22:49   #1064
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
Sta ta cura od 13g nema pravo na (lijecnicku) tajnu? Ocito je da je informacija procurila od nekog doktora (koji je dobio masnu lovu)
ma nije. ma, koga zapravo briga za to dijete, mene nije, niti me se tice, niti aelim cuti o njoj. neka se njeni starci brinu za nju i njeno dijete, buduci da je ona jos dijete. ima puno vecih problema koje treba rjesavati...
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 23:05   #1065
bronco, to sto si opisao je tako tipicno za HR, tako tipicno. a da je samo to.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 00:30   #1066
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
A jos kad sve to osjetis na svojim ledima..
I kao sto si spomenula ova sto je rodila od 13 godina i sto sad svi pisu o njoj, ja to ne mogu vjerovat, to je bolestan narod, bolestan mentalitet, bolesno ophodenje prema ljudima opcenito, gdje su se sve one vrijednosti pogubile.
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
... totalno bolesni ljudi. fakat me bas briga za neko dijete od 13 godina. who cares... ali da se pobrinu da imaju vise kadra u skolama, i da ima vise djecjih vrtica koji rade duze od 18 sati, i da ih uoce ima vise pa da im se natalitet malo poveca, te da krenu cistiti ulice kada pocne snijeg padata, i da prekinu davati invalidnine muljatorima s balkana koji i te kako mogu delati, ma ne... totalno bolesno drustvo.
E pa vidiš njih je briga.
Al bi vas trebalo otjerat od tamo. Bolesni ste vi


Updejt: ma dobro mi je rekao jedan stariji čovjek Hrvat, kaže da je prošao cijeli svijet ali da nema nigdje gamadi ko ovdje. Sad sam uvjeren u to.

Zadnje uređivanje papa štrumf : 15.01.2009. at 00:38.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 10:29   #1067
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
E pa vidiš njih je briga.
Al bi vas trebalo otjerat od tamo. Bolesni ste vi


Updejt: ma dobro mi je rekao jedan stariji čovjek Hrvat, kaže da je prošao cijeli svijet ali da nema nigdje gamadi ko ovdje. Sad sam uvjeren u to.
pogle ti, kao prvo mici se od mene, zapravo daj sjasi vise od mene, ne zanimas me uopce. kao drugo, ne znam kaj se ti ovdje javljas jer bus CH vidio samo na slikama. a trece, kaj ti opce znas o svicerima, toliko koliko ja o svedjanima. zato, odjebi vise i nadji si zensku (ili frajera ). puno srece, pocni ovdje: www.iskrica.hr

bye-bye
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 10:33   #1068
hehehe....ako ga se hoces rijesiti daj mu bar pravi link
http://www.iskrica.com/
__________________
RIJEČKI KARNEVAL
rijeka53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 10:37   #1069
Quote:
rijeka53 kaže: Pogledaj post
hehehe....ako ga se hoces rijesiti daj mu bar pravi link
http://www.iskrica.com/
ah, hvala.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 10:54   #1070
inace, da se vratim temu sto se tice birokracije. danas sam opet morala zvati hrvatsku, i to ministarstvo pravosudja, jer mi trebaju potvrde da nisam bila kaznjavana u vrijeme dok sam zivjela u HR. i fakat moram reci da su mi dali sve informacije u roku od jedne minute, i svi su bili ljubazni, i bas im hvala. i cak ne trebam ja osobno ici po tu jebenu potvrdu, moze mi netko od familioje srediti. ugodno sam se iznenadila, poznavajuci hrvatsku birokraciju od prije deset godina. e, a istu tu potvrdu trebam izvaditi i ovdje u CH. naravno da je jos jednostavnije, dovoljno je samo preko neta naruciti.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 11:29   #1071
znaju ti izaći negda v susret. i ja sam tak jenput v petek popoldne organiziral jednu potvrdu, al tak kaj sam iz Zagreba zval amabsadu v Beču i koordiniral njihov rad s MVEPIom.
nekaj su bili zeznuli a svako je govoril da ovaj drugi nije napravil svoj posel a trebalo mi je nekaj hitno za MUP v Petrinjskoj, pa sam ih malo organiziral i sve super prešlo, šetal s Zrinjevca v Petrinjsku i natrag. provalil im v MVEPI -nije bilo portira pa unda ipak došel a probaj ti v Austriji dobiti nekaj izvan radnog vremena za stranku e to je birokracija, još ona carska..ma ok su ti Vlaji v MVPEI, oću ti izaći v susret ak vide da su nekaj zeznuli..malo ih stisneš, malo im daš bombona...dobra strana im je da ne odugovlače, loša da baš ne znaju planirati..
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 11:34   #1072
ha ha, apropos radnoga vrmena, samo da velim da opcina (gemeinde) u mjestu (selu ) gdje ja zivim radi tri puta tjedno po 4 sata. pa se ti sada misli. i to je opcina-"konglomerat" od nekoliko malih opcinica (susjednih), pa opet delaju samo tri puta tjedno. mada, ako ti treba nesto izvan radnoga vremena, moze se s njima dogovoriti.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 15:00   #1073
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
E pa vidiš njih je briga.
Al bi vas trebalo otjerat od tamo. Bolesni ste vi


Updejt: ma dobro mi je rekao jedan stariji čovjek Hrvat, kaže da je prošao cijeli svijet ali da nema nigdje gamadi ko ovdje. Sad sam uvjeren u to.
Sta ti je? Jesi se naštrumfao ludih gljiva ili??: Bas si sa ovim postom potvrdio rijeci tog starijeg covjeka..Imao je on pravo ti si goli dokaz.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 17:19   #1074
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
jer mi trebaju potvrde da nisam bila kaznjavana u vrijeme dok sam zivjela u HR....... i cak ne trebam ja osobno ici po tu jebenu potvrdu, moze mi netko od familioje srediti

Upozorenje zlu ne trebalo

Prosle godine je meni brat to sredivao, pazi da ti lupe APOSTILE -pecat na tu potvrdu tj bar ovdje u italiju to treba, prije nego odneses na prijevod, jer ja sam sve morala duplo i platiti i vise dana cekati jer i u Rijeci nije da mozes svaki dan na sud pa kad se nesto zaborave i fulaju i jos tko radi ......malo se to oduzi
__________________
RIJEČKI KARNEVAL
rijeka53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 18:53   #1075
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
ha ha, apropos radnoga vrmena, samo da velim da opcina (gemeinde) u mjestu (selu ) gdje ja zivim radi tri puta tjedno po 4 sata. pa se ti sada misli. i to je opcina-"konglomerat" od nekoliko malih opcinica (susjednih), pa opet delaju samo tri puta tjedno. mada, ako ti treba nesto izvan radnoga vremena, moze se s njima dogovoriti.
mislim da je tvoj glavni problem kaj si na selu. na selu su ljudi puno "uskiji" v pogledima.
tebi treba širina i raznolikost jednog grada. nemreš i ofce i nofce. j
e ljepše in the country, al ak su lujdi oko tebe seljaki...onda to nije to.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 15:18   #1076
Za one iz Basela, snimio sam ponešto od božićnog ugođaja i novogodišnji vatromet na Rajni te postavio na youtube. Uživajte:

http://www.youtube.com/watch?v=cUulv...e=channel_page
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 23:39   #1077
Thumbs up Trazim Hrvate u Murtenu ili okolini

Dragi moji forumasi

Vec je nekoliko godinica da sam u Svici (skoro /), a vas nikako da sretnem pa da popijemo kavicu. Stvarno, u ovo cijelo vrijeme nisam srela niti jednog Hrvata koji iz Hrvaske potice. Ima li takvih ovdje? Postoje li igdje Slavonci koji zive u Svicarskoj? Ima li nekoga u okolini Murtena, Berna ili u Seelandu? Bilo bi mi jako drago da mi se jave svi ljude dobre volje, za poznanstvo ili se mozda razvije nekakvo prijateljstvo iz toga. Meni nedostaju nasi ljudi i njihova otvorenost u ovoj hladnoj zemlji. Precesto me hvata nostalgija za rodnim krajem, a mislim da bi je lakse podnijela kada bi se s nekim iz nasega kraja mogla ispricati.

Hvala na javljanju i veliki pozdrav svima iz domovine

fabienne

Zadnje uređivanje fabienne : 20.01.2009. at 23:39. Reason: krivi tekst
fabienne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 04:29   #1078
draga fabienne i ja imam isti problem, nazalost na drugoj strani svijeta sam pa se nemozemo sastat za kavu. bas mi fali popit kavicu s nekim( osim s muzom), tj prijateljicom.
candy27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 17:06   #1079
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
u njemackoj je koma, zato njemci i odlaze iz nejmacke, mislim da ti je bolje ostati u tom' slucaju u HR. a norveska i engleska? ne znam, iskreno receno. irska? ne znam nista o njihovome sustavu, ne bih znala reci. ma gledaj, ja ne znam koji je tvoj status. ali ako mislis " na slijepo" dolaziti u CH i traziti posao radiologa, ne pokusavaj uopce, jer te nitko ne bu primio. ako vec imas boravisnu dozvolu iz kojekakvih razloga, prica je drugacija. u tom slucaju imas sanse, mozda ne odmah kao radiolog u nekakvoj prestiznoj bolnici, ali poceti prvo kao asistent na radiologiji, tu bi se mozda vec nesto i naslo...ili u nekoj drugog disciplini, pa se prebaciti. ali, osnovni uvjet je da znas njemacki, bez jezika nema sanse.
pa sta ti toliko kukas u svici..Evo odgovorno tvrdim da u velikim bankama, IT konzultanti zaradjuju najvise satnice koje na svijetu postoje..Pa i sad nakon krize se svi jos grebu za takav neki posao ..Iskrene receno ja se uopce ne bi bunila raditi u svicarskoj ( mozda bi i otisla da nemam ovdje obitelj)..
To sto je vecina svicaraca bezlicna i supkasta me zivo zaboli..u vecim gradovima su expat communities tako brojne i raznovrsne tako da ne vjerujem da bi mi drustveni zivot trpio...

U njemackoj je koma, kako za koga ..to sitma da lijecnici u bolnicama ne zaradjuju prachtvoll ali bogme ako otvore privatnu praksu sve krece na bolje..evo bas prosle godine, moja frendica prosla uobicajeni gulag staziranja i dezurstava po bolnicama ali cim je polozila za Facharzta otvorila je privatnu praksu i sad pliva u lovi..

Zar ne mozes pokusati otvoriti svoju privatnu praksu u svici ??


Mislim da malo previse idealiziras USA...tamo po bolnicama niej nista bolje nego u europi..no tamo ko otvori privatnu praksu moze se u dogledno vrijeme stvarno obogatiti..mozda je to tvoj cilj...
TigerLilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 22:17   #1080
Quote:
candy27 kaže: Pogledaj post
draga fabienne i ja imam isti problem, nazalost na drugoj strani svijeta sam pa se nemozemo sastat za kavu. bas mi fali popit kavicu s nekim( osim s muzom), tj prijateljicom.

Quote:
fabienne kaže: Pogledaj post
Dragi moji forumasi

Vec je nekoliko godinica da sam u Svici (skoro /), a vas nikako da sretnem pa da popijemo kavicu. Stvarno, u ovo cijelo vrijeme nisam srela niti jednog Hrvata koji iz Hrvaske potice. Ima li takvih ovdje? Postoje li igdje Slavonci koji zive u Svicarskoj? Ima li nekoga u okolini Murtena, Berna ili u Seelandu? Bilo bi mi jako drago da mi se jave svi ljude dobre volje, za poznanstvo ili se mozda razvije nekakvo prijateljstvo iz toga. Meni nedostaju nasi ljudi i njihova otvorenost u ovoj hladnoj zemlji. Precesto me hvata nostalgija za rodnim krajem, a mislim da bi je lakse podnijela kada bi se s nekim iz nasega kraja mogla ispricati.

Hvala na javljanju i veliki pozdrav svima iz domovine

fabienne


Tko plaća piće? Evo švicarsko pitanje,,hehehe. Šalim se, cure ako budete blizu Schaffhausena javite se tu sam a Bern mi je malo predaleko za kavicu.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:04.